Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: revizie fluence facelift
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Fluence
Pages: 1, 2
cuki46
QUOTE(b76bgaarh @ 3 Feb 2014, 17:48)
daca mai exista un topic revizie (special motorina) mai trebuie unul facut special pt facelift?

cuki si eu astept sa demonstrezi ineptia cu consumul. in afara de a raspunde la mijto, esti in stare sa iti sustii afirmatiile? pana acum ai numai raspunsuri idioate.
*



bravo mah, alt recordman la posturi...atatea mii de sfaturi bune ai dat...ma mir ca nu esti deja CEO la Renault radmasa.gif

b76bgaarh
vezi ca in afara de raspunsuri idioate, incalci si regulentul forumului.

ali3n_cop
Tot nu va inteleg unsure.gif ..nu se poate fara scandal?
cuki46
QUOTE(b76bgaarh @ 4 Feb 2014, 10:26)
vezi ca in afara de raspunsuri idioate, incalci si regulentul forumului.
*



regulentul forumului...oare cine ii regulentu ala?? sau ce??

P.S. Eu zic sa iti vezi de lucru...[attachmentid=1627930785]

4 Feb 2014, 10:39:
QUOTE(ali3n_cop @ 4 Feb 2014, 10:31)
Tot nu va inteleg  unsure.gif ..nu se poate fara scandal?
*



vreau sa ajung si eu la mii...si mii de posturi...dar din fericire masina nu ii chair asa de bolnava incat sa ma plang tata ziua de ea. Pe langa asta, nu is CEO la Renault si nici ceva sef de service sa dau sfaturi ca un popa tuturor ratacitiilor care au ales sa isi cumpere jeguri de Fluence la preturi de adevarate averi pentru unii, asa ca ramane scandalu... 10412898.gif
b76bgaarh
alien, cine se cearta?

cuki il las pe R19 sa iti explice, poate pui totusi datele alea sa iti susti afirmatia.

ali3n_cop
cuki, oamenii au vechime pe forum, au fost perioadele acelea cu Megane-ul 2 si toate bubele lui, unii dintre ei au destula experienta in multe probleme mai usoare sau mai grele, totul se rezuma la sfaturi. Nu cred ca numarul de postari defineste persoana, mai bine sa ai mesaje mai putine dar de calitate decat multe si fara rost rolleyes.gif
E inutil sa ne contram pe aici mai ales ca suntem foarte putini cei activi pe aria Fluence.
Mai sunt si invidiosi pe modelul acesta, ce sa zic tongue.gif
udau_1966
cu mii de multumiri!
intrucat acesti banii i-am facut cu greu,asudand si ,totusi respectandu-ma,,fara incerca sa ma laud ,am facut urmatorul pas:am luat o cutie de bomboane si am mers la doamna care m-a ajutat sa cumpar aceasta masina.am avut o mica cu dumneaei,iar la final ,a spus ca incearca sa ma ajute.fiind o masina deosaebita si fiind noua,ma batea un gand sa nu ma uit la bani,chiar daca venea o perioada cam deosebita.dupa 2 zile ,ma suna doamna,si-mi spune ca rezolvat ,a vorbit cu sefa de service,si revizia ma va costa maxim 65o ron.nu am cuvinte sa-mi exprim multumirea,dar voi da crezare acestei pilde:incercarea moarte nu are!
deci,voi face revizia la Renault!
udau_1966
niste hoti!
cu asta am terminat orice apreciere asupra celeor care presteaza munci pt Renault!
cei de la posturi nu au nici-o vina,dar cei care sunt la marketing,sunt in niste hotomani!
nu mai calc in viata mea la seviceuri Renault!
espacern
QUOTE(udau_1966 @ 14 Feb 2014, 23:07)
niste hoti!

De ce?

@+
ssilviu
Probabil l-a costat mai mult decat i-au pus initial.
ali3n_cop
Inca unul pus la pamant de catre "samsarii cu marca inregistrata" rolleyes.gif
cuki46
QUOTE(ali3n_cop @ 15 Feb 2014, 15:36)
Inca unul pus la pamant de catre "samsarii cu marca inregistrata" rolleyes.gif
*



nu cred...inca unu care nu trebuia sa isi cumpere masina noua de toti banii din casa.

daca 850 lei/1 data pe an ii problema...nici nu vreau sa ma gandesc ce gume de iarna are omu... wacko.gif
ssilviu
Alea sunt 250 de lei bucata. O investitie pe 6 ani, inseamna undeva in jur de 160 de lei pe an. E mult mai ok. Mai ales ca vine si cu niste efecte vizibile usor.
cuki46
QUOTE(ssilviu @ 16 Feb 2014, 14:58)
Alea sunt 250 de lei bucata. O investitie pe 6 ani, inseamna undeva in jur de 160 de lei pe an. E mult mai ok. Mai ales ca vine si cu niste efecte vizibile usor.
*


250 is alea chinezesti...ceva cat de cat urca de 300, iar ceva de tot ii pe la 450-500/buc.

Dar nu cred ca omu gandeste cum gandesti tu...poate doar daca este posibilitatea sa le iei in rate
ssilviu
http://anvelopejantepromotii.ro/15410-Anve...-model:Winter4D
wink.gif Made in Germany. Ceva mai bun cam greu gasesti.
ali3n_cop
cuki, de unde stii ce anvelope are omu'?...pana la urma e vorba despre un service de mincinosi care zic una si fac alta. Presupun ca tu nu te-ai supara daca la ghiseu sau la telefon iti comunica un pret...si la final te trezesti ca mai scoti din buzunar inca 30% din suma initiala, nu?
E frustrant si scoate la iveala pretul pe care il pun majoritatea service-urilor de marca , pe clientii lor.
Nu e de mirare ca majoritatea clientilor se orienteaza catre "Nea' Gica de la colt" sau la service-uri no name.
ssilviu
Problema nu e neaparat de cost, cat de servicii. Sigur se pot adauga multe servicii micute, fara costuri prea mari, dar care sa lase impresia ca merita banii dati. Exact cum face VW la masinile pe care le vinde. Dar na ...
cuki46
QUOTE(ssilviu @ 16 Feb 2014, 18:22)
http://anvelopejantepromotii.ro/15410-Anve...-model:Winter4D
wink.gif Made in Germany. Ceva mai bun cam greu gasesti.
*



eu am gumele pe 16 nu pe 15. Da o geana de curiozitate pe dimensiunile 195/60/16 si vezi preturile.

ssilviu
Ce te opreste sa pui pe 15? Omul are un Fluence chel, cel mai probabil are jante pe 15. Deci eu am dat exemplul ok wink.gif
ali3n_cop
195/60/16 sau 205/60/16? unsure.gif
cuki46
QUOTE(ali3n_cop @ 16 Feb 2014, 18:27)
cuki, de unde stii ce anvelope are omu'?...pana la urma e vorba despre un service de mincinosi care zic una si fac alta. Presupun ca tu nu te-ai supara daca la ghiseu sau la telefon iti comunica un pret...si la final te trezesti ca mai scoti din buzunar inca 30% din suma initiala, nu?
E frustrant si scoate la iveala pretul pe care il pun majoritatea service-urilor de marca , pe clientii lor.
Nu e de mirare ca majoritatea clientilor se orienteaza catre "Nea' Gica de la colt" sau la service-uri no name.
*



service iti spune cat revizia pentru ii simplu sa faca adunarea la piese si sa mai puna 1-2h de manopera. Daca apar alte baiuri, te suna si iti spun costul. Eu nu cred ca nu procedeaza asa...ca si in cazul de fata, ii s-a spus omului 850 lei daca bine imi amintesc.
Acuma daca omu s-a dus la vanzatoarea care l-a prostit sa isi ia Fluence, ca sa cerseasca o reducere la un cost, pe care oricum il stia de cand si-a luat masina (is obligati sa iti dea un plan de service cat timp ii masina in garantie cu costurile aferente)...iar daca fufa i-a promis un lucruc, trebuia sa mearga sa o traga de manutza si sa lamureasca problema cu ea.

Majoritatea clientilor nu stiu sa vorbeasca si nu stiu cum sa puna problema (parerea mea) si pe langa asta, persoanle fizice parca au impresia ca daca dau o gramada de bani pe o masina noua, inafara de motorina nu mai trebuie sa-i faca nimica.
De accea merg oameni la nea gica de la colt, care oricum face treaba la fel ca la reprezentanta, pentru ca o revizie banala nu ii filozofie...fiecare poate sa si-o faca si singur daca doreste.

P.S. Sper sa nu trebuiasca omu sa isi faca distributia in garantie...ca atunci da undeva la pe 2500lei pe revizia respectiva.

16 Feb 2014, 19:51:
QUOTE(ali3n_cop @ 16 Feb 2014, 19:43)
195/60/16 sau 205/60/16? unsure.gif
*



nu mai tin minte radmasa.gif

16 Feb 2014, 19:53:
QUOTE(ssilviu @ 16 Feb 2014, 19:43)
Ce te opreste sa pui pe 15? Omul are un Fluence chel, cel mai probabil are jante pe 15. Deci eu am dat exemplul ok  wink.gif
*



Ti-am dat dreptate...eu nu m-am uitat nici o clipa la R15 si am uitat complet ca se pun roti de 15.

Oare si la asta cu facelift?
ali3n_cop
Si risca sa o monteze aia prost rolleyes.gif ...nimic nu e exclus.
Uite dimensiunile din carte, eu nu vad nimic pe 195, la tine scrie altceva, cuki?


ssilviu
Vezi la Fluence-ul de baza ce se vinde. Ca vine cu jante de 15. Au inceput sa nu mai scrie meseriasii toate dimensiunile care merg pe masina respectiva.
ali3n_cop
Indiferent ca sunt pe 15" sau 16", latimea este 205. Probabil pentru ceva stabilitate mai buna.
cuki46
QUOTE(ali3n_cop @ 17 Feb 2014, 11:13)
Probabil pentru ceva stabilitate mai buna.
*



radmasa.gif asta a fost buna...deci asta ii singurul lucru ce ma deranjeaza cu adevarat, dar am stiut-o dinainte sa imi cumpar masina asta, si am cosiderat ca este momentul sa ma calmez pe drum. Mai bine asa, decat intr-un copac
ali3n_cop
bine, a fost o simpla parere, producatorul stie mai bine de ce a ales latimea anvelopelor de 205.
75AIM
Reinvii acest topic vechi si va solicit un sfat:mai am un an de garantie si urmeaza revizia la termen+filtru de motorina,preturi intre 1030-1100 ron,nu prea te primesc cu piesele tale pe nicaeri fara afectarea garantiei,oare merita sa renunt la garantia lor si sa cumpar eu piese de origine la max 550 ron?manopera ar fi 0 ca schimb eu uleiul si filtrele.
dflorin10
Sincer mie mi pare rau ca iese masina din garantie la sfarsitul anului si nici prin gand nu mi-ar trece pentru o diferenta de bani atat de mica sa renunt la garantie . E primul contact cu Renault si am fost impresionat de promptitudine cand a venit vorba de garantie , chiar impresionat ..... poate am avut noroc .
ssilviu
Pentur 550 de lei sa renunti la anul de garantie in care e cel mai probabil sa ai nevoie de ea? Nu prea e smart.
75AIM
Pana la urma cred ca o sa cumpar ulei si filtre eu cu declaratie de conformitate si o sa fac revizia la un dealer de B.
froniecristian
Filtru aer 67 lei. Cod 16 54 677 51R.
Filtru habitaclu 140 lei. Cod 27 27 749 36R.
Filtru motorina 230 lei. Cod 16 40 087 37R.
Filtru ulei 40 lei. Cod 15 20 939 20R.
Ulei 5W-30 50 lei. Importator Total Romania SA Brasov tel. 0268401711, 0268401726.
Toate cu reducere 10%.


Fluence 1.6 dci 130 cp facelift.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.