Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Poze si filme din "Iepoca de aur" Cine detine
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
RADU__
Aceasta cutie de Perlan Alb, am gasit-o acum un an in beci. Am pastrat-o pentru ca este intacta sigilata (ma rog....lipita stiti voi cum era) si pare ca pudra inca rezista. Nu stiu din ce an este.
Axe
Mai cauta, de obicei valuta se ascundea in beci langa perlanul alb !!! biggrin.gif
Laurentziu83
Valuta daca e ascunsa de pe timpul lui Nea Nicu nu mai are valoare decat ca sa aprinzi gratarul cu ea.
sorinrs
Dolarii sint buni si in ziua de azi....aia nu se prescriu niciodata.
Kojak
Din ce stiu, sucursalele BCR schimba dolari vechi de pana in jurul anului 1950.
Daca nu, la BNR, fara probleme se pot schimba.
Axe
Prospaturi smile.gif
Kojak
...O tempora! O mores!

Ce odioase erau casele alea de marcat...imi aduc si acum aminte de zgomotul lor specific. biggrin.gif
crisolro
poze
https://www.facebook.com/#!/pages/Copil...239523079501013

mostra - 3 ligheane
solidconvert
Ce tare!... am copilarit pe strandul asta... ce bai mai trageam pe la 2-3 dimineata, cand veneau administratorii si puneau calupurile alea de gheata in bazine sa mai raceasca apa... wub.gif
Axe
Scormoniti aici, o sa gasiti fotografii extraordinare smile.gif
silvik1313
http://www.flickr.com/photos/danvartanian/...57594166834095/
Stiu ca a fost postata si mai sus dar mi se pare interesanta seria de commenturi de sub aceasta imagine smile.gif

Articole si comparatii interesante si foarte bine documentate se gasesc si pe www.rezistenta.net

Spre exemplu: http://www.rezistenta.net/2010/10/cartieru...i-document.html
Axe
Super fotografii smile.gif
Va solicit putin atentia cu o fotografie care mi se pare a fi strada pe care m-am nascut icon_mrgreen.gif
Stie cineva daca asta e intrarea pe strada Mieilor(vis-a-vis de Maior Coravu - Stadionul National) ?
Respectiva cladire cu balcon pe colt imi amintesc ca era centru de paine !?
MDD
Am fost la liceul din fata....parca acolo era centrul de paine si sursa noastra de batoane la 1 leu si sana!
Axe
Adica la Racovita, fost ind.37, tot acolo am terminat si eu smile.gif
MDD
Da, profil sportiv, dupa ce ne-au mutat de la Caragiale-liceul 35
crisolro
snooker
Axe
Daca juca si d-asta cum juca volei si nimeni nu putea sa-i de aun sfat ca el le stia pe toate, iti dai seama ce iesea acolo !? smile.gif
UXE
pai juca singur tongue.gif
Tamango
user posted image
b76bgaarh
remember.....
octavian.gagu
http://www.trilulilu.ro/muzica-diverse/mel...arianta-hip-hop
...emotionanta...
Axe
cateva noutati smile.gif
edv_ro
QUOTE(b76bgaarh @ 25 Jan 2014, 23:23)
remember.....
*




Cafea Alvorada poti gasi in magazinele LIDL.
Axe
My Webpage
svclio
QUOTE(Axe @ 18 Feb 2014, 05:55)

wub.gif
Tamango
mersi de link up.gif
diesel_power
Foarte interesanta prima poza a lui Axe. Fotograful a stat undeva la baza dealului mitropoliei. Se poate vedea mare in dreapta Magazinul Unirea (sub forma lui veche) si Hala Unirii mai in stanga. Santierul in desfasurare am sa presupun ca este pentru metrou.
Pe forumul tramclub.org mai sunt entuziasti ai metroului, ar aprecia tare daca ar vedea poza asta biggrin.gif

Perspectiva echivalenta zilelor noastre ar fi asta: My Webpage
Axe
Un Polar ceva ?!
Axe
Multe noutati aici: My Webpage
RADU__
De multa vreme pastrez aceasta cutie si continutul ei. Nu m-am indurat sa o arunc, ca o marturie a ceea ce a fost. Oare macar acum ar putea fi pretuita? Ca la vremea cand era noua....nu prea dadeam doi bani pe ea, chiar daca costa 5,75lei.
Axe
Imi amintesc, iti ramanea pe mana numai lipici din ce naiba era facut cu clei de oase !? Ce-i mai interesant este pretul trecut direct pe ambalaj, deci ala nu trebuia sa fie modificat niciodata pentru ca ar fi urmat modificarea matritei de turnare a cutiei ! smile.gif
VladSoare
O, ce porcărie lipicioasă și scîrboasă era... Îmi amintesc de ea.
Doar că eu mi-o amintesc neagră. Exista și culoarea asta, sau poza e de vină? unsure.gif
Axe
Era si culoarea asta, le mai foloseam la ghidonul de cursiera, dupa vreo doua luni nu se mai lua lipiciul pe maini, se tabacea ! smile.gif)
RADU__
Cred ca toti am avut, sau mai avem prin casa asa ceva.
Dar la uzinele S.... R.... in anii '80, s-a dat o hotarare sa se reduca consumul de energie electrica in birouri cu 30%. Asa ca ...capete luminate, au dat solutia de a se inlocui in fiecare priza, un triplu stecher (cele trei normale de sus) cu un BIstecher ca cel din centru. Daca un triplustecher consuma intreaga cantitate si o impartea la trei, atunci EVIDENT ca un bistecher va consuma cu 33% mai putin. radmasa.gif
[attachmentid=1627936540]

<span class='edit'>10 Mar 2014, 00:07:</span>

Pe vremea cand eram pionier, toti aveam in trusa de traforaj aceste unelte de precizie pentru gaurire. De mentionat ca numai unii aveau si modelul cu manivela. Parca erau in trusele de traforaj care contineau si ciocan, cleste surubelnita si nu mai stiu ce.
[attachmentid=1627936541]

Si o mica paralelea intre ce a fost si ce este astazi asa zisa lanterna "Munca si Lumina". Este drept ca niciuna nu este Made in Romania, dar era foarte raspandita pe vremea.....
UXE
Ion Creangă, în vârstă de 48 de ani la vremea respectivă, apare alături de profesorul Alexandru C. Cuza și istoricul Nicolai Andriescu-Bogdan.



Este vorba despre o copie după o ferotipie realizată în 1885, la Slănic Moldova, unde Creangă se afla la tratament,



Despre acest eveniment chiar Andriescu-Bogdan vorbește în „Povești și bazaconii din Moldova”:

QUOTE
„Într-una din zile, venind un fotograf care poza pe tinichea – fotografie așa-zisă americană – invitai de mai multe ori pe Creangă să-și scoată poza. Dar mai totdeauna îmi răspundea: Decât să dau un frăncușor ca să mă vad lat pe tinichea, mai bine cumpăr cu el un coșuleț de brânză sau de păstrăvi și mi-a prii mai bine decât tinicheaua… Într-o zi, însă, aflându-se și cu dl. A.C. Cuza, îl hotărâi să ne pozăm tustrei în grupă; ne așezarăm într-un tufiș de lângă sala de cură, Creangă stând în picioare, îndărăt și noi pe o bancă, eu la stânga, Cuza la dreapta lui”.



user posted image



Potrivit sursei citate, ferotipia secolulu al XIX-lea era una dintre cele mai ieftine și accesibile forme de a deține o fotografie. Realizată la târguri, bâlciuri sau pe stradă, aceasta nu necesita cunoștințe temeinice de optică sau chimie.
mrc82
In the end all we need is a great comunal beach biggrin.gif
meganus_bicorpus
Ce de plaja era la Mamaia!
diesel_power
A intrat cu masina pe plaja, cocalar.
Axe
My Webpage
skmetaly
Niste poze foarte interesante, chiar inainte de revolutie https://imgur.com/a/1DzWP#0
Axe
Si una actuala !
Axe
Splaiul Independenței și râul Dâmbovița în 1979, văzute de pe podul Hașdeu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.