Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Scapat de scartait usa, Sint exasperat

ricochet2
post 24 Jun 2009, 01:05
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Pobabil ca s-a mai discutat, dar nu in cadrul unui topic dedicat. Scuze daca totusi exista unul.

Problema e ca scartaie usile (in afara de usa pasagerului fata) si indeosebi cea a soferului (adica a mea). Asa scartait va jur ca nu ati mai pomenit. Daca o deschideti incet, puteti intreaga gama de scartaituri sa auziti. Si oricat de incet ai inchide sau deschide, scartaie de se aude pe Jupiter. Ce pot sa fac ? Ma scoate din minti. Si nici nu am putut repera de unde vine sunetul si nici ce fel de scartait e, de platistic pe cauciuc, de cauciuc pe fier, de fier pe fier, combinatii intre ele, etc. Am dat cu faimosul WD-40 (cu si fara pai), cu un spray Elf de balamale, degeaba. Tot ce am reusit a fost sa dau pe caroserie, pe maini si pe haine. Acum va intreb ? Unde si ce ar putea sa scartaie ? Usa se inchide bine si nu pare sa aiba joc, am incercat eu sa trag in sus si in jos in timp ce e deschisa, dar nu are joc deloc. Dar cel mai tare scartaie intre acele pozitii de oprit (la jumatatea cursei si la deschis maxim cel mai mult). Sa incerc sa desfac fata de usa ? Gasesc ceva ce s-ar putea lubrefia acolo ? Sa ma duc la service ? (cred ca aia de acolo ar zice ca am inebunit daca ma duc cu asa ceva la ei, desi am vazut oameni care se duceau sa li se schimbe un bec de pozitie). As curata temeinic, nu doar sa dau cu un spray si sa tina 2-3 zile. Ce-mi recomandati ? Suruburile de la usa nu le-as slabi, pentru ca sare vopseaua si apoi mi-e ca se lasa usa si fac mai rau. Ma tem ca e acel pardalnic de opritor de pe mijloc, pentru ca la balamalele de sus si de jos nu pare sa scartaie. Chestia aia as putea sa o dau jos si sa o ung ? Pentru ca ramane usa in balamale, nu cred ca ala din mijloc e element de sustinere.

This post has been edited by ricochet2: 24 Jun 2009, 01:08


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cridaia
post 24 Jun 2009, 07:04
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.100
Joined: 25 February 08
From: Sannicolau Mare, Timis




aceasi problema am avut-o si eu, dar s-a rezolvat cu faimosul WD40. Am dat pe acele balamale de care zici si sunetul a disparut, si asta de cateva luni. Tind sa cred ca nu ai dat in locul potrivit blush.gif


--------------------
Volkswagen Passat - Break 2009 - BlueMotion - TM 98 BUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 24 Jun 2009, 10:34
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Dar care o fi locul potrivit ? Din nou, cred ca nu balamalele scartaie, ci acel stut dintre ele, cam pe la jumatatea distantei dintre balamale, o mica balama daca vrei. Si dracia aia se continua pe dinauntru. Stau si ma gandesc daca nu o pot da jos si sa o ung bine, apoi sa o pun la loc.


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiemperor
post 24 Jun 2009, 10:38
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 2 June 09




eu am avut un spray cu vaselina lichida care il foloseam la palfinger pe camion si cum am dat cu el ....liniste. ii zice vaselina alba TECTANE


--------------------
renault laguna anade 2,2 dt 12v 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lag_ph
post 24 Jun 2009, 10:44
Post #5


miles away...


Group: Members
Posts: 2.253
Joined: 12 September 07
From: Bucuresti // Ploiesti




Baga un dus cu wd pe toata partea aia..


--------------------
Renault Laguna 1.8 16v - 05.10.1998 - de PH
_________________________________________________
Nothing's impossible
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cridaia
post 24 Jun 2009, 11:03
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.100
Joined: 25 February 08
From: Sannicolau Mare, Timis




QUOTE(ricochet2 @ 24 Jun 2009, 10:34)
ci acel stut dintre ele, cam pe la jumatatea distantei dintre balamale, o mica balama daca vrei. Si dracia aia se continua pe dinauntru.
*



pai de aia vorbesc si eu........da cu WD40, la mine a tinut chestia.


--------------------
Volkswagen Passat - Break 2009 - BlueMotion - TM 98 BUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 24 Jun 2009, 12:00
Post #7


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




parca ti'am zis si eu la un moment dat de spray cu vaselina, nu?


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 24 Jun 2009, 12:09
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Dar nu pot sa dau prosteste peste tot, ma gandesc ca va curge si pateaza.


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 24 Jun 2009, 12:19
Post #9


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




nu dai "peste tot", dai pe opritorul acela. vaselina iese din spray lichida, apoi se evapora si ramane solida.


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 24 Jun 2009, 12:36
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Dar cred ca scartaie si inauntru. Dau si acolo (prin orificiul in care intra opritorul) ? Si sa dau cu pai sau fara ? Nu exista riscul sa pateze daca dau pe langa ? Crezi ca intra intre chestiile care scartaie ? Pentru ca ma gandesc ca ele au fost unse inainte de a fi asamblate, si acum exista o distanta prea mica intre ele pentru a permite unul lichid vascos sa intre intre ele. Stiu ca am mai spray-at cu WD-40 si a tinut foarte putin. Si doar am ameliorat, nu am elimnat. Daca totusi patez, iese chestia aia la sters/spalat, sau deterioreaza vopseaua, plastic, cauciuc, etc ?


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 24 Jun 2009, 13:56
Post #11


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




pui mai multe intrebari decat un prescolar. wd40 nu pateaza. stii sloganul N I K E? urmeaza'l!


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lag_ph
post 24 Jun 2009, 14:12
Post #12


miles away...


Group: Members
Posts: 2.253
Joined: 12 September 07
From: Bucuresti // Ploiesti




Nu pot sa nu fiu rau ..
Da o incercare. Dar tine si un prosop la indemana.. o sa ai nevoie de el si daca nu faci nimic (ca sa cureti pe unde a sarit), si daca scapi de belea si nu mai scartaie (de atata bucurie, poate o sa ..) radmasa.gif






... strivesti tubul de WD... blink.gif la ce te gandeai? radmasa.gif


--------------------
Renault Laguna 1.8 16v - 05.10.1998 - de PH
_________________________________________________
Nothing's impossible
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi R5
post 24 Jun 2009, 17:26
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 29 August 06
From: A R A D




rico,mai treci frate pe la biserica..fa o slujba la masina...ca am impresia ca ai dat pe dracu si l-ai luat pe ta-su.... popa.gif


--------------------
Renault Espace 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 24 Jun 2009, 20:54
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Adi, lasa ca nici ale voastre nu sint tip-top. Am dat azi cu WD-40 de numa. Cu o mana dadeam, cu cealalta stergeam surplusul de lichid. A tinut 3-4 inchideri. La a 5-a a inceput sa scartaie din nou. Pe WD-40 scrie ca nu are silicon. In loc sa fiti rai si sa ma luati la misto, mai bine ati face ceva constructiv si mi-ati spune de ex. cine tine acel opritor in usa si daca se demonteaza greu. De masina e fixat de un surub vizibil. Ma gandesc ca nu e greu sa-l desfac. Sper ca acel opritor nu tine usa, adica daca il scot si il ung de nu mai stie ce-i cu el, usa nu se va lasa. Pare sa aiba doar rol de oprire pe orizontala, nu si pe verticala.

Si strumfu, tacand din gura nu ajungi sa afli mare lucru. Desigur, nici fiind luat peste picior, nu afli.

Si stiu sloganul Adidas, de la inceputul anilor 90: "Miau !"

This post has been edited by ricochet2: 24 Jun 2009, 20:56


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi R5
post 24 Jun 2009, 21:01
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 29 August 06
From: A R A D




cel putin a mea nu e tip-top..asta-i sigur...sper so tin tot asa!

daca ai uns tot pe acolo inseamna ca sunetul provine din alte surse....sau bolturile sunt foarte uzate in balamale.. apropo,daca tii usa deschisa si o apuci cu mana din coltul de sus al ramei,ai joc sus-jos?

daca nu iti place WD atunci incerca cu un spray cu vaselina...insa dupa aia ai de curatat prin zona.


--------------------
Renault Espace 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 24 Jun 2009, 21:05
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Nu am joc de loc, am scris in primul post. Asta am verificat mai intai. Eu suspectez nenorocitul ala de opritor. Rugamintea ramane deschisa. Cine a desfacut usa, din varii motive (motoras geam, probleme cu inchiderea centralizata, etc.) si a vazut cine tine opritorul si cum poate fi dat jos (si mai ales daca nu implica risc sa mi se descentreze usa sau sa nu mai pot sa-l pun inapoi) e rugat sa scrie. Dau un cico! biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lag_ph
post 24 Jun 2009, 21:16
Post #17


miles away...


Group: Members
Posts: 2.253
Joined: 12 September 07
From: Bucuresti // Ploiesti




Zici ca a tinut 3-4 inchideri? Deci cumva ai nimerit si punctul potrivit. Acum cauta un spray cu vaselina cu care sa dai. Dai cu WD, vezi daca mai scartaie.. dai din nou... si tot asa pana depistezi locul cu pricina. Cand l-ai bunghit, dai cu vaselina pe acolo.

Cu portiera o sa ma joc eu, dar probabil peste vreo 2-3 saptamani. Eu nu am opritorul ala (curge usa) biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 1.8 16v - 05.10.1998 - de PH
_________________________________________________
Nothing's impossible
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 24 Jun 2009, 21:21
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Cum nu ai opritorul ? huh.gif


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lag_ph
post 24 Jun 2009, 21:34
Post #19


miles away...


Group: Members
Posts: 2.253
Joined: 12 September 07
From: Bucuresti // Ploiesti




Buna intrebare... poate inca e, dar e ceva rupt pe acolo.. Intr-un fel, e mai ciumeg asa tongue.gif Deschid usa, am iesit si se inchide singura. Dau sa intru in ea, trag de portiera, ma sui si se inchide singura. Ce mai .. portiera de limuzina biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 1.8 16v - 05.10.1998 - de PH
_________________________________________________
Nothing's impossible
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 24 Jun 2009, 22:05
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Si pe dreapta ai ?


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lag_ph
post 25 Jun 2009, 06:54
Post #21


miles away...


Group: Members
Posts: 2.253
Joined: 12 September 07
From: Bucuresti // Ploiesti




La pasager e... trebuie sa foloseasca forta tongue.gif


--------------------
Renault Laguna 1.8 16v - 05.10.1998 - de PH
_________________________________________________
Nothing's impossible
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 29 Jun 2009, 20:44
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




s-a dus rola opritoare


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 9 Jul 2009, 17:02
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Asa. Pentru a nu deschide inca un topic. Am facut azi doua prostii. Din categoria do-it-yourself, am zis ia sa mesteresc azi. Trecand peste faptul ca m-am murdarit tot si tot imi cadeau pantalonii si-mi iesea camasa din pantaloni in timp ce lucram si ca m-am murdarit stand in genunchi, iata rezultatele. Am vrut 3 lucruri. Unul l-am abandonat pentru ca nu am avut o surubelnita mica sa scot niste dopuri care mascau suruburi. Dar la celelalte doua chestii, banditii de la Renault m-au prins in capcana. Am vrut sa desfac opritorul de la usa sofer, pentru ca scartaia usa la deschidere. Toate incercarile de ungere au dat gres. Asa. Acel opritor e prins intr-un punct cu un surub de caroserie, la vedere, usor de desfacut. Partea cealalta e prins intr-o zona ascunsa de privirile curiosilor. Asa ca am incercat sa vad daca pot ajunge acolo. Am incercat sa dau jos fata de usa. Am desfacut toate suruburile, una bucata clema, dar m-am lovit de maner. Parca s-a mai discutat cum se desface acel maner de usa, eu am incercat, nu am reusit. Un guster mi-a schimbat o fata de usa la fosta masina si a schimbat-o in 5 minute, el nu s-a chinuit deloc cu acel maner de care deschizi usa. Asa ca, neputand sa ii fac nimic, am pus la loc toate surburile. Acele suruburi insa (prima capcana) sint autofiletante, restranse nu mai au nici un efect. Un surub caput, restul tin pana la un stranutat mai tare. Capacul de la suruburile de oglinda nu l-am putut pune inapoi fara scartait si tot m-am lipit de lipiciul cu care a fost prinsa fata de usa de usa. Normal ca acel lipici nu a mai prins. Am incercat (pentru ca am si scartaieli in zona volanului) sa desfac bordul la volan. Alta capcana. Am incercat sa dau jos pardea de jos de sub volan. Am desfacut cele 2 suruburi, am tras de capac, acesta a iesit pe jumatate, dupa care nu mai vroia nici la deal, nici la vale. Cu chiu cu vai am reusit sa-l bag la locul lui. Nu m-am potolit si am desfacut acel surub de la opritorul de usa, cel la vedere. In acel moment Renault si-a frecat mainile. Asta a fost o capcana de un alt nivel. In acel moment s-a auzit un poc, opritorul s-a tras inauntru si salutare. Usa nu mai statea nici inchisa, nici deschisa. Doar intredeschisa. Am intrat in panica. In acel moment am realizat ca acel opritor are un arc pardalinic undeva in interior, arc care satul de exploatare, si-a parasit pozitia cand s-a vazut liber. Cu chiu cu vai am reusit sa imping opritorul de tot inauntru si acum pot sa inchid si sa deschid usa normal. Partea buna e ca am descoperit ca acel opritor scartaia. Acum usa se deschide si inchide de nici nu o auzi din balamale. Partea proasta e ca nu stiu cum sa repar acel opritor. Daca ma duc la Renault mi-e ca imi iau o mana si un picior si mi-e sa nu mai rupa naibii sau sa forteze ceva pe la fata de usa. Cineva s-a mai confruntat cu acel opritor ? A avut sau stie cum se poate ajunge la el ? Ceva sugestii ?


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi R5
post 9 Jul 2009, 23:24
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 29 August 06
From: A R A D




sugestii:
1. nu incercati asta acasa,nesupravegheati.
2. Felicitari
3. fa-ti curaj,rabdare, si mai desfa odata acolo unde ai umblat...de data asta fara sa intri in panica si fa totul cu cap.
4.curaj. & succes!


--------------------
Renault Espace 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 10 Jul 2009, 00:41
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Nu se bat cap in cap punctele 1 si 3 ?


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 10 Jul 2009, 06:49
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




nu
ia-ti un prieten pe langa tine, eventual unul mai orientat spre mecanica...


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lag_ph
post 10 Jul 2009, 09:56
Post #27


miles away...


Group: Members
Posts: 2.253
Joined: 12 September 07
From: Bucuresti // Ploiesti




Nu e de reparat.. tija aia pe care o vedeai iesind din portiera si venea cuplata pe caroseria masinii nu e fixa. Nu am apucat sa-i fac poza. Oricum, trebuie sa o prinzi cumva si sa o pui la locul ei (adica sa-i faci lipeala cu partea de caroserie).


--------------------
Renault Laguna 1.8 16v - 05.10.1998 - de PH
_________________________________________________
Nothing's impossible
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 10 Jul 2009, 10:54
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




totusi, rico, de ce a trebuit sa desfaci tija aia?


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 10 Jul 2009, 11:44
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Sa o curat, nu ? Johnny, pe forumul asta mi s-a recomandat sa demontez motoras de relanti, ptentiometru, senzor volanta, bord, mai stiu eu ce, chestii pe care le-am considerat mai grele decat un nenorocit de opritor. Tot nu stiu, poate imi spune cineva, cum pot da jos bordul. Asta stiu sigur ca s-a facut. Johnny, daca nu am opritor, e pericol ca usa sa se lase, ce zici ? Acel opritor actiona doar in plan orizonatal, sau avea si rol de sustinere pe verticala ?

10 Jul 2009, 12:48:
QUOTE(maister_dm @ 10 Jul 2009, 10:56)
Nu e de reparat.. tija aia pe care o vedeai iesind din portiera si venea cuplata pe caroseria masinii nu e fixa. Nu am apucat sa-i fac poza. Oricum, trebuie sa o prinzi cumva si sa o pui la locul ei (adica sa-i faci lipeala cu partea de caroserie).
*



E fixa, altfel s-ar plimba prin toata masina. Vrei sa spui ca e un ansamblu mobil, cu articulatie, dar prinderea e fixa in doua puncte. Una pe usa si una pe caroserie (cum e si firesc, pentru ca leaga cele doua lucruri). Acum e desprinsa de caroserie. Ma intreb daca nu o pot demonta de pe usa si sa o curat si sa o pun la loc. Credeam ca e mai simplu. Nu credeam ca are arc. Urasc mecanismele cu arc. Cate broaste de la usa am stricat, incercat sa le curat.

This post has been edited by ricochet2: 10 Jul 2009, 11:48


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 10 Jul 2009, 13:15
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




eu zic sa o prinzi la loc intai si apoi sa o cureti.


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 14:14
Dacia