Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane Classic Diesel Expression - bagasem divort
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
Axe
Am vazut si eu filmuletul ala cu motorul de 0.9 si consum/turatii la diferite viteze, ai dreptate. Probabil ca pentru consum mic pe autostrada e bun un motor mare si eventual a 6-a treapta de viteze iar pentru oras un motor mic care sa-ti consume putin la ralanti in aglomeratie.
Axe
Mi-a crescut consumul in perioada asta la 9.1, caut magnet d'ala care se pune pe alimentare si-ti scade consumul la 50% garantat !!! radmasa.gif
Laurentziu83
Aia de frigider sunt buni?
MuciX
Nici macar la cautat chei in zapada. sad.gif
Axe
Pe bune, asa arata si incepi sa mergi moka cu masina, platesti doar vreo 200 lei pe un magnet si gata !
user posted image
espacern
Merge si la electrica?

@+
Iulikk
DA!
Axe
Da, au scos ceva similar pentru prize, bagi masina de spalat sau aeroterma si consuma cat o instalatie de pom dar e tot pentru prosti, nu pot sa-mi cumpar ! sad.gif

31 Jan 2014, 03:53:
Am gasit niste jante de Opel frumusele si la pret bun, stie cineva unde pot sa le largesc gaura sa intre la renou' ?! icon_mrgreen.gif
argon
Insista ca se largeste ea pan' la urma.
R E M U S
perversilor emotionat.gif
b06fcn
Off topic - incearca cu vaselina grafitata...
Ontopic - cel mai bine, insa, du-te la un atelier de prelucrari mecanice, era unul pe langa strada Biharia in sectorul 1.
Axe
Astea sunt si nu stiu de ce dar imi plac f tare, poate ulterior gasesc si sigle renault sa le pun in centru.
Axe
Pana la urma am incaltat-o cu opincute noi, pentru ca merita smile.gif
Jante pe 15" si gume Hankook K406 195/55 R15 85V
diesel_power
8 prezoane, sunt de camion ?
Axe
Da icon_mrgreen.gif
Sunt cu prindere dubla 4x100 si 4x108
Problema este la gaura butucului, are inele de centrare de la 73.1 la 56.6 iar mie imi trebuia la 60.1. Acum fie iau alte inele, fie le iau pe astea la strung pe interior pana la 60.1.
b06fcn
sa le stapanesti sanatos, cat au fost gumele, fara jante, daca se poate, tre sa iau si eu aceeasi dimensiune de gume la R21 Turbo
Axe
Multumesc, nu stiu pt ca le-am luat asa cum le vezi, cu tot cu jante dar sunt aproape noi, tinute in casa in saci de plastic, curatate etc. Daca te bate gandul fix la modelul asta, pe mine m-ar tenta mai mult 185/65/15, asa ca poate ai la schimb ?
diesel_power
La Megane 1 Classic cred ca incap si 195/65/R15 pentru extra tinuta de drum si amortizare de gropi.
b06fcn
Nu recomand, am avut puse 185/65R15 (pe jentile de tabla OEM Renault) o scurta perioada, pe spate mi-au ros pasajele rotilor, pe partea interioara. Am vazut ca unii au dimensiunile astea pe masini, probabil cu jante cu ET-ul diferit decat cu ce a venit masina din fabrica.
Axe
Am avut 6 ani pe masina 185/65/15 cu jantele originale si niciodata nu mi-a atins nicaieri ! Nu cunosc insa ce ET au, poate stiti voi modelul !?
argon
QUOTE(diesel_power @ 17 Feb 2014, 12:14)
La Megane 1 Classic cred ca incap si 195/65/R15 pentru extra tinuta de drum si amortizare de gropi.
*



La orice masina cu mai multe marimi in carte, diametrul total se pastreaza indiferent de marime, ca daca nu, se modifica rapoartele cutiei si afisarea vitezei in bord.
cj98czh
Si daca nu se pastreaza aplicati metoda lui Argon ... se da jos cu flexul dimensiunile inscrise pe anvelopa ... dupa aia totul revine la normal ..
b76bgaarh
argoane, reno megane II are in computeru de bord dimensiunile anvelopeler. daca vrei sa faci ceva ca lumea schimbi si in calc dimensiunea.

bafta.
argon
Megane 2 are 3 dimensiuni omologate, pe 15, 16 si 17, si toate au acelasi diametru, in CB nu se schimba nimic, unde ai auzit asa ceva?
cj98czh
Argoane ... taci mai bine.. nu te fa iar de minune ..
b76bgaarh
mai citeste la megane II.

anvelopa 195/65/15 e mai mare decat 205/55/16.

bafta.
argon
Daa..mare diferenta ..0.41 % . Unde intru sa setez si eu corespunzator minunea? Setarea asta minune schimba si rapoartele cutiei? ca poate are meganul CVT, si eu nu am aflat pana acum...

cj98czh
QUOTE(argon @ 18 Feb 2014, 11:11)
Unde intru sa setez si eu corespunzator minunea? 
*



Schimbarea se face cu clip-ul ...
argon
..de aia o fi coada la tester primavara si toamna cand se schimba rotile? icon_mrgreen.gif

Ce modifica, indicatia vitezometrului, in loc de 112 km/h sa arare 111.5? De mare anvergura..ce sa zic.
b76bgaarh
pai daca sunt multi stiutori asa ca tine.
R19/16v
Daca a lasat ala poarta deschisa si ati iesit din curte... normal ca nu-i coada wink.gif
argon
Importanta modificare.. in loc de 56 km/h sa arare 55.775 km/h.. De mare anvergura..ce sa zic. Toate astea tinand cont ca vitezometrul e programat sa arate aiurea, la 100 km/h reali arata 110...aia 0.2 km/h de la anvelope erau baza radmasa.gif
cj98czh
R19 ... up.gif up.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
R E M U S
Prima oara cand aud una ca asta. radmasa.gif IO stiam ca argon e omu' cu perle, sau ma inseala memoria intrebare.gif
corbex
QUOTE(cj98czh @ 18 Feb 2014, 12:14)
Schimbarea se face cu clip-ul ...
*


Sau cu masina.
Axe
Apropo de viteza functie de inaltimea gumelor in primul rand, o data aflandu-ma pe autostrada intalnesc pe cineva cu o masina identica, atat motorizare, culoare etc. Tipul cu doua pitzi in masina, faruri din spate, venea tare. Ma dau pe prima banda sa-i fac loc dar cu acceleratia la blana.
Ce credeti ?! A ajuns in paralel cu mine dupa care am inceput sa iau avans, nu a avut sanse sa ma depaseasca pt ca avea gume cu talon jos.
R19/16v
Sau poate ca avea 3 mil km, sau ardea ulei de la bunica, sau orice altceva...
cj98czh
QUOTE(Axe @ 18 Feb 2014, 14:58)
nu a avut sanse sa ma depaseasca pt ca avea gume cu talon jos.
*




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif Axe tu chiar vb. serios?? biggrin.gif

Eu zic sa le s[ui la toti producatorii de masini sport sa nu mai puna anvelope cu talon jos biggrin.gif

O masina cu talon jos este mai manevrabila, sta mai bine pe drum ... etc ... te las pe tine sa descoperi de ce ...
hitman1234
io tot nu cred faza cu pitzi in megan
Hack
Alea 2 pitzi probabil cantareau cam mult... rolleyes.gif
Laurentziu83
Eu am rotile de vara 205/55 R 16 si cele de iarna 195/65 R 15, iar diferenta intre viteza reala si cea de pe GPS (ambele indicate digital) intre rotile de vara si cele de iarna e tot de 5 km/h, mai mare cred ca e eroarea GPS-ului. Sunt ambele dimensiuni trecute in carte, si nici n-am ce sa setez in calculator.
Optiunea schimbatului dimensiunilor in calculator era inca de pe vremea Laguna 2, din 2001, dar merita doar daca pui roti sensibil diferite ca si diametru fata de echiparea originala. In unele tari probabil poti sa omologhezi si roti de alt diametru, ceea ce face aceasta optiune viabila.
Axe
Daca iei doua masini identice, una cu gume 45, cealalta cu 65, cea cu gume mai inalte va dezvolta o viteza maxima superioara, un demaraj mai lent si pericol mai mare de rasturnare. In conditiile de autostrada, deci linie dreapta l-am facut sa planga, posibil la un semafor sau viteza pe serpentine sa fi plans eu dar nu cred ca ma puneam eu la liniute cu el ! wink.gif
Si da, vorbesc serios smile.gif
R E M U S
Cred ca alea doua putzii i-au nenorocit elanu reisarului. sad.gif
argon
Totusi unde citesc si eu o informatie cu privire la setarea marimii rotilor in calculator, ca nu am gasit nimic niciunde, si e o aberatie in sine sa modifici ceva pentru 0,2 km/h diferenta..
R19/16v
La ABS parca.
Axe
Formula e simpla, e 2(pi)R adica lungimea cercului si apoi cu regula de trei simpla poti compara intre diferite marimi de cauciucuri smile.gif
diesel_power
Talonul nu poate fi 45 sau 65. Acela e un raport din latime, nu e o dimensiune absoluta. De obicei cine isi ia anvelope cu acest raport mai mic in acelasi timp alege latime mai mare, astfel incat diametrul sa ramana relativ constant.

Sa fim seriosi, daca nu avea roti de Tico nu avea cum sa ii scada mult viteza maxima. Acum nici tu nu ai specificat in ce game de viteze faceati depasirea. Daca erati spre 200 km/h atunci are sens ce zici.
Axe
Am specificat ca eram cu pedala la blana, deci undeva la 190, pt ca aici undeva se opreste distractia la mine ! icon_mrgreen.gif Mai depinde si de motorina, poate daca o aditivez putin sa ating si 200 fix.
Diac
Moaaaaaaaa, ditai racheta!
argon
Poti sa aditivezi ce vrei, ca la 98 de cai nu trece de 185 la ora..asa e si la a mea..hai 190 ca a ta e mai usoara.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.