Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

47 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Daewoo Matiz 0.8 Big Turbo, Because stock is for pussies.

dan22y
post 20 Dec 2008, 23:22
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.502
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Faina masinuta. Imi aduce aminte de fostul Matizache al meu. Cati mai multi km fara probleme.


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 23 Dec 2008, 16:05
Post #152


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




QUOTE(AmunDei @ 7 Dec 2008, 19:57)
Apropo, sunt eu nebun sau asta e strut-bar?

image007uh2.th.jpg

image008uh4.th.jpg
*


da, e strut-bar, ca altfel "cutia" nu e destul de rigida la tosiuni. wink.gif
matizul intr'adevar e remarcabil, eu nu incetez sa râd mergand cu el iarna zilnic prin bucuresti.

ps: ce ti-a venit sa vopsesti jantele cu alb? huh.gif


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 24 Dec 2008, 16:13
Post #153


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Deh, plictiseala de vara, se considera ca i-am facut pedichiura happy.gif


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 9 Jan 2009, 18:25
Post #154


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Azi facui revizia de 1 an la 8100 km, ocazie cu care s-au schimbat pe garantie ambele bratele inferioare de la pivotii fata, defect constatat de ei. In rest masina merge perfect si isi asteapta suspensia sport (ironie nu?). Ce m-a deranjat in schimb e ca azi-noapte mi-au inghetat ambele incuietoare. Asta e, se mai intampla. happy.gif


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 Jan 2009, 18:33
Post #155


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




n'ai inchidere? unsure.gif sa-ti pui.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 9 Jan 2009, 19:08
Post #156


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




N-am inchidere, doar alarma laugh.gif Oricum si chederele erau bocna. M-am mirat pt ca iarna trecuta n-a inghetat deloc, desi a prins friguri si mai mari. Acuma o sa umblu cu sprayul dupa mine biggrin.gif

9 Jan 2009, 21:35:
Bai ce tont sunt. Mi-am adus aminte ca ieri am spalat masina. Gata am rezolvat si dilema cu inghetatu biggrin.gif

This post has been edited by AmunDei: 9 Jan 2009, 21:35


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 27 Jan 2009, 11:26
Post #157


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Spuneam la inceputul topicului ca nu voi mai investi in sunet. Uite ca s-a schimbat situatia. Am confectionat un subwoofer cu difuzor de 20 cm (nu ma intrebati ce firma, ca am uitat. Mi-aduc aminte doar ca e din SUA si nu e ceva foarte cunoscut) si incinta inchisa. Cand va veni caldura, voi cumpara si un amplificator si pe urma ma bag la montaj. O proba completa nu i-am facut inca, pt ca deocamdata statia de acasa e in service si am pt amplificare un radiocasetofon vechi, dar in orice caz se aude binisor si va suficient pt Matiz. Vreau claritate, nu zgomot sa-mi zbarnaie tabla pe ea.

Costul de fabricatie este estimativ pe la 150 ron, cu tot cu deranjul celor cateva drumuri pt cautarea pieselor. (MDF-ul il aveam deja, iar mocheta am folosit putina si mi-a mai ramas si pt alte proiecte).

dsci3110vh8.th.jpg


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 27 Feb 2009, 14:43
Post #158


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal






--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 18 Mar 2009, 02:53
Post #159


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




In urma unei conjuncturi favorabile, am efectuat o remapare. Rezultat: o repartitie mai buna a cuplului si un raspuns mai prompt al acceleratiei. Surpriza a venit abia cand am trecut de la Petrom 95 la 99+, care se pare ca reprezinta combinatia ideala cu noile date din calculator. Efectuat de asemenea reset ECM si un idle learn, pt un fresh start. Rezultat final: masina trage de nebuna in treptele I, II si III (atat cat se poate pt un matiz) pana in limitare. IV si V inca n-am probat, dar probabil ca se simte si acolo. Per total, foarte multumit, si urmeaza sa dau comanda si de un filtru sport inlocuitor.


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 19 Mar 2009, 13:58
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




Ai sa vezi ca daca-i pui Mol EVO sau Carrera 100 va trage si mai bine. Cu cat e cifra octanica mai mare, cu atat trage mai bine, consuma mai putin, si creste fiabilitatea motorului. Eu pun la a mea doar Mol EVO sau Carrera 100 cand nu am incotro, si merge beton pentru un Matiz.


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 19 Mar 2009, 14:03
Post #161


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(Modus @ 19 Mar 2009, 13:58)
Ai sa vezi ca daca-i pui Mol EVO sau Carrera 100 va trage si mai bine. Cu cat e cifra octanica mai mare, cu atat trage mai bine, consuma mai putin, si creste fiabilitatea motorului. Eu pun la a mea doar Mol EVO sau Carrera 100 cand nu am incotro, si merge beton pentru un Matiz.
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 19 Mar 2009, 14:08
Post #162


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Asta e cea mai tare chestie auzita/citita EVER radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Atata timp cat compresia motorului e aceeasi....poti sa pui ce vrei in rezervor ca la fel va merge masina...restul e PLACEBO....


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 19 Mar 2009, 14:11
Post #163


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




din contra, nu merge chiar la fel naughty1.gif daca CO e mai mare puterea dezvoltata prin ardere e sensibil mai mica, datorita chestiilor ce le contine benzina ca sa aiba CO-ul asa mare(in principiu alcooli). Asa ca optimul de putere a motorului il ai cu benzica cu CO-ul cat mai mic pe care il suporta motorul inainte sa apara detonatiile.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 19 Mar 2009, 14:19
Post #164


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




E o greseala foarte "deasa" si deci, zic eu, scuzabila.
Haideti sa rezolvam odata dilema asta. Din cate stiu eu, cu cat CO este mai mare, cu atat se aprinde mai greu. O bezina cu CO mai mare se foloseste la motoare cu raport de compresie mai mare => un motor facut pt CO100 nu va putea merge cu CO95, in schimb un motor facut pt CO95 va putea merge cu CO100 doar ca va consuma mai mult si presupun ca va fi si o pierdere de putere.

Asadar, Modus, daca ai trecut pe CO100 si vrei sa continui asa, macar ai trecut acel comutator de CO pe valoarea de 98? Ca sa vezi, masina poate sta pe 95 si 98 deci clar producatorul nu s-a gandit la astfel de CO pt motorul ala.
Daca nu ai facut asta iti recomand sa rectifici plus ca asta trebuie sa fie urmata de un Reset ECM + Idle Learn.

Parerea mea personala e ca nu isi are rostul cheltuiala in plus pe benzina CO100.

This post has been edited by MuciX: 19 Mar 2009, 14:20


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 19 Mar 2009, 14:22
Post #165


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(MuciX @ 19 Mar 2009, 15:19)
in schimb un motor facut pt CO95 va putea merge cu CO100 doar ca va consuma mai mult si presupun ca va fi si o pierdere de putere.
*



In practica, la acelasi stil de condus va consuma la fel, chiar sensibil mai putin, dar pierderea de putere chiar daca nu e evidenta, exista, totusi in nici un caz puterea nu va fi mai mare. La un stil de condus mai agresiv, care compenseaza pierderea de putere datorata CO mare, normal ca va consuma mai mult, probabil la aia te-ai referit.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 19 Mar 2009, 14:42
Post #166


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Sincer nu am o documentare temeinica pe tema asta si nici nu mi-a fost explicat, am doar "teoriile mele", niste incercari de a intelege procesul, deci afirmatiile mele sunt deschise criticii si corecturii.
La ce m-am referit cand am afirmat ceea ce ai citat tu: fiind CO mai mare decat ce "stie" motorul, acea benzina se va aprinde mai greu, mai putin violent, iar ECM va incerca sa contracareze asa-zisa pierdere de "vana" prin mai mult combustibil rezultand astfel un consum mai mare, chiar si la un mers general acceptat ca fiind normal.
Din nou, corecteaza-ma daca vorbesc prostii... pune-ma si la Bula daca merit smile.gif)

Sper sa nu se supere D-nul AmunDei ca i-am facut topicul varza de offtopic.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 19 Mar 2009, 14:58
Post #167


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




mai bine sa ne corecteze Modus pe amandoi, ca pare foarte convins de ceea ce afirma biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 19 Mar 2009, 16:28
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




Daca am gresit asta e. Oricum eu nu pot sa pun o benzina de 95, vreau sa pun ce e mai bun. Intrebare: o masina polueaza mai mult, sau mai putin, cu o benzina cu CO mai mare?


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 19 Mar 2009, 16:36
Post #169


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




CO nu denota in niciun caz calitatea unei benzine, deci chestia aia cu nu pot sa pun 95 e un moft nejustificat. Pentru benzina aia a fost facut Matizul. Merge si pe 98, dar cu modificarile pe care ti le-am zis mai sus.
Nu vad de ce ar polua mai mult sau mai putin. Poate in spiritul a ceea ce am zis mai sus, un motor cu compresie "de CO95" alimentat cu CO100 pentru ca va consuma mai mult va polua mai mult, dar asta e doar o prezumtie, poate infirma/confirma cineva teoria mea.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 19 Mar 2009, 16:47
Post #170


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




CO mare inseamna sulf putin spre deloc, deci polueaza mai putin, la ITP e recomandat sa pui plinul de dinainte de test cu cea mai scumpa benzina icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 19 Mar 2009, 17:11
Post #171


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




In general benzinele cu CO mare au si alti aditivi mai buni fata de cele obisnuite, sau poate nu sunt 'adapate' asa mult.

In general eu folosesc benzina cu co 95, am pus Petrom Top 99+ si mi s-a parut ca imi consuma mai mult. Nu am facut masuratori exacte, doar am comparat rezultatele CB pe acelasi traseu (dar efectuat la date diferite, deci nu in exact aceleasi conditii). Totusi mi s-a parut ca masina e putin mai sprintena, mai ales la viteze de peste 100 km/ora.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 19 Mar 2009, 23:36
Post #172


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Eu nu am pus niciodata benzina cu CO mai mare de 95, dar din cate stiu dupa remapare se recomanda o benzina cu CO ridicat, asta a fost motivul schimbarii. Ca am avut surpriza ca trage foarte bine, cumulat cu remaparea, nu poate decat sa ma bucure si o sa raman la benzina asta. Cat o sa consume nu ma intereseaza, niciodata nu am mers la consum. Efectul de cart la masina asta e pur si simplu prea mare happy.gif


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 26 Mar 2009, 19:55
Post #173


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Alte impresii: Viteza IV-a a devenit si ea mult mai flexibila, iar a V-a chiar accelereaza acum, inainte fiind complet moarta. Deci castigul de putere se simte in toate treptele, dar cel mai bine in primele 3. Acum am vreo 9900 de km si dupa ce o sa pun si rotile de vara + o spalare buna voi reveni cu niste poze.


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Mar 2009, 07:56
Post #174


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




de curiozitate cat ti-a zis ca se castiga cu ciptuningul? de la 38 KW la cat? Aia de au facut-o au pus-o pe stand sa-ti arate diferenta inainte sa dai banii? ma foarte indoiesc, asa ar face profesionistii. Diferenta, daca e, e foarte mica, si restul e in imaginatia ta, sau mai plauzibil, motorul si-a mai dat drumul, dupa 10 000 km nu e iesit din comun sa traga mai bine.

EDIT: m-am uitat si eu pe un mare site de escro..pardon, ciptiuning, si zice asa:
73256094.jpg


deci o diferenta verbala de 8 cai, totusi viteza maxima a crescut cu doar 4 km/h, cum cu ajutorul unui simplu gps, sau chiar pe bord, viteza maxima e singurul lucru pe care poate sa-l observe clientul care pe buna dreptate nu-si permite test dyno, e clar, pentru o diferenta de 8 cai, diferenta de viteza maxima ar fi trebuit sa fie mai mare de 4 km/h. Dupa un calcul sumar, mie mi-a dat ca viteza maxima ar trebui sa creasca teoretic cu 7,5-8 km/h, avand 8 cai in plus, la aceasi masina(masa/forma)

Eu te intrebam ce ti-au zis aia la care ai facut tu tuningul, poate au venit cu alte valori.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EM!L
post 27 Mar 2009, 09:09
Post #175


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 22 October 08




Matizul are 69nm și ăia la 4600 rpm wink.gif


--------------------
Reno Scenic 2003
--------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Mar 2009, 09:37
Post #176


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




pai atunci mamanca kk aia de pe site-ul cu ciptiuning, firma care 'se vrea' tata lor, activeaza si aici pe forum....nici datele de 'before' nu le dau corect..chiar m-am mirat de cuplul de 87 nm la nici 800 cc..acum vad ca e cu motorul oprit biggrin.gif (0rpm)


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 27 Mar 2009, 09:41
Post #177


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




@argon nu stiu de unde ai gasit datele respectiva, dar in mod evident sunt eronate. Daca nici cele pre-tuning nu sunt corecte...
Oricum dupa parerea mea dupa un tuning la Matiz s-ar castiga 3-5 cai, in niciun caz 8. Probabil ca diferenta o simte la cresterea de cuplu, unde Matizul statea destul de slab.
Si mai e si chestia ca acum dupa tuning probabil e tentat sa o calce nitel mai tare (ca are tuning) si e evident ca se misca mai bine.

@AmunDei dar de consum ce ne spui? cum a fost influentat? E primul Matiz la care am citit ca s-a facut tuning (probabil sunt mult mai multe dar eu nu am citit pana acum pe nicaieri).

Edit: Uite aici un site de tuning Matiz (in care se gasesc si datele tehnice de la Matiz E3). Matizul E3 are 48 de cai, cel E2 avea 51.
http://www.matiz.sitepro.ro/

Bafta!

This post has been edited by Andy_ACS: 27 Mar 2009, 09:43


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Mar 2009, 09:44
Post #178


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




inseamna ca ala E4 are 45 de cai? unsure.gif Am mai auzit si eu ca cel E2 e cunoscut ca cel mai 'fasnet' .


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 27 Mar 2009, 09:45
Post #179


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Matizul lui AmunDei dupa chiptuning:
&feature=related


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 27 Mar 2009, 09:45
Post #180


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




QUOTE(argon @ 27 Mar 2009, 09:44)
inseamna ca ala E4 are 45 de cai? unsure.gif
*



Din cate stiu nu exista Matiz cu E4 smile.gif

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
47 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 12th May 2024 - 02:43
Dacia