Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cadru motor Laguna I, probleme

bundy220
post 6 Sep 2011, 10:06
Post #151





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




Florine,nu prea ai inteles mare lucru.
Desenul este doar schematic,nu este la cote,si nici complet.Eu am evidentiat doar bucsa de teflon respectiv gaura conica (verde) din mijlocul ei.
Daca vrei sa rezolvi ceva,pune mana pe cheie si defa acolo si ai sa intelegi.Bucsa metalica e ok,se uzeaza asta de poliamida,ca e mai moale.Ia si tu initiativa,caci doar din spuse,scrise si auzite nu se repara nimic.
Cat despre cotele pt bucsa de metal cum ii spui tu,nu-ti foloseste la nimic sa le ai.Din moment ce nu gasesti pe cineva sa-ti faca asta din poliamida,care e banala ca executie,ma indoiesc ca vei gasi pe cineva sa-ti vulcanizese cauciuc pe cealalta bucsa ,caci nu este doar metalica.


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin.s
post 6 Sep 2011, 10:46
Post #152


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 16 August 11




crede-ma ca am desfacut bucsa asta de cel putin 100 de ori pana acm smile.gif),am incercat diferite metode de a inlocui bucsa din poliamida cu :cauciuc,pvc,POLIAMIDA...si nici un rezultat...Un semn de intrebare pentru mine a ramas faptul ca bucsa din poliamida facuta de mine nu are si interiorul conic ,am facut interiorul exact cat cilindrul mertalic prin care intra surubul (chiar un pic mai mic ptr a intra fortat bucsa pe culindru) si poate ca acolo este greseala.Am zis ,si chiar o sa incerc sa fac si varianta data de voi dar pana atunci ramane sa ma gandesc cum se amortizeaza spatiul ala gol ramas intre bucsa de poliamida si cilindrul prin care intra surubul...multa bafta si sper ca acm m-am facut inteles.


--------------------
Renault Laguna I 1995/1.8 8v - bv02zmp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scorpion i
post 6 Sep 2011, 13:10
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 5 May 10
From: Craiova




bundy220 am si io o intrebare cum scot bucsa din poliamida sa o scimb. voi primi 2 bucse facute dupa cotele tale si vreau sa le schimb. eu am desfacut acolo de am luat cotele la bucse la baza (cele de leam postat pe forum), dar nu stiu cum voi scoate bucsa de acolo, poate ai tu vreun secret... ms


--------------------
renault laguna 1 11-1998 1.8: 16 v: 120 cp. RXE, gpl milano - GJ-84-ALN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandru_bot
post 6 Sep 2011, 17:40
Post #154


Laguna lover


Group: Members
Posts: 516
Joined: 14 March 10




QUOTE(alexandru_bot @ 1 Sep 2011, 09:28)
razvan_smart, pioan, nu am nevoie de bani vreau doar sa ajut colegii de pe forum biggrin.gif
Incerc saptamana asta sa vb cu strungarul nostru sa vedem printre picaturi sa le putem face, stiti cum e ca omul asta mai are si alte lucrari urgente pentru piese...
dar cand sunt gata o sa va anunt

stima
*



razvan, pioan aveti PM
deci astazi au plecat spre colegii nostri scorpion_i si cri8sti cate doua bucsi.
Va rog sa le montati cand aveti timp si sa ne spuneti cum se comporta sau daca mai trebuie ceva.
Le-as monta si eu daca as avea masina sad.gif din pacate sta in service pana vin cu alt motor biggrin.gif

asteptam raspunsuri baieti sa terminam odata cu bucsile astea dry.gif


--------------------
Renault Laguna 1 Phase 2 1998/ motor 1.9 DTI - MM 38 HIA
"Daca ai pierdut continua, daca ai castigat continua....."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri8sti
post 6 Sep 2011, 18:04
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.746
Joined: 29 December 08
From: Braila




Multumesc inca o data. Saptamana viitoare sunt in concediu, asa ca in una din zile se vor monta si bucsile si o sa revin cu feedback. Sper sa fie de bine, sa scap o data de zgomote.


--------------------
Renault Laguna 1.6 16v + GPL (tomasetto q-box) 2006 Expression - BR-11-PBC
Un om destept rezolva problema, un om si mai destept o evita
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scorpion i
post 6 Sep 2011, 19:20
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 5 May 10
From: Craiova




astept piesa si cand am timp o voi monta si sa vedem cum e. ms mult


--------------------
renault laguna 1 11-1998 1.8: 16 v: 120 cp. RXE, gpl milano - GJ-84-ALN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 6 Sep 2011, 20:08
Post #157





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




QUOTE(scorpion i @ 6 Sep 2011, 13:10)
bundy220 am si io o intrebare cum scot bucsa din poliamida sa o scimb. voi primi 2 bucse facute dupa cotele tale si vreau sa le schimb. eu am desfacut acolo de am luat cotele la bucse la baza (cele de leam postat pe forum), dar nu stiu cum voi scoate bucsa de acolo, poate ai tu vreun secret... ms
*


Nu e nici un secret.Se scoate simplu,cu un ac de trasat sau ceva ascutit cat de cat,si faci parghie pe lateral ,cam cum ai scoate un dop.Daca nu merge din prima,nu te dezamagi,incearca de jur imprejul manopera,caci poate s-a lipit putin de cauciu.( cu toate ca daca bate atunci nu e lipita)

6 Sep 2011, 20:11:
QUOTE(florin.s @ 6 Sep 2011, 10:46)
crede-ma ca am desfacut bucsa asta de cel putin 100 de ori pana acm smile.gif),am incercat diferite metode de a inlocui bucsa din poliamida cu :cauciuc,pvc,POLIAMIDA...si nici un rezultat...Un semn de intrebare pentru mine a ramas faptul ca bucsa din poliamida facuta de mine nu are si interiorul conic ,am facut interiorul exact cat cilindrul mertalic prin care intra surubul (chiar un pic mai mic ptr a intra fortat bucsa pe culindru) si poate ca acolo este greseala.Am zis ,si chiar o sa incerc sa fac si varianta data de voi dar pana atunci ramane sa ma gandesc cum se amortizeaza spatiul ala gol ramas intre bucsa de poliamida si cilindrul prin care intra surubul...multa bafta si sper ca acm m-am facut inteles.
*


Eu te-am inteles acum dar cred ca treaba e mai nasoala.Daca ai facut initial bucsa cu gaura dreapta,nu conica,este posibil sa fi stricat miezul acela prin care trece surubul,caci este conic,cu cauciuc.
Deci acel gol de care spui,se umple cu miezul existent,pt ca este si acela conic.

This post has been edited by bundy220: 6 Sep 2011, 20:11


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scorpion i
post 6 Sep 2011, 20:20
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 5 May 10
From: Craiova




ms bundy220 cand am timp umblu la ea si sa vad ce iese.


--------------------
renault laguna 1 11-1998 1.8: 16 v: 120 cp. RXE, gpl milano - GJ-84-ALN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pioan
post 8 Sep 2011, 01:01
Post #159


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 15 May 11




Navigand pe ebay.fr am gasit niste bucse! O fi cele de la jug!? Am si codurile lor:

1. 77 00 824 709 et 77 00 726 216

linkuri:

http://cgi.ebay.fr/4-SILENT-BLOC-DE-BERCEA...=item336b85fb97

http://cgi.ebay.fr/2-SILENT-BLOC-DE-BERCEA...=item5645ed3e35

http://cgi.ebay.fr/4-Silent-Bloc-Support-B...=item45f8bea021

http://cgi.ebay.fr/2-Silent-Bloc-Support-B...=item45f8be9fad

This post has been edited by pioan: 8 Sep 2011, 02:04


--------------------
Renault Laguna 1 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin.s
post 8 Sep 2011, 08:13
Post #160


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 16 August 11




MULTUMIM mult pentru coduri...tocmai le-am comandat ,le-am gasit pe producator original imperium 45 ron /buc....speram sa se si potriveasca...bafta multa


8 Sep 2011, 12:33:
mii de multumiri inca o data lui PIOAN,datorita lui am reusit sa gasesc bucsile si sa le schimb astazi,au disparut toate zgomotele si bataile care le auzeam,recomand la toata lumea sa schimbe integral bucsile ptr ca e o diferenta de la cer la pamant.Codurile de original sunt cele date mai sus de PIOAN iar codul pe care l-am folosit eu este :IMPERGON 36736.

This post has been edited by florin.s: 8 Sep 2011, 12:33


--------------------
Renault Laguna I 1995/1.8 8v - bv02zmp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandru_bot
post 8 Sep 2011, 12:42
Post #161


Laguna lover


Group: Members
Posts: 516
Joined: 14 March 10




QUOTE(florin.s @ 8 Sep 2011, 08:13)
MULTUMIM mult pentru coduri...tocmai le-am comandat ,le-am gasit pe producator original imperium 45 ron /buc....speram sa se si potriveasca...bafta multa
<span class='edit'>8 Sep 2011, 12:33:</span>
mii de multumiri inca o data lui PIOAN,datorita lui am reusit sa gasesc bucsile si sa le schimb astazi,au disparut toate zgomotele si bataile care le auzeam,recomand la toata lumea sa schimbe integral bucsile ptr ca e o diferenta de la cer la pamant.Codurile de original sunt cele date mai sus de PIOAN iar codul pe care l-am folosit eu este :IMPERGON 36736.
*




de unde le-ai cumparat florin.s?
Mama ce tare, nu mai trebuie sa te chinui atunci:)

stima


--------------------
Renault Laguna 1 Phase 2 1998/ motor 1.9 DTI - MM 38 HIA
"Daca ai pierdut continua, daca ai castigat continua....."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pioan
post 8 Sep 2011, 12:48
Post #162


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 15 May 11




QUOTE(pioan @ 8 Sep 2011, 01:01)


Din cate am vazut sunt 2 tipuri de bucse! Cele lungi stie cineva unde vin?


--------------------
Renault Laguna 1 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin.s
post 8 Sep 2011, 12:52
Post #163


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 16 August 11




bucsile lungi sunt din partea din fata a jugului..dar din cate am vazut/auzit astea se duc mai greu.multa bafta

8 Sep 2011, 12:55:
alexandru_bot:

eu lucrez la un service auto in brasov si asa am reusit sa fac rost de ele si sa le schimb asa de repede.Piesele le-am luat de la un furnizor INTERCARS iar codul este cel dat mai sus..

This post has been edited by florin.s: 8 Sep 2011, 12:55


--------------------
Renault Laguna I 1995/1.8 8v - bv02zmp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Store4kids
post 9 Sep 2011, 10:38
Post #164


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 27 April 11
From: Bucuresti




si un pret pentru ele?


--------------------
Renault Laguna 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pioan
post 9 Sep 2011, 10:40
Post #165


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 15 May 11




45 lei pe IMPERGON si 49 pe IMPERIAL


--------------------
Renault Laguna 1 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jungle_21
post 12 Sep 2011, 00:54
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 762
Joined: 18 February 07
From: Mures




Multumim Pioan smile.gif


--------------------
Opel/Renault Corsa Cosmo;Laguna 1 Break// Megane 1 hatch "04 1.2 16v ;"96 2.0 Rti;"96 1.6 Rti
Ex R 21,Best car ever !!! Ex Clio unu' Pocket Rocket
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 15 Sep 2011, 09:01
Post #167





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




Super bun codul,si pretul.Totusi avand in vedere faptul ca e ceva manopera,eu zic ca prima interventie ,cea descrisa mai sus,este mai convenabila, pentru cine poate face bucsele.E mai simplu.Oricum eu am sa-mi iau un set de bucse(2 si 2) sa fie acolo smile.gif


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lag_ph
post 15 Sep 2011, 12:12
Post #168


miles away...


Group: Members
Posts: 2.253
Joined: 12 September 07
From: Bucuresti // Ploiesti




@florin.s - cam cat ar veni manopera pentru schimbat astea?


--------------------
Renault Laguna 1.8 16v - 05.10.1998 - de PH
_________________________________________________
Nothing's impossible
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serveru'
post 15 Sep 2011, 20:07
Post #169


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 22 December 08




eu ma chinui de un an sa fac rost de un set de 4 bucse de pe ebay.fr si nu am reusit.pe ebay.de nu le-am gasit.nu vreau sa deschid vreo discutie despre cit de seriosi sunt francezii dar asta e adevarul.eu nu am reusit sa cumpar bucsele de pe ebay.fr!si in alta parte nu le-am gasit.


--------------------
renault megane scenic 1.4 16v 2002 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin.s
post 16 Sep 2011, 08:09
Post #170


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 16 August 11




maister_dm
manopera cred ca ar fi in jur de 30-40 ron/buc,la mine cand le-am schimbat nu am dat nimic jos pentru ca am reusit sa taiem cu o dalta partea metalica iar pentru montaj am folosit o presa "inventata"de noi.bafta multa


--------------------
Renault Laguna I 1995/1.8 8v - bv02zmp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scorpion i
post 18 Sep 2011, 16:46
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 5 May 10
From: Craiova




salut, dupa ce am primit bucsele facute din poliamida de alexandru_bot, am ajuns la tara si mam pus pe treaba. pe partea stanga am desfacut am scos bucsea cea veche foarte usor cu o surubelnita(cam 3 minute) am pus bucsea cea noua cu mana si nu intra de tot apoi am strans surubul cu ajutorul chei fara prelungitor apoi am desfacut iar si mai avea foarte putin si ajungea la nivel cu chestia de metal din interiorul ei , deci dupa strangerea cu cheie si prelungitor sa incadrat bine. Dar pe partea dreapta cand am desfacut se vedea uzura la cea veche mult mai mare ca pe stanga , am scoso si acolo si pe cea noua am puso cu mana si a intrat fara sa strang cu cheia pana la limita adica la nivelul celei din metal , apoi am stranso si pe ea cu cheia si prelungitorul. Pe partea dreapta nu sunt multumit deloc a intrat asa usor fara sa strang cu cheia ca sa forteze putin acolo si la drum se comporta bine pe stanga dar pe dreapta se aude troncanitul. Va trebui sa fac alta mai mare, dar nu stiu cum eu ziceam sa o fac mai mare cu inca un mm decat cotele pe care lea dat bunndy, ce parere ai bunndy? ms


--------------------
renault laguna 1 11-1998 1.8: 16 v: 120 cp. RXE, gpl milano - GJ-84-ALN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 18 Sep 2011, 19:52
Post #172





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




QUOTE(scorpion i @ 18 Sep 2011, 16:46)
salut, dupa ce am primit bucsele facute din poliamida de alexandru_bot, am ajuns la tara si mam pus pe treaba. pe partea stanga am desfacut am scos bucsea cea veche foarte usor cu o surubelnita(cam 3 minute) am pus bucsea cea noua cu mana si nu intra de tot apoi am strans surubul cu ajutorul chei fara prelungitor apoi am desfacut iar si mai avea foarte putin si ajungea la nivel cu chestia de metal din interiorul ei , deci dupa strangerea cu cheie si prelungitor sa incadrat bine. Dar pe partea dreapta cand am desfacut se vedea uzura la cea veche mult mai mare ca pe stanga , am scoso si acolo si pe cea noua am puso cu mana si a intrat fara sa strang cu cheia pana la limita adica la nivelul celei din metal , apoi am stranso si pe ea cu cheia si prelungitorul. Pe partea dreapta nu sunt multumit deloc a intrat asa usor fara sa strang cu cheia ca sa forteze putin acolo si la drum se comporta bine pe stanga dar pe dreapta se aude troncanitul. Va trebui sa fac alta mai mare, dar nu stiu cum eu ziceam sa o fac mai mare cu inca un mm decat cotele pe care lea dat bunndy, ce parere ai bunndy? ms
*


Eu am spus undeva mai sus ca recomand sa se masoare "la locul faptei" in functie de ce are fiecare masina.
Avand in vedere faptul ca s-a descoperit si codul si se pot procura noi,cred ca la tine se impune o bucsa noua cu totul.Acum depinde de uzura pe care o vezi tu acolo,tu poti aprecia cel mai bine.

18 Sep 2011, 19:53:
Si recomand sa mai verifici o data si alte jocuri,si cel de la jug cu un levier,poate mai troncane si altceva.


This post has been edited by bundy220: 18 Sep 2011, 19:53


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scorpion i
post 18 Sep 2011, 20:27
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 5 May 10
From: Craiova




ms


--------------------
renault laguna 1 11-1998 1.8: 16 v: 120 cp. RXE, gpl milano - GJ-84-ALN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri8sti
post 22 Sep 2011, 17:13
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.746
Joined: 29 December 08
From: Braila




Cu multumirile de rigoare pentru
QUOTE
alexandru_bot
care mi-a trimis si mie bucsile tin sa anunt ca le-am montat si eu. Am constatat totusi ca tot se mai aud niste batai (clonc-clonc...), de fapt cam cum se auzeau si cu bucsile vechi dupa ce am pus saibe de poliamida pe ele, ca inainte aveam niste batai mai puternice. Incep totusi sa cred ca bataile astea care le am acum nu vin de la jug, ci mai degraba de la flanse? huh.gif Tot ce n-am schimbat pe fata pana acum sunt flansele+rulmentii de la amortizoare si pivotii. O sa incerc sa schimb si flansele si va anunt daca am scapat de toate bataile sau nu....


--------------------
Renault Laguna 1.6 16v + GPL (tomasetto q-box) 2006 Expression - BR-11-PBC
Un om destept rezolva problema, un om si mai destept o evita
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu9my
post 23 Sep 2011, 17:33
Post #175


sergiu9my


Group: Members
Posts: 258
Joined: 28 January 11
From: Ploiesti




Stie cineva cum se scoate bucsa ? Iese pur si simplu de acolo(tragi de el) ?
Eu l-am rezolvat cu ajutorul unor saibe,dar as vrea sa schimb bucsele sa fiu mai sigur pe ele.


--------------------
ex: Renault Laguna 1 Phase 2 2000 2.2DT
Citroen C4, 1.6HDI 2007
Renault Laguna 3 Bose edition 2.0 Dci 130cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 23 Sep 2011, 21:10
Post #176





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




vezi mai sus


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scorpion i
post 25 Sep 2011, 18:07
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 5 May 10
From: Craiova




eu am scoso foarte repede cu o surubelnita mica bagi pe exteriorul bucsei pe langa cauciucul ala si actionezi ca o parghie apoi schimbi in partea opusa si tot asa putin cate putin si va iesi in 3 minut. bafta


--------------------
renault laguna 1 11-1998 1.8: 16 v: 120 cp. RXE, gpl milano - GJ-84-ALN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scorpion i
post 27 Sep 2011, 14:54
Post #178


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 5 May 10
From: Craiova




a mai luat cineva bucse pt jug cat costa manopera ....


--------------------
renault laguna 1 11-1998 1.8: 16 v: 120 cp. RXE, gpl milano - GJ-84-ALN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stelypopa
post 6 Oct 2011, 12:14
Post #179


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 1 October 10
From: Bucuresti




florin.s poti te rog sa ma ajuti si pe mine sa mi cumpar bucsele alea?am intrat pe intercars dar nu pot sa vad produsele ,nu pot sa comand cu alte cuvinte nu stiu cum sa le comand


--------------------
renault laguna 1998 break - B-84-PAS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hakkinen18
post 4 Nov 2011, 08:23
Post #180


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 1 November 11
From: Zalau/Oradea.




florin.s poti sa ma ajuti si pe mine in legatura cu bucsile?ai un nr. de telefon?


This post has been edited by hakkinen18: 4 Nov 2011, 08:40


--------------------
renault laguna 1998,1.6,16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 22nd June 2024 - 00:55
Dacia