Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jante, pneuri, etc
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
chivereanumarian
Din 2014 s-au montat obligatoriu din fabrica pe toate masinile !
papa_mulo
Clio din semnatura e iulie 2014 si nu are. De aceea am estimat 2015-2016, posibil cum zici tu dar mai pe la sfarsitul lui 2014.
keos
Caut să schimb anvelope de iarnă de 225/40/18 rulate București-Bansko iarna trecută pe anvelope de vara. Intreb principial revin cu factura si modelul mai târziu.

Abia azi mi-am dat seama ca am pe 18 Si pot să iau jante si sa pun și pe 17.🤦‍♂️

Cred că o să-mi pun anvelopele de iarnă de 18 Si sa merg și la vara până se duc, apoi să-mi iau un set pe 17" special pentru iarnă.
keos
Stie cineva care sunt valorile pentru Renault Megane 4 GT la urmatoarele:

Fender clearance
Wheelwells clearance
Suspension clearance
Scrub Radius

Sa le pun pe Wheel...

Am gasit 225/50 si altele 205/50 si am incercat comparatia aceasta: https://j.mp/323Y7bP
Si sunt mai inalte cu 23 de mm decat cele standard... oare or fi ok?
papa_mulo
Daca vrei un sfat explica clar ce vrei!
keos
Ok, intrebare:
- Sunt ok rotile daca sunt mai inalte cu 23 mm ? Intr-adevar varianta ar fi sa iau shublerul sa cobor pana in parcare si sa masor dimensiunea dintre roata si aripa smile.gif.

Intre
- https://www.olx.ro/oferta/jante-aliaj-17-re...18-IDdQM07.html (cu 23 mm mai mari si jante "Diewe wheels Germany") la 1400 de lei
versus
- https://www.olx.ro/oferta/jante-renault-meg...ar-IDdysiz.html la 2000 de lei

Pe care mi le recomandati? Dau bere la prima intalnire la mai putin de 2m biggrin.gif
papa_mulo
Nu sunt bune alea 225/50 r17, sunt prea inalte...merg dar nu vad de ce ai face innadeli la masina asta...
Pe 17 iti trebuie 225/45 sau 205/50, pt GT e recomandabil prima varianta.
Mai e si problema jantelor...nu poti pune orice jante care au aceeasi prindere, sa iti zica colegii cu GT echipat pe 17 ce ET(offset) au jantele lor precum si latimea ca sa sti si tu cam ce caracteristici tb sa aiba jantele pe care le alegi.
Vinde anvelopele de iarna pe 18 si cumpara anvelope 225/45r17 si jante 17 conforme, adica care sa se potriveasca cum trebuie...nu asa aproximativ "din ochi".

LE: deci vad ca jantele 17 decaro de pe gt/gt line au latime de 7 si ET43. Deci la un 40-45 iti trebuie ET iar latimea jantei 7 sau 7.5. Jantele din al doi-lea link(cele de megane 3 gt/gt line au ET49...intra prea mult sub masina).
mircea_aq
Ma uitam de curiozitate pe preturi, michelin crossclimate 225/45r17 469 lei, 225/40r18 512 lei. Diferenta de 43 lei per anvelopa, 129 lei per set.
Nu face sens sa te legi la cap cu alte jante.
keos
QUOTE(mircea_aq @ 18 Aug 2020, 15:45)
Ma uitam de curiozitate pe preturi, michelin crossclimate 225/45r17 469 lei, 225/40r18 512 lei. Diferenta de 43 lei per anvelopa, 129 lei per set.
Nu face sens sa te legi la cap cu alte jante.
*



Imi pare rau, in opinia mea face sens.

Experiente proprii:
1. Cost/timp montare/demontare.
2. Toata iarna am umflat la roata din stanga.
3. Toata vara (dupa ce am fost de 2 ori) am umflat ba la una ba la alta, acum am renuntat si umflu doar la cea din dreapta.
4. In 3 ani marginea anvelopei a fost distrusă.
5. Plimba niște anvelope mari de la țară la București si invers de 4 ori pe an.

Pe un Passat aveam separat și am fost tare fericit emoțional.
papa_mulo
El iti propunea crossclimate care sunt allseason...adica le puneai si le mai scoteai doar cand iti ies degetele pe afara smile.gif
keos
QUOTE(papa_mulo @ 18 Aug 2020, 17:49)
El iti propunea crossclimate care sunt allseason...adica le puneai si le mai scoteai doar cand iti ies degetele pe afara   smile.gif
*



radmasa.gif daca as avea o masina normala, si nu mi-ar placea vara sa iau curbele pe serpentine la viteza apropiata de senzatia de derapaj, mi-as lua cu incredere all-season.

M-a facut un Golf GTI pe curbele de dinspre Brasov catre Predeal ph34r.gif . Cei drept eram pe modul "Comfort" si tocmai incepuse sa se agite prietena la mine. biggrin.gif biggrin.gif

Cum insa vara conduc dar iarna merg foarte cu grija prefer sa am 2 seturi de ciorapi. Unii subtiri si altii grosi biggrin.gif.

Pe de alta parte
Intr-adevar comparatia celor de 205/50 cu Magny Cours zice
"""
Rim offset is more than OE, so brake support will be closer to the rim. Make sure they are not touching.
"""

unsure.gif

Cred ca trebuie sa iau un pasionat cu mine pana la Ploiesti si sa le pun pe masina.
papa_mulo
QUOTE(keos @ 18 Aug 2020, 18:03)
Pe de alta parte
Intr-adevar comparatia celor de 205/50 cu Magny Cours zice
"""
Rim offset is more than OE, so brake support will be closer to the rim. Make sure they are not touching.


Ce naiba vorbesti acolo ca nu se intelege nimic...ce compari pe calculatorul ala ca nu inteleg?
keos
Stai sefu nu te supara....

Am comparat cu wheel-size.com

https://www.wheel-size.com/calc/?wheel1=225...wcl=30mm&sr=0mm

In opinia mea 205/50 vs 225/45 este la fel de bun, ba chiar mai bun iarna, atata timp cat nu faci sport.
speedman
Keos: îți place să mergi tare pe drumuri virajate, însă o ții în confort, dinspre Brașov către Predeal? biggrin.gif
keos
O absurditate per se intr-adevar biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif dar m-au luat prin surprindere si era si GT-ul care tocmai ma depasea si n-am mai apucat sa mai apas pe alte butoane.... n-am mai fost cu anii pe acolo si am uitat ca e largita strada. Am tinut insa impreuna cu un Clio RS intre Mangalia si Constanta... 168.gif

Dar cred ca am deviat de la subiect... discutam despre 225/40/18 vs 205/50/17
papa_mulo
QUOTE(keos @ 19 Aug 2020, 08:30)
Dar cred ca am deviat de la subiect... discutam despre 225/40/18 vs 205/50/17
*



Asa e bine, zi complet toata dimensiunea cand compari(latime, inaltime si diametru jantei). Pana acum le-ai amestecat de le-ai rupt.
keos

QUOTE(papa_mulo @ 19 Aug 2020, 10:02)
Asa e bine, zi complet toata dimensiunea cand compari(latime, inaltime si diametru jantei). Pana acum le-ai amestecat de le-ai rupt.
*



Am jantele Magny Cours + pneurile standard:
In urma unor cautari pe internet dimensiunile jantelor sunt:
Jante: ET46/J7.5 18"
Pneuri: 225/40 R18

Varianta pe care vreau sa o achizitionez:
Jante OEM Renault: https://j.mp/31moHhe
Jante: ET49/J7 17"
Pneuri: 205/50 R17



meg2s
In imagine vezi lista de anvelope si jante din Certificatul de Conformitate de la GT-ul meu (nu ma astept sa fie diferennte intre dci si tce).
Janta de 17" latime 7" are ET recomandat 43, daca pui un 17"x7" cu ET49, te duci 6mm spre interiorul masinii. (sa-mi dea careva un cot dac-am gresit sensul ET-ului). Acum daca mai pui si o anvelopa mai ingusta cu 20mm fata de recomandare, vei avea flancul anvelopei (peretele exterior) intrat mai adanc sub aripa masinii cu 16mm (adica 20/2 din anvelope + 6 din ET).
Nu stu daca janta va atinge etrierii cu acei 6 mm mai aproape, mai bine faci o proba. Oricum va arata ciudat cu rotile mai retrase sub arcele aripilor. Unii dau bani sa le scoata mai in exterior...

p.s. in afara de parametrii de anvelopa 17" din COC, mai am in CIV si 225/45 R17 94V. Eu recomand sa ramai pe dimensiuni de anvelope indicate in CIV/COC.
keos
Un raspuns pertinent cu documente pe care nu le-am gasit pana acum.
Multumesc mult....

O sa ma mai gandesc... in principiu a ramas sa-i fac proba pe masina... cred ca acolo voi vedea.

papa_mulo
QUOTE(papa_mulo @ 18 Aug 2020, 15:06)
LE: deci vad ca jantele 17 decaro de pe gt/gt line au latime de 7 si ET43. Deci la un 40-45 iti trebuie ET iar latimea jantei 7 sau 7.5. Jantele din al doi-lea link(cele de megane 3 gt/gt line au ET49...intra prea mult sub masina).
*



Ti-am zis mai sus dar iti place sa pedalezi aiurea pe olx.
Nu ai ce sa probezi, masina ta va arata urat cu alea.
Daca vrei jante 17, dupa cum ti-am mai zis, iti trebuie cu et de 40-45.
Daca au latime de 7, se pot incalta si cu 205/50 r17 si cu 225/45 r17
Daca au latime de 7.5 se pot incalta doar cu 225/45r17

Pt ce ai nevoie tu, adica set de iarna pe gt, recomandabil e janta 17 cu latime 7, et 40-45 cu avelope 225/45
keos
Mersi, cred ca n-am vazut aia cu ET 40-45.
jbn
Am gasit pe olx jantele din poze. Zice ca sunt din 2016. Specificatiile jantelor corespund perfect pentru M4. Aveti idee pe ce tip de Renault au fost folosite? Ca pe M4 sigur nu.
papa_mulo
Pe Talisman. Sunt piete prin europa unde se poate pune 16 de aliaj...la noi nu a existat pana acum vreo combinatie nivel echipare-optiune in care sa existe varianta 16 de aliaj, pe 16 avem doar tabla pe talisman.
Au cod 403001119R si dupa gusturile mele arata f bine.
jbn
Mersi frumos, papa!
papa_mulo
Cu placere!
E bine de stiut pt toata lumea care vrea sa umble la jante ca toate jantele de la 16 la 18 de megane normal + megane gt sunt identice dpdv al dimensiunilor cu cele de talisman, deci jantele talisman si megane sunt interschimbabile, dimensiunile fiind:
6.5x16 et41
7x17 et43
7.5x18 et46

Exceptie fac jantele de 18 si 19 de megane rs care au dimensiuni usor diferite fata de cele talisman...de inteles pt ca megane rs e altceva, are alt rost in viata ...
jbn
Are cineva idee daca senzorii de presiune de pe Kadjar sunt compatibili cu Megane 4?
De exemplu, cei de pe talisman sunt aceiasi cu cei de pe M4 (sper sa nu ma insel).

L.E. Nu mai este nevoie. Rotile de le voi lua sunt date jos de pe Kadjar, dar nu au senzori (cik la kadjar nu apare nicio eroare in bord daca nu au senzori). Singura diferenta intre M4 si Kadjar este ET-ul ( 43 vs 40). Asta pentru jante de 17.
skorpio_bog
Pur informativ, jantele de RS:

8Jx18 ET 48 - Estoril (anvelope 235/40R18)
8.5Jx19 ET54 - Interlagos, Jerez (RS Trophy) (anvelope 245/35R19)

In teorie jantele de RS se pot monta pe orice M4, prinderile sunt la fel (ax central 66.1mm, PCD 5x114.3) insa cel mai probabil vor trebui modificari pt vitezometru sa indice corect.
Poty
apare si la kadjar, daca nu apare inseamna cu i a dezactivat cineva din ceasuri
tatimeu
salut
saptamana trecuta mi-am luat 4 anvelope de iarna Bridgestone Blizzak LM-005 iar acum pentru RS am luat 4 Goodyear Ultragrip Performance +. Am vrut tot Bridgestone dar pe 18 nu aveau cu dot din 2020.
Sper sa nu ma dezamageasca ca Conti TS860

pe ce mergeti iarna asta?
Aerius
Vredestein Wintrac Pro
dillyman
QUOTE(tatimeu @ 23 Oct 2020, 09:57)
salut
saptamana trecuta mi-am luat 4 anvelope de iarna  Bridgestone Blizzak LM-005 iar acum pentru RS am luat 4 Goodyear Ultragrip Performance +. Am vrut tot Bridgestone dar pe 18 nu aveau cu dot din 2020.
Sper sa nu ma dezamageasca ca Conti TS860

pe ce mergeti iarna asta?
*



eu am luat in 2016 Conti TS860 ()195/65/R15) pe un M2.2 si am fost foarte multumit de ele. Am urcat cu ele pana sus in Straja pe ninsoare, fara lanturi. Intr-adevar erau la prima iarna, dar ningea abundent si era strat maricel deja pe sosea. si am avut intr-adevar si norocul sa nu blocheze nimeni pana sus, ca daca ma opream in vreo curba, eram kaput biggrin.gif
Inca is pe masina respectiva. Mai merg un sezon lejer. In ce sens te-au dezmagit?
tatimeu
dillyman nu stiu TS-urile tale unde erau facute, dar ale mele erau in Romania. Eu am luat masina in sept 2017 si am primit "cadou" de la fostul proprietar aceste gumite. Am fost cu ele in iarna lui 2017 la Sureanu si la Straja. Din parcare de la Straja am iesit doar impins, iar pe drum eram ca un baut.
plus de asta pe MIII aveam TS 850 mai vechi cu 3 ani decat TS860, dar uzura nu era nici jumatate cat astea. Acelas stil de condus/acelas sofer iar stabilitatea/siguranta nu se compara
dillyman
poate ai avut ghinion cu un lot prost, fiind de la noi.
Nu mai stiu unde erau ale mele facute, si nu am cum sa verific acuma, fiind in alta localitate fata de ele.
dar mie mi s-au parut ok, in utilizarea normala.
o sa vad daca este diferenta iarna asta, avand in vedere ca am schimbat masina si pe cea noua, am de la fostul proprietar, un set parca de alpin-uri de la Michelin
meg2s
Eu cu astea n-am avut probleme, mi s-au parut foarte ok.
Totusi n-am intrat pe cine-stie-ce zapezi cu ele.
papa_mulo
QUOTE(tatimeu @ 23 Oct 2020, 10:45)
Eu am luat masina in sept 2017 si am primit "cadou" de la fostul proprietar aceste gumite. Am fost cu ele in iarna lui 2017 la Sureanu si la Straja. Din parcare de la Straja am iesit doar impins, iar pe drum eram ca un baut.
plus de asta pe MIII aveam TS 850 mai vechi cu 3 ani decat TS860, dar uzura nu era nici jumatate cat astea. Acelas stil de condus/acelas sofer iar stabilitatea/siguranta nu se compara
*



Pricopsindu-te cu ele la pachet cu masina banuiesc ca nu erau noi...daca propitaru anterior o fi mers cu ele pana prin iulie, le-a copt si le-a facut praf. Nu le judeca asa aspru daca nu le-ai avut de noi.
tuneam
Eu am retrunat niste Michelin facute in Germania pentru ca vroiam Made in Ro. Au fost foarte bune cele romanesti
mso94
QUOTE(papa_mulo @ 17 Oct 2020, 09:46)
Cu placere!
E bine de stiut pt toata lumea care vrea sa umble la jante ca toate jantele de la 16 la 18 de megane normal + megane gt sunt identice dpdv al dimensiunilor cu cele de talisman
*


Ai idee daca acelasi lucru se aplica si pentru jantele de kadjar? Ma intereseaza jantele de 17 si 18 daca se potrivesc, nu cele de 19 inch. Mersi!
papa_mulo
Kadjar are:
7x17 cu et40
7x18 cu et40
7x19 cu et40

Deci doar alea de 17 ar merge f bine pe megane.
tatimeu
QUOTE(papa_mulo @ 23 Oct 2020, 12:56)
Pricopsindu-te cu ele la pachet cu masina banuiesc ca nu erau noi...daca propitaru anterior o fi mers cu ele pana prin iulie, le-a copt si le-a facut praf. Nu le judeca asa aspru daca nu le-ai avut de noi.
*



masina am cumparat-o incaltata cu sandale. Botoseii i-am ridicat din reprezentanta Renault unde erau depozitati la hotel
papa_mulo
Poate sa aiba si 5* hotelu...n-am zis nimic de depozitare, am zis ca daca le schimbi tarziu si apuci sa mergi cu ele pe sezonul de primavara-vara pe asfalt incins isi pierde materialul proprietatile...se intareste.
tatimeu
papa masina am luat-o in septembrie incaltata cu anvelope de vara. Ma indoiesc ca a schimbat anvelopele de iarna in august si le-a depozitat la reprezentanta
jbn
Imi luai jante de 17" pentru la vara. Jantele de 16" originale ale masinii le voi tine pentru iarna.
Astea de le luai astazi sunt de Nissan si difera doar ET-ul (40 in loc de 43, cum este la Renault).
O sa mai trebuiasca sa schimb senzorii de presiune (nu cred ca sunt compatibili) si capacele cu sigla din centru. Momentan nu stiu ce cod au senzorii, pentru ca rotile le-a luat tatal meu din Pitesti (a si dat anvelopele jos deja), iar eu ajung la Pitesti abia sambata.
Oricum, abia astept sa vina vara sa le vad pe masina biggrin.gif.
papa_mulo
Daca nu ma inseala ochiu niste jante cu designul asta erau si la renault pe site la capitolul accesorii. Probabil ca si astea au fost la fel la nissan...jantele standard sau optionale nu prea au marcaje la exterior.
jbn
Da. Cred ca tot optionale au fost. Baiatu de la care le-am luat zicea ca au fost pe masina lu socruso si ca le-a cumparat cand a luat masina.
azaghorth
Salutare,
am nevoie de o info de la cineva cu o masina mai noua, gen 1-2 ani:
cu masina ridicata pe cric spate (stanga sau dreapta, nu conteaza) si frana de mama released, daca invarti roata...se invarte liber cateva ture sau se invarte un unghi (60-70grade sa zic) si apoi se opreste?
Merci
grig1960
Salut, daca in mers nu se incalzesc jantele incat sa nu poti tine mana pe ele nu e nici o problema.
MPO
Dupa ce am cautat si m-am documentat ceva vreme mi-am cumparat in sfarsit jante si gume de iarna:

- Jante Borbet W mistral anthracit 5x114,3 6,5Jx16 ET40 cod 496437 - 435 RON/buc
- Cauciucuri Nokian WR Snowproof 205/55 R16 91H - 354 RON/buc
- Senzori 407004CB0B - 87 RON/buc

Cei care mi-au livrat jantele au livrat si kit de montaj, adica 4 inele adaptoare de la fi 72,5 la 66,1mm si 20 de prezoane. Kitul, montarea si echilibrarea incluse in pret.

Inca nu am schimbat rotile de vara, astept sa se mai raceasca vremea smile.gif

Multumesc tuturor care au postat aici, am gasit foarte multe informatii utile.
jbn
Stie cineva daca valva de la senzorul 407004CB0B poate fi data jos de pe o janta si pusa pe alta, fara sa fie afectata?
Pe de alta parte, vad ca senzorul este detasabil fata de valva. Eu as dori sa mut senzorii de pe un set de jante pe alt set de jante. Valvele de la jantele noi nu cred ca permit montarea senzorilor 407004CB0B pe ele. Oare daca lipesc senzorii cu banda dublu adeziva undeva pe interiorul jantei are ceva? biggrin.gif De fapt aici se naste alta intrebare: de ce senzorii trebuie montati pe valva? Strict pentru ca valva ofera suport fizic, sau are legatura si cu altceva? Nu ar fi mai simplu sa fie lipiti de janta? Oare montarea pe valva ofera protectia necesara si suficienta ca anvelopa sa nu loveasca senzorul atunci cand este data jos de pe janta?
Bugghy
Nu se pot remonta. Valvele sunt de unica folosinta, senzorii se pot reutiliza. Valvele alea se scot prin taiere, asadar ai nevoie de alt rand de valve compatibile. Senzorii se scot prin apasarea tablitei pe care scrie "PRESS" si se pot muta linistit pe alte valve. Gasesti pe olx sau da-mi un PM daca ai nevoie.

Nu cred ca functioneaza detasati de valva. Eu am patit sa nu fie impins bine in valva si sa cada in interiorul jantei/anvelopei si imi dadea eroare ca nu mai gaseste senzorul in roata aia. Dupa ce am fost la vulcanizare si l-au fixat cum trebuie, a functionat fara probleme.
jbn
Mersi de informatii, Bugghy!
Sincer, as cumpara set de senzori cu tot cu valve pentru jantele noi, pentru ca jantele de tabla pe care sunt montati cei actuali le-am pus la vanzare si cred ca e mai ok sa le vand cu tot cu senzori. Daca vrea sa le cumpere cineva si nu are nevoie de senzori, atunci da, voi avea nevoie de valve compatibile. Zici ca se gasesc doar valve "chele", pe care sa poata fi prinsi senzorii?

L.E. Am o banuiala ca senzorul trebuie sa aiba 0V (GND) comun cu 0V ai masinii. Si treaba asta posibil sa fie facuta prin valva. Tocmai de aceea necesitatea sa fie montati pe valva. E doar o banuiala...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.