Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Piese Laguna II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153
dudu_dfd
Pentru VF1BG0 - Nu mai jos de 1000 de roni. Le las cu cauciucuri din care 2 sunt bune.
amadi
salutari. geam spate (luneta) de break, care se deschide, cine ma ajuta?
astept pm rpd
VF1BG0
dudu_dfd: au senzori de presiune?
trebuiesc indreptate?
amadi
QUOTE(amadi @ 11 Apr 2011, 23:35)
salutari. geam spate (luneta) de break, care se deschide, cine ma ajuta?
astept pm rpd
*


mariusbarbu
Salut, vreau si eu 4 jante alij pe 16 pt. laguna 2.2
dudu_dfd
Senzorii de presiune roti ii vand separat. Nu au un an de cand i-am luat noi de la SERUS cu 175 ron bucata. Nu o sa cer chiar atat pe ei dar, nici nu ii dau odata cu jentile la pachet in suma aia. Jentile le-am roluit in aprilie sau mai anul trecut.
VF1BG0
Avand in vedere ca un set de jenti pe 17 se da cu 150 de euro fara gume si senzori, ale tale fara senzori si eventual cu 2 cauciucuri acceptabile cred ca sunt cam scumpe.
Senzorii chiar cumparati anul trecut tot SH sunt acum, e drept ca o sa aiba o viata mai lunga.. dar pe mine ma multumesc si cei vechi la care pot sa le schimb bateriile.
Spor la vanzare.
petruseldan
as avea nevoie de mufa pt senzorul de marsalier de pe cutie si de masca de platic de pe cititorul de card, daca are cineva.
marianphh
QUOTE(mariusbarbu @ 12 Apr 2011, 14:16)
Salut, vreau si eu 4 jante alij pe 16 pt. laguna 2.2
*




<span class='edit'>13 Apr 2011, 19:13:</span>
am eu
4jante pe 16 la 150e 0763377443



are cineva laguna 2 2000 16v 140cai?
am probleme cu instalatia electrica si as vrea sa cumpar instalatia de la motor.
jordi
niste poze cu jantele...poate ne combinam.Bafta!
amadi
pentru mine nimic? sad.gif
geam spate?
dudu_dfd
QUOTE(VF1BG0 @ 12 Apr 2011, 22:20)
Avand in vedere ca un set de jenti pe 17 se da cu 150 de euro fara gume si senzori, ale tale fara senzori si eventual cu 2 cauciucuri acceptabile cred ca sunt cam scumpe.
Senzorii chiar cumparati anul trecut tot SH sunt acum, e drept ca o sa aiba o viata mai lunga.. dar pe mine ma multumesc si cei vechi la care pot sa le schimb bateriile.
Spor la vanzare.
*


Nu ma pricep atat de exact dar, in jentile pe care dai 150 de euro mai bagi cel putin 100 de euro deoarece, vor trebui sigur roluite, poate si indreptate. Recunosc insa ca , mai bagi atatia bani doar daca vrei sa ai jenti cat de cat bune. Mai pune si senzorii sau bateriile si o sa ajungi la banii care ii cer eu. Eu cu jentile astea am luat masina si oricat le-am echilibrat, tot nu am scapat de roluit. Inainte de a posta aici anuntul, am testat piata si pot sa-ti spun ca pe jenti de tabla se cer 400-500 de roni. Eu cat sa cer pe astea de aluminiu ?
btc01
Salut,

Ma intereseaza discuri spate (280mm) + rulmenti + etrieri. Stanga + Dreapta. Preturi separate discuri si etrieri + pret pachet complet si, eventual, livrare.

Multumesc.
VF1BG0
Si pe mine m-a costat prima laguna 30 de mii de euro .. dar acum una se vinde cu 4000 .. Crezi ca o sa imi dea cineva pe ea 6 mii? Cu toate ca eu imi repar mai mereu masinile cu piese noi .. si am grija sa mearga ok..
Piata dicteaza pretul, asa ca o sa iau jante la 150 de euro setul si le pun eu senzori si gume.
P.S. am luat anul trecut un set cu senzori si cauciucuri cu 250 de euro... a trecut un an ... criza s-a accentuat .. o sa ajunga sa fie vandute pe mult mai putin smile.gif
ipiq
bre VF1: criza s-a terminat de pe 31 martie!!! de acum incep sa creasca preturile la loc! radmasa.gif
VF1BG0
cresc preturile la haleala smile.gif ... masinile tot ieftine raman smile.gif

eu mi-am reparat 1.9le cu 30 de milioane dupa impact frontal cu airbaguri sarite, capota bara radiatoare.. etc smile.gif
dudu_dfd
Faci cum vrei, sunt banii tai. Eu raman la parerea mea, deoarece stiu cat am dat sa le fac. Macar sa imi spui si mie cat te-au costat in final, daca vei vrea. Cu toata criza, nu pot sa le ieftinesc atat si ce faci tu nu se numeste negociere. Iti doresc succes la cumparaturi, sa gasesti jenti la 150 de euro si sa le pui direct pe masina fara sa le mai faci nimic.
gsalexandru
am gasit la mine la dezmembrari 2 set-uri de jante pe 17 silverstone fara cauciucuri si senzori la 150 e/set, si pot sa zic ca aratau foarte bine
VF1BG0
dudu_dfd: eu nu negociez, iti zic care sunt preturile pe piata si in masura in care consideri ca e o optiune corecta.. le vinzi sau nu.

Am in prezent 3 seturi de jante, 2 pe 16 si 1 pe 17 toate din aliaj.
Am vandut anul trecut 4 jante de tabla noi noute, de origine, fara senzori cu 4 milioane. Mai conteaza cat am dat eu pe ele?
Piata dicteaza pretul nu cheltuielile noastre privitoare la obiectul pe care il vindem.
Senzorii nu sunt o problema pt mine, din fericire ma descurc destul de bine la capitolul asta si nu ma grabesc niciodata sa dau banii pe ei.
Prin urmare 4 cauciucuri pe 17, SH, DOT 09 ma costa max 4 milioane + 6.5 milioane = 10.5 milioane. Mai adauga 50 de ron pentru senzori si ajungi la 1100. (50 de ron pentru ca 3 senzori am deja:))

Tu vrei 1000 pentru 4 jante cu cauciucuri pe care va trebui sa le schimb si fara senzori. Deci la 1000 mai adauga 400 pentru gume si 50 pentru senzori si o sa ajungi la 1450.

Nu vreau sa mai dezbat subiectul asta fara rost, marfa e a ta banii sunt ai mei, deci nu vad problema .. Sa incercam totusi sa fim corecti, in definitiv pe forum ar trebui sa ne ajutam nu sa starnim dispute.

Numai bine smile.gif
Francisc 2
Intamplator am umblat si eu prin schrott-uri in ultima saptamana in cautare de jante pe 16' de aluminiu,nu am gasit ce cautam, in schimb am gasit jante de 17' cu preturi pana in 200 euro toate patru in functie de cat de bine aratau.
Am cautat la schrott-uri in Vinga ,Arad ,Timisoara.

Stima!


P.S. Nu uitati ca o janta noua de 16' incepe de la 89 de euro si una intradevar frumoasa,deci toate 4 = 400euro cu tot cu transport. Dece ar da cineva 300 de euro pe niste S.H. - uri cand ar mai pune 100 si are avea niste jante intradevar frumoase si pe deasupra si noi ?rolleyes.gif
Nu astept raspuns. happy.gif
maxx_4_you
as avea si eu nevoie de un compresot de AC pentru 1.9 DCI 88kw si de suportul in care se prinde stergatorul de luneta(modelul break) am pus si o poza si as mai avea nevoie de aparatoare de plastic de sub arcul dreapta spate (se vede in poza)
CINE MA POATE AJUTA SA-MI TRIMITA MAIL SAU SA MA SUNE 0768462562
amadi
luneta de break care se deschide chiar nu are nimeni?
VF1BG0
amadi: aici: http://www.reno.ro/-VAND-Dezmembrez-Laguna...ml#entry2952020

ai incercat?
amadi
multumesc mult. am mai incercat pe la bursa dar nimic.
nnightwolf
am eu luneta de break, ti-am dat PM
jordi
scaunul meu ....model expression.... Multumesc d-le nnightwolf
VF1BG0
nnightwolf: o bara fata de Laguna II eventual cu spalatoare de faruri cat ar fi?
nnightwolf
jordi, ti-am spus ca nu am momentan, dar daca gasesc sau mai aduc vreo laguna si are modelu tau de tapiterie iti dau PM
VF1BGO, maine ma uit ce am exact si iti spun
VF1BG0
nightwolf, vezi te rog si codurile de culoare. un 903 ar fi ideal
micutz
@maxx_4_you: 250 de lei compresorul pentru 1.9 dci, aparatoarea este gratis.
@VF1BG0: bara fata 300 de lei + 150 de lei spalatoarele.
VF1BG0
micutz: cod culoare 903(verde cameleon) ai ?
amadi
deci sa inteleg ca pentru mine luneta aia nu e?
nu sunt dispus sa dau pe ea mai mult decat pe parbrizul pe care l-am schimbat ieri
btc01
2 cauciucuri Michelin Primacy HP 205/55/R16 91W DOT09, rulate sub 1000km, le-am dat jos cand am trecut pe 17. daca e cineva interesat...
gsalexandru
pret?
btc01
500 RON sau discuri + etrieri spate.
micutz
@VF1BG0: am si 903 bara fata
ionica.ardelean
S-a rezolvat problema cu Dl Micutz . Imi retrag toate cuvintele spuse anterior si recomand deoarece si daca nu va va conveni ceva se va rezolva prompt. Respect si Sarbatori Frumoase!!!
ipiq
DONEZ (doritorul va trebui sa plateasca doar transportul prin posta - aprox 8 lei)
-una bucata etrier spate. are un burduf spart. poate are cineva chef/timp/bani sa-l reconditioneze (vreo 50 de lei din cate am inteles). daca nu poate are cineva nevoie de partea fixa sau de siguranta, sau de pistonash etc. (poza 1)
-una bucata intinzator curea de accesorii. cand l-am schimbat cureaua nu scartaia pe el, nu tremura, rola se invartea ok. poate are cineva nevoie de el pt niste teste etc (decat sa dai banii pe unu nou si sa nu fie aia problema...) (poza 2)

DE VANZARE:
-dumper+butoias vacuum+furtunele+TRS (poza 3+poza 4) 150 RON
-pompa injectie pt 1.9dci 120CP (F9Q75) (poza 5+poza 6) 700 RON
-2 senzori ABS spate 89 RON/buc (poza 7)
-2x axe punte spate 79 RON / buc sau 150 RON perechea
-console butoane geamuri electrice: dreapta-fata, dreapta-spate, strnga-spate 60 RON / buc sau 160 RON toate
-1 anvelopa Dunlop Sport Max 215/45/17 (NU e noua -mai merge cateva mii de km, sau pe rezerva...) 50 RON
lentzy
vreau eu etrierul si rola intinzatoare daca se poate
VF1BG0
Vreau sa scap rapid de urmatoarele pentru Laguna II:

Usa dreapta fata, necesita kit + vopsea - 50 de lei
Broasca dreapta fata(mufa cu 6 pini) + maner - 110 de lei
Una bucata amortizor fata pe gaz(Alko), rulat 200 de km - 75 de lei

Usa + Broasca + Maner 150 de lei + bandou bonus
Usa + Broasca + Maner + Amortizor 190 de lei

Daca are cineva nevoie de ele pm sau 0763.262.361, nu vreau neaparat sa le vand, putem face si schimburi.

[attachmentid=1627715213] [attachmentid=1627715214] [attachmentid=1627715215] [attachmentid=1627715216] [attachmentid=1627715217]

Mai am o gramada de maruntisuri:
Sertare de sub scaune, airbag scaun pasager, pasla de la capota, sigla reno capota, carenaje scaune fata, posibil 2 etrieri, vreo 2 capete de bara si 2 bielete de directie in stare buna.. si multe multe maruntisuri.

O sa revin cu poze pt tot zilele care urmeaza.

P.S. Daca vrea cineva usa sa zica repede, peste 2 zile o dau la fier vechi daca nu o doreste nimeni.
ipiq
lentzy: pt. etrier s-a inscris userul graurcristi primul (azi dimineata). i-am zis ce si cum, nu a mai zis nimic de atunci. daca pica faza cu el, esti urmatorul pe lista.
cu intinzatorul nu cred ca ai ce face ca e de 1.9 dci si din cate vad tu ai 1.6 benzina. sper ca nu vrei sa faci gainarii de genu': il iei de la mine, il cureti calumea, si il vinzi de bun...
daca il vrei, si iti foloseste intr-adevar la ceva lasa-mi adresa si numele complet pe PM. oricum la cum se misca posta romana ajunge sigur dupa pasti smile.gif
kosmeen
QUOTE(ipiq @ 19 Apr 2011, 00:05)
DONEZ (doritorul va trebui sa plateasca doar transportul prin posta - aprox 8 lei)
-una bucata etrier spate. are un burduf spart. poate are cineva chef/timp/bani sa-l reconditioneze (vreo 50 de lei din cate am inteles). daca nu poate are cineva nevoie de partea fixa sau de siguranta, sau de pistonash etc. (poza 1)
-una bucata intinzator curea de accesorii. cand l-am schimbat cureaua nu scartaia pe el, nu tremura, rola se invartea ok. poate are cineva nevoie de el pt niste teste etc (decat sa dai banii pe unu nou si sa nu fie aia problema...) (poza 2)

DE VANZARE:
-dumper+butoias vacuum+furtunele+TRS (poza 3+poza 4) 150 RON
-pompa injectie pt 1.9dci 120CP (F9Q75) (poza 5+poza 6) 700 RON
-2 senzori ABS spate 89 RON/buc (poza 7)
-2x axe punte spate 79 RON / buc sau 150 RON perechea
-console butoane geamuri electrice: dreapta-fata, dreapta-spate, strnga-spate 60 RON / buc sau 160 RON toate
-1 anvelopa Dunlop Sport Max 215/45/17 (NU e noua -mai merge cateva mii de km, sau pe rezerva...) 50 RON
*



Salut ipiq,
Am o problema mai veche cu senzorul ABS de pe dreapta spate, imi tot apare aleator pe bord DEFAILLANCE ABS de cand mi-au schimbat niste mecanici bucsile. Au ciocanit la greu, nu au avut presa, si de atunci ma seaca treaba asta.
Intrebarea este daca acesti senzori de la tine ar rezolva problema si cum pot sa verific asta?
Mersi mult

QUOTE(VF1BG0 @ 19 Apr 2011, 18:24)
Vreau sa scap rapid de urmatoarele pentru Laguna II:

Usa dreapta fata, necesita kit + vopsea - 50 de lei
Broasca dreapta fata(mufa cu 6 pini) + maner - 110 de lei
Una bucata amortizor fata pe gaz(Alko), rulat 200 de km - 75 de lei

Usa + Broasca + Maner 150 de lei + bandou  bonus
Usa + Broasca + Maner + Amortizor 190 de lei

Daca are cineva nevoie de ele pm sau 0763.262.361, nu vreau neaparat sa le vand, putem face si schimburi.

[attachmentid=1627715213] [attachmentid=1627715214] [attachmentid=1627715215] [attachmentid=1627715216] [attachmentid=1627715217]

Mai am o gramada de maruntisuri:
Sertare de sub scaune, airbag scaun pasager, pasla de la capota, sigla reno capota, carenaje scaune fata, posibil 2 etrieri, vreo 2 capete de bara si 2 bielete de directie in stare buna.. si multe multe maruntisuri.

O sa revin cu poze pt tot zilele care urmeaza.

P.S. Daca vrea cineva usa sa zica repede, peste 2 zile o dau la fier vechi daca nu o doreste nimeni.
*



Salutare,
La ce sertare de sub scaune faci referire?
Ma pasioneaza pasla de la capota daca e in mintile ei.
Deasemenea, m-ar interesa daca ai si broasca de la hayon, am observat ca-mi face figuri, ramane uneori blocata si ansamblul electric de la oglinda dreapta (nu se depliaza)
In legatura cu maruntisurile, cred ca imi fac timp sa te sun maine, caut si eu diverse.
Mersi mult
VF1BG0
kosmeen: sub scaune daca nu sunt electrice ar trebui sa fie doua sertare, nu am apucat sa le fac poza inca. Sunt din plastic cam cat o foaie A4 cu 2..3 cm adancime.
Broasca de la haion nu o am, oglinda dreapta am dar nu e rabatabila electric si nu mai are senzoruld e temperatura pt ca l-am donat deja smile.gif
ipiq
kosmeen: lasa-mi pe PM numele complet si adresa, iti trimit senzorul 89 RON + 7-8 RON transportul prin posta. Daca nu ai nevoie de el (nu asta e problema la tine) mi-l trimiti inapoi tot cu ramburs si gata. wink.gif
kosmeen
QUOTE(VF1BG0 @ 19 Apr 2011, 23:21)
kosmeen: sub scaune daca nu sunt electrice ar trebui sa fie doua sertare, nu am apucat sa le fac poza inca. Sunt din plastic cam cat o foaie A4 cu 2..3 cm adancime.
Broasca de la haion nu o am, oglinda dreapta am dar nu e rabatabila electric si nu mai are senzoruld e temperatura pt ca l-am donat deja smile.gif
*



Interesant, eu sigur nu le am, desi am scaune non-electrice si modelul este privilege...
O sa ma uit maine dimineata sa vad cam cum s-ar prinde, ma intereseaza un pret.
Ar fi utile pt diverse acte, sa nu le mai impaturesc :-)

Mersi mult,
Toate cele bune

QUOTE(ipiq @ 19 Apr 2011, 23:33)
kosmeen: lasa-mi pe PM numele complet si adresa, iti trimit senzorul 89 RON + 7-8 RON transportul prin posta. Daca nu ai nevoie de el (nu asta e problema la tine) mi-l trimiti inapoi tot cu ramburs si gata. wink.gif
*



Beton, sar'mana mult, asa facem.
Doar ca nu pot sa dau PM, iti pot trimite mail daca vrei, sau scrie-mi tu pe kosmin@inbox.com
Toate cele bune
norby_puma
avea nevoie si eu de aparatoarea de plastic de sub arcul dreapta spate.ma puteti ajuta si pe mine careva?
VF1BG0
kosmeen: se prind in scaun, clemele sunt pe sertare, si intra cu siguranta in fantele special facute in tabla. Sunt date jos de pe scaunele mele vechi.
20 de ron bucata e mult?
jordi
Salut! @ ipiq.........daca tot ai dat intinzatorul jos te rog daca ai prin apropiere un subler, poti sa masori rola si rulmentul. A mea are joc in rulment si incerc sa-l schimb, dar unde am cautat am nevoie de cote. Cureau nu bate, nu scartaie, se pare ca rulmentul face putin zgomot Multumesc.
alinushy
QUOTE(VF1BG0 @ 19 Apr 2011, 18:24)
Vreau sa scap rapid de urmatoarele pentru Laguna II:

.........

Mai am o gramada de maruntisuri:
Sertare de sub scaune, airbag scaun pasager, pasla de la capota, sigla reno capota, carenaje scaune fata, posibil 2 etrieri, vreo 2 capete de bara si 2 bielete de directie in stare buna.. si multe multe maruntisuri.

O sa revin cu poze pt tot zilele care urmeaza.

.........
*


Salut, carenajele au locasurile pt butoanele de incalzire in scaune?
VF1BG0
alinushy: Carenajele au gauri facute de mine pentru butoane... din pacate nu am gasit carenaje originale pentru butoanele de incalzire asa ca am improvizat.
Vezi aici niste poze: http://www.vf1bg0.com/renault-incalzire-scaune.php
Daca le vrei sa imi zici, ajunge un pachet cu piese maine si pot sa iti trimit toate piesele + carenajele daca le vrei. Sa imi dai PM cu adresa, o sa iti las un mesaj mai tarziu cu lista + pret final pentru toate piesele comandate.

Numai bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.