Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Averile Bisericesti
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
R19/16v
Da' de unde vin "donatiile" alea cu care construiesc retarzii astia ditamai catedralele si cu care platesc hauru' ala de le atarna de gat?
Or veni si de la doctori?
spy_oh_joy1389
Două exemple:
http://incomemagazine.ro/articles/chirurgu...lda-din-somalia

http://gazetarul.ro/daniel-murariu-medicul...-europa-de-est/

Ăștia fac din banii lor și din timpul lor. Popii din banii cui oare au făcut spitale și cantine sociale? Nu mai bine ar face statul direct fără să mai treacă prin mâna lor?
Alexandar
QUOTE(PhilipMorris @ 2 Nov 2015, 10:10)
Trebuie sa ai vreo forma de deficienta neuronala acuta sa gasesti biserica vinovata pentru asta.
Si ma intreb, ce fel de masina are proprietarul clubului, si ce fel de scaune? Sau cel care a facut renovarea, sau cei care au semnat autorizatiile de functionare?
Aceste posturi trebuiesc moderate, parerea mea, cata vreme au caracter malitios si duc spre o denigrare publica a unei institutii a statului.
Am vazut preoti care au construit spitale sau scoli, dar niciodata un doctor sa construiasca biserici.
Din clipa in care postez imi dau seama ca nu are rost sa o fac. Si totusi.
*




Evident ca biserica nu e vinovata si nici macar n-a acuzat nimeni cum c-ar fi vinovata. Ci doar ne asteptam la mult mai multe actiuni din partea acesteia, atata timp cat are parte de atat de multe beneficii, atata timp cat exista de 50 de ori mai multe biserici decat spitale sau centre medicale.
Degeaba te intrebi ce masina are proprietaru', caci probabil are una la fel de jmechera ca si a superfericitului, doar ca diferenta se face prin prisma provenientei bugetului din care a fost achizitionat automobilul.
Postari care duc spre denigrarea publica a BOR? Pai lasand la o parte nefericitul incident care e subiectul acestor zile, exista zeci/sute de motive pentru care aceasta denigrare este mai mult decat intemeiata.
Preotii pe care i-ai vazut tu construind spitale si scoli, ma-ndoiesc c-au facut-o din bugetul lor propriu se personal.
spy_oh_joy1389
"E discutabil momentul în care s-a petrecut urgia, acela al unei sărbători drăcești. Nu prea mi-e clar de cînd avem, noi, românii, sărbători macabre; cu siguranță acum 20 de ani nu exista această făcătură importată numită Halloween. (...)"

Mor cu corelația asta rolleyes.gif
dacă se întâmpla în vinerea mare, era mai bine?
Alexandar
S-a intamplat si in vinerea mare, acuma zeci de ani, cand o biserica de prin Arges a luat foc si au murit 116 persoane, majoritatea copii. Tsunami ala din 2004 a venit in a doua zi de Craciun, spre exemplu.
Iar corelatia de care amintesti si tu, este intr-adevar una idioata. Din cate stiu eu, Halloween-u' ala e cu zi dupa nefericita intamplare.
spy_oh_joy1389
taci.gif

Văd ce circulă pe social media. Corelația e cea mai ușoară capcană în care pică orice om după care urmează adăugarea intenției. Știam de ele, era curios cine mai face corelații tâmpite fără să verifice happy.gif . Mai sunt exemple: Grue Church fire și Church of the Company Fire. "Shit happens" indiferent de ziuă...
MuciX
Alexandar
N-a iesit nici un adevar la suprafata, ci doar s-au luat la cunostinta niste statistici. Iar in toata ecuatia asta noi comparam Romania cu SUA sau Suedia, in conditiile in care, daca nu ma insel, nici un oras nu dispune de mai mult de 2 unitati de primire urgente?!
Iar chestia aia cu donatia e frumoasa, dar e irelevanta, in conditiile in care suma aia reprezinta doar impozitul pe profit pe care ar putea sa-l plateasca vreo micuta afacere BOR.
Daca vrei un exemplu adevarat de donatie bisericeasca, vezi initiativa bisercii ortodoxe cipriote.
spy_oh_joy1389
Cum o fi să donezi o mică parte din ce primești de la alții ca de restul să-ți faci clădiri și să te plachezi cu aur rolleyes.gif ?
CGB
si jiji a donat si-a facut case ptr amarati. si pablo escobar ajuta sarmanii. si al capone. si multi alti "haiduci" d-astia care erau si sint vazuti de amarati ca nijte mici dumnezei. da' in spatele acestor "acte de caritate" oare ce-o fi fost? sau ce-o fi?

ati vazut reactia preaimuibatului. mai ca nu le-a dat cu microfonu in cap alora de-i puneau intrebari. se vede c-a scos dovleacu impodobit cu olita aia de noapte in lume abia acu, fiind fortat de imprejurari.
si l-ati vazut pe ala de la catolici. care s-a dus acolo si cum a vorbit. si n-avea nimic de castigat. diferenta enorma.
cj98czh
Diferenta o face omul ... daca la Spartriarh nu ii ajungi cu trafaletul la nas ... celalalt pare a fi un om simplu care isi stie locul si menirea ...
cj98czh
Astia nu au inteles ca seful GODporatiei este cel mai tare si nu i-au aratat respectul cuvenit .. ci dosul .. desigur i se rupe la mai marele mafiot de fraierii astia ...

http://www.realitatea.net/cum-a-fost-primi...ii_1823701.html
tomageorgian
dp FB


CODE
Dar unde erau tinerii frumosi si liberi cand Basescu si Boc inchideau spitalele? Dar chiar ne-am tampit cu totii? Ce e cu ura asta parsiva si nerusinata impotriva Bisericii? Ca sunt nu stiu cate biserici si nu stiu cate spitale. Si ca unde e Patriarhul, unde sunt preotii? Ce sa faca preotii? Defibrilari, intubatii, sa conduca ambulante, ce sa faca? E incredibil cata ura zace intr-o generatie pe care o credeam altfel@
MuciX
Problema nu e ca s-au inchis spitalele alea (desi este si asta o parte din problema), problema este ca alea ramase sunt praf si fara medici. Am vazut acum o comparatie ca sunt 51 de spitale si 338 de Mega Image in Bucuresti. Ar putea fi suficiente aceste spitale, dar ar fi dotate cum trebuie, atat ca facilitati cat si ca numar de personal.
Logodnica mea lucreaza in genetica si imi spunea ca e un rai al oamenilor de stiinta in unele spitale, camere pline de aparatura, dar pe care nu le foloseste nimeni, doar strang praf. Fie nu au instruit medicii pe ele, fie nu au reactivi, ca licitatia a fost facuta pe genunchi.
Problema cu bisericile este ca Romania este un stat laic, prin constitutie, asadar nu are statul ce cauta sa finanteze culte, sau sa doneze terene/cladiri, etc. Valabil pentru orice cult, nu doar cel Ortodox.
Ceea ce se intampla aici este ca in loc sa finantam acele spitale si sa ne asiguram ca sunt administrate cum trebuie, finantam biserici. Asta este problema.
Nu am nimic cu nicio biserica, personal nu cred ca am intrat vreodata intr-una pentru ca am vrut eu, numai manat de parinti, sau la nunta vreunui prieten, dar tot cred ca ar trebui sa existe, numai ca nu finantate public. Sa doneze enoriasii, daca simt nevoia, dar veniturile si proprietatile cultelor sa fie fiscalizate si impozitate.
argon
Donează și enoriașii la greu, stai liniștit, pa lângă partea dată de stat. Și aia sunt bani la negru..o grămadă.
Alexandar
QUOTE(tomageorgian @ 6 Nov 2015, 11:51)
dp FB
CODE
Dar unde erau tinerii frumosi si liberi cand Basescu si Boc inchideau spitalele? Dar chiar ne-am tampit cu totii? Ce e cu ura asta parsiva si nerusinata impotriva Bisericii? Ca sunt nu stiu cate biserici si nu stiu cate spitale. Si ca unde e Patriarhul, unde sunt preotii? Ce sa faca preotii? Defibrilari, intubatii, sa conduca ambulante, ce sa faca? E incredibil cata ura zace intr-o generatie pe care o credeam altfel@

*



Cine-i asta pe care-l citezi tu? Aparent unu' care nu stie in ce context au disparut alea 60 de spitale (sau cate erau). Mbuuun, apoi a trecut minunatia aia de criza si cate s-au redeschis din alea 60? 1!! Unul singur. Asa ca in privinta asta, comparatia dintre competentele/incompetentele lu' Boc si Ponta, nu-si are rostul. Iar in privinta bisericii, nu era vorba neaparat de prezenta lor, ci de actiunile pe le puteau face in acest sens. Puteau si eu sa miste mai multe dejte, daca tot au atatea beneficii din partea statului.
PhilipMorris
Cum a zis si omu de mai sus, defribilari, intubatii, etc. Sa iti urmeze exemplul, cred ca nu ai mai inchis un ochi de la tragedie.
tomageorgian
@ Alexandar este domnu de aici https://www.facebook.com/gabriel.andronache...6338630?fref=nf

De ce are nevoie biserica sa supravietuiasca?
De apa, aer si fraier!
Alexandar
QUOTE(tomageorgian @ 6 Nov 2015, 12:55)

De apa, aer si fraier!
*

up.gif
vallixx
QUOTE(PhilipMorris @ 6 Nov 2015, 11:31)
Cum a zis si omu de mai sus, defribilari, intubatii, etc. Sa iti urmeze exemplul, cred ca nu ai mai inchis un ochi de la tragedie.
*



Eu zic ca ar fi bine sa nu mai facem pe prostii, ca exista un risc sa ramanem asa...si eu unul nu vreau sa mi-l asum.

Preotii aia ....... eu nu vreau sa faca intubatii, nici soferie de ambulanta si nici defibrilari.
Pot insa sa faca niste chestii, hai sa-ti dau un "hint'

1. Pot sa doneze din banii aia foarte multi, facuti fara factura si chitanta, pentru victime. Ori pentru dotarea unor spitale...daca tot se dau binefacatori

2. Ar putea biggrin.gif sa plateasca taxe, taxe din care s-ar putea investi major in infrastuctura, in spitale , in sosele (pe care sa ajunga ambulanta mai repede la spitale), in transportul public (bonus, le-ar ajunge enoriasul mai repede in biserica).

3. Pot sa doneze sange. Da, cativa au facut-o, felicitari lor.

4. Pot (puteau) sa faca slujbe si sa se roage pentru cei care au murit acolo la Colectiv, dar ce sa vezi....puteau sa o faca in fata la Colectiv. Asa cum se face slujba si la groapa in cazul unei inmormantari, acasa la tine in cazul unei sfestanii....etc etc.

Asta cu " ne rugam numai in biserica " e o laba trista. Cand vine cu rahatul ala ud sa-ti flencane peretii ca sa-si ia cei 10 lei, e in biserica cumva?
Sau cand a venit PFA Danut Trafalet BOR SRL SA Import Export cu unealta muncii, trafaletul, tot in biserica la el era?

Pentru unii oameni, chiar si o slujba de pomenire acolo in fata la Colectiv ar fi insemnat mult sufleteste, chiar daca pentru mine nu inseamna nimic.

5. Ar putea sa nu mai ceara finantari de la stat (da stiu ca e hazliu, cine dracu s-ar deconecta de la conducta cu bani)

6. Ar putea sa termine cu tampenia asta de a se preda religie in scoli si chiar mai mult decat atat, ar putea sa propuna ca scolile sa aiba in loc de orele de religie cu totul alte ore, de exemplu ore de prim ajutor, de educatie sexuala (evident in functie si de varsta copiilor), ore de predare de notiuni de igiena.... etc.
Ca poate daca viitorul enorias ar stii cum e cu sexu' si cu contraceptia, poate nu ar mai existea atatea avorturi, pe care biserica le vede ca un pacat. Deci ar fi...prevenirea unui viitor pacat. biggrin.gif si toti stim ca e mai bine sa previi decat sa tratezi.

7. PFA Danut Trafalet BOR SRL SA Import Export ar putea sa-si treaga Mertanul pe GPL, sa consume mai putin din finantari radmasa.gif si eventual sa placheze porcaria aia de catedrala cu tigla nu cu aur. tongue.gif sau poate chiar sa nu o mai faca deloc.
PhilipMorris
Valix, respect punctul tau de vedere. Dar imaginea de ansamblu este mult mai larga decat poate percepe ochiul uman, trecut prin filtrul mintii imbuibate de feisbuc, politic, economic si social.
Raspuns la hint vrei?
Punctele 1,2,5 si 7 sunt de ordin material. Familiile indurerate acum nu pot fi incalzite de donatii, ei isi vor copiii inapoi. Este o ducere continua spre material a valorilor de ordin mult mai inalt. Nu o sa te ridice nimeni deasupra gandirii asazis pragmatice, de fapt potrivit ar fi superficiale. Nici eu prin postul asta, nici feisbucu. Du-te la o familie care isi plange copilul ars pe masa la ora asta si spune-i ca biserica nu doneaza bani, ti s-ar face tie rusine de tine.
Punctele 3 si 4 - deja au facut, numai ca tu nu stii, eu da.
Punctul 6 - daca ai copii, stii ca parintii au votat in proportie de 95% in favoarea orei de religie, fara sa ii impinga niciun sait de socializare de la spate.
Am pretentii de la tine.
Si pentru violatorii de linkuri: succesuri.
MuciX
QUOTE(PhilipMorris @ 6 Nov 2015, 14:04)
Punctul 6 - daca ai copii, stii ca parintii au votat in proportie de 95% in favoarea orei de religie, fara sa ii impinga niciun sait de socializare de la spate.
*


Link? Asa ceva nici Iliescu nu a reusit, in mai 90.
VladSoare
QUOTE(PhilipMorris @ 6 Nov 2015, 14:04)
Punctele 1,2,5 si 7 sunt de ordin material. Familiile indurerate acum nu pot fi incalzite de donatii, ei isi vor copiii inapoi.
*

Punctele de ordin material pot ajuta ca pe viitor să fie mai puține familii îndurerate. Pot ajuta ca pe viitor să existe spitale funcționale, în care aparatura să fie funcțională, nu doar piesă de mobilier. Dacă pe morții de-acum nu-i mai aduce nimeni înapoi, măcar pe viitor vor fi mai puțini morți.
Pe bune, cîteodată am impresia că faci special pe prostul, ca să faci mișto de noi. wacko.gif

QUOTE(PhilipMorris @ 6 Nov 2015, 14:04)
Punctul 6 - daca ai copii, stii ca parintii au votat in proportie de 95% in favoarea orei de religie, fara sa ii impinga niciun sait de socializare de la spate.
*

Serios? Ai și vreo sursă pentru asta? De unde ai scos procentul?
sb-55-dan
QUOTE(MuciX @ 6 Nov 2015, 14:15)
Link? Asa ceva nici Iliescu nu a reusit, in mai 90.
*


Crede si nu cerceta. icon_mrgreen.gif
b76bgaarh
simplu. cati nu sunt inscrisi la ora de religie?
VladSoare
Păi nu știu. Să ne spună colegul cîți nu sînt înscriși. Dar cu un link credibil, nu cu vorbe.
cj98czh
Juniorul meu este inscris la ora de religie .. si nu pentru ca sunt eu de acord cu ineptiile scrise acolo .. ci pentru a vedea si cealalta parte .. astfel ca atunci cand o sa fie in stare sa poata alege singur ..

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20564...doxe-romane.htm

Sunt tare curios cum declara sumele primite "la negru" ... ha, ha, ha ..

Astia chiar nu s-au prins inca ca este nevoie de o reforma pentru a aduce biserica din evul mediu in 2015?!?

Se pare ca nu ...
MuciX
up.gif
R19/16v
QUOTE(PhilipMorris @ 6 Nov 2015, 14:04)
Punctul 6 - daca ai copii, stii ca parintii au votat in proportie de 95% in favoarea orei de religie, fara sa ii impinga niciun sait de socializare de la spate.
*


slap.gif slap.gif slap.gif slap.gif
spy_oh_joy1389
PhilipMorris: Se vede că n-ai cont pe Facebook și nici idee de ce a circulat în acea perioadă.
b76bgaarh
nu ai facebook nu egzisti.

MuciX
group_pointing.gif
PhilipMorris
QUOTE(VladSoare @ 6 Nov 2015, 14:49)
Păi nu știu. Să ne spună colegul cîți nu sînt înscriși. Dar cu un link credibil, nu cu vorbe.
*


Analiza pe un text ales la intamplare.
Incepe cu un nu stiu, care ne spune atat despre ce a inteles autorul din ceea ce s-a vorbit cat si despre tenacitatea acestuia in a vorbi in necunostinta de cauza.
Mai departe, avem expresia sa ne spuna colegul, o expresie auzita in general in trafic, prin statiile radio care faciliteaza rulajul in conditii de ilegalitate . Posesorii acestui gen de limbaj mai folosesc si expresii ca: liber colegul, drumuri bune sa ai colegul samd, toate cu scopul, repet pentru a intari, de a facilita rulajul in conditii de ilegalitate atat al lui cat si al altora ca el.
Apoi expresia cati nu sunt, o expresie care ne indica improbabilitatea afirmatiei autorului datorita contradictiei din termeni, si anume a putea spune cati nu sunt (corect gramatical de altfel, dar ilogic in folosire ca parte a negarii unui subiect in speta pozitiv, de existentialitate). Mai observam si o deficienta de exprimare, in sensul ca nu se foloseste cîți nu sunt, ci cati nu este.
Mai departe, avem o dovada de ambiguitate maxima. Adica Dar cu un link credibil, nu cu vorbe. Sa spui ceva, dar totusi cu un link si nu cu vorbe, reprezinta chintesenta acestei postari.
VladSoare
Mă îngrijorezi. Ai băut ceva? huh.gif
spy_oh_joy1389
Mai mult ce n-a băut azi...
MuciX
Cafeaua sigur nu inca.
corneliassy
QUOTE(Alexandar @ 6 Nov 2015, 10:08)


Ai ridicat mingea la fileu. In Iasi este spital care "ingrijeste gratuit" cazurile sociale, hotel care ar fi trebuit sa fie "acoperamant social", restaurant care ar fi trebuit sa fie "cantina sociala" si cireasa de pe tort, la mitropolie se sta la coada, in fiecare zi, pentru donat bani pe sicriul sfintei Parascheva si se aduna cam 20-30 de lei pe minut.
Si deoarece e criza mare primaria s-a gandit sa le mai faca un cadou. In link e gresita evaluarea terenului. 40-50 de euro este mp undeva pe la periferie. In buricul targului ar trebui sa fie de 10 ori mai mult.
http://adevarul.ro/locale/iasi/cadou-post-...2a15/index.html
RazvanF
“Abordarea terenului într-un parcaj subteran nu este cea mai bună soluție în momentul de față“, a precizat viceprimarul Mihai Chirica.

Dar un parc pentru copii nu se poate amenaja ?! ..Ummm...rasetele copiilor deranjeaza inalt prea sfiintiile sale de la slujba ....
vallixx
QUOTE(PhilipMorris @ 6 Nov 2015, 17:52)
Analiza pe un text ales la intamplare.
Incepe cu un nu stiu, care ne spune atat despre ce a inteles autorul din ceea ce s-a vorbit cat si despre tenacitatea acestuia in a vorbi in necunostinta de cauza.
Mai departe, avem expresia sa ne spuna colegul, o expresie auzita in general in trafic, prin statiile radio care faciliteaza rulajul in conditii de ilegalitate . Posesorii acestui gen de limbaj mai folosesc si expresii ca: liber colegul, drumuri bune sa ai colegul samd, toate cu scopul, repet pentru a intari, de a facilita rulajul in conditii de ilegalitate atat al lui cat si al altora ca el.
Apoi expresia cati nu sunt, o expresie care ne indica improbabilitatea afirmatiei autorului datorita contradictiei din termeni, si anume a putea spune cati nu sunt (corect gramatical de altfel, dar ilogic in folosire ca parte a negarii unui subiect in speta pozitiv, de existentialitate). Mai observam si o deficienta de exprimare, in sensul ca nu se foloseste cîți nu sunt, ci cati nu este.
Mai departe, avem o dovada de ambiguitate maxima. Adica Dar cu un link credibil, nu cu vorbe. Sa spui ceva, dar totusi cu un link si nu cu vorbe, reprezinta chintesenta acestei postari.
*


Hai sa-ti simplific analiza. Ai afirmat ca 95% dintre parinti sau peste 95% dintre parinti au optat pentru prezenta la ora de religie a odraslelor. Ai si vreo sustinere pentru afirmatia asta sau este luata din burta? Cam asta intreba Vlad, scopul fiind acela de a stabili cam cata credibilitate sa dam informatiei pe care ne-ai furnizat-o cu atata amabilitate biggrin.gif
sb-55-dan
QUOTE(PhilipMorris @ 6 Nov 2015, 17:52)
Analiza pe un text ales la intamplare.
Incepe cu un nu stiu, care ne spune atat despre ce a inteles autorul din ceea ce s-a vorbit cat si despre tenacitatea acestuia in a vorbi in necunostinta de cauza.
Mai departe, avem expresia sa ne spuna colegul, o expresie auzita in general in trafic, prin statiile radio care faciliteaza rulajul in conditii de ilegalitate . Posesorii acestui gen de limbaj mai folosesc si expresii ca: liber colegul, drumuri bune sa ai colegul samd, toate cu scopul, repet pentru a intari, de a facilita rulajul in conditii de ilegalitate atat al lui cat si al altora ca el.
Apoi expresia cati nu sunt, o expresie care ne indica improbabilitatea afirmatiei autorului datorita contradictiei din termeni, si anume a putea spune cati nu sunt (corect gramatical de altfel, dar ilogic in folosire ca parte a negarii unui subiect in speta pozitiv, de existentialitate). Mai observam si o deficienta de exprimare, in sensul ca nu se foloseste cîți nu sunt, ci cati nu este.
Mai departe, avem o dovada de ambiguitate maxima. Adica Dar cu un link credibil, nu cu vorbe. Sa spui ceva, dar totusi cu un link si nu cu vorbe, reprezinta chintesenta acestei postari.
*


Ai evitat raspunsul ca un adevarat politician. icon_mrgreen.gif
tomageorgian
Adevar
cj98czh
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Din leul prostului smile.gif poate ..

5 lei la tine nu se simte .. dar la ei se aduna smile.gif ... un A8 un S klasse .. ca fraieri sunt smile.gif

[attachmentid=1628013800]

[attachmentid=1628013801]
mircea_aq
Domnu' a dat, si i-a umplut de har.
Tot Domnu' a zis:

QUOTE
“Să nu poftești casa aproapelui tău; să nu poftești nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru, care este al aproapelui tău”

spy_oh_joy1389
A zis și cum să-ți bați sclavii prin zona aia, nu?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.