Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 -Green Frog
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30
sobolan
tigar e o firma acceptabila.....mai ales ca le-am prins la oferta....
La jante ma gandesc sa le razui bine de tot de rugina,apoi le dau la pistol cu un gri metalizat sau cu alb(am un alb dat naibii,e reflectorizant,de ala cu care se fac marcajele pe sosele) .....ma gandesc ca da bine cu janta alba si capacele testoasa puse apoi.....bronz nu folosesc,nu mai exista bronz de calitate in ziua de azi iar la spray nu tine,da rugina prin el,is patit.........
Azi am vopsit bine pasajele de la roti cu verde(nu-mi placea cum se vede cu negrul de la autovapant),pragurile si pe spate un pic (aveam o mica indoitura) .....aripile-s ok......ornamentele alea de la prag nichelate sunt o adevarata bomba de rugina,cat pamant am gasit pe sub ele mad.gif ,am rupt si clipsurile alea ca erau coapte de 30 de ani......nici nu le mai pun la loc,tin mizeria acolo,nu-s ok deloc si eu n-am de gand sa tin masina asta prin garaj si s-o scot din an in pasti......
ydaniel
Ar fi bine sa duci jantele la sablat si vopsire electrostatica.
sobolan
n-am unde sa le vopsesc electrostatic in galati.....de sablat iar pauza,am sa incerc cu nisip la compresor ca parca aveam si un pistol de sablat....


my next project ??? huh.gif am ce-am cu rombul asta....muma lui.... biggrin.gif
iulica89
Mai usor cu vopsirile electrostatice ca am vazut ca se crapa in draci...
Iei arginpol de la policolor, un lac auto si le faci de mama-mama.
Good job so far!
sobolan
mersi smile.gif ,o sa caut maine vopseaua recomandata.......lac + intaritor mai am ceva ramas de la logan,sa-l caut......

azi am masurat antigelul,ar fi pe la -20.....e bun zic eu,nu vreau sa-l mai concentrez mai mult ca n-are rost.....
ydaniel
Cum adica mai usor cu vopsirea electrostatica?
Daca se face cum trebuie rezista f bine.
sobolan
electrostatic nu am unde s-o fac.....asta e,era o mare uzina p-aci ,ca si altele de fapt, dar e redusa la sub 10% in prezent,de fapt ce mai merge in tara asta inafara de furaciuni ? radmasa.gif
Sa revenim la oile noastre .....ideea lui daniel e cool dar nu e aplicabila la mine ,o sa le dau la pistol bineinteles dupa ce dau jos si ultimul gram de rugina,anvelopele le pun la vara,n-are rost sa stationeze pe ele aiurea,anvelopele ei victoria is bune-bune dar nu cred sa mai prezinte siguranta in trafic,cum o fi luat itp-ul cu ele ramane un mister,mai ales ca-s 165/70 contrar cartii de identitate unde scrie clar 155 r13 ......
De acum s-a cam strans funia la par cu temperaturile.....o invelesc in husa si la primavara de acum ramane sa ma ocup minutios de portbagaj/furtunele de la rezervor/tunelurile telescoapelor spate(arata prea ok tabla acolo-am dat si cu ceara ca sa fie) si sa ma mai gandesc ce oi fi scapat pe parcurs.......
ydaniel
Pune aprindere electronica cu sensor Gotronic At 011.
sobolan
eu-s mai pe "clasic" ,toarce asa de frumos troaca,nu sughita deloc,platina doduco isi face toti banii.....darrrr fie,o sa ii pun,ai PM !
sobolan
maine ii pun un alternator mai mare tot de dacie dar m-am saturat de cotetul asta de 30A(parca) ,pun si un mp3 alpine biggrin.gif ...unul de dacie injectata cu releu in el poate fi pus ??? ma afecteaza la atestare in caz de ... ?
ydaniel
Unu bun de 50a e sufficient,poti monta o fulie de alternator de Oltcit.
95bogdi
QUOTE(ydaniel @ 15 Dec 2015, 08:40)
Unu bun de 50a e sufficient,poti monta o fulie de alternator de Oltcit.
*


si o fulie mai mica la pompa de apa daca tot pui fulie mica si la alternator wink.gif
sobolan
QUOTE(ydaniel @ 15 Dec 2015, 08:40)
Unu bun de 50a e sufficient,poti monta o fulie de alternator de Oltcit.
*



maine sper s-ajung la remat iar.....

QUOTE(95bogdi @ 16 Dec 2015, 21:53)
si o fulie mai mica la pompa de apa
*



am deja happy.gif


om mai nebun decat mine ati vazut ??? radmasa.gif vopsite afara,puse la uscat in casa.....vad ca nu miros a nimic,vopsea smechera de la Policolor radmasa.gif
ydaniel
CE mai ai de facut LA eA pana LA itp?
sobolan
mai nimic....tehnic pare ok din verificarile mele ! smile.gif se poate face itp fara problrme,asa zic eu.....
sobolan
azi am dat cu bidineaua radmasa.gif si pe portbagaj ,la jgheab am dat cu rust-converter,chederul l-am aruncat,pun nou smile.gif .....care ma ajuta si pe mine cu clipsurile alea de plastic care tin ornamentul nichelat de sub portbagaj ??? contra-cost desigur.....
Rob3rto
Pana la urma o vopsesti toata, pe bucati biggrin.gif
Pt ornament poti sa-ti faci singur cleme din sarma oteloasa(eu le-am facut din sarma de inox)
sobolan
clever ideea ...bravo,o sa le fac !!! si DA,am vopsit-o toata,fara copertina !!!


am agatat azi un alternator de 50 A ,l-am desfacut,l-am curatat ok(cineva il daduse cu bronz pe alocuri,un cretin bineinteles),i-am pus rulmenti noi URB ,carbuni noi,paleti noi,i-am verificat diodele(sunt ok) ,maine il arunc pe troaca.....
ydaniel
Cauta-cumpara piese,ca s-a cam dus timpul lor!
Pregateste Dacia pt Retroparada primaverii 2016!
sobolan
QUOTE(ydaniel @ 21 Dec 2015, 21:48)
Pregateste Dacia pt Retroparada primaverii 2016!
*



vom vedea,daca e la mama naibii parada asta parca n-as sui-o pe trailer ca sa ma risc iar cu loganu' ......la megane n-am carlig da' creca si cu ala tot dracu' ala e....



Azi i-am schimbat alternatorul(l-am pus pe ala de 50,merge ca uns,incarca cum trebue),am inlocuit bricheta,cea existenta dedea un mic "poc" smile.gif la sigurante....am schimbat aleveolele de la usi,rigletele alea mici de plastic si garniturile le lampile spate....aici e durere,a dracu' masina ca e jumate 1300 si jumate 1310,a naibii anul 83-84,asta e un fel de 1300 face-lift,sau 1310 ph1....din cauza aripilor spate de 1300 am alt tip de garnitura la lampa si nu gasesc decat normale si astea vechi is crapate/rupte....imi cade lampa nasol cu astea normale.....dar si lampile par altfel,parca nu prea ar fi de dacie blink.gif pe dinauntru la soclurile becurilor.....
in poze aripa mea si garnitura ei originala........Cine ma poate lamuri ? detin vreun mic pui de renault si nu-mi dau eu seama sau ce naiba ??? lampi de astea vazui pe un r12 prin remat....

Am luat si comenzile alea de climatizare ca la mine e rupta parghia cald-rece din interior....dar la cat de greu le-am scos de pe masina donatoare cred ca o pun pe mama sa le inlocuiasca la masina mea sau mai bine ma dau jos din masina si deschid/inchid caldura......
nelu_1985
Toate daciile 1310 cu caroserie de 1300 au modelul tau de lampi spate; difera intre ele la dimensiunile interioare, la socluri, si au ochiul de pisica din mijloc mai mic. Au fost proiectate asa pentru a se potrivi pe fusta de 1310 pusa pe caroseria de 1300, dupa cum se vede, ramane marginea ambutisata pe aripa pentru lampa de 1300.
Eu am facut la alte masini inlocuiri de lampi cand nu mai gaseam modelul original si taiam fasia de tabla de pe imbinare incat sa se potriveasca lampa normala de 1310. Daca masina urma sa fie vopsita indreptam si ambutisarea, apoi lampa noua etansa bine pe caroserie.
sobolan
mersi de lamurire Nelule smile.gif ,sa vad ce-o sa fac,mai caut garnitura aia blestemata ca sa nu ma mai apuc iar de ciocan,chit si bidinea.....a naibii dihanie de masina dry.gif
iustin_uap
QUOTE(nelu_1985 @ 21 Dec 2015, 22:40)
Toate daciile 1310 cu caroserie de 1300 au modelul tau de lampi spate; difera intre ele la dimensiunile interioare, la socluri, si au ochiul de pisica din mijloc mai mic.


Vin cu o completare. La 1310 ph1 ochiul de pisica este pozitionat pe verticala. Asta cred ca-i elementul distinctiv definitoriu.
sorin105
Se potrivește garnitura noua pe lampa veche,acelas model de aripi spate am si eu pe sport,pe partea stângă garnitura ruptă,înlocuită cu una noua si nu se cunoaște,se adaptează cauciucul cand strangi lampa.
sobolan
QUOTE(sorin105 @ 22 Dec 2015, 15:48)
,înlocuită cu una noua si nu se cunoaște,se adaptează cauciucul cand strangi lampa.
*



probabil ca ai dreptate dar ai folosit si lampa tip nou wink.gif ,in configuratia actuala(lampa tip veche si garnitura noua) da cu virgula,se vede acel "loc" la naiba sad.gif


mai mult din greseala dadui luneta jos si rau n-am facut.....chederul n-a fost prins ok,a ramas deformat,acuma cred ca o sa pun un cheder nou,mai vad eu....deocamdata dadui rugina jos pana la luciu metalic,tratament anti-rugina,mastic pensulabil si cred ca dau un grund bun la pensula.....mocheta aia alba e cea originala ? eu stiam ca toate daciile au neagra sau cenusie nicidecum alba dry.gif
sobolan
azi..cald...am refacut-o din sudura,am dat azi dimineata un ciocan in traversa aia pe colturi si s-a dus naibii inauntru prea rapid....era coapta de rugina.....am peticit partial,s-a incercat cu succes si marirea canalelor de scurgere,s-a stricat vopseaua sad.gif partial ,poate ma risc la un retus doar....sa vedem de-o merge si n-o incretio pe aia de dedesubt.....
S-a repozitionat si balamaua dreapta de la capota portbagaj,fugise nebuna spre exterior,a sarit sin ghidaje,am refacut ghidajele din sudura si flex,merge stas,acum o sa-mi cada ok si capota spate smile.gif .
In privinta aripii spate si a lampilor Nelu a avut dreptate,ciocan,rabdare,kit si revopsit altfel lampa nu cade ok....asta a fost si parerea unui tinichigiu(cel de mi-a sudat azi,eu nu ma fac nimic la ea,m-a terminat psihic si cu nervii nu ma joc).

Craciun Fericit va urez !!! smile.gif
johnybic
Așa am și eu la dacia mea referitor la lămpile spate și îmbinarea dintrefusta spate și aripa dacă ai lămpile tip vechi pune liniștit garnitură noua de pe o alta lampa și în momentul montajului lămpii pe mașină înainte sa pui capacul de protecție care vine pe lampa în portbagaj împingi lampa cu totul la exterior sa se așeze bine la îmbinarea elementelor fusta aripa lampa tip vechi este mai îngustă la locașul poziție și semnalizare și în felul acesta Îți dă voie sa o împingi în margine

26 Dec 2015, 22:32:
Uite și ceva poze ,este important și capacul din partea spate sa fie și el tot îngust
thundercar
Intreb pe cineva mai ''batran'' peste grundul dat cu pensula cum iese vopseaua? huh.gif rolleyes.gif
Cu ce a sudat?
sobolan
QUOTE(johnybic @ 26 Dec 2015, 23:23)
,,,,,pune liniștit garnitură noua de pe o alta lampa și în momentul montajului lămpii pe mașină înainte sa pui capacul de protecție care vine pe lampa în portbagaj împingi lampa cu totul la exterior sa se așeze bine la îmbinarea elementelor fusta aripa lampa tip vechi este mai îngustă la locașul poziție și semnalizare și în felul acesta Îți dă voie sa o împingi în margine

*



lampile-s identice,am tot incercat eu da' nimic.....se tot vede aiurea acolo asa ca i-am aplicat vreo 30 de ciocane si a iesit ok,am dat cu chit si am vrut sa fac retus.....sa ma phoot in ea vopsea ca se increteste ca in filme,am decopertat iar aripile spate,pana la tabla de data asta.....ceva se intampla acolo,am impresia ca a mai fost retusata si s-a facut trecerea cu diluant de degazare si ala face urat la revopsire peste el sau la polishare ,sta activ si 30 de ani acolo sau e de kko vopseaua mea....una din doua.....sa ma pish pe ea de masina.... up.gif

QUOTE(thundercar @ 26 Dec 2015, 23:34)
Intreb pe cineva mai ''batran'' peste grundul dat cu pensula cum iese vopseaua?
*



eu nu-s batran,nu pot sa-ti raspund.... biggrin.gif
thundercar
Atunci cineva cu experienta laugh.gif
johnybic
Lămpile de pe daciile de la 86 sau 87 în sus nu sunt la fel cu cele de pe daciile 85 în jos pana la 83 dacă nu mă înșel sau 82 eu am cumpărat lămpi noi de Elba din magazin acum vreo un an și foarte încântat am vrut sa le montez și așa de încântat am fost ca mai sa le arunc pe cele vechi ,la montaj surpriza rămânea ditamai golul ,le am analizat și pe cele vechi și pe cele noi și pana la urma le am dezbrăcat pe cele noi de garnituri și le am îmbrăcat pe cele vechi ,după montaj au venit perfect fiind mai înguste la locașul de poziție și cel de semnalizare după ce le bagi la locul lor în fusta spate le poți glisante pe cea din stânga spre stânga și pe cea din dreapta spre dreapta în așa fel pana acoperă acel gol rămas de la aripa de 1300 la mine au venit perfect, oricum ai ales deja alta variantă spor la treabă ca văd ca o faci frumos

27 Dec 2015, 00:35:
A și pui și capacele de protecție din portbagaj și începi să le strângi ca și acelea au rolul lor în felul acesta lampa propiuzisa se mulează pe fustă apoi montezi sticla și strângi în cruce holsuruburile iar dacă nu etanșeitate pe garnitura le lași așa și mai strângi din nou după vreo doua trei săptămâni ca dacă vrei sa etanseze din prima este posibil sa crape
sobolan
QUOTE(thundercar @ 27 Dec 2015, 01:16)
Atunci cineva ....
*



sudura autogen,grundul pensulabil se slefuieste si nu se mai vede nimic....

QUOTE(johnybic @ 27 Dec 2015, 01:30)
Lămpile de pe daciile de la 86 sau  87 în sus nu sunt la fel cu cele de pe daciile 85 în jos pana la 83 dacă nu mă înșel
*



pai nu-s la fel,ale mele sunt cele originale vechi dar m-am tot jucat cu ele si nimic.....doi tinichigii mi-au confirmat + Nelu :la ciocan,corectezi cu chit si merg apoi si lampi vechi si lampi noi....orice lampa....
johnybic
Curios la mine pe lămpile vechi cele originale am pus doar cheder de cauciuc de pe altele tip nou și au mers de minune
sobolan
si la sorin au mers pe sportiva(asa zice el) .....la mine nu prea cadeau prea bine ori is eu prea pretentios.....
sorin105
QUOTE(sobolan @ 27 Dec 2015, 19:24)
si la sorin au mers pe sportiva(asa zice el) .....la mine nu prea cadeau prea bine ori is eu prea pretentios.....
*


Nu vin foarte bine,mai este de aranjat,dar sa pun una arsă de soare si crăpată mai bine una noua,fiecare masina trebuie sa aibă anumite defecte,nu ai cum sa le faci "perfecte"nu ieseau pe linia de asamblare si noi vrem perfecțiune..
sobolan
QUOTE(sorin105 @ 28 Dec 2015, 11:33)
"perfecte"nu ieseau pe linia de asamblare si noi vrem perfecțiune..
*



nu ieseau,am gasit si eu ceva greseli pe la mine la jgheab la luneta....vad eu la primavara ce zace sub parbriz....parca prevad eu iar a sudura.....


tot aveam eu pitici pe creier.....am dat jos tot ,pana la tabla.....am folosit direct pe tabla grund de la nigrin(recomand ) ,lasat 24h la uscat,revopsit.......la naiba,am vopsit-o toata inafara de plafon,nu a iesit profi dar am facut-o cat de cat bine,nu mi-am batut joc decat de bani radmasa.gif ,ca si procedeu tehnologic am mers ca la carte+ca am dat cu rust-converter peste tot unde mi s-a parut ceva dubios......"sanatoasa" e si va fi adica nu mi-e frica ca-mi iese rugina prin vopsea dar aspectuoasa nu prea e.....la primavara o refac toata dar nu eu,de data asta las un profesionist s-o faca,eu n-am experienta si nici rabdare,dupa mine o aripa pregatita perfect dureaza cel putin 5 ore in conditiile in cate kitul se usuca cam greu cu mult intaritor.....multi au vazut-o azi si mi-au spus ca e ok vizual dar eu stiu ca nu prea e.....
De convins m-am convins....a mai fost revopsita partial,trecerea a fost facuta cu diluant de degazare.....asta e,tot raul a fost indepartat....NU folositi porcaria aia de diluant de degazare,o sa aveti probleme si la un simplu polish.....
La primavara ramane sa-i schimb toba mica,teava intermediara,sa fac pasajele telescoapelor spate(tabla e perfecta acolo,are ceara pe deasupra pentru siguranta),sa schimb furtunele de la rezervor,sa strang putin stutul ala de la serva ca am cursa lunga la pedala de frana,sa vad ce-o zace sub chederul parbrizului(imi aduc mig-ul acasa cand ma apuc de asta) si cam atat,poate inca ceva mici-mici detaliii......
Am pus ceara in traversa aia a lunetei ce-am peticit-o...are 3 mari gauri sub mocheta din spatele banchetei spate.......
Maine indrept bara spate ca e cam asa si asa,am ciocane de cauciuc,o sa lucrez atent cu nichelul ala,refac si cordoanele de mastic dintre incheieturile aripilor spate ca de la atatea ciocane la lampi s-au cam "deranjat" ....pa partea stanga spate am gasit chit la colt....a mai fost "proptita" in ceva si pe-acolo...... radmasa.gif
Si o rusine ce-am patit-o azi cand mergeam acasa dupa ce mi-am mai luat una-alta pentru dacie(ultima poza).....incet-incet ma apropii de o suma cu care imi luam o masina decenta si inca nu e gata,aviz amatorilor !!!
nelu_1985
De ce n-ai decupat fusta pentru lampi tip nou? o sa mai lucrezi o data cand se va strica o lampa si nu vei mai gasi alta veche de schimb;

Cam asa trebuia taiata[attachmentid=1628018487]
sobolan
da' de unde era sa stiu ? sad.gif pai eu de ce-am deschis topicul ? ca sa primesc ajutor,nu ? smile.gif
Mersi mult de tot de informatie Nelule,esti obiectiv ca de obicei up.gif ......deci sa caut o pereche de lampi de astea de rezerva ?
nelu_1985
ia ui....
QUOTE(nelu_1985 @ 21 Dec 2015, 22:40)
... am facut la alte masini inlocuiri de lampi cand nu mai gaseam modelul original si taiam fasia de tabla de pe imbinare incat sa se potriveasca lampa normala de 1310. Daca masina urma sa fie vopsita indreptam si ambutisarea, apoi lampa noua etansa bine pe caroserie.
*



Spor la mestereala!
sobolan
mda....am citit rapid ,printre randuri....mea culpa.....mersi !!! smile.gif
sobolan
La multi ani !!!
tunderbird
QUOTE(sobolan @ 29 Dec 2015, 21:35)
da' de unde era sa stiu ?  sad.gif  pai eu de ce-am deschis topicul ? ca sa primesc ajutor,nu ?  smile.gif 
Mersi mult de tot de informatie Nelule,esti obiectiv ca de obicei up.gif ......deci sa caut o pereche de lampi de astea de rezerva ?
*



Daca tii la originalitate mai bine cauti primul model de lampi ca piese de rezerva.
Nu de alta dar modelul 1310 cu aripi spate de 1300 a devenit deja o raritate.
sobolan
Mersi de remarca,tin la originalitate de aia am preferat sa nu tai nimic,daca ma crezi am dat cu mila la ciocan putin asa smile.gif (de fapt am folosit 2 ciocane : am pus un ciocan cu smalul in aripa si cu altul am dat in el,asa am tras-o cat de cat,nu am dat direct cu ciocanul pe tabla...) ,acum se pare ca imi cad ok lampile ei cu garnituri tip nou smile.gif ,gasii o lampa de aia pe olx si cand am sunat era deja tarziu......tre sa-mi fac rezerve,cea din stanga e reparata,se rupsese limba la un soclu de ala dar cu putina inventivitate si rabdare am facut-o brici(o tabla,surub m3 cap imbus,vreo 3 saibe si un distantier de teflon)...
Azi am echipat cam tot inapoi,am pus luneta la loc cu acelasi cheder wink.gif ,m-a cam chinuit ca mi s-a rupt sfoara cand mai aveam 5cm de pus si l-am luat la surubelnita(am piscat vreun cm de tapiserie mad.gif la un colt),am pus lampile,am indreptat ok bara spate,am indreptat un suport al barii ca era dus spre stanga si cadea bara nasol,am pus cheder bun la portbagaj si portbagajul(nu l-am centrat prea ok dar la vara ma bat eu cu el mai bine) ,mai am de pus contra-aerisirile pe dinantru cu cordon de mastic(pot folosi silicon de motor oare? ),de lipit celofanele alea la loc(pun altele noi),coltarele si banchetele si sa-mi fac o garnitura dintre bara si lampa de numar ca am gasit-o putrezita.....o echipez complet,incerc sa fac un ITP si la vara ma ocup de jante si pun si anvelopele noi si o duc la un meserias s-o dea cu pensula mai bine,eu n-am reusit s-o scot prea bine.....bun ca-i toata aceeasi culoare macar....
Ma risc sa schimb cat mai urgent si furtunele de la rezervor,am gasit noi de vm comp + coliere fara surub noi de alea elastice-otelite.....
Eu ma bucur ca e sanatoasa si ca e buna de alergat,aspectul nu primeaza la mine......daca oi incerca s-o atestez o sa incerc sa rezolv si cu aspectul exterior.....maine mai fac un set de poze,masina a iesit belea cat de cat aranjata,pacat ca n-am pregatit-o bine inainte de a o vopsi,mare pacat dar nici rabdar nu am si ma presa si vremea,in garaj am aceeasi temperatura ce cea de afara asa ca.....
Uitai...am revopsit si ornamentele spate.......iesira ok,maine la pun ! smile.gif
tunderbird
Daca nu-i asa mare graba, sigur gasesti si lampile care iti trebuie... trebuie doar rabdare si perseverenta in cautare!

Eu, de obicei montez geamurile cu cablu de retea/UTP, are dimensiunea perfecta... si rama, inainte o ung cu vaselina alba... se gaseste la spray la hipermarketurile de bricolaj.
sobolan
buna idee cu cablurile UTP,nu mi-a trecut prin cap up.gif .....vaselina am pus la greu,am dat cu pensula peste tot,vaselina am pus siliconica-nu ataca cauciucul si nici vopseaua(ca e cruda in felul ei inca) ....tot cu de aia dau si pe bord la toate masinile mele,protejeaza si pentru soare si chiar si in frig plasticul ala tot moale ramane....
Lampi...caut.....apar ele.....s-ar putea sa am un set pe undeva de r12,de alea la care becurile stau vertical,daca stii...s-ar putea sa mai fie inca......cred ca alea merg pe ea dar am impresia ca la alea nu merg sticlele de dacie,alta belea....
johnybic
Eu le am găsit în târg la băieți care se ocupa cu dezmembrări sunt tp vechi iar sticlele tip nou da ăsta este merg și asa iar la becuri a trebuit sa fac multe artificii unele le am cositorit fire direct la becuri ca sistemul de prindere al becului este din ceva material cred ca duraluminiu și au plesnit
medelin
Salut Sobolan,
Ti-am citit topicul de la inceput, super lucrare!!!
As vrea sa te intreb ce pistol de vopsit folosesti, debite aer, compresor, diuza, dilutie vopsea.
Mi-am luat si eu de curand un lvlp de la raider, diuza 1,4.

Un an nou 2016 cu multe realizari!!
sobolan
QUOTE(johnybic @ 1 Jan 2016, 03:28)
cred ca duraluminiu și au plesnit
*




antimoniu chiar.....am vazut ca le-ai mesterit si tu,important e sa mearga bine si nu uita : cel mai mare dusman al instalatiilor electrice este contactul imperfect.....

QUOTE(medelin @ 1 Jan 2016, 06:04)
Salut Sobolan,
Ti-am citit topicul de la inceput, super lucrare!!!
*



mersi de urari,deasemeni...pistolul e unul banal de ala ieftin,nu recomand,am un pistol bun dar nu dau de el,e facut prin anii 70,romanesc,cu ala am vopsit aripa la logan si mi-a iesit oglinda.....compresorul e mic de 24ltr dar e ok daca stii sa tragi de el.....la o lucrare de vopsitorie 90% este pregatitul suprafetei inainte de.....la mine etapa asta a cam dat cu virgula.....
ydaniel
Nu pune fortune de benzina de vmcomp.se toaca repede.
sobolan
pai de care ? sa ma duc maine pe la unix sa caut de alea armate la metru.....pentru dacie ,la magazine,nu gasesti nimic mai bun de vm comp ......
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.