Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Despre Google Phones
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
cj98czh
La Iphone nu ai nevoie ... tot ce nu este ... este cu un motiv nu ai nevoie si nici nu o sa recunosti vreodata ca ai nevoie ...
Rampage
Bai, lasati iphonu' ca e bun. Eu il recomand oricui vrea un telefon bun care sa nu le dea batai de cap. Ideea e sa nu vrei prea multe customizari dar ca telefon este excelent (si e si construit intr-un mare fel).
Ma lupt "dincolo" cu fanboy samsung de numa' numa' pentru ca eu recomand apple in general tongue.gif ... sau alte terminale alese android.
miki
da' gps-ul cum merge?
si aplicatii de navigare care sa nu coste un rinichi sint?
Rampage
GPS-ul merge la fel. Sygic costa la fel.
VladSoare
Apple Maps nu costă nimic. Ieftin și bun.
Sigur, pleci spre Brașov și ajungi la Lehliu, dar astea-s detalii mărunte, nu se pun. biggrin.gif
vallixx
WTF????
Nu mai inteleg nimic, cand l-am bagat la incarcat, pentru ca in interiorul icon-ului de baterie apare o sageata care semnifica faptul ca se incarca, procentul mi-l pune langa, exact cum vreau.

Deci de putut, clar ca se poate. Cum naiba fac sa ramana la fel si dupa ce-l scot din priza.
Cumva optiunea de a-l tine permanent in priza nu mi se pare chiar comoda icon_mrgreen.gif

[attachmentid=1628042841]
MoneyTalks
QUOTE(vallixx @ 16 Sep 2016, 14:46)
Ca la mar poti mesteri oricat ca nici macar un wallpaper si ringtone customizat nu-i poti pune...

Serios? Cind ai incercat ultima data sa ii pui un alt ringtone? Sau poate nici nu ai mar ci doar o petarda...
vallixx
N-am mar, pentru ca imi trebuie un telefon cu care sa fac ce vreau nu doar ce mi se da voie.

Deci tu zici ca poti sa iei o melodie preferata de pe youtube, sa o tai cu un program de editare si sa o pui ringtone pe mar? Sau sa pui wallpaper cu "iubi"? laugh.gif

Daca e asa ce sa zic, sunt impresionat, au avansat baietii.

Icon-urile le poti muta pe alt ecran, daca ai OCD si ai boala sa ai main desktopul gol?

VladSoare
Poți să-i pui ringtone, dar numai unul singur. De profiluri de sunete, cum avea Nokia încă de-acum cinșpe ani, n-a auzit. rolleyes.gif
vallixx
Cum adica numai unul? Adica un ton general pentru toti apelantii?
Adica nu pot face ca atunci cand suna nevasta...sau mama....sau frati'miu, sa sune dferit?

Dar diferit ma refer cu ton personalizat, nu sa aleg din lista default, adica o melodie de Beatles cand suna tata, una de Rammstein cand suna frati'miu, marsul funerar cand suna nevasta laugh.gif, that kind of stuff.

Sau e genul de chestie de care n-am nevoie, din ciclul "de ce sa vreau asa ceva"?
VladSoare
Ba da, se poate pune un ringtone pentru fiecare contact. Și poți să pui și mp3-urile tale (instalate în prealabil prin metoda genială a sincronizării prin iTunes).
Dar odată setat, ăla e, ăla rămîne. Nu poți să faci switch rapid între un profil și altul, cum faci pe un telefon normal.

Să ai un profil general, unul de ședință, unul de exterior... e o prostie, nu-ți trebuie așa ceva, ești un idiot dacă te-ai gîndit că ți-ar trebui.
vallixx
Asta cu metoda sincronizarii prin itunes mi se pare cea mai idioata chestie.

Eu de exemplu nu am mai deschis laptopul de acasa. N-am nevoie, am ceva de facut care nu necesita programe specializate, am telefonul sau tableta. Vreau sa vad un film online, ma duc pe site si-l trimit direct sau prin chromecast direct la TV. Vreau sa ascult muzica sau browsing... la fel, pe tableta.
Vreau un ton, il dau jos de pe youtube, il tai cu o aplicatie de android si ii dau "set as ringtone".
Simplu! Nu itunete sau ifulgere.....
Vreau sa transfer de pe un telefon pe altul chestii prea mari sau multe pt mail, whatsapp....am wifi direct, fara net si router, pot sa o fac si in camp.

Mi se pare extrem de aiurea ca motivul principal pentru care iti iei un iphone , adica iOS-ul (lasam la o parte motivul "pentru imagine") este acelasi motiv pentru care sa nu vrei un iphone. Cat de aiurea este asta??? Gandesti un sistem bun, extrem de performant, stabil....deci iti creezi un punct forte in piata, dupa care iti tragi o tesla in bile inchizandu-l complet si limitand serios orice forma de customizare.



VladSoare
Închizîndu-l complet îl faci foarte sigur și stabil pentru marea masă a utilizatorilor. Iar Apple spre ei țintește, nu spre acea minoritate care se pricepe la șurubăreală.
Aifonul se vrea un telefon pentru țața Floarea, nu pentru un IT-ist cu douăj' de ani de experiență.
vallixx
Adica ce vrei sa zici, ca aifonul e telefon pentru zarzavagii? tongue.gif

2dor
Bai eu admir mult ca au introdus chestii de la Android pe iOS, in timp si ca usor usor il fac mai omenesc. Poate intr-o zi o sa dau bani pe un produs Apple pentru ca o sa imi ofere ce imi doresc. Momentan, strict partea de soft e cea care ma face sa nu cumpar un iphone.
miki
nu subwoofer-ul?
2dor
Sigur nu ala smile.gif.
vallixx
Mi se pare o prezentare mai slaba chiar si fata de cea de la iphone 7 tongue.gif , iar telefonul Pixel nu mi se pare atat de cutting edge pe cat il prezinta ei.

Si pretul de 650 de parai..... care in Europa va fi probabil 650 euro , adica 3000 RON.......c'mon....nu face....sincer!

La detronarea iphone la vanzari.....cred ca tot S7 e concurentul, in niciun caz Pixel. Cel putin nu acum.
cj98czh
Sunt fabricate de HTC, deci calitatea constructiei ar trebui sa fie peste Samsung ... cel mai probabil ca este un derivat a lui HTC 10.
Serje
Ii doar produs in fabrica HTC, nu mai ii ca la Nexus.
vallixx
Diferenta fiind?
cj98czh
Stiu ca nu mai este ca la Nexus, nu o sa ma gasesti nicaieri scris pe el HTC, dar este facut de HTC ... atat am spus.

Personal as vrea sa il vad live si sa il butonez un pic ... inainte de a emite o parere.

Hardware nu sta rau deloc, din contra ... si cu un Android dedicat se poate sa se miste intr-un mare fel.

Pretul mi se pare normal pentru lansare pentru un telefon care a declarat ca vrea sa se bata sus.
klaus
QUOTE(cj98czh @ 5 Oct 2016, 11:40)
Sunt fabricate de HTC, deci calitatea constructiei ar trebui sa fie peste Samsung
*

Mie personal nu mi se pare ca HTC-urile sunt peste samsung la interior.
Or fi la carcasa exterioara, dar aia e alta mancare de peste. Aia se cheama doar "calitate perceputa", nu calitate reala.
cj98czh
Mie da, atat la exterior cat si la interior .... de software nu ma vb. sense-ul da clasa touch cenzuratului la orice ora .... dar repet este parerea mea.
Serje
QUOTE(vallixx @ 5 Oct 2016, 11:58)
Diferenta fiind?
*



La nexus gugal doar avea anumite cerinte pe partea de harware, la pixel gugal s-o ocupat de tot inclusiv pe partea de harware si doar o dat la o fabrica, care o acceptat conditiile, sa-l fabrice. Ceva de genu cum face maru cu foxconn. Primu pe lista era huawei, dar ei o refuzat.
cj98czh
Imi place ideea cu cloud nelimitat ...

HTC vad ca o primit pentru 10, 100GB spatiu pe google drive ...
vallixx
QUOTE(cj98czh @ 5 Oct 2016, 10:40)
Sunt fabricate de HTC, deci calitatea constructiei ar trebui sa fie peste Samsung ... cel mai probabil ca este un derivat a lui HTC 10.
*




QUOTE(Serje @ 5 Oct 2016, 10:52)
Ii doar produs in fabrica HTC, nu mai  ii ca la Nexus.
*



La asta ma refeream. Ca zicea @czh de calitatea constructiei......
Ce conteaza daca e facut de ei sau doar asamblat de ei, cand vorbim de calitatea constructiei?
b76bgaarh
htc nu e aia de merg pe pierdere de cand spartfone?
klaus
QUOTE(cj98czh @ 5 Oct 2016, 12:03)
Mie da, atat la exterior cat si la interior ....
*

Intr-o piata in care telefoanele au 1, cel mult 2 placi, htc 10 are 3, dupa cum arata teardown-ul.
Foarte multe fire de legatura, unele chiar fire de zici ca-s de alimentare la 220 (la motorasul de vibratie), cu placi mari cat telefonul.
Nu stiu cum aia de la concurenta fac design compact la aceleasi dotari, poate or avea ingineri mai competenti, dar cert e ca ce vad eu acolo pare un design de acum 4-5 ani.
Si e un design scump, care necesita multa manopera manuala la montaj, cu placi mai scumpe (ca-s mai multe) etc.
2dor
Ti-ai luat bre P9?
b76bgaarh
http://www.gsmarena.com/google_pixel_and_p...review-1503.php

si opinia astora.
Rampage
QUOTE(klaus @ 5 Oct 2016, 11:51)
Si e un design scump, care necesita multa manopera manuala la montaj, cu placi mai scumpe (ca-s mai multe) etc.
*


A avea toate componentele intr-un format compact, monoplaca, nu e neaparat un lucru optim pentru performanta. Apar interferente de tot felul, apare problema racirii eficiente de multe ori si alte mici chestii constructive.

Pe mine unul mai putin ma doare cat a costat asamblarea, ma intereseaza sa fie performant din toate punctele de vedere si sa i se poata asigura un service decent ca efort ... HTC10 bifeaza la ambele aspecte, asadar, restul e doar barfa.

Imi place ca Google se lauda cu scorul lor nemaivazut la dxomark ... 89 ... dar Galaxy S7 a luat 88, de altfel si HTC 10 are tot 88 ... ma rog, o chestie de amanunt probabil smile.gif.

Pana una alta, imi place mult pixelul negru de 5" dar tinand cont ca nu e suficient de departajat de HTC 10 actual, o sa raman pe 10 pana la anul (daca nu il stric sau ii fac ceva sa nu il mai pot utiliza). Mai vedem dupa aceea.
klaus
Adevarul e ca fire multe, mufate si intersectate sunt factor de eliminare a interferentelor...
Si faptul ca interior e mai scump de facut ar trebui sa fie o problema. Pentru ca a pastra pretul la nivelul concurentei, cu o pastrare de profit, inseamna taieri din alte parti.
Iar daca totusi mentii nivelul peste tot dar la costuri mai mari, nu prea faci profit. Nu faci profit, nu faci dezvoltare cum trebuie ca n-ai cu ce.
IRONICK
QUOTE(klaus @ 5 Oct 2016, 11:51)
Intr-o piata in care telefoanele au 1, cel mult 2 placi, htc 10 are 3
*
Numara-le si pe astea:
https://www.youtube.com/watch?v=OPuCmfhzgbg
https://www.youtube.com/watch?v=T5uLJJnEHMk
klaus
nexus 5 e lansat acu' 3 ani.
HTC 10 e de anul asta
cj98czh
Klaus o fi mai complicat dar este mai ieftin de reparat in caz de ceva ... nu ca asta ar fi ideea celor de la HTC ... si misca mai ok decat un Samsung ... ajutat de software-ul necomplicat inutil ... cu +1 aplicati de care nu ai in veci nevoie ...

Promovarea celor de la HTC lasa mult de dorit si de aici si pierderea masiva de cota de piata.

Cine a avut un Samsung si a trecut pe un HTC (vb. doar de device high end) nu se mai intoarce la Samsung in veci ...
2dor
Eu de la One M7 nu am mai avut ocazia sa incerc un HTC, pentru ca ei nu scot telefoane cu ecrane de la 5.5 inch in sus. Eu am avut Nexus 6p si m-am intors la Samsung smile.gif.
IRONICK
Placile suprapuse inseamna optimizarea spatiului si mai putine interferente. Cablurile ecranate pentru antenele pozitionate jos, iarasi este de bine.
klaus
Da, dar eu nu ma refeream la software, unde htc sta mai bine.
Aici lumea spunea de "calitate". Evindet, calitatea interfetei e mai buna.
Insa calitatea hardware e altceva. Desi aici la HTC avem un hardware adevarat pe camera foto, dar aia e ceva separat si nu cred ca e dezvoltata de HTC.
Pe partea cu reparabilitata, a fi curios de niste statistici care sa reliefeze necesitatea ei reala.
Rampage
Nu stiu cum e cu statisticile dar stiu clar un lucru: multi isi sparg ecranele telefoanelor intr-un fel sau altul. Vrei ca macar ecranul sa fie usor de schimbat in caz de ceva, ca sa nu trebuiasca sa stai cu zilele sa astepti sa vina telefonul din service.
RZV
Prea scump....mult prea scump pentru un telefon de la Google. Indiferent de calitatea perceputa si specificatii, vine totusi de la Google.
Personal, nu ii vad pe fanii Samsung orientandu-se spre Pixel pentru aceeasi bani ca si un S7.

Iar potentialii clienti de masa, cei care cumpara in mod traditional mid-level, care apreciaza poate mai bine avantajele unui Pixel, nu vor marsa din cauza pretului. Mai degraba ii vad pe astia orientandu-se de flagship killer-e, gen OnePlus sau Xiaomi, poate chiar si unele Huawei.

E de urmarit, dar cred ca vor avea vanzari sub asteptari.
cj98czh
Depinde, ei nici nu vor ca Pixel sa fie un middle end ... ei vor sa se bata sus .. o fac cu un telefon cel putin pe hartie ok, cu o versiune noua de android + altele ... ia gandeste-te daca le limiteaza la ceilalti accesul la Android ... si se fac un fel de mar .... cam ce mai fac ceilalti ..
Rampage
Cei care isi iau telefoanele la abonament (majoritatea covarsitoare a lumii vestice) nu se uita la pret, se uita la telefon ca atare (sa fie flagship in toate caracteristicile). Eu cred ca acolo tinteste Google.
Dupa cum am spus si "dincolo", cei care cumpara telefoane cu banu' jos nu cred ca sunt in targetul curent al google.
RZV
@cj98czh
Nu cred. Google si-ar bate singuri cuie in talpa, limitand Android-ul pentru ceilalti.
Personal, in ultima vreme nu mai vad asa un avantaj sa am Android "pur" de la Google. Spre exemplu, pe un device folosesc Cyanogen OS (versiunea 13.1.2) care mi se potriveste mult mai bine decat androidul oficial de la Google. E mult mai "curat" si mai permisiv pentru ce vreau eu de la un device.

Cu Pixel ramane de vazut. Dar, cum ziceam, ma indoiesc ca vor rupe piata. E prea scump.

L.E.
In majoritatea cazurilor in lumea vestica, flagship e echivalent doar cu Apple sau Samsung. Din pacate.
Rampage
QUOTE(RZV @ 5 Oct 2016, 15:13)
In majoritatea cazurilor in lumea vestica, flagship e echivalent doar cu Apple sau Samsung.
*


Si Sony si HTC si Nexus si LG si mai nou intra si Huawei in piata.
Da, piata e acaparata de Apple si Samsung prin politicile agresive de marketing dar tocmai asta incearca si Google acum, sa vina mai agresiv cu marketing, sa intre mai in fata un pic.
Oricum, alegand HTC ca producator deja si-au asumat o capacitate de productie mai mica decat a concurentei, asa ca o sa vedem (si noi si ei) cum o sa stea lucrurile in viitorul apropiat.
RZV
Putin de tot ceilalti.
Da, au partea lor, insa comparativ cu aia mari... sad.gif
Rampage
Pai eu ma bucur ca Google face pasul asta. Are cu ce din toate punctele de vedere ... si daca isi maresc perceptia pe piata de telefoane nu o sa faca decat sa puna presiune pe "cei mari". SIngurii care o sa castige cu adevarat din treaba asta o sa fim noi, consumatorii, caci vom vedea produse din ce in ce mai calitative. Ideea e sa ridici standardul, nu sa il cobori.
cj98czh
QUOTE(RZV @ 5 Oct 2016, 16:13)
@cj98czh
Nu cred. Google si-ar bate singuri cuie in talpa, limitand Android-ul pentru ceilalti.
*




Nici eu nu cred, parerea mea este ca vor lasa Android-ul pentru ceilalti si ei vor veni cu noul sistem Fuchisia sau cum ii zice ... sunt foarte mari, pot face asta ... treptat si cu riscuri calculate.

Om vedea ... pana una alta au venit cu un device foarte ok si capabil hardware, care sunt convins ca o sa mearga super tare cu Android 7 ... pe cand marul o tot invart cu acelasi lucru de cativa ani ... sunt curios cand o sa isi dea seama ca pierd din piata incet, incet ... ca acuma pe langa traditionalul concurent Samsung ii au si pe astia concurenti directi sau cel putin asa tinteste Google.
meganus_bicorpus
Pixel nu mi se pare sa aibe un design asa de inovativ, sticla din jurul senzorului de amprenta parca mai rau strica aspectul.
Am avut si HTC si Samsung si mi se pare mult mai bun softul de la HTC, mai intuitiv si mai putin stufos dar Samsung-ul nu prea avea momente de lag.
Ca si constructie, din 2 HTC-uri niciunul nu mi s-a parut peste Samsung, doar design-ul a fost mereu mai reusit.
Pixel se arunca la fel ca si Talismanul la o clasa la care e novice, prin urmare pretul nu e chiar justificat.O fi tehnologie, dar marul e copt de ani buni..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.