Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare Ceasuri cu CB pe symbol Ph3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio > Tutoriale
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
adryannt
Ma poate ajuta si pe mine cineva cum pot monta cb pe un kangoo 1.9d 2002?
Am montat ceasuri de clio 2006 cu cb, maneta cu functie cb am conectat firul din mufa rosie pin 6 in maneta 7B,dar nu stiu unde ar trebui sa ajung cu firul din pin 7 mufa rosie la calculator.Am incercat sa il pun in pozitia 11 din calculator dar degeaba...va rog heelp excl.gif
hellcat
Iti dai seama ca pozitia 11 de la un ecu de symbol nu corespunde cu ce mufa/mufe are ecu de 1.9d de kangoo.
lucianm
vezi aici

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=190...dpost&p=2865165

poate e la fel cu 1.5 dci.

pinul 11 este doar pentru benzina.
ccoto
QUOTE(adryannt @ 6 Jan 2014, 22:17)
Ma poate ajuta si pe mine cineva cum pot monta cb pe un kangoo 1.9d 2002?
Am montat ceasuri de clio 2006 cu cb, maneta cu functie cb am conectat firul din mufa rosie pin 6 in maneta 7B,dar nu stiu unde ar trebui sa ajung cu firul din pin 7 mufa rosie la calculator.Am incercat sa il pun in pozitia 11 din calculator dar degeaba...va rog heelp excl.gif
*



Din cate stiu, injectia de 1.9D (D65) nu stie ce-i aia CB, nu are semnal de debit motorina.
adryannt
Calculatorul ECU seamana perfect cu cel de benzina numai ca e pozitionat invers cu numerotarea pinilor...are cineva vreo idee sau sa mi iau eu gandul?
1r1nel
Salut prieteni,am si eu o intrebare merg puse ceasurile de logan prestige pe renault clio symbol?Cu stima
lucianm
merg dar trebuie sa schimbi cablajul cu mufele.
1r1nel
Ok ms,mai bine pun de symbol cu calculator de bord. smile.gif
cristiandoru2000
Salut, pentru un clio 2 din 1998 pe benzina de 1.2 care are ceasurile ca in pozele alaturate, cu 4 mufe, ce ceasuri as putea sa pun? Nu mai intereseaza consumul si nici CB, sa fie normale. Nu ma intereseaza cele de Solenza. Ce as putea sa pun? Unde as putea sa gasesc un meserias din Timisoara sa le puna? Mersi Mult.
ccoto
Plecand de la modelul tau 2.1, poti sa pui ceas de bord model 2.2 cu 2 mufe (gri si rosu) modificand cablarea. Pentru informatii, cauta AICI!
diesel_power
Daca nu te intereseaza consumul si CB, atunci ce te intereseaza ? De ce vrei sa le schimbi ?
cristiandoru2000
diesel_power de mai bine de o luna nu imi merge kilometrajul cand accelerez si tot de atunci am cautat pe la schroturi in jud. Timis, nimic. Ce mai este culmea ca se apropie ITP. ul in februarie.
ccoto Mersi fain. Asta cautam.

14 Jan 2014, 20:10:
Ce model de ceasuri pot sa pun care sa fie fara CB, ce cod are pe spate si daca se poate ceva poze. Eu vreau sa schimb ceasul la care nu merge kilometrajul cu unul potrivit chiar daca sigur va trebui sa ii fac o alta mufare, dupa cele de pe pagina data de ccoto . Deci ceasuri fara CB sa fie ptr benzina. La kilometrajul de pe masina mea maximul este la 200, kilometrajul din tutorialul lui ccoto maximul este la 240: conteaza cumva acel maxim? Mersi again.
cristiandoru2000
Salut, as vrea sa stiu care este pinul numarul 1 atat la mufa gri cat si la cea rosie? La ceasuri de Symbol 2006.
espacern
Scrie pe mufa daca te uiti atent....in stanga.

@+
cristiandoru2000
Ceasurile de symbol din 2003 de 1.4 benzina sunt identice la legaturile de pini ca si la cele de 2006? Ce alte ceasuri echivaleaza cu cele de 2006 ma refer la cablajul de la pini? Nu gasesc de 2006 si am mufele facute de la : 4 mufe la 2 mufe pentru ceasuri de 2006. Mersi again.
lucianm
Se potrivesc oricare ceasuri de symbol cu 2 mufe. Doar symbol, nu si clio 2.
cristiandoru2000
An rezolvat, am pus ces de Symbol de 1.4 din 2003, imi functioneaza tot, acum am si turometru. Mersi all.
Motormv
Am montat gpl pe masina ,am ceasuri cu cb si as vrea sa stiu cum pot face sa se aprinda ledul cu gpl din stg ceasurilor in momentul in care motorul merge pe gaz. Multumiri
adrian2011
are cineva idee(poate a si montat) unde se pot gasi ceasuri bord pentru noul symbol ca cele din video de aici
ccoto
QUOTE(Motormv @ 9 Feb 2014, 21:04)
... cum pot face sa se aprinda ledul cu gpl ...
*


Pentru ceasurile de Clio, Kangoo, se face cu un soft care stie sa comunice pe CAN, activezi la Presance GPL - oui GPL. Despre ce tip de bord e vorba? Megane 2008?
lucianm
asta in cazul in care calculatorul instalatiei de gaz comunica cu UCH-ul masinii, ceea ce nu prea cred.
asus10dode
Salut, am un clio 2 din 2005, 1.4 8v si imi doresc sa-i pun computer bord,ceasurile de pe masina sunt cu ace analogice la benzina si temperatura.....vroiam sa stiu daca se potrivesc ceasurile de clio 2 hathback cu ceasuri digitale ca cele de pe logan? astea din urma au computer bord......eventual daca se potrivesc si cele de logan?
Adaug si 2 poze cu ele...singura problema ar fi ca eu am 42000 km iar cele noi 120000km si as vrea sa-mi indice corect...aveti idee cum se procedeaza sa dau km inapoi?
lucianm
Daca citeai topicul mai la inceput aflai ca nu se potrivesc cele de clio hatchback, nici la mufe nici la sistemul de prindere in bord.
Cele de logan se potrivesc, am scris undeva conversia mufelor pentru ceasurile de logan. Cel mai simplu ar fi insa sa iei ceasuri de symbol.

Avand in vedere ca oricum nu se potrivesc alea de 120 000 km nu intru in detalii cum le faci de 40 000. tongue.gif
1r1nel
Salut am un clio din 99 1.4 mi sa ars niste becuri la ceasurile de bord,vroiam sa va intreb singura posibilitate sa le schimb este sa dau jos bordul?Nu merge sa scot altfel ceasurile?Va multumesc
espacern
Trebuie demontata plansa de bord pentru a scoate ceasurile....nu se poate altfel.
Nu este chiar asa de greu,cateva suruburi de desfacut si e gata jos.
Schimba toate becurile de iluminat nu doar cele gasite arse....sa nu mai demontezi apoi inca odata.

@+
1r1nel
ok,multumesc frumos de raspuns
vulpy1980
multumesc lucianm ptr informatii si ajutor.
montaj ceasuri symbol cu cb pe logan ...
[attachmentid=1627937464]
asus10dode
Salut, pentru ALEXXXH am o intrebare.....cum ai reusit sa rescrii km pe bordul cel nou? eu am un clio 2 din 2004 cu 41000 km parcursi fara computer bord si am achizitionat un bord cu computer si are 110000 km si vreau sa ii dau inapoi...ma poti ajuta?
10nu7z
Salut !
Am un Symbol din 2006 i-am schimbat ceasurile, maneta cu buton dar am o problema nu stiu pe unde sa trag firul de la calculator la ceasuri ... ma poate ajuta cineva cu o idee ? Multumesc anticipat !
jon123
pe langa cablul care deschide capota se poate, are un dop negru.
dar la megane rezervorul nu are 60l? ceasul de megan1 nu e calibrat la 60l? o sa indice autonomie mai mult cu 10l, in fuctie de consum?
10nu7z
Nu stiu cat e setat. Am tras firul de calculator la ceasuri dar tot nu imi arată consumul. Butonul derulează informatiile dar la consum imi arată niste linii. Trebuie activat ceva ? Merci
lucianm
Tine apasat butonul de pe maneta si pune contactul. Intra in modul de test, acele vor se vor duce treptat la maxim. Apoi apesi odata butonul de reset de pe ceasuri.
jon123
QUOTE(10nu7z @ 23 Oct 2014, 16:42)
Nu stiu cat e setat. Am tras firul de calculator la ceasuri dar tot nu imi arată consumul. Butonul derulează informatiile dar la consum imi arată niste linii. Trebuie activat ceva ? Merci
*




trebuie sa mergi un pic cu masina sa iti arate instantul.
10nu7z
Gata, merge smile.gif va multumesc! Acum nu stiu daca e real consumul avand în vedere ca ceasurile sunt de megan care are rezervorul de 60 l. Am scos un consum instant cu a 3a la aprox 70 km/h si 2000 rpm de 2.4. Și mi se pare cam mic...
lucianm
consumul instant nu este relevant.

mergi mai mult si urmareste consumul mediu.

ceasurile de megane iti vor indica eronat doar autonomia. celelalte informatii sunt corecte.
ccoto
Se poate schimba capacitatea rezervorului in configuratia ceasului, 50/60 litri.
lucianm
Pai spune-ne si noua cum.....
diesel_power
QUOTE(10nu7z @ 26 Oct 2014, 22:39)
Gata,  merge  smile.gif  va multumesc!  Acum nu stiu daca e real consumul avand în vedere ca ceasurile sunt de megan care are rezervorul de 60 l.  Am scos un consum instant cu a 3a la aprox 70 km/h si 2000 rpm de 2.4. Și mi se pare cam mic...
*



Ce masina ai tu de ai numa 2000 rpm in viteza a3a la 70 km/h ?
ccoto
@lucianm
Tipul asta de ceasuri a fost folosit pe mai multe modele: Megane I, Clio II, Kangoo, cu capacitati diferite ale rezervorului. Pe Kangoo de exemplu, exista si rezervor de 50 si de 60 litri. si care cel putin in cazul masinii mele s-a putut configura atunci cand am pus ceas de Clio cu CB (masina mea are rezervor de 60 litri in loc de 50 cum este standard).
De regula, la schimbarea ceasurilor de bord, configuratia lor se incarca automat din unitatea centrala, ele nu ar mai trebui reconfigurate ulterior. Asa ca e foarte probabil ca ceasul de pe masina lui @10nu7z sa fie deja setat la 50 litri.
hellcat
Megane-ul 1 are rezervor de 60L?

29 Oct 2014, 12:26:
QUOTE(ccoto @ 29 Oct 2014, 11:51)
De regula, la schimbarea ceasurilor de bord, configuratia lor se incarca automat din unitatea centrala, ele nu ar mai trebui reconfigurate ulterior.
*


Ok, asta de regula...si exceptiile cum se configureaza?
ccoto
Megane are rezervor de 60 litri, e corect. Exemplu, AICI. Sau AICI.
CLIP sau DDT cu interfata care stie si MUX. Configurarea se face pe unitatea centrala si se descarca prin MUX in ceas. Cand se pune un ceas nou in locul celui vechi, se incarca automat configuratia celui precedent, din unitatea centrala.
lucianm
clio symbol nu stie dastea...

ceasurile de clio 2 bicorp de ex, se pot accesa din ddt2000 sau clip, cele de symbol nu.
jon123
eu m pus ceas de megane 1 diesel pe clio 1.5 dci .
la verificare motorina in rezervor arata 15L, am bagat 10L si iar am verificat, indica 32L in rezervor. am mai bagat inca 10L si a crescut la 42L in rezervor. deci nu cred ca incarca din UCH capacitatea de 50L de la CLIO.
trebuie setat cumva sa stie ceasul ca ai rezervor de 50
ccoto
Daca la Symbol Clip-ul nu stie sa comunice cu ceasul, atunci solutia e sa configurezi ceasul pe o alta masina si apoi sa-l pui pe Symbol.
jon123
nu stiu daca stie sau nu sa comunice, inca nu am gasit pe cineva cu clip.
vasilecool
nici la mine,de cand am pus ceasuri de megane, nu stie ca am rezervor de 50l, el tot pe 60 calculeaza...
adica vreti sa spuneti ca daca pun ceasul pe un clio care are arerezervor de 50l acesta va configura ceasul automat, fara alte operatiuni ? iar apoi e suficient sa-l montez la mine si acesta va ramane configurat pe 50 ? fara alte "preparatii"? dar pe un kangoo, credeti ca ar merge aceasta operatiune?
multumesc pentru eventualul raspuns(pozitiv smile.gif)
lucianm
NU.

Modificarea se face rescriind EEPROM-ul ceasurilor de bord. Nu se configureaza nimic automat. Cel putin nu la clio 2, megane 1.
vasilecool
aha ! macar e o solutie... cu toate ca nu am inteles nimic! smile.gif il las asa si inmultesc cu 0,8 in continuare.
multumesc mult
tica.mitica
salutare colegii , as vrea si eu sa-mi activez CB pe symbol 2 2010 ma poate ajuta cineva la ce pini trebuie sa fac legaturile , am cumparat maneta cu butonul respectiv iar la calculator am acele 3 mufe ,sau este necesara schimbarea ceasurilor sad.gif tica.mitica@yahoo.com , mersi

31 Jan 2015, 02:48:
a , motorizarea este 1,2 16v benzina 2010
lucianm
gasesti la inceputul topicului instructiuni.

daca din fabrica nu a avut evident ca iti trebuie si ceasuri cu CB.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.