Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Anvelopele de iarna - obligatorii ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35
rtBK
sunt anumite anvelope all season care au fost gandite sa se comporte cel putin la fel de bine ca o anvelopa de iarna pe timpul racoros... surprizantor.
CGDBZ
Racoros da dar la ger nu .
PaulT
Era vorba de comportament la cald nu la rece... Referitor la comportamentul in conditii de iarna mai blande un all season premium s-ar putea sa se descurce (aproape) la fel ca un cauciuc de iarna low cost, dar nu se va comporta la fel de bine ca un cauciuc de iarna din aceeasi clasa(sa zicem premium).
rtBK
anu trecut au rezistat si la ger.. ieseam in fiecare zi cu masina in orice conditii. Anul asta sa vedem... a mai imbatranit si tocit cauciucul.. sa vedem daca si-a pastrat din propietati.

pault... imi place cand vorbim din experienta.. nu?
eu am avut ca si comparatie vredestein snowtrac 3 si am putut sa imi fac o parere bunicica biggrin.gif
PaulT
N-ai de ce sa-ti faci probleme dupa doar un an. Vor merge aproximativ la fel.
rodi
,,Dotarea unei mașini cu elementele de bază necesare unei bune funcționări în sezonul rece costă cel puțin 700 lei, dar poate ajunge și la câteva mii de lei, luând în calcul achiziția și montarea anvelopelor de iarnă, lanțurile antiderapante și antigelul."
(Lidia Neagu - Mediafax.ro)

Daca vor aproba aceasta lege, obligand in pripa dotarea cu anvelope de iarna - preturile acestor anvelope obligatorii crescand de la o zi la alta - vor menaja aceasta stare de lucruri.
Marian66
eu am umblat iarna trecuta in bucuresti cu solenza cu all season debica la toate orele, pe toate zapezile si n am avut nici pe dracu. e adevarat ca erau noi si erau si toate patru schimbate
luck33ro
Nu am inteles d.c. au lasat moderatorii cele 2 topice sa mearga in paralel... Trebuiau unite imediat cum a aparut a2lea smile.gif Acum cred ca iese haos .
Pacat ca nu a facut nimeni si pollul ala tongue.gif

M-am sacrificat eu si cu pollul - injurati-ma!
leinad
QUOTE(rodi @ 9 Nov 2010, 21:18)
preturile acestor anvelope obligatorii crescand de la o zi la alta
*


Pe 23 oct am cumparat cu 256 lei buc anvelope de iarna. Acum, in acelasi loc, aceeasi anvelopa costa 320 lei buc....S-au adaptat repede baietii...
rtBK
in cora s-au ieftinit..
zfmflorin
azi am luat din Baumax, Debica Frigo2 185/65/R15- 88T=189/buc
luck33ro
Pret de dumping/... tongue.gif
C a t a l i n
Prețul sau produsul?
luck33ro
http://www.carbibles.com/tyre_bible.html anvelopele mai vechi de 6 ani ca an de fabricatie = terminate smile.gif

11 Nov 2010, 09:36:
si alte calcule interesante acolo
C a t a l i n
Tot acel site (www.carbibles.com) e foarte interesant, dar nu se adreseaza celor ce sunt soferi adevarati, care n-au nevoie nici de anvelope de iarna, nici de abs, esp si alte minuni tehnologice.
rodi
Anvelopele de iarna data achizitionate pe banii lor - ai soferilor care vor sa circule in aceasta iarna - ramane problema nedeszapezirii corecte si la timp - din lipsa de mijloace circulante smile.gif
C a t a l i n
Unde ai făcut școala?
tribunul
"ai facut" !?!?!
luck33ro
laugh.gif
IRONICK
QUOTE(rodi @ 11 Nov 2010, 10:46)
Anvelopele de iarna data achizitionate pe banii lor - ai soferilor care vor sa circule in aceasta iarna - ramane problema nedeszapezirii corecte si la timp - din lipsa de mijloace circulante smile.gif
Acum ca soferi echipati ce sunteti, puteti sa le reprosati autoritatilor ca nu sunt pregatitite si isi fac treaba. Isi pun paie in cap, cu ocazia asta chiar nu mai au ce sa le reproseze soferilor.
C a t a l i n
Ar putea să invoce faptul că nu ne-am luat toți prafster, cu 4x4 pe hârtie și 4x1 în realitate, ca orice logan.
rodi
Cum poti sa lasi tir-ul numai la axa motrice ?
Andrei Iulian
Salut! Nu pot spune ca sunt fericit de aceasta initiativa legislativa, insa din multe puncte de vedere ea este fireasca! Totusi, in conditiile evolutiei economice si sociale de la noi, a scaderii drastice a salariilor, trebuiau sa anunte aceasta schimbare in codul rutier cu ceva mai mult timp in urma...dar asta este, nu le poti cere mai mult decat minimul oferit de natura! Asta iarna abia am reusit sa urc o amarita de bordura pentru a putea parca masina! Asa ca m-am abtinut sa o folosesc pe nametii care au fost in Bucuresti! Saptamana aceasta am reusit sa incalt masina cu gume de iarna si astept cu interes sa vad cum se comporta pe vreme mai putin frumoasa!
rtBK
QUOTE(IRONICK @ 11 Nov 2010, 11:53)
Acum ca soferi echipati ce sunteti, puteti sa le reprosati autoritatilor ca nu sunt pregatitite si isi fac treaba. Isi pun paie in cap, cu ocazia asta chiar nu mai au ce sa le reproseze soferilor.
*



daca esti echipat corespunzator nici nu o sa te intereseze ca nu isi fac autoritatile treaba, corect? rolleyes.gif
IRONICK
tine loc si de magie ... chiar daca m-am exprimat delicat ca un ciocan
M i h a i
QUOTE(rtBK @ 11 Nov 2010, 17:43)
daca esti echipat corespunzator nici nu o sa te intereseze ca nu isi fac autoritatile treaba, corect?
*


clarrrr...ce frumos este sa ai 4x4 si gume de iarna...siiiiii sa nu poti ca sa iesi de pe stradute...ca zapada este de 1 m...ce frumos este sa vezi o parcare de 50 masini...toate echipate cu gume de iarna..si nimeni sa nu iasa ...pentru ca nu curata nimeni 200 m de strada plina cu zapada destul de mare....ce am scris mai sus = cazuri reale de la mine de la bloc+stradute... nu am norocul sa stau la strazile care se deszapedesc iarna....soarta...DAR am gumeeeee de iarnaaaaaaa.. radmasa.gif
Marian66
QUOTE(Andrei Iulian @ 11 Nov 2010, 17:26)
Totusi, in conditiile evolutiei economice si sociale de la noi, a scaderii drastice a salariilor
*



a naibii scadere drastica, da frigiderele la care le zic unii masina nu le-ar lasa acasa. deci sa intelegem ca unii au bani sa intretina masina, sa-i puna benzina, sa-i faca rca, sa-i cumpere rovigneta, da sa dea banii pe ceva care tine direct de siguranta lor, a masinii, si a noastra n-ar da bani smile.gif)))
luck33ro
Au unii chiar bani de 2-3 randuri de masini. Pe aia o sa-i vezi cei mai nervosi pe lege radmasa.gif
IRONICK
QUOTE(Marian66 @ 11 Nov 2010, 16:56)
da sa dea banii pe ceva care tine direct de siguranta lor, a masinii, si a noastra n-ar da bani smile.gif)))
Ii pasa cuiva de siguranta lor? Conteaza doar a partenerilor de trafic.
Thor1983
QUOTE(M i h a i @ 11 Nov 2010, 16:53)
ce frumos este sa vezi o parcare de 50 masini...toate echipate cu gume de iarna..si nimeni sa nu iasa ...pentru ca nu curata nimeni 200 m de strada plina cu zapada destul de mare....


Doamne fereste sa puna careva mana pe lopata si sa elibereze intrarea in parcare sau aia 200m. Vorba aia, sa vina primarele sa ne dea zapada din fata usii, ca d'aia platim impozite.
IRONICK
Sau chemi un plug pentru zapada ....

[attachmentid=1627671814]
mariuscond
QUOTE(Thor1983 @ 11 Nov 2010, 17:16)
Doamne fereste sa puna careva mana pe lopata si sa elibereze intrarea in parcare sau aia 200m. Vorba aia, sa vina primarele sa ne dea zapada din fata usii, ca d'aia platim impozite.
*
Stai sa vezi... ca "alesii" bucurestilor au hotarit ca nu ai voie sa "arunci" zapada nici pe carosabil, nici pe trotuar si nici pe spatiul asa-zis verde... Da' totodata tre' sa deszapezesti trotuarele, parcarea...
rtBK
stiu ca incep o discutie veche, dar mi se pare normal sa nu arunci pe carosabil si trotuar.. pe spatiu verde... cred ca totusi se refera la locurile amenajate de adp.
Tamango
Cica legea se amana pentru anul viitor: http://www.antena3.ro/romania/ordonanta-pr...012-113028.html

Colegu' rtBK, ai scapat, poti sa nu mai pui anvelopele wink.gif
rtBK
cum sa nu le pun? e placerea mea chiar wub.gif laugh.gif
glowstar
"Anvelopele de iarnă vor deveni obligatorii de anul viitor.

Ordonanța privind obligativitatea anvelopelor de iarnă va intra în vigoare din 2011.Este posibil ca măsura să nu se aplice în interiorul orașelor și municipiilor."

Sursa: Realitatea[.]net

Cine este responsabil si vrea sa circule in siguranta isi va cumpara anvelope de iarna.
BZN
QUOTE(BZN @ 3 Nov 2010, 20:46)
Nu s-a schimbat nimic, au renuntat la idee. Poate la anu'... icon_mrgreen.gif
*


wink.gif
In esenta era o masura buna dar, "graba strica treaba".
rodi
QED (lat.)
cristio_79
S-a amnat ea pentru anul viitor, dar tampeniile de genul "șoferii de autoturisme și camioane vor fi obligați să utilizeze anvelope de iarnă în perioada 1 noiembrie-31 martie. Totodată, autovehiculele vor trebui să aibă montate pe roți lanțuri sau alte echipamente antiderapante omologate atunci când circulă pe drumuri acoperite cu gheață sau polei" raman.
Mie nu-mi vin acum in cap ce echipamente antiderapante pot fi folosite pe gheata sau polei. Lanturile cred ca ies din discutie din start.
rtBK
"Vor fi insa buni de plata daca provoaca accidente sau raman inzapeziti." citez protv... o sa fie interesanta treaba asta... deci se va pune problema in cazul unui accident daca erai echipat corespunzator.
cristio_79
Inca un motiv in plus pentru firmele de asigurari sa nu plateasca, pe langa multele pe care le invoca in prezent. Si pentru a creste si mai mult preturile, atat la casco, cat si la rca.
BZN
Da, din lac in ... fantana.
LE
Oricum, "sperietoarea" a avut efect, s-au cumparat destule.
bygy007
of ce bine banana_bailando.gif am timp sa ma ocup incepind cu gentile , cauciucurile o sa le iau prin vara la anu (sa fie mai proaspete) , pina atunci trebuie sa iau gentile , cite una pe luna apoi bani la saltea pentru cauciuce , si achizitionarea in cel mai scurt timp a unei perechi de lanturi romb, lopata am , mai trebuie un saculet , galeata de 5 kg de nisip care dupa mine e mult mai bun decit sarea (care dupa mine nu face nimic daca incepe sa topeasca gheata , daca e stratul mare este frectie) mentionez inca odata ca anul trecut in iarna nu am avut nici o patinare nici o raminere si nici un strins de bu.ci , am facut pirtie la deal pe o zapada viscolita de 10-15 cm la deal fara probleme si fara lanturi si cauciucuri de iarna.
CGDBZ
O solutie de criza ar fi cu 6 roti :2 de iarna , 2 de vara si 2 intermediare . Cele intermediare pe spate tot timpul , cele de vara -vara pe fata cu rezerva una de iarna iar iarna cele de iarna pe fata cu rezerva una de vara . Astfel ramane numai o roata de depozitat (incurcat de ea) prin balcon .
luck33ro
Numai tancu si loganu ce mai faceau partii pe dealuri si campii... laugh.gif
BZN
Da, multi o sa cumpere "intermediare". Daca gasesc pentru Tico, eu sunt unul dintre ei.
Tamango
QUOTE(CGDBZ @ 11 Nov 2010, 21:56)
O solutie de criza ar fi cu 6 roti :2 de iarna , 2 de vara si 2 intermediare . Cele intermediare pe spate tot timpul , cele de vara -vara pe fata cu rezerva una de iarna iar iarna cele de iarna pe fata cu rezerva una de vara . Astfel ramane numai o roata de depozitat (incurcat de ea) prin balcon .
*



E buna ideea ta ... eu m-am aruncat direct sa cumpar 4 si ma impiedic de ele prin balcon
rtBK
cristio_79: ar trebui sa iti dea un premiu la asigurari ca nu mergi echipat corespunzator.


QUOTE(M i h a i @ 11 Nov 2010, 17:53)
clarrrr...ce frumos este sa ai 4x4 si gume de iarna...
*




daca o fi ca unu cum am vazut eu la mare cu touareg si vredestein wintrac extreme in toiul verii... nu ma mir ca iarna nu mai erau bune de nimic acele anvelope.

mai jos am atasat o imagine cum arata anvelopele de iarna dupa ce am mers ~2 saptamani cu ele prin caldura... toata iarna au aratat ca cele de pe spate. Daca as fi mers toata vara cu ele ... nici nu vreau sa stiu cum ar fi aratat si daca mai aveau vreo eficienta iarna.

Ma rog .. fiecare face ce vrea cu banii lui.. mie cel putin imi pare rau ca am mers cele 2 saptamani cu ele, dar imi pare bine ca nu m-am grabit sa le pun acum. Prefer sa stau o ora in plus la vulcanizare, mai ales ca s-au scumpit ca naiba anvelopele.
rodi
QUOTE(CGDBZ @ 11 Nov 2010, 21:56)
O solutie de criza ar fi cu 6 roti :2 de iarna , 2 de vara si 2 intermediare . Cele intermediare pe spate tot timpul , cele de vara -vara pe fata cu rezerva una de iarna iar iarna cele de iarna pe fata cu rezerva una de vara . Astfel ramane numai o roata de depozitat (incurcat de ea) prin balcon .
*


Asa am eu si le rotesc, fata spate, iarna dupa iarna.

Sub 7 gr. C, tir-urile trebuie sa fie incaltate cu anvelope de iarna nu numai pe axa motrice ci si in fata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.