Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jante Fluence
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Fluence
Pages: 1, 2
b76bgaarh
si eroarea de vitezometru ce zice?
IDF
Diametral identice cu 205/55/r17, 99.7%, 235/35/r19, sunt de pe un megane rs. Le-am incercat, nu m-am impacat cu ET65, aveam nevoie de flanse, cauciucuri, ajungeam la peste 800 eur si nu mi s-a parut afacere. Asta in primu rand, si in al doilea rand nu gasesc suspensie reglabila. Daca as fi gasit si suspensie reglabila le luam 100% sigur. Pentru ca degeaba pun roti faine pe 19 daca ii vaca inalta cu PDG si o palma intre cauciuc si aripa. Luni vin cu poze cu rotile pe 17, care-s decente.
b76bgaarh
eu il intrebam pe golegu care zicea sa maresti "talonu" la nouaspe.
IDF
Dacă ar vedea cineva sau ar știi de la ce altă mașină s-ar potrivi arcuri si telescoape as aprecia mult. De pe megane 3 nu cred ca merg... 4-5 cm mai jos ar fi un compromis perfect intre garda la sol si aspectul placut al unor jante mari.
fabby
Daca dai search pe google cu arcuri sport fluence ai sa gasesti pt masina. Ma tenta si p mine sa fac asta si din cate am inteles nu trebuie sa schimbi si amortizoarele...depinde de cat de scurte sunt. Cazul ideal sa stau fara griji ar fi sa schim si amortizoarele dar cu tot cu manopera s.ar duce la un pret cam mare pt mine
IDF
Arcuri stiu ca sunt, dar nu despre telescoape nimic.. Se schimba si telescoape, pentru ca celor originale li se scurteaza mult viata in cazul in care dropul este dus in afara tolerantei lor.
marius140872
http://www.sportfahrwerk-billiger.de/Herst...xUcCBoCL13w_wcB

ca sa vezi cum stau uitate aici http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=241429&st=90

cursa telescopului ramane in limitele admise...nu este obligatorie schimbarea lor , dar desigur ...un set complet este ideal
IDF
acum buggeru pe 17. AEZuri ieftine.
75AIM
ce talon au anvelopele?
IDF
Ca la carte, 205 55 17
75AIM
Mda,eu ma gandesc la 215 55 17 daca iau ceva jante de origine de pe o Laguna 3 GT pe 17 avariata.
IDF
Eu nu as merge catre 215. Talonul este suficient de inalt cu 205, iar directia s-a ingreunat doar foarte putin trecand de la 15 la 17. Aproape insesizabil. Cauciucurile sunt Nexen N8000, nu ma asteptam la o aderenta asa buna de la niste chinezarii, drept urmare nu as simti nevoia de a merge catre o suprafata mai mare de contact. Sunt si ranforsate si au si protectie pentru janta, iar pretul a fost de 1300 ron, fata de peste 2500 cat sunt niste Continentale sau Micheline.. Ca specificatii, AEZurile in cauza sunt 7J cu ET40, se aliniaza bine cauciucurile 205 pe ele, in sensul in care pica drept, nici cu burta, nici stretch iar la 200 eur reconditionate nu am gasit ceva mai ok.

LE: Cu alea pe 19 respectiv 235, directia se simtea ca fiind asistata de un servo hidraulic, nu electric.
75AIM
La janta de 7J parerea mea este ca 215 este ideal,daca vb de 6.5j pe originalde 16 da mergea ok 205 dar asa...parerea mea este ca anvelopa tb sa aiba 2-3mm de burta fata de verticala sa mai protejeze janta la borduri,sta si anvelopa mai lejer pe janta.
IDF
@75AIM: Uite cat ramane de la buza jantei pana la cauciuc. Eu cred ca este suficient pentru a fi protejata de borduri.
75AIM
E bine asa.
fabby
eu pe masina pe spate am 215-45-r17 si arata foarte bine (destul de late si subtiri cauciucurile) o sa caut si un inel sa pun pe janta sa imi protejeze buza ei.
TYM
Am un Fluence din 2010, echiparea lui de fabrica este: 205/60/R16, dar tot fabrica pune si 205/55/R17. Masina mea este echipata de iarna cu 205/60/R16 si vara cu 205/55/R17 (jantele de vara sunt folosite pe Laguna3). Nu am nici o problema si nici desfasurata rotii nu impacteaza prestatiile masinii.
gratian.bran
Salut. pentru jante de otel se pot folosi suruburile de la jantele aliaj? am vazut diferenta de con la surub(saiba e mai scurta fata de conul de la prezon otel) dar centreaza pe gaura janta. am citit topicuri nu am gasit,mai caut.... multumesc.


intre timp am gasit ceva raspunsuri...prezoanele sint la fel pe gama renault-megane,scenic,laguna,logan?

daca aflu si la asta raspuns sterg postarea.
gratian.bran
salut. rog admin sa stearga ca eu am sters dar postarea a ramas. multumesc
Zng
Eu pe astea le am: avus acm03 17x7.5 et40 incaltata cu 205 55 R17
mining
Am gasit niste jante de Laguna 3 au 7J, ET47. Cele de Fluence au 6,5J si ET 47.
Se pot monta pe Fluence, chiar daca sunt mai late?
grig1960
Se pot monta fara probleme, este o diferenta de 1/2" la latime, adica 12.7 mm.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.