Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Poze si filme din "Iepoca de aur" Cine detine
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Axe
............

6 Jun 2014, 11:36:
Sa incercam sa recunoastem, toate sunt din Bucuresti. smile.gif
papa_mulo
Unele sunt usor de ghicit(evidente), altele mai putin. As incepe eu cu una mai putin evidenta, fantana arteziana e fantana Miorita.
Sunt curios penultima din ce local e...
Kojak
Penultima din randul de sus (de la stanga, la drepata) - Ferentari sau Dr. Taberei?
papa_mulo
Nu stiu ... dar in ferentariul cred ca nici nu exista pe vremea cand a fost facuta poza aia(cred ca anii 60 cel mult inceputul anilor 70)
Kojak
din cate stiu, intre 1970-1976 s-a construit maretu' cartier Ferentari. (ma refer la zona de blocuri)
de fapt tot in anii aia, s-a construit masiv in tot Bucurestiu', cam toate cartierele pe care le stim acum sub forma actuala au fost "finisate" atunci.
VladSoare
A treia de jos e din parcul Circului. Tonola cred că-i zicea pe vremea aia.
Penultima de sus nu-i nici Ferentari, nici Drumul Taberei. E la Lizeanu, se vede cinematograful Melodia.
Prima din rîndul de jos e tot în zona aia, dar mai încoace, mai spre circ. Ștefan cel Mare, probabil undeva între zona circului și spital.
Kojak
QUOTE(VladSoare @ 6 Jun 2014, 16:29)
A treia de jos e
*



...de la Universitate (aia cu ceasu', daca vb. de aceasi poza)

6 Jun 2014, 16:33:
QUOTE(VladSoare @ 6 Jun 2014, 16:29)
Penultima de sus nu-i nici Ferentari, nici Drumul Taberei. E la Lizeanu, se vede cinematograful Melodia.
*



Antepenultima (cel putin asa apare la mine) de sus, vrei sa zici, acool, da, e la Lizeanu.

Penultima, in continuare nu stiu de unde e. smile.gif
VladSoare
Hmmm... cred că nu le vedem toți în aceeași ordine. Probabil depinde de rezoluție și de dimensiunea ferestrei. unsure.gif

Kojak
QUOTE(VladSoare @ 6 Jun 2014, 16:29)
Prima din rîndul de jos e tot în zona aia, dar mai încoace, mai spre circ. Ștefan cel Mare, probabil undeva între zona circului și spital.
*



Da, e clar, le avem pozitionate diferit fotografiile biggrin.gif

prima din randu' de jos e de pe Calea Victoriei, in fundal Palatu' Telefoanelor.
VladSoare
Singura care mi-e neclară este a cincea din coadă, aia cu blocuri scunde și scuarul plin de flori pe mijloc.
Și, bineînțeles, aia cu interiorul localului.

Edit: ba nu, ba nu. M-am prins. E Glinka, zona oficiului poștal 30.
Kojak
QUOTE(VladSoare @ 6 Jun 2014, 16:37)
Singura care mi-e neclară este a cincea din coadă, aia cu blocuri scunde și scuarul plin de flori pe mijloc.
*



E, de aia zic io ca e din Ferentari.
VladSoare
Seamănă cu Glinka. Blocul al treilea din stînga, ăla mai lung, pare a fi cel cu poșta și fiscul, iar peste drum de el, unde-i o zonă mai largă între blocuri, este părculețul cu cinematograful Floreasca.
Kojak
Sa stii ca ai dreptate...in Ferentari, blocurile alea nu aveau balcoane iesite-n consola, cel mult logii.
Highwayman
Cea cu lacul este Parcul Circului?
Iar in cea cu CInema Melodia, prima scara de la blocul de dupa Lizeanu din cate stiu eu s-a prabusit la cutremurul din '77. Acum este un hotel lipit de bloc.
Kojak
QUOTE(Highwayman @ 6 Jun 2014, 16:46)
Cea cu lacul este Parcul Circului?
*



Asa zic si io...din pozitia fotografului, in stanga ar fi b-dul Lacul Tei.
VladSoare
Sigur acolo e. Recunosc blocurile din fundal și scărița din dreapta care coboară spre aleea de jos, de lîngă lac. Am copilărit acolo. Mergeam la școală prin parcul ăla. smile.gif
Kojak
Ce lipsa de vegetatie era la vremea aia in zona blocurilor.
Cand eram io copil, deja era foarte umbroasa zona. smile.gif
VladSoare
Așa-i. Nici eu n-am apucat vremurile cînd arăta așa.
Kojak
Va mai amintiti? Cea mai proasta guma de mestecat, daca i se putea spune asa, ever. De-aia se si gasea peste tot.
"Termen de garantie NELIMITAT" radmasa.gif
Si compozita era dementiala biggrin.gif

L.E. Mai era una tot asa, 100% autohtona, sub forma de tigarete...aia era ceva mai acceptabila parca.
Highwayman
Ce bun era iarna derdelusul din Parcul Circului....
VladSoare
O, da, guma aia tare ca piatra, care se înmuia în gură după cîteva minute. Dacă mușcai din ea îți rupeai dinții. biggrin.gif
Derdelușuri erau două. Unul la coada lacului, cam prin zona de unde-i făcută poza de mai sus (poate vreo cincizeci de metri mai înapoi față de locul ăla), și care dădea pînă-n buza lacului, ba uneori se prelungea și ajungeam cu sania pînă pe lac, cînd era înghețat. biggrin.gif
Și unul în partea din spate a parcului, acolo unde aleea principală se despărțea în două - una o lua pe jos, iar alta urca pe deal, iar derdelușul era pe dealul ăla, între cele două alei. Iubeam iarna pe vremea aia. wub.gif
Kojak
QUOTE(VladSoare @ 6 Jun 2014, 17:22)
O, da, guma aia tare ca piatra, care se înmuia în gură după cîteva minute. Dacă mușcai din ea îți
*



In schimb, era ciocolata aia chinezeasca sub forma de mini-lingouri de aur (nu gasesc pe google nicaieri poze), foarte buna mi se parea.
Oricum, nu puneai usor gura pe asa ceva.
Highwayman
Lingouri si monede. smile.gif Si bomboane cubaneze.
Kojak
da, da...exact, cu alea mi-am "intarit" dintii si-au ajuns ca-n avatar radmasa.gif
erau verzi, galbene si portocalii
alea verzi, de menta erau preferatele mele.
VladSoare
Ale mele erau alea portocalii. Dar nici galbenele nu le refuzam. wub.gif
Highwayman
Adevarul este ca pe vremea aia ne bucuram de orice. Imi aduc si-acum aminte ce placere era sa inmoi limba in bomboanele CIP la cutiuta.
Kojak
si cu invelitoarea din ceolofan de la cubaneze, ia ziceti, ce faceati? biggrin.gif
Axe
QUOTE(papa_mulo @ 6 Jun 2014, 15:08)
Unele sunt usor de ghicit(evidente), altele mai putin. As incepe eu cu una mai putin evidenta, fantana arteziana e fantana Miorita.
Sunt curios penultima din ce local e...
*



Si eu, cred ca nu-i de pe litoral, poate ceva din Bucuresti !?


QUOTE(Kojak @ 6 Jun 2014, 15:13)
Penultima din randul de sus (de la stanga, la drepata) - Ferentari sau Dr. Taberei?
*


Glinka 100% smile.gif
VladSoare
Cu celofanul nu-mi amintesc ce făceam. Cred că nu făceam nimic, îl aruncam. unsure.gif
Laurentziu83
Cladirea exista. smile.gif
[attachmentid=1627948911]
Kojak
QUOTE(VladSoare @ 6 Jun 2014, 19:50)
Cu celofanul nu-mi amintesc ce făceam. Cred că nu făceam nimic, îl aruncam. unsure.gif
*



Il foloseam la fluierat. smile.gif
Axe
București, strada Lipscani, 1956
UXE
QUOTE(Kojak @ 6 Jun 2014, 17:25)
In schimb, era ciocolata aia chinezeasca sub forma de mini-lingouri de aur (nu gasesc pe google nicaieri poze), foarte buna mi se parea.
Oricum, nu puneai usor gura pe asa ceva.
*




buna rau aia, cum dreacu se numea?


.. si mai era un tip de guma de forma unei tigari.. era topitoare? unsure.gif
VladSoare
Aia ca o țigară era bună, dar nu se prea găsea decît foarte rar. În rest... tot Gumela era de bază. biggrin.gif
Nu cred că era topitoare, parcă-mi amintesc că era gumă de mestecat obișnuită. Dar e posibil să nu-mi amintesc bine, pentru că n-am prea avut din aia.
UXE
Nu vreau sa ii fac reclama , dar cine doreste sa cumpere guma turbo smile.gif



user posted image

27 Jun 2014, 13:24:
Cum a mutat Ceaușescu un bloc din Alba Iulia, cu locatarii în el!

user posted image
calinnov
QUOTE(UXE @ 26 Jun 2014, 14:23)

<span class='edit'>27 Jun 2014, 13:24:</span>
Cum a mutat Ceaușescu un bloc din Alba Iulia, cu locatarii în el!

user posted image
*



Foarte fain, eram un mic spectator atunci, si-mi aduc aminte cat de incet se misca blocul acela pus in miscare de niste pistoane hidraulice.
NB
74r12
O colectie impresionanta... wub.gif

Enjoy !!
74r12
Romania in 1964

https://www.youtube.com/watch?v=zfviSFAwUPE
Axe
My Webpage
crisolro
http://rezistenta.net/2015/01/bucuresti-va...6-germania.html
sper ca nu s-a mai postat
Axe
...............
UXE
Rahova? smile.gif
vallixx
Rahova azi !
diesel_power
Rahova si peste 50 de ani.
Axe
Poate avem o poza cu cladirea azi? smile.gif
meganus_bicorpus
e incredibil ce industrie s-a construit in 30 de ani si cat de repede s-a distrus totul...
http://fototeca.iiccr.ro/browsesection.php?section=KA&pg=MTA
meganus_bicorpus
la Timisoara a inceput revolutia, tot de acolo va veni si schimbarea...
amunRA
QUOTE(meganus_bicorpus @ 12 May 2015, 15:12)
la Timisoara a inceput revolutia, tot de acolo va veni si schimbarea...


Adica ... ne intoarcem inapoi? biggrin.gif
Laurentziu83
M-am linistit, e doar un muzeu. Cand mai ajung la Timisoara, poate imi fac timp si il vizitez.

Fie si numai pentru sambata ca zi lucratoare, nu m-as mai intoarce la regimul comunist.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.