Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1410 Sport
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
simplyclever
ce m-a surprins,ca sa zic asa pe mine,la aceasta masina
si repet am avut-o in proprietate aprox 4 ani

-de ce nu au facut-o ,,sport,, si din punct de vedere tehnic ??

la vremea aceea 1988,an de fabricatie al masinii mele,puteau sa-i puna un motor 1.6
si un carburator dublu'corp
in rest asa ca si ,,conserva,,statea bine pe drum

scuza-ma ca tot intru pe topicul tau dar mi-ai adus aminte de anii studentiei rolleyes.gif


mircea_aq
Hai la remat cu ea, iei tichetul, mai strangi ceva banuti, si iei una noua si curata.
tunderbird
QUOTE(mircea_aq @ 15 Jan 2014, 15:46)
Hai la remat cu ea, iei tichetul, mai strangi ceva banuti, si iei una noua si curata.
*



Unde, unde... Dacia Sport noua si curata? Plasticele pentru fitosi au umplut soselele...
Iar cu tichetul poti sa te stergi la dos, atata timp cat politicienii nu mai dau de pomana pe spezele contribuabililor...
RaduWra
QUOTE(mircea_aq @ 15 Jan 2014, 16:46)
Hai la remat cu ea, iei tichetul, mai strangi ceva banuti, si iei una noua si curata.
*


Majoritatea oamenilor ca tine isi permit o masina SH cu peste 200 de mii de km.
kitzsteinhorn91
Mici progrese...
turbodxman
up.gif
kitzsteinhorn91
Se pregateste usor usor de vopsit. S-a lucrat destul de mult cu chit de fibra si au folosit doar la mici finisaje chit normal. Incepe sa prinda forma. Ce m-au uimit in schimb sunt lufturile de la usi, capota, aripi. Nu stiu cum a reusit sa o scoata asa.
turbodxman
Asteptam fotografii. smile.gif
kitzsteinhorn91
Cum se va schimba ceva, vor aparea si poze ! biggrin.gif
sobolan
wink.gif)+11 Jan 2014, 22:06-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 11 Jan 2014, 22:06)
In plus s-au mai reconditionat masin pana acum...

*



Ai zis bine...reconditionat...

QUOTE(Ov @ 13 Jan 2014, 14:58)
Carcotasi au fost, sunt si vor fi intotdeauna. Cheia e sa-i ignorati (si/sau sa le stergeti postarile).
*



Sincer acum,cand unu' zice ceva care nu gadila urechea e carcotas ? sa va traiasca autogenul ....

In rest toata stima si respectul meu pentru ambitia/marele efort/nervii si banii cheltuiti pe masina asta....
kitzsteinhorn91
Legat de autogen: da, s-a folosit autogen, s-a sudat cu acesta, apoi au fost curatate suprafetele respective si s-a dat cordon de mastic siliconic pe fiecare imbinare/sudura/locusor. Apoi a urmat insonorizant. Dupa ce e gata urmeaza ca si la cea galbena, tectilizare la DACIA, iar mai apoi o moscoleala zdravana cu vaselina.
kitzsteinhorn91
De sezon smile.gif
kitzsteinhorn91
Usor usor prinde forma ! biggrin.gif
cezarmad
superrr, sa mai pui poze smile.gif

Imi poti spune te rog cat costa operatiunea de tectilizre?

Multumesc,

Cezar.
harby ;))
Ai grija la portbagaj ,mai regleaza-l putin . Coltul din stanga e mai jos.. sau asa trebuie? La berlina stiu ca trebuia sa fie aliniat cu marginea aripii .
In rest : bravo si spor incontinuare!
Daciotul_98
nu uita ca daca tot o faci sportiva cu masca ingusta ii trebuie si niste jante,eu as zice ca i-ar da bine prima generatie de canade!!!

http://mercador.ro/oferta/set-jenti-jante-...html#7dea7292ef
iulica89
wink.gif)+28 Jan 2014, 13:43-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 28 Jan 2014, 13:43)
Ai grija la portbagaj ,mai regleaza-l putin . Coltul din stanga e mai jos.. sau asa trebuie? La berlina stiu ca trebuia sa fie aliniat cu marginea aripii .
In rest : bravo si spor incontinuare!
*



Nu are chederul pus-se mai salta dupa montajul acestuia.

QUOTE(Daciotul_98 @ 28 Jan 2014, 14:47)
nu uita ca daca tot o faci sportiva cu masca ingusta ii trebuie si niste jante,eu as zice ca i-ar da bine prima generatie de canade!!!

http://mercador.ro/oferta/set-jenti-jante-...html#7dea7292ef
*



Nu cred ca ii pune canade-a avut jante canada- cred ca va pune jante CN cu capace...

Spor la treaba!
kitzsteinhorn91
Portbagajul este asa in acel colt din doua motive: 1. chederul nu este pus; 2. aripa pe stanga se vede cum din fabrica vine la un anumit unghi fata de cea din dreapta. Cat despre jante, mi-ar placea foarte mult un set de Canade. Pana gasesc jantele, pun o poza cu un mic indiciu legat de culoare, de la compartimentul motor. biggrin.gif
M.C.
YES !!! yupy.gif up.gif
Ca prima Dacia Sport Brasovia,prezentata in revista Autoturism !
Daciotul_98
o sa iasa jmecher,mai ales cu canadele alea! primele dacii de export erau echipate cu alea!
Sharpe
La culoarea aceea, cred ca jantele astea se potrivesc la fix.
Ov
Beton ideea de culoare, cred ca nu se putea sa alegi ceva mai misto de atat. Nici nu mi-ar fi dat prin cap smile.gif
bucatzel
No, vezi ca nu mai bine intrebi pe toata lumea daca s-o vopsesti rozbomobon cu picatele verzi sau viceversa?

up.gif

Spor in continuare.
bmwh548
Foarte misto culoarea; ce cod/denumire are?
kitzsteinhorn91
Ma bucur ca am facut alegerea cea buna. Exact ca prima Brasovia ! biggrin.gif
Culoarea este Brun Acajou 03/13 - IXELL DACIA.

Hai sa mai pun totusi cateva biggrin.gif
bmwh548
Multumesc.
Equinox
E dementiala culoarea!
Imi poti da un PM cam cat te-a dus vopseaua?
harby ;))
seamana cu cea de la Duster unsure.gif blush.gif
Daciotul_98
QUOTE

  seamana cu cea de la Duster unsure.gif  blush.gif



nu prea cred, e alta nuanta
kitzsteinhorn91
Jucarele biggrin.gif
iulica89
E cam mare consola...Frumoasa, dar mare.
Jante canada de 4.5 iti dau eu la schimb pe CN de 5.5 (1:1) -sunt cam trecute prin viata, trebuiesc sablate, revopsite(au fost cu camera original-au condensat si sunt un pic ruginite-tin tubeless), le-am avut anul trecut la intalnirea de la Brasov pe masina.
by_pilu
QUOTE(iulica89 @ 31 Jan 2014, 18:10)
E cam mare consola...Frumoasa, dar mare.

*




ce-i mare domnu la ea ?? .. ce vezi tu mare daca asa sunt toate ?
iulica89
Se micsoreaza spatiul la picioare considerabil-la pasager cel putin...Am si eu si stiu cum vine biggrin.gif

PS:nu'ti fura cd playerul din asta decat cu ranga-patit si scapat doar cu display'ul spart... sad.gif
just_horia
Ambitios proiesct. Felicitari de curaj si pentru pasiunea ta. Am urmarit de la inceput jurnalul. NU ma pricep asa de bine. Intreb si eu se gasesc piese de tinichigerie asa de mari in comert? Adica am vazut ca ai schimbat pedalier, oale fata.. Un jurnal al preturilor nu ai nu? Banuiesc ca s-a investit o suma frumusica. Spor in continuare!
kitzsteinhorn91
Singura chestie care mi-a placut foarte mult la consola aceea a fost ca este exact ca cea de R12 TS. Nu m-a intaresat neaparat ca are radiator si cu ventilator in spate. La urma urmei sunt foarte multumit de instalatia originala de incalzire (asta daca este pusa la punct).
Equinox
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 2 Feb 2014, 13:28)
Singura chestie care mi-a placut foarte mult la consola aceea a fost ca este exact ca cea de R12 TS. Nu m-a intaresat neaparat ca are radiator si cu ventilator in spate. La urma urmei sunt foarte multumit de instalatia originala de incalzire (asta daca este pusa la punct).
*



Nu mai conteaza.Vine perfect pe sportiva!
kitzsteinhorn91
Eu tot astept sa o vad vopsita ca prima Brasovia smile.gif
Equinox
Toti o asteptam vopsita tongue.gif
dacia_gpg
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 2 Feb 2014, 14:28)
Singura chestie care mi-a placut foarte mult la consola aceea a fost ca este exact ca cea de R12 TS. Nu m-a intaresat neaparat ca are radiator si cu ventilator in spate. La urma urmei sunt foarte multumit de instalatia originala de incalzire (asta daca este pusa la punct).
*


Si pana la urma care-i rolul acelei console daca nu pentru caldura ai optat sa o montezi?Doar sa montezi casetofonul?? Eu zic ca inseriat cu incalzirea masinei o sa ai rezultate mai bune!
kitzsteinhorn91
Pai asa am planuit sa o inseriez cu caloriferul deja existent, si sa ma folosesc de robinetul original pentru a trimite apa spre ea. Problema e alta dar o rezolv eu cumva la fata locului cand o veni vremea sa o montez: am vazut o poza cu una montata pe masina, si ea nu se duce pana in spate sub polita de sub bord, deci trebuie adaugate tot din tabla 2 laterale mai lungi care sa mascheze furtune/fire. Dar asta nu consider o mare problema.
connectorxp
Felicitari pentru munca depusa si culoarea aleasa, e o culoare foarte frumoasa si din pacate ignorata de fabricantii de acum ce au ales "cacaniul" intalnit pe Duster, Touareg si alte masini moderne.

Asteptam noutati in privinta vopsirii finale. Va avea ceva elemente grafice pe caroserie sau va fi uni?
dacia_gpg
Nu-I asa deranjant, de sus nu se vad acele furtune! Dar daca totusi I-ti doresti poti confectiona din doua bucati de tabla 2 prelungiri care sa ia forma podului pedalier!
kitzsteinhorn91
Legat de consola, da, ii voi face 2 laterale dupa forma planseului.
Cat despre culoare/elemente grafice, masina va fi pastrata cat mai stock.
roby_1300_rap
o bara de asta nu ai nevoie la sportiva ?? smile.gif
http://mercador.ro/oferta/bara-dacia-1300-...html#88b1bbcb3d
Ov
raritate bara aia
Rob3rto
E raritate dar e urata. Mult mai frumoase sunt niste bare negre pe o sportiva smile.gif
cata50
Mai este o Dacie abandonata intr-o curte pe Mihai Bravu cu bare din fibra, modelul de mai sus. smile.gif
DACIOTUL_97
Frumoasa culoarea.Astept finalul biggrin.gif
kitzsteinhorn91
Nimic nou momentan, urmeaza doar sa urcam motorul si cutia de viteze pe masina.
M.C.
Alta poza cu Brasovia.
Parca vin bine ornamentele laterale pe usi si aripi.
[attachmentid=1627932112]

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.