Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane Classic Diesel Expression - bagasem divort
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
Adrian Frigo
QUOTE(Axe @ 2 Jan 2017, 20:41)
...a fost 3900 cu toate taxele...
Lasa topicul asa ca nu vreau sa para ca ma laud ca mi-am luat vreun ozn!

Ozn poate în privința prețului că în rest....

Oricum,tradiționalul să o stăpânești sănătos cât mai mulți kmp! biggrin.gif
mars
QUOTE(argon @ 2 Jan 2017, 19:54)
Îți luai o mașină întreagă de banii aia.. happy.gif
*



Daca ai stii de cate ori am auzit-o io pe asta... rolleyes.gif. Cam ca in experimentul ala cu maimutele si scara ph34r.gif.
MoneyTalks
QUOTE(argon @ 2 Jan 2017, 18:54)
Îți luai o mașină întreagă de banii aia.. happy.gif
*


Smartul ala e mai intreg decit cazaturile care le puteai lua la acest pret si pe care tu le numesti pompos masini laugh.gif
Diac
Da, dar cred ca puteai baga smartul intr-un vagon din ăla. Si mai rămânea loc.
mars
Vesnica obsesie romaneasca: patru usi, cinci locuri si portbagaj cat mai mare wink.gif.
Diac
tongue.gif tongue.gif doar cinci? Scenic cu sapte locuri zic ca e ideal.
Adrian Frigo
QUOTE(mars @ 2 Jan 2017, 23:48)
Vesnica obsesie romaneasca....

Decât un coteț d'ăsta... dry.gif
mars
Pai e clar ca masinile astea au si ele un target. Daca tu nu esti in acel target, de ce le numesti cotete? Am un vecin cu un 318d break pe cate il foloseste numai cand pleaca pe undeva cu sotia si copilul, in rest merge cu un Smart Fortwo. Chiar si o familie fara copii se poate descurca decent in Bucuresti cu asa ceva.
Adrian Frigo
QUOTE(mars @ 3 Jan 2017, 00:15)
... de ce le numesti cotete?

Pentru că din punct de vedere al spațiului asta sunt!Am mers cu așa ceva și mi-a dat impresia de mașinuță din aia de la circ de ies o duzină de clovni din ea....n-ai loc nici să dai o beshina .Cel puțin pe mine nu m-a convins,mai ales din punct de vedere al consumului care echivalează cu unul de mașină normală....
Mă rog,este o părere subiectivă,important este să-i placă inițiatorului! wink.gif
cj98czh
stai sa vezi cand trebuie sa ii faci revizia si trebuie sa desfaci tot spatele ...
mars
Sunteti gelosi wink.gif!
Axe
In modelul 450, care e mai mic un pic, spatiul are putin de suferit, dar daca eu la 1.85 si 103kg, ma simt la fel de bine ca in megane in modelul 451, asta spune ceva. Referitor la calitatea materialelor, nu are niciun surub ruginit, interiorul zici ca e nou, un vecin ma felicita, a crezut ca are 0km!
marksman
Multi kmp fara probleme!
Numai o intrebare am: daca e sa mergi in concediu cu masina, cum crezi ca te descurci?
hepea
QUOTE(Diac @ 2 Jan 2017, 22:56)
tongue.gif  tongue.gif doar cinci? Scenic cu sapte locuri  zic ca e ideal.
*



Eu deja ma uit dupa 9 locuri! + portbagaj! biggrin.gif
MuciX
QUOTE(cj98czh @ 2 Jan 2017, 23:39)
stai sa vezi cand trebuie sa ii faci revizia si trebuie sa desfaci tot spatele ...
*


Bingo. Este singurul "punct slab", se lucreaza greu la ea si sunt destul de putini cei care stiu sa lucreze la ele. Dar daca se imprieteneste cu cei din comunitatea de proprietari isi va face relatii si in directia aia. Deci daca e dispus sa plateasca, aspectul asta nu mai e problema lui.
Am mers cu asa ceva, nu sunt tocmai mignon si am incaput fara emotii, fara senzatii ca nu stiu ce, etc. Este fix cat ai nevoie in timpul "navetei" prin oras, orice lucru in plus pare excesiv. Are aceleasi comenzi ca orice alta masina, numai ca nu urnesti si nu ocupi o gramada de spatiu pe care oricum nu il folosesti. Eficienta maxima. Din pacate nu ne permitem cu totii o a doua masina doar pentru mers in oras, dar colegul spunea oricum de fosta masina ca e prea mult pentru el.
Eu si sotia mea ne descurcam perfect cu mazdoiul, oricum cand am avut de carat materiale de constructii am apelat la transportatori de marfa, nu am umblat cu porcbagajul deschis, ceea ce oricum faceam si cu un estate.
Puncta corect mai sus, e o nevoie neexplicata si nejustificata de spatiu. Ma uit la tata, daca ar putea si-ar lua o duba din aia de se conduce cu permis C.
cj98czh
QUOTE(MuciX @ 3 Jan 2017, 08:57)
Bingo. Este singurul "punct slab", se lucreaza greu la ea si sunt destul de putini cei care stiu sa lucreze la ele.
*




Altul este ca motoarele se duc rapid ... in jur de 80.000 km cam toate incep sa moara si cam trebuie refacute .... nu stiu cum este cu asta ca vad ca este de 1000 cmc ... dar alea de 600 sau de cat or fi ... mor rapid ..
Diac
QUOTE(marksman @ 3 Jan 2017, 07:18)
Multi kmp fara probleme!
Numai o intrebare am: daca e sa mergi in concediu cu masina, cum crezi ca te descurci?
*



Ia avionul. Acuma e clar ca fiecare isi ia masina dupa nevoi. Sunt atatia oameni care dupa ca-si iau masina mare "de drum lung", pleaca in concediu cu avionul.
Axe
QUOTE(marksman @ 3 Jan 2017, 07:18)
Multi kmp fara probleme!
Numai o intrebare am: daca e sa mergi in concediu cu masina, cum crezi ca te descurci?
*


Multumesc, ca si pana acum cand umpleam portbagajul megane-ului doar pe sfert!

QUOTE(hepea @ 3 Jan 2017, 08:26)
Eu deja ma uit dupa 9 locuri! + portbagaj! biggrin.gif
*


Vezi ca mai pun astia in vanzare de la ratb autobuze..! biggrin.gif

QUOTE(MuciX @ 3 Jan 2017, 08:57)
Bingo. Este singurul "punct slab", se lucreaza greu la ea si sunt destul de putini cei care stiu sa lucreze la ele. Dar daca se imprieteneste cu cei din comunitatea de proprietari isi va face relatii si in directia aia. Deci daca e dispus sa plateasca, aspectul asta nu mai e problema lui.
Am mers cu asa ceva, nu sunt tocmai mignon si am incaput fara emotii, fara senzatii ca nu stiu ce, etc. Este fix cat ai nevoie in timpul "navetei" prin oras, orice lucru in plus pare excesiv. Are aceleasi comenzi ca orice alta masina, numai ca nu urnesti si nu ocupi o gramada de spatiu pe care oricum nu il folosesti. Eficienta maxima. Din pacate nu ne permitem cu totii o a doua masina doar pentru mers in oras, dar colegul spunea oricum de fosta masina ca e prea mult pentru el.
Eu si sotia mea ne descurcam perfect cu mazdoiul, oricum cand am avut de carat materiale de constructii am apelat la transportatori de marfa, nu am umblat cu porcbagajul deschis, ceea ce oricum faceam si cu un estate.
Puncta corect mai sus, e o nevoie neexplicata si nejustificata de spatiu. Ma uit la tata, daca ar putea si-ar lua o duba din aia de se conduce cu permis C.
*


E ca la aia care isi fac case pe 250mp si apoi se plang ca-i costa menajera pt ca oricum "sotia nu mai putea face fata"!

QUOTE(cj98czh @ 3 Jan 2017, 09:12)
Altul este ca motoarele se duc rapid ... in jur de 80.000 km cam toate incep sa moara si cam trebuie refacute .... nu stiu cum este cu asta ca vad ca este de 1000 cmc ... dar alea de 600 sau de cat or fi ... mor rapid ..
*



Cel de 71cp e cel mai fiabil, 300.000km garantat daca mergi ca un om!

QUOTE(Diac @ 3 Jan 2017, 09:13)
Ia avionul. Acuma e clar ca fiecare isi ia masina dupa nevoi. Sunt atatia oameni care dupa ca-si iau masina mare "de drum lung", pleaca in concediu cu avionul.
*



Sau nu mai pleaca, fie ca nu au timp, bani, chef de trambalare etc.

Acum BOMBOANA PE COLIVA, argoaneee, pregateste contraargumentele:
Zilele astea am mers doar in oras, am facut testul consumului "plin ochi" si apoi iar plin, si ce credeti?!?!? Adevarat, a fost mai liber dar chiar 4,29l/100 km in oras cu o masina automata, iarna?!
MoneyTalks
QUOTE(cj98czh @ 3 Jan 2017, 08:12)
Altul este ca motoarele se duc rapid ... in jur de 80.000 km cam toate incep sa moara si cam trebuie refacute .... nu stiu cum este cu asta ca vad ca este de 1000 cmc ... dar alea de 600 sau de cat or fi ... mor rapid ..
*


Asta inseamna ca si motoarele de 0.9 tce de pe renault se duc la fel de repede? unsure.gif
ursul_bipolar
QUOTE(Axe @ 3 Jan 2017, 16:52)
Vezi ca mai pun astia in vanzare de la ratb autobuze..! biggrin.gif
E ca la aia care isi fac case pe 250mp si apoi se plang ca-i costa menajera pt ca oricum "sotia nu mai putea face fata"!


radmasa.gif radmasa.gif up.gif
AR-18-MOS
QUOTE(MuciX @ 3 Jan 2017, 08:57)
Din pacate nu ne permitem cu totii o a doua masina doar pentru mers in oras
*


Eu am dat 2000Eur pe Smart. Puteam sa-l iau si mai ieftin, dar am vrut neaparat Brabus, deci cu 75CP fata de 50Cp.
Ce nu-mi place la el, e ca se incalzeste greu iarna (dupa gustul meu), si ca suspensia e sport.
Dar in oras e cel bun, fata de BMW-ul estate.
MuciX
Motorul prea mic, sau ce? Ca doar volumul de incalzit e micut, fata de o masina intreaga. Bine, suprafata vitrata mare, etc.
Dar mie mi-ar placea unul, serios zic.
corbex
QUOTE(MoneyTalks @ 3 Jan 2017, 18:08)
Asta inseamna ca si motoarele de 0.9 tce de pe renault se duc la fel de repede?  unsure.gif
*


La Reno tin 97.525de km.
Axe
Tin si la Smart , problema apare la simeringurile supapelor(la modelele cu motoare 0.6 si 0.7), se duc, scoate fum, oamenii spun ca "s-a dus motorul", dau de smeqeri care cica il refac, platesc 2000lei pe refacerea motorului dar in realitate ala da 100lei pe set simeringuri si isi trage banii!!!
AR-18-MOS
QUOTE(MuciX @ 3 Jan 2017, 17:43)
Motorul prea mic, sau ce? Ca doar volumul de incalzit e micut, fata de o masina intreaga. Bine, suprafata vitrata mare, etc.
*


Volumul de incalzit nu-l apreciez ca fiind mic, ai si portbagajul si habitaclul care e generos (pentru 2 persoane). Pe de alta parte, suprafata vitrata e foarte mare. Inclusiv acoperisul e panoramic (deci 90% sticla) sau cabrio in marea majoritate, deci se pierde mult pe acolo.
Axe
Eu am cabrio si zilele trecute erau undeva la -2grd., eram pe prima treapta si pe cald la maxim. Am dat undeva la jumate pt ca era mult prea cald, daca vrei stai in tricou cu maneca scurta, restul sunt basme.
AR-18-MOS
Tu vorbesti de Fortwo II si eu de prima generatie. Pe langa asta, probabil avem si alte standarde cand e vorba de cat de rapid se incalzeste habitaclul.
MuciX
Eu stau in tricou în mașină, nu-mi place sa conduc cu geaca. Nu-mi plac in general hainele groase. Mazdoiul incepe sa dea căldură după primele sute de metri - un kmp. La focus era mai greu dar tot in tricou stăteam. Nu prea stiu ce-i ăla frig.
corbex
In Japonia si macacii au caldura.
Axe
Megane-ul meu a ajuns de cateva luni pe mainile unui pasionat, dar care are si posibilitatea de a o intretine ca la carte(lucreaza la un service), astfel ca acum dupa ceva investitii, arata numai bine de expus la o reprezentanta Renault. Ma bucur mult pentru masina, merita ce i s-a intamplat! smile.gif
edy1092
QUOTE(edy1092 @ 24 Jun 2014, 21:37)
Si eu merg cu 50% motorina si 50% ulei de floarea soarelui  practic daca bag de 100 ron motorina adica 16 litri mai bag si de 50 ron ulei adica tot 16 litri ulei ... aproape fac plinul 32 litri de combustibil cu 150 ron .
Merg asa in lunile de vara de cand am luat masina asta, de 2 ani si am facut 30 000km cu ea . Acum are 148 000km REALI
Masina raspunde incredibil de bine. trage liniar . Am mers pe autostrada cu 190Km\h fara stres . Pot spune cu mana pe inima ca motorul este Muuuuult mai silențios si am tupeu sa va marturisesc, trage mai bine decât doar cu motorina de la luk oil sau Petrom .
Cand se raceste vremea adica de la 5 grade in jos trec inapoi doar pe Diesel si la fiecare 5000 km schimb filtrul de combustibil, eu oricum la fiecare 10 000 schimb tot ce inseamna filtre si ulei la orice masina am avut pana acum . Bag numai ulei sintetic .

Avem consum de 5-6% si redus la 4,5 ron/litrul !
Sa nu mai vb de ungere potrivita la pompa, injectoare ....

Motorul toarce si trage  SUPERB SUPERB SUPERB , M-AM ATASAT DE MASINA ASTA, o ador smile.gif)))

Singurul meu regret este ca in urma cu 2 ani cand nu se platea taxa  nu am luat 2 masini  , eventual si un coupe sau Hatch  cu acelasi motor ...sad.gif(
*




In urma cu 4 ani scriam asta, tin sa va marturisesc, folosesc aceiasi masina la care am schimbat doar filtrele si uleiul + bucsile si pivotii de la cele 2 bascule ,
Masina asta nu mai are moarte, ma gandesc oare cat o mai duce, pana cand smile.gif trec anii si imi e uneori rusine sa mai cobor din ea
Am facut 80 000km cu ea de atunci
Tigaia rezista - exceptionale masini au fost megane urile astea 1,9 clasic dTI
Axe
Sa faci cat mai multi km fara reparatii!
Eu tocmai am vandut instalatia de preincalzire. Cel caruia i-am dat megane-ul nu a vrut-o, am dat-o jos si acum a ajuns pe un transporter de 2500cc, omul cica ia biodiesel la tona de undeva!
https://youtu.be/h6iMNBBw2Fk
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.