Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jante, pneuri, etc
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
vladof
Cine mai stie. smile.gif

Senzorii astia sunt oricum facuti o firma (citisem parca undeva Siemens) si dupa aia fiecare producator isi pune pe ei logo, etc.

Cred ca daca iei aia de la Renault merg, dar pana nu ii pui nu stii. Cel mai sigur este la reprezentanta, mai ales daca vrei sa dai 180 RON pe senzor. 500 de lei salvati ii bag la jante.

Eu am luat de pe OLX pentru ca au luat si altii de aici si merg teoretic sigur cu Megane-ul asta.

Nu sunt sigur model identic cu ce am eu pe masina. Cred ca ai observat si tu ca valva este metalica.
mihaimgm
Stie cineva ce dimensiuni( ET, J ) au jantele Decaro de pe GTLine?
speedman
cauta mai sus ca le am trecut eu...aici parca...si pe un topic la talisman[attachmentid=1628069942]
mihaimgm
Astea sunt la GT. La GTLine(Intens+) sunt si R16, iar R17 sunt 205/50.
mars
QUOTE(papa_mulo @ 1 Sep 2017, 09:15)
O adaugare/clarificare pt anvelopele xl: sunt destinate in general masinilor facute sa care mai multa greutate (suv, mpv)
*



Nu neaparat. Anvelopele de 18" pentru Megane GT (225/40) si Laguna III (225/45) sunt XL by default (nici nu se fabrica "normale"). Si nu ca ar fi mai "sportive" (anvelopele, nu masinile), pentru ca, la Laguna, si cele de 17" (215/50) sunt tot XL.
papa_mulo
Am zis ca in general...
Exista si la dimensiunile acelea variante non xl doar ca sunt ceva mai rare. Motivul probabil e ca masinile cresc in dimensiuni de la o generatie la alta si un 225 40 r18 non xl cu indice 88 nu s-ar mai potrivi pe un megane, doar pe masini cu veleitati sportive din clase mai mici...si probabil ca nu sunt multe care sa foloseasca dimensiunea aceasta. Ceva de genul "indicii de greutate ai anvelopelor au ramas in urma tendintei producatorilor auto".
Si xl sa stii ca sunt sportive daca au dimensiuni adecvate(talon de 50 sau mai mic) pt ca masinile care se deplaseaza cu viteze mai mari dezvolta forte de apasare pe anvelope mai mari cand intervin denivelari sau franari puternice.
vladof
In continuare sunt de pararere ca singurul motiv pentru care anvelopele se pun XL pe dimensiuni de si sub 40 la anvelopa este rigiditatea si protectia suplimentara a anvelopei si jantei.

Sunt efectiv prea firave fara extra protectia respectiva, si daca prin protectia respectiva au obtinut certificarea XL, de ce nu.

O anvelopa XL sta mai bine in curbe pentru ca mai rigida in pereti, si-ti da impresia ca masina este mai manevrabila.
relisys
am gasit un set de jante de renault 3 pe 15....difera putin ET....ar merge pe M4 ? le-as folosi pentru iarna...cu cauciucuri 195/65/15
multumesc.
Cam astea ar fi detaliile jantelor:
Jante otel Renault Megane 3 III intre 11/08-12/15 6.5Jx15"H2 5x114.3x66 ET43 Latime Jante [inch] 6.5 Marime Jante [inch] 15 Adancime de presare [mm] 43 Janta numar prezoane 5 Diametru asezare prezoane - [mm] 114.3
sagetator
Iata-ti raspunsul: link.
Bafta!
papa_mulo
Megane 4 nu vine la noi in ro echipat cu jante de 15, dar in alte tari versiunea de baza vine cu jante de 15. Exista insa niste diferente fata de jantele 15 de pe m3: acum au latime de 6 cu et35 fata de cele 6,5 cu et43 pe care le-ai gasit. Latimea jantei nu e deloc o problema, cu 6,5 sta putin mai ferm anvelopa pe janta dar diferenta de et de 8 mm dupa parerea mea e putin cam maricica, vei avea rotile bagate mai sub masina cu cei 8 mm. De mers merge, dar probabil ca o sa arate cam ciudat...
vladof
Gata, sunt echipat de iarna. Personal cred ca am facut un deal bun si am luat cam ce am vrut.

Anvelope: GOODYEAR ULTRAGRIP PERFORMANCE GEN-1 225/45R17 94V XL pret total 2.307,20 lei

Jante: AEZ Straight 7.5X17 5X114.3 ET:45 CB:71.6 au diferenta mica de ET (43 in carte, 45 au jantele) pret total 2775.60 le

Valve cu senzor de presiune de pe OLX pret total 300 lei.

Cost total 5382.8 lei.

Am luat, insa, ce mi-am dorit, si la design si la performantele cauciucurilor (sunt oarecum in top, sa zicem).

Inca nu le-am montat, insa cateva poze aici. smile.gif

[attachmentid=1628070246] [attachmentid=1628070247] [attachmentid=1628070248]
sagetator
Super treaba! Felicitari! Si sa le folosesti sanatos! peacefingers.gif

Asteptam poze cu ele montate. smile.gif
old_jhon
Mama, 5000 lei. Eu am dat 3200 lei pe Nokian WR D4, jante de tabla Alcar și senzorii luați de la reprezentanta. Anul trecut nu am găsit pe olx smile.gif senzori

Dar, cine are jante de aliaj mișto iarna biggrin.gif
aba81
old_john ai jante de 17 de tabla?

6 Sep 2017, 13:02:
old_john ai jante de 17 de tabla?
vladof
Parca nu merg jante de tabla pe GT. biggrin.gif

Plus ca am jantele astea mult timp, cat tin masina. Si avand in vedere ca au costat 700 de lei bucata, nici nu-mi pare extrem de rau daca se mai julesc ocazional. Sunt de scandal cum s-ar zice. Alea de la GT sunt peste 1000 de lei bucata.
aba81
da de tabla nu.s bune? smile.gif) pui niste capace cu spinere...mama mama...lux biggrin.gif
mars
QUOTE(vladof @ 6 Sep 2017, 11:48)
GOODYEAR ULTRAGRIP PERFORMANCE GEN-1 225/45R17 94V XL
*


Buna alegere wink.gif.
old_jhon
QUOTE(aba81 @ 6 Sep 2017, 13:02)
old_john ai jante de 17 de tabla?

<span class='edit'>6 Sep 2017, 13:02:</span>
old_john ai jante de 17 de tabla?
*



Pe 16. Am luat cauciucri cu aceleasi specificatii ca cele cu care a venit masina 205/55/R16

Atata timp cat respecta specificatiile de PCD si ET-ul cred ca merg si alea de tabla pe GT.
aba81
am intrebat de curiozitate ca eu le las tot pe astea si alte cauciucuri.
freya2012
Ce ziceti de anvelopele acestea? Mai are cineva sau stiti unele mai bune, dar in maxim 600 lei/buc?
https://www.anveloshop.ro/anvelope/anvelope...0-r17-93v-54520

old_jhon
Usturatoare la buzunar. Acum sincer, cu orice marca premium nu dai gres. Mai important ma vazut ca este tipul de anvelopa, simetrica, asimetrica sau directionala. Unele sunt mai zgomotoase, altele au aderenta mai buna pe asflat umed, etc.
vladof
Cauta pe internet teste cu anvelopele tale, topuri, etc. Eu asa am ajuns la GoodYear. Alegere a fost si pentru pret, pentru ca erau XL si protectie janta unde altele in aceeasi bani erau doar anvelope simple.

Exemplu aici: http://www.autoexpress.co.uk/accessories-t...e-brands-and-uk

sau aici http://www.tyrereviews.co.uk/

Am avut Nokia mai vechi, luate in 2010, pe fosta masina, si am mers inclusiv vara (mergeam foarte rar cu masina si nu avea sens sa cumpar altele) si in 2017 dupa 60.000 km sunt la 50%. Evident trebuie schimbate ca sunt vechi, dar ca rezistenta si calitate, m-au uimit.
jbn
In ce consta mai exact "protectia janta"? blush.gif unsure.gif
old_jhon
Par cam dubioase testele astea. De exmplu, Nokian WR D4:
- snow traction 1st place
- snow brake 1st place
- snow handling 6th place radmasa.gif

Pe mine m-a convins un coleg cu Nokianurile. A zis ca el foloseste Nokian pentru iarna de 7 ani, al doilea set si nu a avut probleme iarna niciodata. Se simte aderenta, fata de astea de vara, crescuta pe asfalt umed.
vladof
Are si GT-ul pe cauciucurile stock.

Pe lateralele anvelopei este mai mult cauciuc, iesit inafara. Cand dai intr-o groapa, cauciucul imbraca janta si nu-i transfera asa mult soc. Cand parchezi lateral si atingi o bordura, atingi direct in cauciuc nu janta.

Asta, impreuna cu XL care aduce ramforsare suplimentara, te protejeaza mai bine de explozii cand dai in gropi, boalfe, indoit jante, etc.

[attachmentid=1628070294]

<span class='edit'>6 Sep 2017, 16:03:</span>
QUOTE(old_jhon @ 6 Sep 2017, 15:57)
Par cam dubioase testele astea. De exmplu, Nokian WR D4:
- snow traction 1st place
- snow brake 1st place
- snow handling 6th place  radmasa.gif

*



Adica trage bine franeaza bine dar cand in curbe pierde aderenta mai repede ca altele. Este oarecum relevant ce spun ei.

In segmentul premium, diferentele sunt mici.

Da, si eu sunt mare fan Nokian. smile.gif

PS: misto avatar, ne-am pus amandoi in acelasi timp. biggrin.gif
old_jhon
QUOTE(vladof @ 6 Sep 2017, 16:01)
Are si GT-ul pe cauciucurile stock.


[attachmentid=1628070294]

<span class='edit'>6 Sep 2017, 16:03:</span>
Adica trage bine franeaza bine dar cand in curbe pierde aderenta mai repede ca altele. Este oarecum relevant ce spun ei.

In segmentul premium, diferentele sunt mici.

Da, si eu sunt mare fan Nokian. smile.gif

PS: misto avatar, ne-am pus amandoi in acelasi timp. biggrin.gif
*



Acolo, diferentele erau de cateva procente. Ce-a mai nasoala vreme am prins-o la Paltinisi si nu am avut emotii cu ele, drum acoperit complet de zapada, s-au comportat excelent.

Concluzia este ca nu este smile.gif atata timp cat sunt premium, nu mai conteaza ce marca alegi, toate fac treaba buna. La niveul asta si anii trecuti peste producatori nu mai exista diferente foarte mari de performanta. Eu as merge pe cel mai ieftin dintre cele mai scumpe.

Eu aveam impresia ca mi-am pus avatar de mult, dar era prea mare poza si nu s-a incarcat. Acum am observat rolleyes.gif
jbn
Mersi vladof
freya2012
QUOTE(vladof @ 6 Sep 2017, 15:48)
Cauta pe internet teste cu anvelopele tale, topuri, etc. Eu asa am ajuns la GoodYear. Alegere a fost si pentru pret, pentru ca erau XL si protectie janta unde altele in aceeasi bani erau doar anvelope simple.

Exemplu aici: http://www.autoexpress.co.uk/accessories-t...e-brands-and-uk


*



Din cauza acestui test mi-am schimbat alegerea anvelopelor.
Nu stiu cat de corect sau adevarat este testul. Acum ma gandesc la Continental, nu mai vreau Dunlop.
Dar nu-mi dau seama daca o diferenta de 10% este mare sau nu.
La franarea pe umed COntinental are 100%, iar Dunlop are 90%. Este exemplul cel mai diferentiat, in rest diferentele sunt de 2-3% maxim
ratonbox
Eu la astea ma uitam pentru iarna, ma interesa in principal nivelul de zgomot si aderenta pe umed, ca nu prea merg foarte mult cand e zapada inghetata:
https://www.vadrexim.ro/anvelope-iarna-225-...r-2-94-xlh.html
vladof
Cauciucul asta a iesit pe ultimul loc in teste. 13/13.

Deci fix ce astepti tu nu se intampla. smile.gif

Certificarile obtinute ca sa puna pe sticker una sau alta nu definesc experienta reala de pe sosea.

Niciun cauciuc nu e perfect, dar ce ai ales tu este lower mid-range.

Poti lua Nokian WR D3 de pe vadrexim sau mai bine de aici mai ieftin.

Teste BFGoodrich gForce Winter 2 - http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/BFGoodri...ce-Winter-2.htm

Teste Nokian WR-D3 - http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nokian/WR-D3.htm. E mai vechi ca si model, dar la vremea lui (nu acu foarte mult timp) era in top.

<span class='edit'>6 Sep 2017, 19:27:</span>
QUOTE(freya2012 @ 6 Sep 2017, 16:58)
Din cauza acestui test mi-am schimbat alegerea anvelopelor.
Nu stiu cat de corect sau adevarat este testul. Acum ma gandesc la Continental, nu mai vreau Dunlop.
Dar nu-mi dau seama daca o diferenta de 10% este mare sau nu.
La franarea pe umed COntinental are 100%, iar Dunlop are 90%. Este exemplul cel mai diferentiat, in rest diferentele sunt de 2-3% maxim
*



Ambele sunt anvelope de performanta. Nu gresesti nici cu una nici cu alta. smile.gif Testele sunt facute pe un circuit, conditiile reale la care le supui tu s-ar putea sa difere, cat sa nu simti aia 10%. Daca ai bugetul pentru un cauciuc bun, merita. Exista o oarecare subiectivitate evident.

Uite aici: http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2016-...-225-45-R17.htm biggrin.gif
adrianovici_2006
Prin 2008, la M2 am cumparat prima oara cauciucuri de iarna!...nu era legea cu obligativitatea! Faceam aproape saptamanal naveta la Timisoara..aproape 800km(dus-intors)...! Am cumparat ce am gasit. la un pret acceptabil!...WINTER+(parca TAILANDA, sub licenta X :, pt mine un "no name" ..). S-au comportat excelent, le-am folosit cateva ierni si inca mai aveau viata in ele!
Trecerea de la cauciucurile vara la cele de iarna(nov.2008), mi s-a parut uimitoare!...in sensul pozitiv, evident!
spy_oh_joy1389
QUOTE(vladof @ 6 Sep 2017, 11:48)

Valve cu senzor de presiune de pe OLX pret total 300 lei.



Am fost și am întrebat de senzori, a verificat după codul vin și a zis că la mine nu se potrivesc ăștia. Am dat comandă de alții mai scumpi.
aba81
QUOTE(ratonbox @ 6 Sep 2017, 19:07)
Eu la astea ma uitam pentru iarna, ma interesa in principal nivelul de zgomot si aderenta pe umed, ca nu prea merg foarte mult cand e zapada inghetata:
https://www.vadrexim.ro/anvelope-iarna-225-...r-2-94-xlh.html
*


am eu modelul asta pe masina veche si nu am avut nici o problema cu ele...nici o pana, nimic. se descurca bine pe drum cu zapada, nu sunt zgomotoase si nu am observat diferente la consum. sunt si convenabile ca pret pe deasupra.
e posibil cum zicea si vladof sa gasesti ceva din topul ala la acelasi pret.
vladof
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 7 Sep 2017, 06:57)
Am fost și am întrebat de senzori, a verificat după codul vin și a zis că la mine nu se potrivesc ăștia. Am dat comandă de alții mai scumpi.
*




Ahahha vai. Noi am luat masina in aceeasi zi. 😃

Unde ai intrebat, la reprezentanta sau la asta pe olx? Ce senzori mai scumpi ti-au sugerat?
freya2012
QUOTE(vladof @ 6 Sep 2017, 19:24)

<span class='edit'>6 Sep 2017, 19:27:</span>
Ambele sunt anvelope de performanta. Nu gresesti nici cu una nici cu alta. smile.gif Testele sunt facute pe un circuit, conditiile reale la care le supui tu s-ar putea sa difere, cat sa nu simti aia 10%. Daca ai bugetul pentru un cauciuc bun, merita. Exista o oarecare subiectivitate evident.

Uite aici: http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2016-...-225-45-R17.htm biggrin.gif
*



Observ ca voi selectati anvelope 225/45/R17. Le vreti voi mai late sau altul e motivul? Eu ma uit dupa 205/50/R17 ca asa le am si pe cele de vara. Si in plus, la cele de iarna ar fi bine ca balonul sa fie mai inalt de 45.
Si mai am o intrebare. Nu pot folosi aceeasi senzori pe care ii am acum pe masina? Eu folosesc aceleasi jante.

PS: AM realizat de ce cautati dimensiunile de mai sus amintite, fiindca aveti GT...
jbn
QUOTE(freya2012 @ 7 Sep 2017, 08:24)
[...]
Si in plus, la cele de iarna ar fi bine ca balonul sa fie mai inalt de 45.
Si mai am o intrebare. Nu pot folosi aceeasi senzori pe care ii am acum pe masina? Eu folosesc aceleasi jante.
*



0.45 * 225 = 101.25 mm
0.5 * 2015 = 102.5 mm

Nu cred ca e diferenta asa mare (1.25 mm) intre baloane ...
Poti lasa senzorii actuali linistit. Doar sa fie atent baiatu de la vulcanizare sa nu rupa vreunul.
freya2012
QUOTE(ratonbox @ 6 Sep 2017, 19:07)
Eu la astea ma uitam pentru iarna, ma interesa in principal nivelul de zgomot si aderenta pe umed, ca nu prea merg foarte mult cand e zapada inghetata:
https://www.vadrexim.ro/anvelope-iarna-225-...r-2-94-xlh.html
*



Nu am folosit aceste anvelope, dar cred totusi ca la perioada de franare stau mult prea prost si s-ar putea sa fie nevoie o singura data sa franezi brusc si sa faca diferenta. La fel si la stabilitatea in curbe. Poate mers pe zapada mica si pe umed nu simti diferente mari, dar problema apare cand vrei sa eviti un obstacol (incompetent in trafic) sau franezi mai tare.
Cu atat mai mult ca tu ai Megane GT, eu le-as evita. Sfatul meu este sa cauti altceva.
2069
am luat si eu o pereche de senzori. Am inteles din postarile anterioare ca nu trebuie mers in service pt "imperechere", este suficient un simplu reset din meniul tabletei. Dar reuseste computerul de bord sa identifice pozitia fiecarui senzor? sau au ai anumite culori si trebuiesc montati fiecare pe o anumita roata, fata dreapta, stanga, etc ?
jbn
Detecteaza automat pozitia senzorilor. Nu au culori diferite smile.gif
vladof
spy_oh_joy1389 te rog sa-mi raspunzi cat ai timp daca ai vorbit cu ala de pe OLX legat de senzori, ca sa stiu sa-i dau inapoi sa-mi iau si eu ce-ti iei si tu. smile.gif Ma costa 100 de lei numai ca sa dau jos de pe masina si sa pun alti senzori.
Flatron
@freya2012: Ei au GT, din cauza asta.
ratonbox
QUOTE(vladof @ 6 Sep 2017, 19:24)
Cauciucul asta a iesit pe ultimul loc in teste. 13/13.

Deci fix ce astepti tu nu se intampla. smile.gif

Certificarile obtinute ca sa puna pe sticker una sau alta nu definesc experienta reala de pe sosea.

Niciun cauciuc nu e perfect, dar ce ai ales tu este lower mid-range.

Poti lua Nokian WR D3 de pe vadrexim sau mai bine de aici mai ieftin.

Teste BFGoodrich gForce Winter 2 - http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/BFGoodri...ce-Winter-2.htm

Teste Nokian WR-D3 - http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nokian/WR-D3.htm. E mai vechi ca si model, dar la vremea lui (nu acu foarte mult timp) era in top.

<span class='edit'>6 Sep 2017, 19:27:</span>
Ambele sunt anvelope de performanta. Nu gresesti nici cu una nici cu alta. smile.gif Testele sunt facute pe un circuit, conditiile reale la care le supui tu s-ar putea sa difere, cat sa nu simti aia 10%. Daca ai bugetul pentru un cauciuc bun, merita. Exista o oarecare subiectivitate evident.

Uite aici: http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2016-...-225-45-R17.htm biggrin.gif
*



Deci m-am convins de ele, dau skip. Pana la urma tot Nokian WRD4 sau Hankook i*cept Evo 2 (am avut pana acum la 2 masini, sunt geniale, se simtea masina cu ele mai bine decat cu cele de vara Goodyear)
spy_oh_joy1389
QUOTE(vladof @ 7 Sep 2017, 08:14)
Ahahha vai. Noi am luat masina in aceeasi zi. 😃

Unde ai intrebat, la reprezentanta sau la asta pe olx? Ce senzori mai scumpi ti-au sugerat?
*


Am vorbit cu tipul de pe OLX. Am fost la el la magazin în Pitești, am căutat după codul VIN și i-au returnat alt part number față de cei pe care ii avea la 300 set complet. Pentru că nu vreau sa stau să încerc cu montat/remontat l-am rugat sa mi-i comande pe ceilalți. Poate ar merge și cei de îi are deja, a zis că nu știe sigur.

Dacă apuci să îi încerci să îmi zici și mie te rog care e rezultatul. Mi-a dat termen cel târziu 3 octombrie.
vladof
Cat costau ceilalti? smile.gif Mai degraba nu ma risc nici eu. Eu l-am intrebat daca merg pe Megane GT 2017, a zis cu atata siguranta ca da incat nu am mai stat sa verific cu VIN.
spy_oh_joy1389
180 bucata

Păi așa mi-a zis și mie dar l-am rugat să îmi arate că știu că depinde și frecvența pe care lucrează și pot să difere. Și el a fost surprins că nu erau în listă biggrin.gif

Oricum la prețul ăsta puteți să luați din reprezentanță, acolo sunt vreo 210 lei bucata.
vladof
As lua de acolo dar cu astia vechi ce fac? biggrin.gif Oricum ma costa curierul sa-i trimit inapoi.

LE: Cant iti vin? Eventual sa faci o poza daca vrei. Vad ca toate merg pe 433 Mhz. Pe diverse site-uri gasesc 3 modele, asta care-l am eu si inca 2 ca in pozele de mai jos, toate aparent compatibile cu Megane GT:

[attachmentid=1628070405] Asta seamana cu ce avem noi, cel putin de afara la valva (e metalica).

[attachmentid=1628070406] Asta e listat ca e compatibil cu Megane GT (2015 - 2016 aparent)

Asta luat de pe OLX la fel, scrie ca e compatibil cu Megane GT.

blink.gif mellow.gif mellow.gif ohmy.gif

spy_oh_joy1389
Acum dacă tot ii ai zic să incerci, poate scapi
rtBK
cel din prima poza seamana cu cele de la megane 2
RM4SI
QUOTE(vladof @ 6 Sep 2017, 11:48)
Gata, sunt echipat de iarna. Personal cred ca am facut un deal bun si am luat cam ce am vrut.

Anvelope: GOODYEAR ULTRAGRIP PERFORMANCE GEN-1 225/45R17 94V XL pret total 2.307,20 lei

Jante: AEZ Straight 7.5X17 5X114.3 ET:45 CB:71.6 au diferenta mica de ET (43 in carte, 45 au jantele) pret total 2775.60 le

Valve cu senzor de presiune de pe OLX pret total 300 lei.

Cost total 5382.8 lei.

Am luat, insa, ce mi-am dorit, si la design si la performantele cauciucurilor (sunt oarecum in top, sa zicem).

Inca nu le-am montat, insa cateva poze aici. smile.gif

[attachmentid=1628070246] [attachmentid=1628070247] [attachmentid=1628070248]
*


In doi ani au sa prezinte o grămadă de ciobituri de la pietre si se va vedea argintiul de la interior. Nu cred ca-ti va mai plăcea. Poate esti norocos si re tine 3. rolleyes.gif
vladof
La jante zici? Le-am luat de scandal. Pot sa arate cum vor ele in 2-3 ani, atata timp cat nu arata asa cele pe 18 de pe GT. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.