Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [Cumpar]
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
solidconvert
I said raptptaparaptpo. radmasa.gif
M.C.
banana_bailando.gif
Bwwlan
Merita Honda ASTA 1800 Euro? Taxa de mediu ar fi cam 489 Euro, plus inca vreo 200 RAR-ul, plus inca vreo 200 drumul (benzina si vignete). Deci, cu numere cu tot, vreo 2.700 Euro.

O alternativa ar fi ASTA la 1600 (+489+200+200= 2.500 complet).

ASTA, la 3.000 cu numere de Cluj mi se pare cam scumpicica...

Ideea e ca lui maica-mea ii trebuie o masina nu foarte scumpa, automata, cu motor nepretentios, de care sa se foloseasca atunci cand vine in Romania. Daca astea nu, alternative?
meganus_bicorpus
Pana la urma prietenul meu isi ia Mokka, cam asta e oferta dar are termen de livrare 4-5 luni...
b76bgaarh
bun pretul.

eu as fi luat 4wd in loc de at.
meganus_bicorpus
Omul dorea neaparat At si nu 4wd...oricum are roti pe 18" si doar de vara, da damblaua in el cand o cumpara de iarna
Bwwlan
QUOTE(Bwwlan @ 29 Mar 2016, 12:34)
Merita Honda ASTA 1800 Euro? Taxa de mediu ar fi cam 489 Euro, plus inca vreo 200 RAR-ul, plus inca vreo 200 drumul (benzina si vignete). Deci, cu numere cu tot, vreo 2.700 Euro.

O alternativa ar fi ASTA la 1600 (+489+200+200= 2.500 complet). Din pacate, asta deja s-a dat sad.gif

ASTA, la 3.000 cu numere de Cluj mi se pare cam scumpicica...

Ideea e ca lui maica-mea ii trebuie o masina nu foarte scumpa, automata, cu motor nepretentios, de care sa se foloseasca atunci cand vine in Romania. Daca astea nu, alternative?
*


zaboss
QUOTE(meganus_bicorpus @ 29 Mar 2016, 13:43)
Pana la urma prietenul meu isi ia Mokka, cam asta e oferta dar are termen de livrare 4-5 luni...
*


Eu la Rădăcini scosesem încă 500€ și venea în 3 luni, că era deja pe lista de producție.
wolfin
Maine ep III la kia sportage 1.6 mt6 .A3 pana la snagov.
sambata ep IV la vitara pana la ciorogarla

Sunt putin derutat


Haustrum
Dintre cele doua, mie imi place mai mult Sportage. Ai si garantie mai mare, cred ca isi pastreaza si valoarea mai bine, coreenii fiind pe val in acest moment cu Sportage.
Te hotarasti tu dupa test oricum.
b76bgaarh
La moka ce ai primit?
zaboss
@Wolfin
Autostrada nu este cel mai bun prieten al acestor mașini. În afară de zgomotul exagerat, nu se întâmplă nimic spectaculos.
@b76bgaarh
Aceleași „pachete”, „gratuite”, care, însă, sunt convins că sunt configurate ca atare, deci nu ai putea să iei o mașină fără ele. Problema lui Moka, la interior, este bordul cu enșpe mii de butoane și botul foarte jos (nu că la Captur ar fi cu mult mai sus).
wolfin
QUOTE(b76bgaarh @ 31 Mar 2016, 22:33)
La moka ce ai primit?
*




nimic ca nu am fost. am intrat in parcare la opel si am iesti in 30 sec...nu imi place..subiectiv dar asta e...

la sportage cica au mai lucrat la insonorizare.

o sa vad si pana sambata ma decid..cred


Avani
Strict intre Sportage si Vitara, as alege Sportage fiind mai confortabil, avand spatiul interior mai mare, mai frumos (subiectiv) dar si mai scump.
b76bgaarh
daca compari 4wd vitara cu 2wd sportage sunt cam pe acolo, la dotari egale.
wolfin
nu chiar..

radar brake
clima
stoop&go
tableta + camera spate+navi (card 300$)
ajutor la urcare/coboraree
cruise adaptativ
maini libere
speed limit
piele volan schimbator
+ altele

jumate sunt cam importante
b76bgaarh
alea toate le ai in 16 la suzuki?

ca in 18 la kia ai cam tot ce ai zis tu, avem un coleg care a comandat una.
wolfin
da si nu e 16700 ca se mai scade si o rabla. (bine valabil si la kia)

daca iau At 2wd e fara radar brake si cruise adaptativ
M.C.
Ce inseamna radar brake?
wolfin
opreste masina daca tu uiti.

la kia 2wd configurarea mea cu clima + scaune incalzite + pachet oglinzi + ceva maruntisuri 18.100K
b76bgaarh
am trecut azi pe la kia de pe calea giulesti. fata aia ma sperie de fiecare data cand o vad.

ps cica rota de rezerva e optional ia vezi sa o bifezi.
Haustrum
Cred ca m-am hotărât...voi rămâne fidel rombului.
Probabil ca nu interesează pe nimeni, dar simt nevoia sa împărtășesc - va fi M4 Intens dCi 110 CP.
Sper sa nu regret, pt ca încă ma bântuie Focus-ul. sleep.gif
wolfin
Felicitari pt masina

E f frumoada

Un om hotarat
Haustrum
Mulțumesc.

De cinci luni ma tot hotărăsc si răzgândesc si dc era după mine o mai lungeam încă pe atât.
Parca tot simt ca puteam alege mai bine (ma refer la preț).
Oricum, cred ca pana luni plătesc avansul si începe așteptarea.
b76bgaarh
Parcă avea cineva un dubiu.
Haustrum
Da, așa este.
Cred totuși ca este o alegere buna. Pana la urma, mașina arată bine la exterior, interiorul mi se pare cel mai spațios din segment, materialele sunt ok, iar motorul e unul ajuns la maturitate, nu ma aștept la surprize neplăcute.
Prețul ma nemulțumește un pic, dar încerc sa ma obișnuiesc.
wolfin
Tur de forta in we

Kia 40(patruzeci) km pe A (un mare up.gif pt baietii de la MIT)
Suzi 5 -,,-
Kadjar 2 -,,- plus invarteala in militari.

Daca primesc un rapuns pozitiv dd la suzi ref o optionala..rama cu suzi....dar gandu imi va ramane mie si sotiei la kia. Din pacate prea scumpa vs AT de la suzi.

S de la suzi...o bestie.

Kadjaru..frumos..dar scump pt ce ofera. Bordu misto foc iar scaun sofer cel mai comod in care m am pus.
M4...o frumusete. Sef vanzari meridian vest super profi..chiar daca l am sacait.

Fluence 10k full fara piele laugh.gif si distributie pe lant
Haustrum
La ce bani e Vitara?
wolfin
Fara reducere si rabla 16.650 eur(AT)2wd

S pleaca de la 18k cu niste optionale exceptionale si mt6 2wd

Parca....as mari putin bugetu... wacko.gif

O sa vad luni raspunsu de la radacini...si o sa iau o decizie ....mai astept...adun ....
Haustrum
Intr-un fel e mai bine sa maresti bugetul, dc poti, sa nu-ti para rau dupa. Pana la urma e o suma mare pe care o investesti, ar fi pacat sa fii nemultumit de masina timp de 6-7 ani, cat o tii.
Eu am facut o chestie din asta si regret si acum - am luat un Clio 4 chel, cu motorul de 1,2, atat aveam bugetul si sotia nu a vrut sh. Si acum regret ca nu am dat 700 de euro in plus pt motorul de 90 de cai, benzina - trag de masina ca de un cal mort, abia se misca.
Macar o parte din bani o sa-i scoti la revanzare, cumva ajungi la un echilibru si te bucuri pe perioada utilizarii de o masina mai buna.

Practic, dc scazi rabla, ajungi la 17 000 pt o masina mai bine dotata. In banii astia poti cumpara M4 Intens diesel - arata f bine interiorul, ai tapiterie mixta, faruri led plus alte chestii - e peste Vitara.
Acum depinde si de nevoile pe care le ai...
Haustrum
Pana la urma e Megane, avansul a fost platit mandru.gif - albastru, diesel, Intens - bleu Berlin.
Masinuta probabil ca este acum in banca de organe Renault, asteapta sa-i vina randul la asamblare 04.gif
wolfin
valuri.gif

LE

ultima strigare

AT 2wd sau 4x4 unsure.gif
yomarius
4x4 pentru o utilizare normala e ca filtrul "sport" pus pe Logan 1.4. Iti spune cineva care are 4x4 smile.gif
b76bgaarh
4x4
hepea
Nu. AT cu 4x4. Altfel vei regreta fie AT fie 4x4.
yomarius
Care-i smecheria la 4x4 asta?
b76bgaarh
e bine sa il ai.
Avani
AT folosesti zilnic, 4x4 ocazional cand esti incapatanat. tongue.gif
yomarius
QUOTE(b76bgaarh @ 6 Apr 2016, 12:09)
e bine sa il ai.
*



In ce sens e bine? Iti deblocheaza traficul? Pune semafoarele pe verde? Ocoleste gropile?
b76bgaarh
iarna, da.
yomarius
Inseamna ca al meu e defect smile.gif)
St
4x4 e cu open differential? Actioneaza franele independent ca sa te scoata din problema?
Daca este cu open differential si nu actioneaza franele independent o sa te ajute doar la o accelerare mai buna in conditii de aderenta buna. In conditii de aderenta slaba va fi aproape la fel de prost/util ca un 4x2 pentru ca puterea se va duce la roata care are aderenta mai proasta.
b76bgaarh
dupa ce a scris st, imi dau seama ca al meu e defect.
St
Al tau cred ca e cu frana individuala.
wolfin
au..mai bune imi tineam gura..pardon degetele

at si 4wd sare bbugetu mullt.


imi place ca am revenit cu pima intrebare de acum 3 luni.

nu imi dau quote ca sare MC-ul
yomarius
QUOTE(wolfin @ 6 Apr 2016, 12:26)
au..mai bune imi tineam gura..pardon degetele


Din punctul meu de vedere, alegerea e foarte simpla, AT. Dar tu stii mai bine ce-o sa faci cu masina dupa ce-o iei smile.gif
b76bgaarh
si al meu 4x4.

st nu e cu terrain control etc. ESPul incearca sa franeze roata respectiva, daca nu reuseste taie gazu.

in schimb am buton de lock, fata spate.
wolfin
iar in lock din ce stiu se poate dezactiva esp...ca altfel chinui ambreaju degeaba.

St
Pai ne induci aici in eroare, cu blocabil fata/spate (Adica diferential central, nu?) problema e mai mica smile.gif
E Sorento?
b76bgaarh
colegu marius are sorento.

6 Apr 2016, 12:42:
QUOTE(wolfin @ 6 Apr 2016, 12:34)
iar in lock din ce stiu se poate dezactiva esp...ca altfel chinui ambreaju degeaba.
*


nu are treaba una cu alta. esp, mai excat tcsul, se poate dezactiva tot timpul.
lock ramane activ pana la o anumita viteza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.