Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: IT&C intrebari si raspunsuri
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107
alinushy
da, e clar, acu ramane sa ma apuc de "demolat". multumesc pentru informatii
Bwwlan
Stiu ca am mai intrebat, insa tot nu m-am edificat: imi poate recomanda cineva un mini-sistem CCTV pentru acasa, de preferat cu un dome camera si un modul prin care pot vedea la TV, ideal PiP (nu stiu daca functia tine sau nu de TV), cine suna la usa?

Alternativa e o sonerie de gen Video Doorbell 2, insa nu ză originăl șit, ci o chestie la 1/3 din pret de pe AliExpress, alimentata pe baterii, ca nu pot gauri cadrul usii sa trag fir de curent. Sau probabil ca as putea gasi un fir subtire pe care sa-l strecor printre usa si toc... Momentan sunt destul de descumpanit, ca nu stiu ce sa aleg si mai precis, cum sa configurez sistemul...
cj98czh
video phone wifi gasesti pe ali ... pret ok

sistem de supraveghere cu 6 camere + NVR tot de acolo am luat pt. casa, fff ok si foarte profi ... 190 euro .. livrare cu DHL

camere de 2 mega si NVR utilizeaza H265+ ...
vallixx
Pe ASTA i l-am pus lu' tata la tara. La cati bani dai e prea ok. Merge pe TV/monitor prin mufa (cred ca HDMI) sau pe telefon prin aplicatia dedicata.

Imparte ecranul in 4 si iti arata toate 4 sau ai posiblitatea sa vezi fiecare camera in parte full screen.
Bwwlan
Ok, multam, o sa ma uit cand ajung acasa.
psychoo
QUOTE(cj98czh @ 7 Nov 2019, 15:29)
video phone wifi gasesti pe ali ... pret ok

sistem de supraveghere cu 6 camere + NVR tot de acolo am luat pt. casa, fff ok si foarte profi ... 190 euro .. livrare cu DHL

camere de 2 mega si NVR utilizeaza H265+ ...
*



Detalii?
E nevoie de aplicatie chinezeasca unde e musai sa faci cont pe baza e email ca sa ai acces la device sau merge conexiune si direct pe ip?
gabize
Eu folosesc niste chinezării, Vstarcam, cu card de 32gb. Inregistrează la mișcare. Au nevoie de aplicație cu cont. Cam ca toate iot-urile.
Am însă un bitdefender BOX, că am multe jucării cu acces la net, si n-am stres.
psychoo
Vstarcam luasem si eu.
L.am adus de la posta, bagat in priza, conectat la internet, nu am facut cont ca am vrut sa ma conectez fara, ca la ipcam tplink.
La maxim 10 minute de la conectarea pe internet primesc mesaj de la aliexpres.
Vanzatorul zicea sa le scriu daca am nevoie de ajutor in configurarea camerei. A naibii coincidenta.
Dupa ce am mai dat click dreapta pe imagine si deschiderea in alt tab, am vazut in address bar username= si password=.
Plain text, 0 securitate.
Prin aplicatia lor am rezolutia din specificatii, direct ip am un 480p...
De atunci sade frumos in sertar, inca ma gandesc ce sa fac cu el

Sarah Lin: Hoping you like it. We have left a 5 Star Positive Feedback to you.

If you are satisfied with our product ,please kindly give us 5-stars rating and share with your friends. That will be highly appreciated!!!!
[Angel][Angel][Angel]

If you do not know how to use or other question,please contact us At First before any further action!!

Thank you
cj98czh
http://www.aliexpress.com/item/40000892615....558e4c4dZt8JNc

ai toate detaliile in descriere ..
gabize
Eu nu folosesc flux pnp pentru că e legat de protocol nesecurizat http.
E drept ca nu am control asupra fluxului via aplicația Eye4, dar bitdefender BOX nu detectează nimic.
Ori pe flux pnp sare imediat în sus.
Bwwlan
Multam, domnu' Cosmin cheers.gif
psychoo
Am patit la gree sa nu le mearga serverul cand sa ma autentific. Deci 0 acces la device.
Ulterior si.a revenit.
Faza e ca te poti trezi fara "smart" la device cand au ei chef si nu ai ce comenta
cj98czh
eu am la casa de la tara ceva mai rudimentar .. tot cu NVR, tot de la ei .. merge de vreo 3-4 ani fara greata ... in frig, in ploaie, in caldura, etc ... daca tine si asta 4 ani ...sunt multumit ..


Camerele merg foarte ok iar detectia o face repede si ok ... daca ramane fara aplicatie .. tot isi face treaba si anume sa traga pe NVR cand simte miscare, personal sunt multumit ..

Alarmele false sunt putin comparativ cu ala de la tara ... poti sa le primesti pe aplicatie pe telefon, pe mail, etc .. poti sa accesezi NVR-ul de la distanta si sa vezi inregistrari .. face tot ce am vrut sa faca ... la un pret ok .. acelasi lucru in RO in gasesti incepand cu 2400 ron ... cel putin atat era cand am facut eu un stiudiu de piata ..
Bwwlan
Pana la urma am luat asta:

[attachmentid=1628111523]

...de pe aliexpress. Merge bine, cand suna la ea, pe mobil apare ca un videocall pe care il poti accepta, si atunci vezi cine e la usa, poti si comunica two-way cu persoana respectiva, sau poti respinge apelul.
La 36 Euro, mi se pare o afacere buna.
cj98czh
up.gif
Bwwlan
Are cineva vreo recomandare pentru un wifi extender bun *?
(*=pentru uz domestic, nu vreau sa fac un power-network pe tot etajul smile.gif )
Problema e ca routerul e in living, iar in dormitor ajunge doar cam 5% din cauza ecranarii produse de peretele de rezistenta gros, plin cu beton armat (am net de 400Mb/s si mie imi ajung pe mobil de-abia 18-25; in living am 300). Degeaba-s usile larg deschise, nu ajuta la nimic...
gabize
Deschide și geamurile... biggrin.gif
Recomand să inlocuiesti routerul cu unul mai potent pe wifi. Range-ul poate fi enervant, androidele au prostul obicei să nu schimbe rețeaua wifi decât dacă pierde semnalul. Așa că de multe ori va trebui manual să faci trecerea pe range.
Recomand chinezăriile de la tenda, eu cu un AC9 mi-am rezolvat excelent acoperirea, fără a mai apela la range-uri.
MuciX
Bwwlane, cat scoți pe upload la conexiunea aia? Am tot de 400, culmea, a scos chiar puțin peste la download, dar upload numai 20. Mă rog, nu mă plâng decât că dau o batistă de bani, față de costurile cu care eram obișnuit. blush.gif
DApophis17
In conditiile impuse de tine, intra in primul magazin si cumpara primul range extender.
Daca vrei ceva mai serios, cauta aceiasi marca si sa fie, banui, AC.
Sau cumperi alt router, adevarat, oricum daca pui pariu 150 de euro ca iese veorica... poti lua un router decent de bun la 150 de euro biggrin.gif ... daca iese veorica, iti cumperi si tu un ruckus 310 de exemplu wink.gif
madhorsefuzzy
@Bwwlan: trage un fir pana sus si cumpara un TP-Link EAP225. Sau un alt router.

Uite de ce: Link
Solon
Am avut eu extender de la tenda. Pi.s pe el. E exact cum zice gabi. Se incurca androidele, ba vede extenderul, ba vede routerul original ca si ala fluctueaza ca putere.
Ia-ti un router smecher si leaga-l de ala pe care il ai de la provider. De obicei, alea sunt chinezarii care sunt din ce in ce mai proaste. Imi aduc aminte acum cativa ani cand eram pe Telekom ca ala care a venit sa imi schimbe routerul a zis ca nu ca ala pe care-l aveam era mai bun. Apoi, la rds, aceeasi problema. Tot ce e mai nou e slabut.
Bwwlan
ASTA e bun? Sau nu merita diferenta fata de 175 lei fata de AC9?

@Solon: scuze, nu inteleg cum "sa leg" un router la alt router huh.gif cu cablu, fizic? Si la ce ajuta asta?
Eu am crezut ca daca iau alt router "mai jmeker", scot mufa din ala de Vomafon, o bag in asta bengosu' si merge netu' de zbarnaie.
cj98czh
cu tenda nu am experiente f ok ... un TPlink mai bine, parerea mea .. C7 .. etc
gabize
Tenda e sub TP-link sau Asus.
Dar, cel puțin AC9, pe care l-am testat suficient, are un foarte mare avantaj: cea mai bună acoperire față de orice altceva am testat. Și-s multe!
Nu e un router rău, însă resursele lui nu-l scot în față cu altceva nimic, decât cu acoperirea.
Pentru uz casnic, fără avioane (VPN-uri, ftp-uri, acces de la distanță, cloud-uri locale și altele), cu 2-3 calculatoare, 3-4 telefoane și 2-e teveuri face cu brio față. Și e stabil, asta e important.
Dar, cum spuneam, acoperirea e mult peste alții.
Despre AC15 nu mă exprim, nu l-am testat.
Bwwlan
Am rezervat pe maine un TP-Link Archer C50, AC1200 de la Flanco cu 125 lei (pe emag era 148 dry.gif ).
Merge maine cineva sa mi-l ia si am rezolvat asa. Sper ca e ok.
Multumesc pentru sfaturi.
gabize
Deloc, e cam slab la acoperire.
https://www.emag.ro/router-wireless-tenda-g...rch-Action=view
Bwwlan
Gabi, eu am doua camere dispuse in forma de L cu un hol la unghiul drept. Daca il montez in hol, ar trebui sa mearga. Cred. Sper smile.gif
Inca nu e prea tarziu, ca nune nici platit, ci doar rezervat, insa intre astea doua, eu as fi luat Tepelincu' ca are patru antene smile.gif si patru is cu doua mai multe decat doua.
lapcat
QUOTE(Bwwlan @ 19 Nov 2019, 01:16)
Are cineva vreo recomandare pentru un wifi extender bun *?
(*=pentru uz domestic, nu vreau sa fac un power-network pe tot etajul smile.gif )
Problema e ca routerul e in living, iar in dormitor ajunge doar cam 5% din cauza ecranarii produse de peretele de rezistenta gros, plin cu beton armat (am net de 400Mb/s si mie imi ajung pe mobil de-abia 18-25; in living am 300). Degeaba-s usile larg deschise, nu ajuta la nimic...

Aia e viteza pe cablu, pe wifi nu obtii atat nici daca te rogi la el.
gabize
Multe antene uneori înseamna doar marketing.
Faci cum vrei, evident. wink.gif
MuciX
QUOTE(lapcat @ 19 Nov 2019, 13:41)
Aia e viteza pe cablu, pe wifi nu obtii atat nici daca te rogi la el.
*


Ba pardon, eu ce explicam mai sus ca a iesit la vreo +400 era pe WIFI.
gabize
QUOTE(lapcat @ 19 Nov 2019, 14:41)
Aia e viteza pe cablu, pe wifi nu obtii atat nici daca te rogi la el.
*


Eu pe ASUS RT-AC66U + Samasung s9+ obțin.
cj98czh
C50 nu stie pe cablu decat 10/100 ... poate sa fie avion pe wifi ... ce viteza ai la net?

eu nu as cumpara asa ceva Bwwlane ..
Bwwlan
...fiindca? huh.gif

Presupun ca deja ar trebui sa fie clar ca habar n-am despre ce e vorba cu IT-ul, nu e un subiect care sa ma pasioneze.
Ce pot intelege, insa, sunt argumente logice de tip "if X then Y".
Ia-l pe ala ca e mai bun decat celalalt, chiar daca e putin mai scump, insa e mai sigur, ai range mai bun, viteza e mai mare, nu fluctueaza semnalul, nu are nevoie des de update-uri, etc.

Altfel, ia-l pe ala ca are 4 antene si celalalt are doar 2, sau ca unul e alb si celalalt e negru, reduce pentru mine suma argumentelor la unul singur: pretul.
Momentan banii sunt pe ala negru pen'ca acoperire mai buna.

Argumente valabile impotriva?
D-Ice
Albul reflecta mai bine undele electromagnetice. tongue.gif
cj98czh
daca porturile de retea sunt pe maxim 100 .... tot ce intra si tot ce iese nu o sa fie mai mare de 100 ... adica poti aa ai tu viteza de 400 de la provider ca te limitezi singurel cu jucaria asta ... clar acum?

ia unul care stie pe cablu de 10/100/1000 ...
gabize
QUOTE(Bwwlan @ 19 Nov 2019, 16:56)
Momentan banii sunt pe ala negru pen'ca acoperire mai buna.
*


Și are porturi gigabit (1000), adică se pretează pentru conexiunea ta. Nu mai intru în detalii, a spus esențialul celălalt clujean. biggrin.gif
iulia_boris
Ce-am mai futizat calculatorul din cauza lipsei routerului gigabit..Eu cautam sutele de biti si oha..Pana m-am dumirit ca vechiul nu poate ca n-are cu ce..Si uite-asa luai unul corespunzator..
lapcat
QUOTE(cj98czh @ 19 Nov 2019, 17:28)
daca porturile de retea sunt pe maxim 100 .... tot ce intra si tot ce iese nu o sa fie mai mare de 100 ... adica poti aa ai tu viteza de 400 de la provider ca te limitezi singurel cu jucaria asta ... clar acum?

ia unul care stie pe cablu de 10/100/1000 ...
*



Viteza de la provider nu e 400mb/s ci de 400mbps care-i de fapt vreo 50mb/s, deci e bun si routerul ala "sutabit" (megabit, gigabit etc).
Dar intr-adevar, cauta un router gigabit fiindca e actual.
gabize
Care-i diferența dintre mb/s și mbps?
Că între b și B, știu. Și dintre Mbps vs MB/s,
huh.gif

Și atât la providerul de net cât și la producătorii de rețelistică, de regulă se folosesc măsurătorile în Mbps. Că e de 8 ori mai mult ca MBps și ajută marketingul. wink.gif
lapcat
Vezi aici: https://www.attinternetservice.com/resources/mbps-vs-mbps/

MBps e acelasi lucru cu mb/s.
gabize
bitu-i bit și Byte-ul e Byte.
cj98czh

lapcat - sa imi bag piciorul daca stiam ... radmasa.gif

din ce am scris eu nu ti-ai dat seama ca explicatiile erau pt. o persoana non IT ... si nu avea rost sa bagam omul in ceata ...
lapcat
Pai stresezi omul sa-si ia de 1000 creandu-i impresia ca duce 400 si cand o sa-l bage in priza o sa vada ca-i merge cu maxim 50. Stiu ca-i non-it dar macar setati-i asteptarile corect, voi vorbiti de kile si el crede ca alea sunt tone.
gabize
QUOTE(lapcat @ 19 Nov 2019, 17:55)
MBps e acelasi lucru cu mb/s.
*


QUOTE(cj98czh @ 19 Nov 2019, 18:02)
lapcat - sa imi bag piciorul daca stiam ...  radmasa.gif
*


Nici el, că le cam confundă. biggrin.gif
cj98czh
mah omule ... ia fa un test cu speedtest de exemplu si vezi ca iti da vitezele in mbps ...

eu ma opresc aici ... noroc ca m-a salvat interventia ta smile.gif
gabize
QUOTE(lapcat @ 19 Nov 2019, 18:04)
Pai stresezi omul sa-si ia de 1000 creandu-i impresia ca duce 400 si cand o sa-l bage in priza o sa vada ca-i merge cu maxim 50. Stiu ca-i non-it dar macar setati-i asteptarile corect, voi vorbiti de kile si el crede ca alea sunt tone.
*


Pe https://www.speedtest.net/ tot în mbps se măsoară, așa că nu văd ce anume inducem în oroare. huh.gif4

EDIT:
Gând la gând... biggrin.gif
lapcat
Pentru ca voi vorbiti in mbps si omul intreaba de mb/s, d'aia ma dau rotund...

QUOTE(Bwwlan @ 19 Nov 2019, 01:16)
am net de 400Mb/s si mie imi ajung pe mobil de-abia 18-25; in living am 300



QUOTE(gabize @ 19 Nov 2019, 18:04)
Nici el, că le cam confundă. biggrin.gif

Nu le confunda, daca te uiti in link-ul ce l-am dat o sa vezi ca ei vorbesc de Mbps versus MBps, insa eu, pentru simplitate si evitarea confuziilor, prefer sa folosesc mbps si mb/s.
gabize
Mă nene, Byte-ul e cu B MARE!
și un Byte este fix 8 biți (cu b mic)
psychoo
Asta e ca aia "ce e asta forum de gramatica? Daca ma intelegi e suficient, nu trebuie sa respect regulile de scriere"
Bwwlan
Na, asa arata situatia pe wifi si pe tzava:

[attachmentid=1628111637] [attachmentid=1628111638]

...si asa arata routerele head-to-head:

[attachmentid=1628111639] [attachmentid=1628111640]

Mie mi se pare ca Tenda ii mai bun, ca are si 10/10/1000 de-aia.
Tepelinku are numa 10/100 (whatever that means...)

Routerul actual e un Sagemcom Fast 5460.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.