Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 2005 Citroen C5 Sedan Exclusive
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
l@u
Vorbind din care parte a gardului?
Bwwlan
Danute, sa fii matale sanatos, io renuntai la dohan acu' sase ani si trei luni, batuti pe muchie smile.gif
...si nu, nici consoarta nu fumeaza.
cdadan
Creca de vreo doi ani nu mai fumez în mașină și e ok așa.

LE: Am înțeles. Da' mă mir de ce mergi cu geamul deschis.
argon
Cică pe ploaie unii deschid puțin geamul, personal nu am făcut asta de la Dacia 1310, în rest de la orice ac manual în sus face treabă mult mai buna decât deșchisul geamului , chiar și cu încălzirea la maxim.
marksman
De la Logan in sus n-am deschis geamurile pe ploaie, chiar fara A/C. Daca ventilatia e in mintile ei si e folosita corespunzator, geamurile nu se vor aburi.

argon
Daca ai inca 3 oameni care respira in masina, se abureste oricum daca nu dai drumul la aceu, chiar daca e selectorul la cald maxim, isi face treaba.
Bwwlan
Motivul pentru care le-am luat e faptul ca uneori, consoarta se plange ca nu are aer si deschide geamul in mers. Consecinta: zgomot, sau trebuie sa reduc viteza. Plus, daca ploua ---> apa in masina.

In plus, uneori prefer si eu sa merg cu geamul deschis cand merg pe drumuri extraurbane (nu autostrazi).
Solon
Le-ai pus? Hai ca vine seara. smile.gif Si mai e si Ora Pamantului.
Bwwlan
Le-am pus, da'mi era descarcat telefonul. blush.gif
O sa fac poze maine dimineata.

De potrivit, s-au potrivit la marele fix, beleaua a fost la usa soferului, ca n-am fost atent la montaj si cand se ridica geamul, simtea un obstacol pe la jumatate si hop! se retragea frumusel... In fine, pana la urma, le-am gasit pozitia corecta si acum stau bine smile.gif Cica trebuie sa ramana 24h cu geamurile ridicate.

LE: Io asa stiam ca de-abia saptamana viitoare se dau ceasurile inainte cu o ora.
bgdrenault
ora pamantului e cu stingerea becurilor, economie, etc
Bwwlan
A, pardon. Cumva, vestea asta m-a ratat complet smile.gif
4x4
Cand se usuca lipicul pune te rog poze si review, in special daca poti deschide geamul o palma la 120 fara sa faci ciclon in masina sau sa ploua inauntru.

Pana acuma le consideram ghey, inca sunt, dar ma intereseaza functionalitatea. La 150 lei as prefera sa intreb mai intai daca chiar fac ceva.
Bwwlan
Nu are lipici, cleme sau alte chestii, pur si simplu se introduc in rama geamului si gata (vezi AICI).

Mie, pana de curand, deflectoarele de vant mi se pareau din acelasi film cu astea:

[attachmentid=1628027523] [attachmentid=1628027524]

...insa mno, utilitatea s-a dovedit a fi mai importanta decat prejudiciile. Cred ca lana de oaie si catelu' de pe plansa spate urmeaza odata cu Mercedesul smile.gif
Laurentziu83
Dupa ce te obisnuiesti sa faci kilometri cu motorul sau cu bicicleta, cand te sui in masina cu geamurile inchise, parca te simti in casa, la televizor. De asta multi prefera decapotabilele, nu neaparat ca sa fie vazuti.

Si mie imi place sa merg cu geamurile deschise, din pacate n-am mai putut sa fac asta de la Matiz incoace, la Renoaie sufla vantul aiurea cand deschizi geamul chiar putin.
argon
Tocmai de aia si-a pus ...chestiile alea, sa nu mai sufle.
Bwwlan
Poze cu deflectoarele de vant tot n-am apucat sa fac blush.gif insa mi-am facut unpic de treaba cu un miniproiect: covorasul pasagerului nu era fixat in podea, drept urmare, am comandat niste prinderi originale VW si in cca 15 minute, cu masurat, gaurit si montat cu tot, treaba era gata smile.gif

[attachmentid=1628027809] [attachmentid=1628027810] [attachmentid=1628027811] [attachmentid=1628027812]

[attachmentid=1628027813]
Bwwlan
Ayi am apucat in sfarsit, dupa aproape trei luni si cca 15.000 km., sa-mi fac unpic de timp si pentru masina si am dus-o la spalat:

[attachmentid=1628034547]

Initial planuisem sa fac o lucrare mai complexa, gen spalat, decontaminat vopsea, indepartat zgarieturi superficiale, dat cu polish, dat cu ceara, insa dupa ce am terminat de spalat masina, evident ca a inceput sa ploua sad.gif

Am dus-o la un self-wash de aici de langa mine, nijte hoti ordinari. Habar n-am cat tine o fisa de-aia de un euro, da' cert e ca ori a fost murdara masina din cale-afara, ori aia-s nijte jepcari ordinari: 7 fise @ 1 Euro m-a costat toata tarasenia: pre-limpezire, spalat cu peria si clatire. In Speyer reuseam cu 4 Euro. Tre' sa caut alta, e clar...

Revenind: intai am spalat-o...

[attachmentid=1628034548]

...dupa care am dat rotile cu Sonax Felgenreiniger X-Treme:

Inainte...

[attachmentid=1628034549]

...in timpul...

[attachmentid=1628034550]

...si dupa tratament:

[attachmentid=1628034551]

Cand am ajuns acasa la garaj, tot ce am apucat a fost sa dau pe caroserie cu niste Sonax Teerentferner (pentru indepartarea petelor de bitum), fiindca situatia era cam peste tot asa:

[attachmentid=1628034552]

...dupa care a inceput ploaia. Maine, daca o fi vremea de acord, o sa continui munca, in sensul ca trebuie sa merg s-o dau din nou cu un jet sa indepartez praful si sa ma bag la smotru.

In rest, nimic de raportat. Avem 135.005 km., consumul urban s-a stabilit pe la 10,7 litri de Super Plus si ne pregatim de un nou drum de Romania la sfarsitul lui Iulie.

A, ba da. Azi cand am bagat masina in garaj, am observat ca iar s-a ars un bec de pozitie. Acelasi de pe fata stanga.

[attachmentid=1628034553]

Pa$tele ma-sii... asta inseamna ca iar tre' sa fac munca de ginecolog.
R19/16v
Stii ca aia cam e dreapta... nu?
Bwwlan
Yeah, my bad.
MuciX
E vreo faza cu numerele astea scurte la nemti? Am vazut destul de putine pana acum. Tatal meu a avut mereu cu 4.
Bwwlan
Daca are putine caractere, poti cere numar scurt. In rest, nicio faza.
Bwwlan
De cand am luat masina ma racaie o chestie pe creier: bun, inteleg, nu-i noua, e un cotet de 11 ani cu care timpul nu a fost generos, respectiv s-au adunat diverse zgarieturi de la famelia de bosorogi care au detinut masina. Nu pricep cum dracu' poti sa ai senzori de parcare fata-spate si sa freci oglinzile si bara spate? Dupa care, nu-i suficient ca le-ai frecat, mai si "repari" zgarieturile cu lac de unghii:

[attachmentid=1628036490] [attachmentid=1628036491]

[attachmentid=1628036492] [attachmentid=1628036493]

Drept urmare, am dat vreo doua telefoane la niste cunostinte sa intreb unde as putea duce masina pa vopsit in Romania, ca tot merg peste o luna acasa. Ce e important, e ca vreau ca elementele sa fie revopsite folosindu-se codul de culoare original, KKQ - Rouge Profond, nu o culoare aproximativa pe principiul "merge si-asa".

Sa intreb si aici: cat merita?
De la un tip care lucreaza la Willy & Co., care mi-a fost recomandat drept un tip care se pricepe la ce face si cica, ar presta cu bun simt, ar costa 700 lei.
La Compexit, un alt loc care mi-a fost recomandat cu incredere, 1.200.
As merge pe varianta de 700, insa nu stiu, e mult, e putin, merita? Habar n-am, intreb...
ursul_bipolar
Vopsit total sau doar locurile afectate?
cdadan
Ce vrei sa vopsesti, bara si oglinzile? E cam mult 700.
Vezi ca si atelierul unde si-a vopsit Sorin masina e frecventabil, chiar rezonabil.
AndreiMR
Daca or sa foloseasca codul original, o sa se vada o diferenta de culoare intre ce vopsesti si restul masinii. Vopseaua nu mai e noua, e afectata de trecerea timpului. S-ar rezolva cu un polish integral, dar mai costa si ala.

Poate ar fi mai bine la un service unde au aparat care scaneaza culoarea de pe masina, habar n-am cum se cheama, si apoi ii pui sa iti faca o mostra pe un material plastic (fiindca arata diferit pe metal si pe plastic), daca vopsesti bara si oglinzi. Altfel, 700 de ron pentru oglinzi si bara mi se pare decent, daca iese treaba buna, 1200 mi se pare cam mult, tinand cont ca 4500 de RON costa o revopsire integrala in alta culoare, inclusiv cu interior de usi, capota portbagaj etc smile.gif
cj98czh
Bwwlan - cam 200 ron/element se ia la vopsit, bine oglinda nu intra ca si element ..

Iti trimit datele unui tip care mie personal imi place cum lucreaza pe PM
Bwwlan
Pai da, normal ca vorbesc despre vopsirea integrala a elementelor smile.gif

...si da, mi-e clar ca odata cu trecerea timpului, vopseaua e afectata de razele UV si isi pierde din stralucirea originala, insa oricum am vorbit cu cineva sa imi faca un detailing exterior de calitate, asa ca, that takes care of that smile.gif

Intrebare de 2 lei: polishul se face dupa vopsire, nu? Ma gandesc ca da, ca eventual mai indeparteaza din efectul de "coaja de portocala" (daca acesta apare).

Nu vreau sa o duc la tovarasul ala de pe Campina unde si-a facut Sorin Bora (pe care, apropo, tot eu i l-am recomandat, ca acolo a facut Vento-ul alor mei) fiindca la nici doi ani dupa ce i-a vopsit aripile fata (piese NOI), i-au aparut puncte de rugina... Iar la detailing n-o duc la Razvan, fiindca am senzatia ca incepe sa nu mai fie atat de atent la detalii precum era inainte. In plus, omul s-a orientat acum mai mult spre PDR din care ii ies bani mai multi, mai repede decat din detailing, care e munca migaloasa...
cj98czh
Dupa revopsire se face.
ursul_bipolar
QUOTE(Bwwlan @ 23 Jun 2016, 11:41)
Pai da, normal ca vorbesc despre vopsirea integrala a elementelor smile.gif

...si da, mi-e clar ca odata cu trecerea timpului, vopseaua e afectata de razele UV si isi pierde din stralucirea originala, insa oricum am vorbit cu cineva sa imi faca un detailing exterior de calitate, asa ca, that takes care of that smile.gif

Intrebare de 2 lei: polishul se face dupa vopsire, nu? Ma gandesc ca da, ca eventual mai indeparteaza din efectul de "coaja de portocala" (daca acesta apare).
*



700 lei pentru 2 oglinzi si o bara e ralativ decent dar sa se faca treaba buna. Dupa vopsire se aplica un polish care sa aduca oarecum noua vopsea la acelasi "nivel" cu cea existenta.
O intrebare, vb de acelasi Razvan din B (Clinica Auto) sau altul?
Bwwlan
Nu, vorbim de Razvan Balaie din Cluj (www.polish.ro). Un om de treaba, pana acum am avut doar experiente pozitive cu el, insa mai trebuie sa traiasca si altii pe langa el smile.gif

In plus, am mai cumparat un volan de C5 de pe ebay cu 5 Euro, cu tot cu airbag (cu care acum nu am ce face...) si vreau sa il dau la imbracat in piele la Andrei la Arad. Pe om il stiu de pe vwforum si face treaba competenta. Deja volanul e imbracat in piele, insa i-am zis ca o poate jupui sa-si faca matrita/tipar pentru ce are de inlocuit.
170 lei exclusiv transport nu mi se pare mult deloc.

[attachmentid=1628036498] [attachmentid=1628036499] [attachmentid=1628036500]
[attachmentid=1628036501] [attachmentid=1628036502] [attachmentid=1628036503]
[attachmentid=1628036504] [attachmentid=1628036505] [attachmentid=1628036506]
ursul_bipolar
Ok smile.gif
Pe tipul din Arad il stiu si eu, chiar face treaba buna iar 170lei e un pret mai mult decat decent la cata migaleala e.
M.C.
Un PM cu datele de contact,pliz?
Sanchiu.
Bwwlan
Nu stiu unde-i topicul cu matrimoniale pe forum, da' asta sigur nu-i.
cdadan
Campina e solutia in cazul tau, pe spoiler si oglinzi sigur nu iese rugina. tongue.gif
Razvan nu mai lucreaza cu mana lui, cum facea pe vremuri. Acum are angajati, baieti cam la nivel de spalator de masini, care fac toata treaba.
Bwwlan
Am o problema cu masina> de ieri, insa de azi dimineata mai rau si acuma seara a devenit insuportabil, de fiecare data cand calc ambreiajul se aude un scunet foarte ascutit care ajunge la maxim cand pedala de ambreiaj e la fund, dupa care cand ridic piciorul, dispare aproape de tot (oricum, nu e la fel de a dracului de tare).
Ce e? Bun, ceva la ambreiaj, da' ce?
R E M U S
Rulmentu de presiune
bogdan_dsn
Bogdane, as zice ca-i rulmentul de presiune. Dar cred ca iesi mai ol sa schimbi tot kit-ul de abmreiaj decat doar rulmentul.
Bwwlan
Mda... oricum, la astia nu piesa-n sine e problema, ci manopera. Estimez ca un kit complet e vreo 100-110 Euro, plus inca vreo 400 manopera.

@Remus & bogdan: multumesc pentru lamurire smile.gif
Bwwlan
Mno,deci am estimat bine, numa' ca-i mai scump, baga-mi-as... deci:
Kit ambreiaje+rulment de presiune SACHS: 192 Euro
2 l. Ulei cutie viteze MOTUL: 22,12 Euro
Diverse piese (astea s-ar putea sa le scada la final: 42,02 Euro
Manopera: 392,73 Euro
TVA: 123,29 Euro
_____________
Total: 772 Euro.
Fain dry.gif

Daca s-ar fi intamplat treaba asta undeva prin 10 Iulie, as fi zis mno hai ca mai stau asa si o fac in Romania (desi, nu stiu daca acasa as fi iesit cu mult mai ieftin). Asa insa... macar imi dau aia masina la schimb gratis.

27 Jun 2016, 23:16:
Dupa ce am rumegat oferta de mai sus a celor de la Bosch Car Service, am zis "ia hai sa-mi iau eu inima-n dinti si sa sun la Citroen, sa vad aia cat or vrea pe toata daravela asta".
670 Euroi! si mi-au si lasat-o la 650. Si mi-o tin doar de miercuri dimineata pana dupa-masa, nu "de miercuri dimineata pana vineri, posibil pana joi daca terminam mai repede" dry.gif ca aia de la BCS.
No, sa mai zica cineva ca reprezentantele-s scumpe...
4x4
sunt si exceptii, intradevar la citroen/peugeot cel mai ieftin kit ambreiaj e cel de fabrica, cred ca si la distributie e la fel
Bwwlan
Ca norocu' ca distributia a fost facuta la 109.000.
Mi-o trecut glontu' ala pe langa ureche smile.gif
espacern
Zgomotul de rulment de presiune nu este o defectiune alarmanta....se poate circula inca mult timp asa si daca comanda ambreiajului este corecta poti amana pana ajungi in RO.
Bwwlan
@espacern: bre, nu mai pot sa stau asa, mie mi-e jena de jena mea smile.gif la ce huruit scoate masina. Ambreiajul prinde bine, nu are treaba, nu sare din viteze, insa am avut intotdeauna grija de masinile care mi-au intrat pe mana si nu ma lasa inima sa imi bat joc de masina.
In plus, n-am idee daca as iesi substantial mai ieftin daca as astepta pana in Romania. M-am tot uitat pe net cat costa un schimb de kit de ambreiaj+rulment la diverse modele si am gasit sume ce variaza de la 300 Euro (aici pe forum, pt un Megane 2, benzina, ceva marca de care nu am auzit), la 2.800 lei (620 Euro pentru o Skoda Octavia 2.0 TDI). Vorbim de preturi cu manopera inclusa.

In conditiile astea, nu cred ca 700 Euro e iesit din comun de scump; singurul lucru care ma nemultumeste e faptul ca trebuie sa ii dau, as fi preferat sa imi stea in buzunar, mai ales ca urmeaza nunta si mno, suma asta nu era bugetata. Insa asta e smile.gif
espacern
Incearca sa speli/cureti prin spatiul "clopot" unde se afla rulmentul.....cu un spray de curatat frane/ambreiaj cu tevusca lunga.
Mizeria rezultata din frecarea elementelor de uzura se depune peste tot.....o curatare e benefica cateodata.
Cu siguranta in RO costurile de schimb ambreiaj sunt mult mai reduse fata de D.....acum tu singur decizi cat mai poti sa suporti zgomotul.
danyhhh
Exista posibilitatea ca zgomotul sa nu fie produs de rulmentul de presiune? Acum o luna am schimbat si eu kit-ul de ambreaj la Megane 2 1.5 dci care pe langa ca patina scotea un fel de tacanit la relanti, in special cand motorul era rece. In momentul in care apasai pedala acesta disparea. Totusi se pare ca nu rulmentul era de vina ( mecanicul a spus ca e hidraulic si inca mai tine) ci arcurile de pe discul de ambreaj. Probabil sa fie asta si la tine.
Bwwlan
Eu am dus masina la verificat la Bosch. Aia mi-au zis ca e asta (eu doar banuiam, ei mi-au confirmat banuielile). Pe baza constatarii am cerut oferta de la Citroen.

29 Jun 2016, 10:20:
Azi am predat masina la service-ul Citroen.
In orasul in care locuiesc nu exista dealer Citroen, ci doar unul de Skoda si Hyundai (ciudata combinatie) care are dreptul sa faca reparatii la Citroame. Mie chestia asta nu mi-a inspirat incredere, asa ca am ales o reprezentanta la vreo 25 km departare.

Patronul (cu care vorbisem in prealabil la telefon si cu care am negociat pretul) parea un batranel de-ala care lucreaza intr-o cizmarie, usor adus de spate, foarte politicos si uman. Cica repara si vinde Citroenuri de 43 de ani smile.gif Mi-am adus aminte de Dl. Mezei care vinde VW in Cluj, un om care iti da impresia ca-ti permite sa imparti acelasi aer cu el. La fel si "investitorul" de la Mercedes, ministrul rus (scriu cu "r" mic intentionat). Dar divagam...

Omul m-a intrebat daca vreau o cafea cat face o mica proba de drum cu masina sa vada daca e intr-adevar ambreiajul. Pana mi-a pus fiica-sa cafeaua in ceasca, omu' era inapoi: "da, aia e" Am primit o masinuta la schimb pana e gata Citroama si cand l-am intrebat cat ma costa, a zis "un multumesc" smile.gif N-a zis ca trebuie sa ii fac plinul cand o dau inapoi sau ceva, insa mi se pare de bun simt, mai ales ca am primit-o curata si cu plinul facut.

Cam asa arata gaoacea. Mi se pare ca daca as fi putin mai atent cu parcarea, as putea baga doua de-astea in garaj smile.gif

[attachmentid=1628036905]
ursul_bipolar
Frumos, civilizat, uman...normal?? Astea mici sunt f misto iar la parcare sunt bestiale. Nu glumesc,daca te chinui putin bagi doo pe un loc.
Bwwlan
Taman ce m-au sunat de la service. Cica nu-stiu-ce furca de ghidaj e roasa rau si trebuie schimbata si aia. Aparent nu costa mult, 26 de euro in plus. Am zis OK, asta inseamna ca pana maine ma dau cu broscuta asta mica. Nu stiu daca intr-adevar trebuia sau nu, insa fcuk it, unde se duc 700, mai merg inca 30... in plus, oamenii nu pareau genul de jnapani.

De la service pana acasa, in 24 km (primii 5 oras, urmatorii 12 autostrada, urmatorii 5 DN si ultimii 2 oras) consumul a fost de 4,1% blink.gif e foarte buna de oras o jucarie de-asta, iar daca ar avea senzori de parcare pe spate ar fi perfecta. Nu din cauza vizibilitatii care e foarte buna de jur imprejur, ci doar ca moft, mai mult din obiisnuinta...
VladSoare
QUOTE(Bwwlan @ 28 Jun 2016, 16:14)
ministrul rus (scriu cu "r" mic intentionat).
*


Păi chiar așa se și scrie corect.
bgdrenault
Nu, cred ca Bwwlan voia sa spuna de acel psd-ist Rus, cel cu baiatul golan si mama............
Probabil o fi dealer MB.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.