Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: IT&C intrebari si raspunsuri
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107
cj98czh
II spun eu ce este acolo ... cam asta ... [attachmentid=1628104215] [attachmentid=1628104216]


Pozele sunt de la o curatare pe care am facut-o laptopului unui amic ... tot un Lenovo necuratat 4 ani ...
gabize
De vis grilajul de aerisire... prima curățare a fost efectuată în service auto, cu levierul? tongue.gif
cj98czh
99% din laptopuri acolo au depunere ... se obtureaza cu un perete de praf de 05-1cm si racirea deja este grav afectata .... eu recomand ca orice laptop sa fie curatat o data pe an ... maxim la 2 ... personal cand le desfac schimb si pasta ... daca tot este facut bucati ...

Imi este dor de laptopurile HP din seria 6XXX si 8XXXX ... la alea aveai acces la ventilator doar cu un simplu click ... acum majoritatea trebuie facute bucati ...
xmisterx
Exact, pt inlocuirea unu-i ssd sau adaugare unu-i modul de ram trebuie demontata aproape tot.
MuciX
https://www.amazon.de/dp/B0117RGXC8

Păreri?
meganus_bicorpus
Pana nu o auzi in realitate...greu sa dai banii doar pentru ca are un nume!
MuciX
De asta mă gândeam că poate are cineva experiență cu ea.
R19/16v
P-astia nu-i crezi?




Bwwlan
...sau poti s-o comanzi si daca nu-ti place cum suna, o trimiti inapoi si-ti ramburseaza aia banii.
MuciX
Just. Dar am incercat asta recent cu un alt produs, nici acum nu au venit aia sa il ridice. Pipi pe hermes. In acelasi timp nu e pentru mine, deci ar complica putin lucrurile.
silvanu96
Apropo de laptopuri. Am unu care a trecut de la 7 la 8 si la 10. Ca asa au vrut ei...
Mai salvez ceva cu un upgrade la ssd? ca deabia se mai taraie...
gabize
De la 7 la 10 sau de la 8 la 10.
SSD cu minim 8 GB RAM ajută, de regulă.
cj98czh
clar ajuta ...
Bwwlan
Mucixe, comanda si tu de unde vezi ca au retur gratuit. Printezi eticheta, o lipesti pe cutie si sambata cand mergi sa cumperi morcovi si lapte, lasi pachetul la Posta.
xmisterx
silvanu96 , depinde de performantele celorlalte componente( procesor, ram si gpu), un ssd nu ajuta intotdeauna, conteaza si ce model de ssd pui, posteaza un print unde sa se vada ce procesor si ce cantitate de ram. este in sistem si iti pot spune daca un ssd va aduce un plus de performanta sau nu.
silvanu96
pun o poza

9 May 2019, 15:24:
yak, scuze...
wolfin
Salut

Nintendo swich sau xbox one si kinect sh?

Pt copil de 9 ani....jocuri dans..tenis...minecraft...etc
xmisterx
silvanu96- nu te mai necaji cu el, un ssd de orice fel nu va aduce nimic in plus la acest procesor, este mult prea slab, am si eu unul identic cu ce ai tu acolo si recent am facut niste teste cu un ssd (destul de rapid) pe el, tot in speranta ca m-ai pot scoate ceva din el, din pacate nu se mai poate stoarce nimic din el. Am pus ssd-ul pe un alt laptop cu un i3 in el si zboara panarama.

AMD-ul a trecut acum pe linie moarta, il folosesc doar in domeniu auto.
cj98czh
QUOTE(wolfin @ 9 May 2019, 16:35)
Salut

Nintendo swich sau xbox one si kinect sh?

Pt copil de 9 ani....jocuri dans..tenis...minecraft...etc
*



PC .... direct ... ca o sa il auzi in curand ca nu se poate juca cu colegii in retea ... patit ... deci asculta de om batran ... sta ps-ul si aduna praf ..

silvanu, laptopul ela mai este bun doar de suport de cafea ... nu prea mai merita sa ii faci nimic, procesorul este mult prea vechi ..
Solon
Poa sa joacesi pe ps pe net, las-o!
cj98czh
minecraft doar cu aia care joaca pe ps ....
wolfin
Pai si pe PC cum se joaca just dance sau tenis sau golf?

Minecraft il pun pe tableta sau tel..acu ca am revolutul....

Deci vreau jocuri interactive...de jucat fizic cuvalti copii....zic si eu...

Daia zic kinect sau joy
cj98czh
vb de fata sau baiat ?

pt baiat o sa ai nevoie de pc de gaming fara dubiu ..

ca vin dupa minecrat si fortnite, CS, etc ..
wolfin
Fata. Baiatul are 11 luni.

Counter jucam eu...nopti zile intregi (in tineteti am fost si administrator de sala jocuri pc...le stiam pe toate)
xmisterx
Recomand xbox-ul + kinect, ofera mai multe avantaje decat nintendo( navigatie pe internet si o gramada de jocuri faine, player de filme pe tv), s-ar putea sa te prinda chiar si pe tine.
dandobre
Eu am Nintendo și până la urmă am luat PC, pe consolă se mai joaca doar când plecam de acasă
wolfin
Care nintendo..swich?

Cu kinect ul am o buba...ca nu mai are suport...si se gaseste doat sh...bun n am o problema...plm
..sa nu fie mai incolo... wacko.gif

Am vb azi 1h cu un preten....expert in gaming device...si mi a recomandat swich pt copil....prin prisma jocurilor mai soft si distractive pt copil plus joy care nu da rateuri ...

Is tare nedumerit.

Le de revenit la gaming pt mine...hmmm.....baga divort 1/2.
cj98czh
singurul joc pe care l-am jucat vreodata si inca il mai joc seara impreuna cu cativa amici este WOT
Solon
De nu sunt surprins? Mai sunt o gramada de jocuri care merg pe net pe ps4. Doar ca costa.
dandobre
QUOTE(wolfin @ 9 May 2019, 18:00)
Care nintendo..swich?

Le de revenit la gaming pt mine...hmmm.....baga divort 1/2.
*



Da
wolfin
Hmm....
dandobre
Treaba cu jocurile pt copii e un pic alambicată. Contează f mult pe ce deviceuri se joacă cei din anturajul lor și e ușor de înțeles de ce. In opinia mea, pt băieți cel puțin, merită luat direct PC, consolă fiind doar ceva intermediar. Trendul acum este de a se juca pe PC iar ei sunt influențați f mult de gamerii de pe YouTube pe care îi urmăresc și îi imita, stand toată ziua cu căștile alta pe cap in fața calculatorului.....
wolfin
I am luat..xbox one s.

Kinetic ul il iau sh plus adaptor
xmisterx
O alegere buna zic eu.
wolfin
E o chestie ce nu o inteleg.

Controller ul e varza....


Oribil
... sleep.gif

Nu intelegeam..de ce PC. rolleyes.gif
xmisterx
Probabil ca nu esti tu obisnuit cu el, sunt o multime de oameni care prefera controler-ul in locul unei tastaturi, in general jocurile pt console sunt bine optimizate pt controlere.
silvanu96
A zis sefu pana in 1500 lei laptop. Ce sa aleg si eu?
am vazut niste Lenovo-ThinkPad refurbish ,cu 3 ani garantie, pe la pchouse...
Voi ce ziceti?
R19/16v
Sefu'i cam kitra, da' tu te uiti bine.

13 May 2019, 11:35:
Ce faci cu el?
gabize
La 1500 cu tot cu SO, pe firmă?
Dacă da, și e unealtă de lucru zilnică, banii-s mult prea puțini.
silvanu96
Cataloage, oferte, situatii, pdf si xlsx la greu, email si un pic de ...renoforum ...smile.gif)
Solon
Refurbished nu merge?
silvanu96
Pai am zis ca ma uit la niste Lenovo refurbished...
einstein1984
desktopul meu are o placa de baza Asrock B85MPro3, cu port PCIE3.0 16X.
ca placa video am un Nvidia 9600GT care nu da sunet in portul HDMI (trebuie un strap de la placa de baza de pa SPDIF spre placa video pe care nu-l mai am).
Auzisem pe undeva un Radeon ar pûtea face asta nativ, direct fara strap. Ar fi unSapphire Radeon RX 550 PULSE 2GB GDDR5 128-bit o solutie? As vrea sa-l trec direct in TV , ca un fel de mediacenter.
cj98czh
Am acasa atat un Nvidia 1050 TI cat si RX560 OC, ambele dau sunet pe HDMI .... inainte de 560 a fost un 550 de care intrebi tu ... si aia da sunet pe HDMI ..

nu stiu la ce folosesti placa dar eu as zice ca daca tot vrei placa noua sa te uiti catre un RX580 .... daca doar pt filme merge si un 550 fara greata
xmisterx
E buna pt ce vrei sa faci cu ea, sper ca nu o iei noua... 9600GT a fost o placa foarte buna acum 7-8 ani in urma.
wolfin
unsure.gif ce chineza vb voi acolo

..laptop ul trebe sa aiba sub 2 kg .si.ssd.

Restul e batman batman.

La 15oo lei...doar se zicea solon..poate....
einstein1984
placa as vrea sa fie noua... nu o folosesc eu prea des, dar macar sa stiu ca tine, garantie etc. daca e sa joc ceva, vor fi chestii old school, care ar merge si cu 9600 GTul deci nu as da prea multi bani
cj98czh
vezi un RX560 OC de 4 GB, diferenta de pret este mica compa. cu RX550
Rimio de Vassur
QUOTE(silvanu96 @ 13 May 2019, 12:34)
A zis sefu pana in 1500 lei laptop. Ce sa aleg si eu?
am vazut niste Lenovo-ThinkPad refurbish ,cu 3 ani garantie, pe la pchouse...
Voi ce ziceti?
*




Incearca sa ii explicit ca la banii astia, peste citeva luni trebuie sa ia altul si il costa mai mult. Mai bine da putin mai mult acum, de exemplu: asta
wolfin
Ai uitat de SO.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.