Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

pachet drumuri grele, pro, contra, ce se intampla daca "dispare"

aqua
post 18 Jul 2010, 22:10
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(Djibrille @ 18 Jul 2010, 21:47)
In privinta stabilitatii in schimb nu exista comparatie intre o masina fara PDG si una cu. Eu pot lua viraje mai largi si cu 140km/h fara sa am mari emotii pe cand PDG-urile iti dau senzatia de nesiguranta si in linie dreapta.


e f discutabila chestia asta, si depinde de sofer
smile.gif crede-ma, sunt in co si pe drumul intre sibiu si medias m-am luat cu alt megane, care avea PDG
eu am schimbat arcurile cu Eibach si amortizoarele sunt pe gaz
cel mai probabil respectivul era de 105 cp ca fugea mai repede trebuia sa o calc destul de tare sa ma tin de el
ideea este ca la curbe in care instinctul meu de conservare ma indemna sa o las mai moale, respectivul nici macar nu atingea frana, din spate nu parea ca se inclina prea tare masina lui, dar eu simteam ca ar fi bine sa o las mai moale, in conditiile in care am arcurile mai tari, si stiu cum era masina cu PDG si acum sigur e mai stabila decat inainte
deci parerea mea este ca depinde cat de inconstient e cel de la volan, sau cat de bine cunosti masina, pentru ca cel putin de 2 ori l-am vazut eu cum a depasit si nu i-au urat de bine ceilalti
concluzia...si cu PDG meganul ala fugea in curbe destul de bine ....mi-am adus aminte....un focus a vrut sa se tina de el si s-a lasat pagubas pana la urma

This post has been edited by aqua: 18 Jul 2010, 22:12


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 19 Jul 2010, 08:19
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




"In privinta stabilitatii in schimb nu exista comparatie intre o masina fara PDG si una cu. Eu pot lua viraje mai largi si cu 140km/h fara sa am mari emotii pe cand PDG-urile iti dau senzatia de nesiguranta si in linie dreapta.
Eu zic ca daca va e frica de gropi, canale, etc mergeti mai usor si ocoliti-le, in cazul asta fara PDG va va fi si mai usor"





Ca si cand groapa sau canalul tipa de la distanta "vezi ca sunt aici !!!".... radmasa.gif

Pana una alta, fiecare sa-si puna ce crede de cuviinta. Eu unul m-am convins: "FIGURILE DIN CAP" COSTA.

Si uitati-va la masina din semnatura: chiar arata nashpa cu PDG ?! blink.gif

This post has been edited by ritter: 19 Jul 2010, 08:23


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apsydude
post 19 Jul 2010, 10:32
Post #153


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 28 June 10
From: craiova




si a mea are PDG.

si da, e cam ridicata de fundulet in sus. dar prefer asa la cum ma stiu cum merg cu masina, si la ce gropi'n puzzle sunt pe drumurile din craiova.


--------------------
renault megane 2008 hatchback - DJ09TVX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Djibrille
post 19 Jul 2010, 14:05
Post #154


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 9 January 10




Ceea ce vreau sa spun eu e ca PDG-ul nu te ajuta la gropile de pe SOSELE pe care le poti parcurge fara probleme si fara el. Util ar fi fost daca ar fi facut si o intarire a componentelor trenului de rulare (gen bucsi, bielete etc.) De fapt nu sunt convins ca au schimbat macar amortizoarele si daca le-au schimbat, cele cu care le-au schimbat sunt mai rezistente decat cele vechi. Asa ca cu sau fara PDG trebuie sa fi la fel de prudent pe drumuri rele sa nu rupi ceva pe la roti, in plus de asta se si balangane (ruliu + tangaj ca sa ma exprim pe limba lui base) masina mai tare. Nu neg ca in Romania poate parea o idee buna sa ai un tren de rulare mai solid dar cred ca in cazul PDG-ul e mai mult o autosugestie( eu am vazut megane-uri mult mai tinere ca al meu- cu PDG in service cu bieletele varza pe cand la mine doar una are un usor joc- mecanicul chiar nici nu ar fi observat daca nu ii spuneam eu sa se uite atent-bine astia sunt si idioti bash.gif).
Intra-devar util e PDG-ul daca mergi mult pe drumuri forestiere neasfaltate, dar in cazul asta nu vad de ce nu mi-as cumpara cu 5000 EUR un Logan care e mult mai adecvat si de care nici nu mi-ar parea prea rau sa-l stric(unde mai pui ca si reparatiile ar fi mai ieftine). De fapt chiar folosesc un Logan la serviciu care a vazut tot felul de drumuri(pe unde nu m-as fi incumetat cu Megane-ul chiar si cu PDG) si inca nu da semne de slabiciune la trenul de rulare.
@ritter Da chiar arata naspa cu PDG. radmasa.gif


--------------------
Renault Megane II.1 1.5 dci 60KW/82CP 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 20 Jul 2010, 13:11
Post #155


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(Djibrille @ 19 Jul 2010, 14:05)
eu am vazut megane-uri mult mai tinere ca al meu- cu PDG in service cu bieletele varza pe cand la mine doar una are un usor joc- mecanicul chiar nici nu ar fi observat daca nu ii spuneam eu sa se uite atent- radmasa.gif
*


Comparatia cu masinile din service este eronata pentru ca tu nu stii cum au fost conduse. Poate erau masini de firma... in alta ordine de idei, ce sa-ntelegem din afirmatiile tale ca PDG-ul dauneaza bieletelor? wacko.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ravenx
post 20 Jul 2010, 14:04
Post #156


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 5 June 09




eu nu inteleg de ce toata lumea doreste sa faca curse cu orice masina ar avea! daca te opresti la semafor...si in stanga ta apare un matiz, soferu se uita la tine si vrea o liniutza, daca e intr-o dacie...cu mp3 player..iarasi se crede in ferrari si vrea liniuta!
fratilor...folositi masinile pentru ce sunt ele facute!
nu e vina celor de la renaul ca ei iti dau o masina sigura si tu vrei sa iei curbele cu 150+...si sa-i dai talpa peste tot!
eu unul sunt foarte multumit de masina asta...putin m-ai ridicata, spatiu foarte mult, atat in fatza cat si in spate, portbagaj....imens!
merge spre 90mii km si nu am avut nicio problema cu ea!
problema este urmatoare: respecta masina si te va respecta si ea pe tine!!!


--------------------
Megane 2 Estate 1.5dci 100cp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaicip03
post 20 Jul 2010, 14:07
Post #157


MEMBRU


Group: Members
Posts: 209
Joined: 20 October 09
From: BRASOV




aplauze.gif aplauze.gif aplauze.gif aplauze.gif salut.gif


--------------------
renault megane sedan meneger 2007 1.5 dci 101 hp ....... BLACK...
SI IN BRASOV SUNT MEGANURI...:P...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crazybogdan
post 20 Jul 2010, 14:17
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 15 April 09
From: Bucuresti




coolspeak.gif


--------------------
am avut Megane2 1.9dci 2005 -
pe viitor BMW Z8...sper
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 20 Jul 2010, 15:48
Post #159


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.361
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




@ravenx respekt.gif cheers.gif ai pus punctul pe i


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW Tiguan R-Line 2023
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Djibrille
post 20 Jul 2010, 22:08
Post #160


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 9 January 10




QUOTE(ravenx @ 20 Jul 2010, 15:04)
eu nu inteleg de ce toata lumea doreste sa faca curse cu orice masina ar avea! daca te opresti la semafor...si in stanga ta apare un matiz, soferu se uita la tine si vrea o liniutza, daca e intr-o dacie...cu mp3 player..iarasi se crede in ferrari si vrea liniuta!
fratilor...folositi masinile pentru ce sunt ele facute!
nu e vina celor de la renaul ca ei iti dau o masina sigura si tu vrei sa iei curbele cu 150+...si sa-i dai talpa peste tot!
eu unul sunt foarte multumit de masina asta...putin m-ai ridicata, spatiu foarte mult, atat in fatza cat si in spate, portbagaj....imens!
merge spre 90mii km si nu am avut nicio problema cu ea!
problema este urmatoare: respecta masina si te va respecta si ea pe tine!!!
*


Eu vorbesc despre stabilitate pe viraje si el imi spune despre liniute..... si spatiu, si portbagaj....Pfiu...
Iar aia cu respecta masina si te va respecta si ea e tare(pe linga limba de lemn implicita), as vrea sa vad cum o aplici cand iti va face balta pe locul din dreapta. Sigur se va potrivi perfect... radmasa.gif


--------------------
Renault Megane II.1 1.5 dci 60KW/82CP 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 20 Jul 2010, 22:36
Post #161


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(ravenx @ 20 Jul 2010, 15:04)
eu nu inteleg de ce toata lumea doreste sa faca curse cu orice masina ar avea!
*


eu nu inteleg de ce te-ai gandit tocmai la asta? blink.gif este clar...toti care isi modifica suspensia...arcuri+amortizoare...se duc la curse...cu meganu' de 80 de cai...dci.... Se pune alta suspensie si arcuri pentru a imbunatati stabilitatea...manevrabilitatea...franarea... este o mare diferenta intre meganul tau barca si un megane cu alte arcuri si amortizoare...sa nu zic sport...zic doar alte arcuri+amortizoare... treaba asta te poate scoate din unele situatii limita..cand eviti un caine, un sofer neatent...etc..cu pdg poti intra in balans si pa...ai pierdut masina.....Pdg este foarte bun pentru cei care au drumuri nasoale de facut si nu vor sa atinga cu burta de jos.drumuri de tara...etc.....este folositor si iarna...bineee..daca stii ce suspensie sa ti cumperi se poate regla si duritatea..si inaltimea...

This post has been edited by M i h a i: 20 Jul 2010, 22:37


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 20 Jul 2010, 23:10
Post #162


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.361
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




eu nu inteleg de unde scoateti voi concluziile astea cum ca daca ai pdg pierzi masina, te rastorni in sant, intri in gard etc daca iti iese o potaie in fata. fiti seriosi. masina e destul de stabila si asa la cat de lata e. crezi ca 3 cm inaltime conteaza asa mult? in alte situatii conteaza lungimea, dar la masini nu prea.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW Tiguan R-Line 2023
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 20 Jul 2010, 23:25
Post #163


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




nu este vorba numai de inaltime...de aia 3 cm.sunt mai multi factori.....nu a zis nimeni ca zbori cu pdg ul...merge...adaptezi viteza la masina si gata....dar pot fi unele cazuri cand depasesti limita ''safe'' si o suspensie potrivita te poate scoate din cacao..iar pgd ul te ajuta sa intri in balans ...si de aici..depinde de sofer... un renault care nu are pdg..si aici vorbesc de megane din 2003 pana in 2005...este mai stabil decat un megane cu pdg... este destul de costisitoare treaba..sa cumperi amortizoarele+arcurile ..care costa...daca vrei unele misto...daca erau ieftine toata lumea avea...

This post has been edited by M i h a i: 20 Jul 2010, 23:27


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 20 Jul 2010, 23:25
Post #164


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Probabil conduc eu ca o baba, dar nici macar o data nu am simtit ca pierd masina, ca intra in balans, ca ma duc in balarii, ca ma rastorn etc etc etc din cauza PDG-ului. Deviind putin, asta imi aduce aminte si de vesnica idiotenie referitoare la "lipsa de feedback" a directiei si de alte prostii absolut irelevante pentru un sofer normal pe care se trezesc unii sa le reproseze acestei masini, de parca ar trebui sa fie Porsche.


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 20 Jul 2010, 23:29
Post #165


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.361
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




chiar daca erau ieftine nu le-as fi schimbat cu unele joase. si am luat curbe cu meganu meu la viteze destul de mari si nu am simtit ca ma duc niciodata in balarii. de sofer normal ca depinde, ca daca e unu praf poate sa aiba si mama suspensiei joase ca tot sare cu ea in gat.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW Tiguan R-Line 2023
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 21 Jul 2010, 07:19
Post #166


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Si eu sunt de parere ca o suspensie cum e pe 2.1 e mai stabila decat PDG-ul, dar si PDG-ul are avantajul inaltimii care deocamdata, pentru mine, conteaza...e o suspensie setata mai mult pe confort pe drum drept/denivelat/bombardat, pentru ca in momentul cand abordezi o curba cu viteza putin mai mare devine total neconfortabila...mai ales pentru pasageri pe care ii ia cu fluturasi laugh.gif. Imi amintesc si acum ca atunci cand am luat masina si am mers cu ea pe un drum mai sinuos si am intrat mai tare intr-o curba am simtit cat de tare se inclina masina wacko.gif ...mi-am maronit putin chiloteii icon_mrgreen.gif .

This post has been edited by Hack: 21 Jul 2010, 07:21


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ravenx
post 21 Jul 2010, 08:09
Post #167


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 5 June 09




asa cum zicea cineva mai sus.."poate conduc eu ca o baba"...si n-am simtit in 4 ani nevoia de stabilitate ...in curbe...la evitarea unui caine...dar aduceti-va minte de ce invatati pe la legislatie...erau acolo cateva chesti minore legate de conducerea preventiva....poate va da-ti seama de ce trebuie sa evitati un caine , iar la viteza mare ai nevoie de stabilitate!!!!
o zi buna...si drum bun!

21 Jul 2010, 08:17:
QUOTE(Djibrille @ 20 Jul 2010, 22:08)
Eu vorbesc despre stabilitate pe viraje si el imi spune despre liniute..... si spatiu, si portbagaj....Pfiu...
Iar aia cu respecta masina si te va respecta si ea e tare(pe linga limba de lemn implicita), as vrea sa vad cum o aplici cand iti va face balta pe locul din dreapta. Sigur se va potrivi perfect... radmasa.gif
*



glumind putin....daca tie ti-a facut balta pe locul din dreapta...inseamna ca n-ai respectat-o!!! radmasa.gif



This post has been edited by ravenx: 21 Jul 2010, 08:17


--------------------
Megane 2 Estate 1.5dci 100cp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 21 Jul 2010, 08:24
Post #168


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Conduci preventiv, dar cand sare un caine din tufisuri ca i se pare lui ca poate sa ia o bucatica din masina, ori incerci sa-l eviti la viteza mare ca te-a surprins, ori nu-ti risti viata si te folosesti de casco(daca ai).

Cand d-abea isi luase prietena mea permisul, am plecat la mine la tara. Nu stiu cum intelesese ea de la mine cand i-am zis sa schimbe benzile un pic mai repede in oras, ca ei ii ramasese in cap sa le schimbe brusc. Tocmai ieseam din Gorneni, eram in spatele unui camion, i-am zis sa bage a 4-a, pedala la podea si sa-l depaseasca. Dupa ce a trecut de el, aveam cam 80-90, si i-a trecut prin cap sa traga brusc de volan sa revina pe sensul de mers. Am zis ca ala mi-e sfarsitul. Bine ca n-a tras si in sensul opus, ca probabil aveam alta masina si alta fatza.

Pe de alta parte, cand intru pe drum de tara sau pe drum prost, n-as sta in alta masina. M-am descurcat cu ea destul de bine pe serpentinele de pe Campulung-Bran.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Djibrille
post 22 Jul 2010, 20:16
Post #169


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 9 January 10




QUOTE(ravenx @ 21 Jul 2010, 09:09)
glumind putin....daca tie ti-a facut balta pe locul din dreapta...inseamna ca n-ai respectat-o!!! radmasa.gif
*


Inseamna ca toti soferii de Megane sunt nerespectuosi ca e cam boala generala. Dar nu le spuneti mecanicilor de la Renault ca le dati un motiv sa explice orice defect asa si pa garantie.smile.gif


--------------------
Renault Megane II.1 1.5 dci 60KW/82CP 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ravenx
post 22 Jul 2010, 20:25
Post #170


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 5 June 09




QUOTE(Djibrille @ 22 Jul 2010, 20:16)
Inseamna ca toti soferii de Megane sunt nerespectuosi ca e cam boala generala. Dar nu le spuneti mecanicilor de la Renault ca le dati un motiv sa explice orice defect asa si pa garantie.smile.gif
*



sa nu generalizam! pana una alta e o masinarie "facuta de mana omului"! poate sunt eu mai norocos si am prins o masina in care nu ploua:)


22 Jul 2010, 20:30:
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 21 Jul 2010, 08:24)
Conduci preventiv, dar cand sare un caine din tufisuri ca i se pare lui ca poate sa ia o bucatica din masina, ori incerci sa-l eviti la viteza mare ca te-a surprins, ori nu-ti risti viata si te folosesti de casco(daca ai).

Cand d-abea isi luase prietena mea permisul, am plecat la mine la tara. Nu stiu cum intelesese ea de la mine cand i-am zis sa schimbe benzile un pic mai repede in oras, ca ei ii ramasese in cap sa le schimbe brusc. Tocmai ieseam din Gorneni, eram in spatele unui camion, i-am zis sa bage a 4-a, pedala la podea si sa-l depaseasca. Dupa ce a trecut de el, aveam cam 80-90, si i-a trecut prin cap sa traga brusc de volan sa revina pe sensul de mers. Am zis ca ala mi-e sfarsitul. Bine ca n-a tras si in sensul opus, ca probabil aveam alta masina si alta fatza.

Pe de alta parte, cand intru pe drum de tara sau pe drum prost, n-as sta in alta masina. M-am descurcat cu ea destul de bine pe serpentinele de pe Campulung-Bran.
*




de ce ti-ai luat megane daca ai vazut ca e forumu plin de masini cu probleme? te strangeai la buzunar, bagai mana mai adanc si luai un passat...si poate aflai mai tarziu ca mananca mai mult ulei ca motorina...
in fine...n-are rost sa continuam discutia in modul asta, pana una alta este un forum unde omu nemultumit de masina vine sa-si spuna of-ul, ceilalti...se plimba linistiti pe drumurile noastre "frumoase"

This post has been edited by ravenx: 22 Jul 2010, 20:30


--------------------
Megane 2 Estate 1.5dci 100cp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 22 Jul 2010, 22:33
Post #171


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




QUOTE(ravenx @ 22 Jul 2010, 20:25)

de ce ti-ai luat megane daca ai vazut ca e forumu plin de masini cu probleme? te strangeai la buzunar, bagai mana mai adanc si luai un passat...si poate aflai mai tarziu ca mananca mai mult ulei ca motorina...

*




De unde si pana unde ai dedus tu ca am zis ca Megane e o masina cu multe probleme? Stai tu linistit ca imi permiteam destule masini din nemtia la mana a doua, dar alea de obicei sunt masini obosite si la fel de pline de probleme.
Poate n-ai observat, dar am si un Clio. Am avut si Symbol. Multumit de amantrei.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aLecsunder
post 23 Jul 2010, 03:10
Post #172


Membru...


Group: Members
Posts: 614
Joined: 27 October 09




Sustin ce a zis hack mai sus, PDG afecteaza tinuta de drum dar aduce si unele avantaje. Eu pe diesel n-am pachetul asta si masina se tine excelent pe drum si iti da incredere pe cand pe benzinar in momentul in care se apleaca iti faci plus cu limba. Cei care aveti termen de comparatie , n-ati sesizat niciodata la o accelerare brusca la viteze mici ca masina se lasa de spate de parca trage ceva ?


--------------------
Renault Megane cu piele si geamuri in tavan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ravenx
post 23 Jul 2010, 09:27
Post #173


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 5 June 09




QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 22 Jul 2010, 22:33)
De unde si pana unde ai dedus tu ca am zis ca Megane e o masina cu multe probleme? Stai tu linistit ca imi permiteam destule masini din nemtia la mana a doua, dar alea de obicei sunt masini obosite si la fel de pline de probleme.
Poate n-ai observat, dar am si un Clio. Am avut si Symbol. Multumit de amantrei.
*



prietene,poate n-ai observat...dar eu n-am venit aici sa ma plang ca am probleme cu megane-ul!!


--------------------
Megane 2 Estate 1.5dci 100cp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 23 Jul 2010, 09:28
Post #174


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Poate tu n-ai observat, dar eu nu m-am plans nicicum.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trans-am
post 27 Jul 2010, 22:05
Post #175


Membru Inginer


Group: Members
Posts: 92
Joined: 31 January 06
From: Cluj-Napoca,Alba Iulia




Motivele pt care vreau sa vrenunt la PDG sunt urmatoarele:
1)Instabilitate (era sa mor ocolind un caine mort, a facut un balans f mare cred ca s-a si desprins o roata de pe calea de rulare)
2)Franare -am senzatia ca masina se tot duce la franari bruste ,desi franele sunt eficiente
3)Estetica


--------------------
Renault Megane 4 GT 2016 - 1.6 Turbo 205 hp
Cum isi ingrijeste omul masina,asa are grija si de el.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 27 Jul 2010, 22:13
Post #176


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Cum iti dai seama ca franele sunt eficiente dar nu iti franeaza cum trebuie? blink.gif
Treaba asta cu ocolitul cainilor e periculoasa rau. Daca e un caine si am viteza la care nu sunt sigur ca pot controla masina intr-un viraj strans ii dau bice inainte. Prefer sa schimb o bara si un radiator decat sa ma trezesc ca nu m-au tinut cauciucurile, franele sau a fost masina putin prea dezechilibrata.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trans-am
post 27 Jul 2010, 22:20
Post #177


Membru Inginer


Group: Members
Posts: 92
Joined: 31 January 06
From: Cluj-Napoca,Alba Iulia




Franele sunt ok in parametrii normali, dar senzatia pe care ti o dau suspensiile e nasoala....Daca garda la sol ar fi mai jos masina nu s-ar mai apleca asa in fata ,rezulta un efect de mai mare fermitate la franare.


--------------------
Renault Megane 4 GT 2016 - 1.6 Turbo 205 hp
Cum isi ingrijeste omul masina,asa are grija si de el.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 27 Jul 2010, 22:26
Post #178


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Corect, "simti" o rezistenta mai puternica si o siguranta sporita daca ai masina mai joasa cu o suspensie mai ferma dar pe termen lung s-ar putea sa te doara toate cele dupa valurile din asfalt si multitudinea de gropi de prin tara. Parerea mea este ca o suspensie rigidia este necesara doar pe masini destinate performantelor sporite, viteze mari, etc. Eu de exemplu prefer sa fie suspensia mai moale si sa nu simt fiecare denivelare in asfalt decat sa stea masina la plan perfect orizontal la franare brusca.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kmeleonu3
post 27 Jul 2010, 22:28
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 229
Joined: 31 May 09
From: Bucuresti




salut...am si eu o intrbare:

ce garda la sol are cu PDG si fara PDG Megane-ul?


--------------------
Pejos 2.0 83
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adevaratul
post 28 Jul 2010, 06:20
Post #180


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 4 September 07




Pentru Romania este foarte bun Pdg-ul .
La nemtestile cu suspensiile tari parca mergi in off road la ce drumuri ciuruite avem.
Acest pachet e numai bun pentru drumurile de la noi!


--------------------
Renault Megane Manager /2007 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th June 2024 - 22:44
Dacia