Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cine are prioritate?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
vallixx
QUOTE(silvanu96 @ 6 Aug 2019, 10:30)
Caz real...
Sosea cu 2 benzi, urmeaza sens giratoriu cu 2 benzi, apoi o singura banda (ca asa e in Ro) ,cine are prioritate la intrarea pe banda? banda ext giratoriului ? sau banda interioara giratoriului ?
Din ce am vazut ,se trece la mica intelegere, dar aseara o scoda si un bemveu s-au luat la scuipaturi pe geam ...
*


Vezi care marcaj se continua si care se opreste si afli banda corecta.
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 6 Aug 2019, 12:53)
pai si cum isi imagina ala de pe banda dinspre centru ca poate iesi taind banda 1.....
*

Prostii trebuie sa il astepte pe el sa iasa din giratoriu drept.

Apropo, un giratoriu in care se intampla asta la greu, este cel in care se termina A2. Ala are 3 benzi si vor sa iasa din el direct de pe banda 3.


6 Aug 2019, 14:07:
QUOTE(silvanu96 @ 6 Aug 2019, 12:43)
Nu sunt categorii de drumuri diferite, pana acolo au ajuns banii de modernizare...
*
Da, dar nu conteaza motivul.
einstein1984
acuma chiar daca ai dreptate +prioritate nu vrei sa stai prin service
ady77
QUOTE(silvanu96 @ 6 Aug 2019, 11:30)
Caz real...
Sosea cu 2 benzi, urmeaza sens giratoriu cu 2 benzi, apoi o singura banda (ca asa e in Ro) ,cine are prioritate la intrarea pe banda? banda ext giratoriului ? sau banda interioara giratoriului ?
Din ce am vazut ,se trece la mica intelegere, dar aseara o scoda si un bemveu s-au luat la scuipaturi pe geam ...
*


Este un sens giratoriu de asta la autogara in Bacau. Se trece mereu la mica intelegere. Nu am vazut niciodata accidente sau nervi din cauza asta. Din ce am observat, de obicei trece primul cel de pe banda 2.

Art. 106
(2)Pe drumul public cu mai multe benzi, conducatorii de autovehicule care circula pe o banda care se sfârseste, pentru a continua deplasarea pe banda din stânga trebuie sa permita trecerea vehiculelor care circula pe acea banda.
IRONICK
Fix pe dos.
Art. ala nu se refera la sensurile giratorii.
ady77
Baga tu articolul care se refera la sensurile giratorii...
IRONICK
In Romania oare ce se va intampla daca am avea asa ceva?

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

[attachmentid=1628107831]

Nu trebuie sa bag nimic, schimbarea categoriei drumurilor nu influenteaza incadrarea in sensurile giratorii. Nu mai zic de semnalizarea in sensurile giratorii.
MuciX
Pai faptul ca nu exista accidente sau deranj nu inseamna ca e si corect, nu?
einstein1984
Nu stiu cum e cu altii, dar cand trec printr-un giratoriu mare din paris (gen arcul de triumf) ma trec toate transpiratiile; prioritate la intrare in sens, fara bezni marcate, scutere care nu franeaza pe piatra cubica... Si totusi nu se lovesc.
tatabobu
QUOTE(ady77 @ 6 Aug 2019, 13:34)
Este un sens giratoriu de asta la autogara in Bacau. Se trece mereu la mica intelegere. Nu am vazut niciodata accidente sau nervi din cauza asta. Din ce am observat, de obicei trece primul cel de pe banda 2.


*



Asa si printre blocuri pe aici de obicei primul trece ala care merge drept, nu ala care vine din dreapta. Nu inseamna ca e si corect din pedeveu legal. Cata vreme banda 1 din girator nu are semn de obligativitate in a folosi vreo iesire, cine intra pe 1 se poate invarti acolo pana-si consuma tot combustibilul. Cine se urca pe el de pe 2 greseste.
ady77
Asta stiu!

Problema e cand ies amandoi pe aceeasi iesire din sensul giratoriu. Si e numai o banda la iesire...
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 6 Aug 2019, 14:52)
Nu stiu cum e cu altii,
*
Daca imi amintesc in Galati este un sens giratoriu cu prioritate inversa.
AR-18-MOS
Circulația în sensul girator cu mai multe benzi este identică cu circulația pe un drum cu mai multe benzi pe sens. Pentru a efectua virajul la dreapta este necesară încadrarea pe banda 1 apoi efectuarea virajului (atunci când la ieșire se află o singură bandă). Vehiculele aflate pe benzile 2, 3 etc, trebuie să acorde prioritate vehiculelor de pe banda 1 care efectuează virajul sau care iși continuă drumul prin sensul girator.
einstein1984
atunci nu e giratoriu, e rond ca la piata alba iulia
AR-18-MOS
QUOTE(einstein1984 @ 6 Aug 2019, 15:11)
atunci nu e giratoriu, e rond ca la piata alba iulia
*


În OUG 195/2002 nu există termenul de "rond". Sunt două articole care fac referire la intersecția cu sens giratoriu în Codul Rutier, și anume art. 55 și art. 57 alin. 4.
ady77
Se pare ca am uitat cum arata intersectia rolleyes.gif , la noi e mai clar tongue.gif

Se iese pe 2 benzi, si dispare o banda, deci se aplica ce am spus eu.

[attachmentid=1628107834]

Si e si semn cu terminarea benzii de circulatie din dreapta rolleyes.gif
vallixx
Nu o exista in lege sensul de rond insa sunt o gramada de intersectii cu un rond in mijloc care nu-s neaparat sensuri giratorii. La Gara de Nord pentru cei din Bucuresti exista un rond care nu e sens giratoriu iar prioritatea se face prin indicatoare.

Din fericire cei care intra in acest rond au "cedeaza" asa ca prioritatea in rond nu difera de prioritatea asa cum se acorda ea in sensul giratoriu.

Acum....de ce au facut ei acel rond nu si nu l-au fcut si sens giratoriu....desi reglementeaza prioritatea in mod identic.....asta face parte din inegalabilul farmec mioritic.

Rondul de la gara.
IRONICK
QUOTE(ady77 @ 6 Aug 2019, 15:20)
Se pare ca am uitat cum arata intersectia  rolleyes.gif , la noi e mai clar  tongue.gif 

Se iese pe 2 benzi, si dispare o banda, deci se aplica ce am spus eu.

[attachmentid=1628107834]
*


In mod normal banda aia care dispare nu se continua si este incadrata din semne. In poza aia lipseste incadrarea din semne.
busu 12
QUOTE(IRONICK @ 6 Aug 2019, 13:46)
In Romania oare ce se va intampla daca am avea asa ceva? 

radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif

[attachmentid=1628107831]

Nu trebuie sa bag nimic, schimbarea categoriei drumurilor nu influenteaza incadrarea in sensurile giratorii. Nu mai zic de semnalizarea in sensurile giratorii.
*


Ca in poza pusa de tine e pe la Casa Presei Libere, Arcul de Triumf in Bucuresti.
ady77
QUOTE(IRONICK @ 6 Aug 2019, 15:28)
In mod normal banda aia care dispare nu se continua si este incadrata din semne. In poza aia lipseste incadrarea din semne.
*


E un semn pe stalp, se vede in poza.

[attachmentid=1628107848]
busu 12
Casa presei atasat schema_0.jpg

Brasov atasat nynynyy.jpg

radmasa.gif
psychoo
"Rondul" este de fapt o strada in forma de cerc. Te intersectezi cu o strada circulara si ai cedeaza la intrare. Destul de simplu.
Apoi in "sens" sau "rond" schimbarea directiei de mers, adica banda, ca doar vrei sa iesi, se face cu asigurare, semnalizare si pierdere de prioritate fata de cei care nu schimba directia de mers, adica banda pe care se afla (fie ea 1 sau 2).
Pe vremuri umbla vorba ca au prioritate cei care ies din sens si de acolo confuziile.
In prezent, schimbi directia, cedezi trecerea. Obligatoriu cu semnalizare! Legal.
ady77
Oricum vorbim discutii, prioritate are intotdeauna ala cu BMW tongue.gif
IRONICK
QUOTE(ady77 @ 6 Aug 2019, 15:39)
E un semn pe stalp, se vede in poza.

[attachmentid=1628107848]
*

Este ok ca are semn pentru modul de incadrare, dar liniile tot nu-s facute corect pe asfalt.

6 Aug 2019, 15:53:
QUOTE(busu 12 @ 6 Aug 2019, 15:37)
Ca in poza pusa de tine e pe la Casa Presei Libere, Arcul de Triumf in Bucuresti.
*
Ce am pus eu este un giratoriu in alta tara. Cu circulatia pe partea dreapta.
4x4
QUOTE(ady77 @ 6 Aug 2019, 14:49)
Oricum vorbim discutii, prioritate are intotdeauna ala cu BMW  tongue.gif
*



Simplu, daca ai BMW, daca nu ai, e mai complicat calculul. Sau daca te intalnesti cu unu cu BMW mai bengos ca al tau.

busu 12 Cred ca am incalcat multiple legi de circulatie doar in intersectia aia wacko.gif La bucale e complicata treaba, nu doar infrastructura e foarte proasta, dar si soferii sunt la fel.
tatabobu
O, da, ce sa spun, bucurestenii sunt cei mai prosti soferi din Romania. Noroc ca de pasti, craciun si-n vacanta de vara pleaca acasa.
marksman
QUOTE(IRONICK @ 6 Aug 2019, 15:49)

<span class='edit'>6 Aug 2019, 15:53:</span>
Ce am pus eu este un giratoriu in alta tara. Cu circulatia pe partea dreapta.
*


Swansea, UK?
IRONICK
Swindon
4x4
Comentariile sunt de aur:

"Not entirely sure what this is all about. As a frequent driver I didn't think it would bother me but once you are on "The Magic Roundabout" you are completely on your own, being able to read any form of signage goes out the window because you spend all your time trying to avoid people switching lanes and generally cutting across instead of going "around". Sure this place must be an accident hotspot!"

Da, tatabobu, soferii din bucale (nu imi pasa de unde au buletinu), sunt cei mai periculosi. Pe cand soferii din Vaslui nu au frica de moarte, cei din Bucuresti nu au frica de lege, nu exista lege. Regulile sunt doar pentru fraieri. Asa ca poti intra in intersectie, fara sa semnalizezi, fara sa ai prioritate, fara sa ai macar loc, pe culoarea rosu, mergand cu doua roti pe contrasens si doua pe bordura. Dupa care rezemi podu palmei pe claxon, scoti capu pe geam si injuri ceva de moldoveni cand vezi ca nu ai ajuns nicaieri ci doar in alt focar de aglomeratie 2,5 metri mai incolo.
busu 12
Sa mai zic de meltenii de taximetristi de la Meridian care opresc fix pe mijlocu strazii,ca sa coboare clientu sa nu care cumva sa il poti depasi sa iti continui drumul in liniste.
In bucuresti daca nu ai tupeu in trafic,esti mancat. Iti ia fatza cand nicu nu te astepti,depasiri fara semnalizare , nu exista de ex pe sos Colentina intre Com Voluntari si pana in piata Obor sa iti dea cineva care iese de pe o strada laturalnica tie care circuli pe drumul prioritar, prioritate !!! La fel si pe bd Iuliu Maniu si sos Virtutii in cartierul Militari !

Sa mai zic de golf-uri,bmw-uri cu folii negre pe stopuri de nu se vede nimica sau de personajele care circula cu proiectoarele aprinse zi sau noapte + faruri uneori chiar faza lunga + proiectoare si wooferul + muzica date la maxim.
einstein1984
tu nu ai dat examenul d epermis in bucuresti, nu?
vallixx
QUOTE(4x4 @ 6 Aug 2019, 15:48)
cei din Bucuresti nu au frica de lege, nu exista lege. Regulile sunt doar pentru fraieri. Asa ca poti intra in intersectie, fara sa semnalizezi, fara sa ai prioritate, fara sa ai macar loc, pe culoarea rosu, mergand cu doua roti pe contrasens si doua pe bordura. Dupa care rezemi podu palmei pe claxon, scoti capu pe geam si injuri ceva de moldoveni cand vezi ca nu ai ajuns nicaieri ci doar in alt focar de aglomeratie 2,5 metri mai incolo.
*


Pai si cam cine ar trebui sa se asigure ca lucrurile astea sunt pedepsite, cumva aia cu capul de creta, pe care ii doare la mandarina si stau doar cu radarul in boscheti?
VladSoare
Păi și n-au dreptate? Nu viteza e de vină? Dacă ai viteză mică, nu e pericol cînd îți taie fața, că ai timp să frînezi. Ce dacă intră pe roșu? Dacă ai viteză mică, ai timp să-l vezi și să-l eviți. rolleyes.gif biggrin.gif
MuciX
user posted image
pistritu
QUOTE(VladSoare @ 7 Aug 2019, 08:41)
Dacă ai viteză mică, nu e pericol cînd îți taie fața, că ai timp să frînezi. Ce dacă intră pe roșu? Dacă ai viteză mică, ai timp să-l vezi și să-l eviți. rolleyes.gif biggrin.gif
*


In tarile cu apa calda nu se intampla asa ceva biggrin.gif
In strainatate se aplica legea si sunt amenzi mari.
vallixx
Era o ironie......
maho
Situatie asemanatoare aici, doar ca din 3 benzi inainte de giratoriu si in el, se fac doar 2 spre inainte. Sunt semnalizate corespunzator, dar se gaseste des cate-un berbec care de pe banda 3 (semnalizata cu obligatoriu stg.) vrea sa mearga inainte si se ajunge la inijuraturi si semne obscene cu cel de pe 2, care iese pe 2 inainte.

Pe de alta parte, duminica am comis-o si eu, mergeam la Calarasi, am ajuns in intersectia asta, trafic aglomerat, eu urma sa merg stanga; i-am asteptat p-aia care veneau din fata drept, dar m-am bagat (ca-i blocam la randul meu p-aia din stanga care vroiau sa iasa) in fata unui tigan c-o rabla, care venea pe "breteaua" din fata si mergea in aceeasi directie cu mine. Mi s-a parut ca am prioritate si m-am bagat cu tupeu, au urmat cateva claxoane si alte "fineturi" (a trebuit sa franeze) dar atat. Important e ca onoarea si tabla daciei au ramas intacte. dry.gif Macar am retinut cine are prioritate pt. data viitoare.
einstein1984
stii ca in rond, aia de pe banda 3 care or sa treaca pe 2 ar trebui lasati, nu? La ala din brasov zic. Bine, nu la iesire deja, dar mai la mijloc da.
Ieri un taran bloca linia de tramvai la plaza, el facea stanga. A fortat pana a oprit 2 masini pe bd timisoara ca sa treaca el spre vasile milea.... E drept, a scapat tramvaiul mai repde.
maho
De ce sa fie lasati, daca banda 3 e semnalizata (vopsea) din timp pt. stanga? Inainte de giratoriul ala, au timp berechet sa se incadreze corect, dar deh, aia e una din zonele locale "de viteza".
pistritu
dimineata cum iesi din pasajul subteran Lujerului spre bd Timisoara vizavi de Anchor Plaza, un bmw 320d venind cu viteza mare nu s-a asigurat si n-a semnalizat schimbarea de banda,provocand accident. Daca oprea era bine dar a intrat si in cel din fata. In total 3 masini lovite de el, iar botul bmw-ului si toata partea dreapta botite bine
vladion90
Salutare, am si eu o intrebare la voi, deoarece ieri am fost implicat intr-un accident si inca nu stiu daca sunt sau nu vinovat (am mustrari pe constiinta).
Nu stiu daca se mai poate face ceva sau nu, din pacate ieri dupa accident (neavand pe nimeni sa intreb ce si cum, dar si pentru ca am fost luat cam tare de domnul din masina cealalta, m-am lasat pacalit, cred eu), si am facut amiabila in care m-am declarat vinovat (doar m-am declarat vinovat, fara sa explicam ce si cum). Cred ca nu se mai poate face o constatare, nu? Si voi ramane orice ar fi vinovatul eu?
(mi-a cam fost frica sa merg la politie, nu stiu de ce, dar e primul meu accident in 10 ani de condus, nici macar o amenda nu am).

Eu am intrat in intersectie sa fac stanga, fiind primul la semafor, culoarea verde (desi am observat ca tine aproximativ 5 secunde verde in aceasta intersectie cand faci stanga. Eu sunt cel cu rosu si am marcat drumul pe care l-am facut si pe care trebuia sa il fac.
Deoarece la ora 18:30 este nebunie in aceea intersectie, caci verde au si cei din sens opus sa faca stanga, ba chiar si autobuze, am ramas in mijlocul intersectie.
In dreapta mea era un autobuz ce urma sa faca stanga, venind din sens invers adica dinspre Calea Rahovei, catre Buzoieni, am lasat sa treaca si apoi mi-am continuat drumul.

Imediat cum am plecat dupa loc si am trecut de autobuz, din dreapta mea a venit masina ce m-a lovit, venind pe culoarea verde a semaforului lui.

Din cate cunosc eu, el trebuia sa astepte sa se elibereze intersectia si apoi sa isi continue drumul, dar el a intrat direct in mine, nevazandu-me de autobuz, desi in spatele meu mai erau masini venite cu mine sa faca stanga, pe acelasi verde la semafor ca si mine.

Va rog sa ma ajutati cu o parere, daca eu sunt sau nu vinovat, si daca am semnat amiabila ieri, mai pot face ceva, in caz ca eu as fi nevinovat. Accidentul s-a intamplat pe Calea Rahovei in Bucuresti.
Va multumesc pentru atentie.


https://ibb.co/ZgXmPT6
mars
Mie mi se pare ca el e vinovat, trebuia sa astepte eliberarea intersectiei. Uite un link: click here. Si inca unul: click here. Dar sa vedem ce zic colegii mai "experimentati".
MuciX
QUOTE(vladion90 @ 30 Aug 2019, 17:06)
mi-a cam fost frica sa merg la politie, nu stiu de ce, dar e primul meu accident in 10 ani de condus, nici macar o amenda nu am
*


Ce inseamna sa nu cunosti legislatia...

Acum nu mai poti face nimic, daca vrei sa ramai cu permsiul. Accidentul trebuia declarat in 24h.
pistritu
cand se face constatarea la asigurator, povestesti la inspectorul de daune ce si cum s-a intamplat, faci si desen
ii explici ca te-a aburit celalalt,care e de fapt vinovatul ptr producerea accidentului
pui si acel screenshot
poate ai noroc sa nu o faca ala pe rca-ul tau smile.gif
vladion90
In 24 de ore? Nu 48?
Off... ai dreptate, ce inseamna sa nu cunosti legislatia.

Pe moment, chiar si eu credeam ca sunt vinovat pentru ca nu acordasem prioritatea de dreapta, desi eu fusesem in aceasta intersectie cu un semafor inaintea lui...

Chiar ma gandeam sa dau maine o fuga la politie cu orice risc, dar macar sa declar cum s-a intamplat, crezand ca se poate declara in 48 de ore, nu in 24...

Sa imi fie invatatura de minte.
Macar sunt cu constiinta impacata ca nu eu sunt cel vinovat.
mars
Eu zic sa suni la asiguratorul tau, care are tot interesul sa nu plateasca dauna. Chiar daca te trimite la politie, faptul ca ai incheiat amiabila la timp s-ar putea sa conteze. Nu e un accident nedeclarat, ci vinovatia a fost stabilita gresit.
maho
Din cate stiu, vinovatia reala nu se stabileste prin recunoasterea (sau nu) in amiabila. In schimb, daca a fost facuta amiabila, politia n-are de comentat daca nu-s raniti. Asiguratorii se rezolva intre ei.
pistritu
am reusit sa schimb la asigurator anul trecut, ceva similar pe la pantelimon, tot asa cu abureli din partea vinovatului care avea un jeep din 1900 toamna si avea gura mare
vladion90
Trei intrebari mai am la voi (in urma celor spuse mai sus de voi), daca nu este cu deranj si imi puteti raspunde la ele:

1. Sunt vinovat sau nu, conform legislatiei in vigoare?
2. Are rost sa ma duc totusi si la politie sau doar la asiguratorul meu si sa explic situatia in cauza?
3. Conform legislatiei, intocmind amiabila, desi recunoscand ambele persoane acest accident, este un accident declarat sau nu? Adica daca ma duc la politie maine, risc sa fiu amendat ca au trecut cele 24 de ore sau avand si semnatura celuilalt participant la trafic pe amiabila ca a fost infaptuit accidentul si este totusi un accident recunoscut?
pistritu
nu esti vinovat, mergi la asiguratorul tau cand merge si nea caisa sa faca constatarea la masina, sa ii deschida asiguratorul tau dosarul de dauna. Ii explici atunci adevarul, il va refuza pe acel individ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.