Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CRISTINICA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25
STORMTROOPER
Lucrarile avanseaza, un pic mai lent decit preconizam eu, dar cel putin se misca.
95bogdi
QUOTE(STORMTROOPER @ 18 Aug 2014, 19:02)
Lucrarile avanseaza, un pic mai lent decit preconizam eu, dar cel putin se misca.
*


cum s-a decojit vopseaua blink.gif blink.gif

ce faci unde e ruginit ? schimbi ansamblul sau tai doar bucata ruginita ?
bafta mai departe !
STORMTROOPER
Avind in vedere ca ambele contra aripi se prezinta bine, cu exceptiile aratate mai sus, am optat pentru pastrarea lor si peticirea gaurilor. De asemenea spre suprinderea mea si ochelarii de tabla se prezinta in stare acceptabila, doar citeva puncte de rugina superficiala, asa ca si ei vor ramine pe masina. La portiere pina acum situatia se prezinta cum banuiam eu ca este, exceptie facind portiera fata dreapta, care se prezinta un pic mai rau decit arata, dar nu-i bai pentru ca exista si alternative.
STORMTROOPER
Continuarea
Daciotul_98
sa intelegem ca pana la urma ati recuperat usa si semidublurile au fost reconditionate? rolleyes.gif
STORMTROOPER
Portierele de pe stinga erau in stare acceptabila, rugina nu a facut prea multe pagube, in schim portiera spate dreapta este intr-o stare proasta si va fi schimbata cu totul. Contra aripile arata precum in poze, asa ca proiectul merge mai departe.
DACIOTUL_97
Salut ! Am si eu o mare rugaminte: poti sa-mi masori si mie dimensiunile pentru gaura lampii lucas de pe aripile din fata?
STORMTROOPER
Cand mai ajung pe la masina o sa le masor. Daca vrei sa mai masor si altceva spune din timp.
DACIOTUL_97
Doar atat.Multumesc mult si spor la treaba !
Ov
Cristinica e vedeta

http://stirileprotv.ro/stiri/stirileprotv-...ul-europei.html rolleyes.gif
jak_ati
Excursiile de genul acesta fac masina speciala si ofera satisfactii "purtatorului".
Succes in tot ce faci !
STORMTROOPER
Multumesc @Ov pentru link, recunosc ca l-am vazut dar cum ieri a fost toata ziua pe fuga si fara un acces decent la net nu am putut face mare lucru.

@jak_ati - multumesc, asemenea si tie iti doresc.

http://daciacatalunyaclub.mforos.com/21032...-un-dacia-1310/
Asta am primit-o acum!!! biggrin.gif
ag02cws
Vedeta pe mai multe site-uri:

http://stirile.rol.ro/povestea-unui-roman-...opa-933061.html

STORMTROOPER
Lucrarile continua.
iulica89
Eu tot nu inteleg de ce toata lumea foloseste grund rosu!
Normal si decent grundul rosu s'ar preta la culori apropiate-la tine ar merge un grund gri...

Stai cu geana pe el!
STORMTROOPER
Stau stau, grunt rosu - probabil ca de ala avea la magazin cind s-a dus sa cumpere.Omul mai face si un ARO si la ala la fel face. Partea frumoasa pina acum, este ca am scapat de sudura din portbagaj, tablagiul, a zis ca nu este asa de praf precum banuiam eu si mi-a reparat-o/recuperat-o pe cea de pe masina, asta dupa ce s-a chinuit un pic la ea.
sorin105
QUOTE(iulica89 @ 29 Aug 2014, 10:25)
Eu tot nu inteleg de ce toata lumea foloseste grund rosu!
Normal si decent grundul rosu s'ar preta la culori apropiate-la tine ar merge un grund gri...

Stai cu geana pe el!
*


Daca meseriasul este batran,el crede ca grundul rosu este fostul ''deruginol'' si de aceea io foloseste,ar fi bine sa aibe aceleasi substante ca in trecut.

Grundul gri este mai bun,se foloseste si la bazine/piscine.

Important este ca suprafata unde se grunduieste sa fie curata.

Spor la treaba,va iesi cum trebuie,dar daca este timp este bine sa stai langa meserias sa nu dea peste mana. excl.gif
STORMTROOPER
Poze proaspete, de azi.
harby ;))
QUOTE(STORMTROOPER @ 29 Aug 2014, 18:25)
Poze proaspete, de azi.
*


cu ce s-a dat pe dedesubt ?
Iese bine ! Spor incontinuare
iulica89
Sa'l vad cum desface diversele suruburi pe care a dat cu antifon nu de alta dar daca's intepenite va trebui sa bage flexul si isi va bate joc de ce a facut.
Scuturile ca si puntea nu erau antifonate!
maho
QUOTE(STORMTROOPER @ 29 Aug 2014, 19:25)
Poze proaspete, de azi.
*


Sper sa fie doar o parere, dar in primele poze (cel putin) nu mi se pare un lucru de calitate, fara suparare; curatirea ruginii si grunduitul par facute in dorul lelii... in schimb, scutul (element neesential) arata bine wacko.gif
STORMTROOPER
@harby - grunt+antifon

@iulica89 - nu am avut parte pina acum de suruburi foarte/extrem de incapatanate.Cele peste care s-a dat cu teroson au fost desfacute in prealabil si pe urma puse la loc. Stiu ca scuturile&puntea nu au fost antifonate din fabrica, dar asta a fost dorinta mea.

@maho - si eu sper sa fie doar o parere.Pina acum imi place cum au lucrat, s-a curatat bine espte tot pe unde au fost probleme, s-a dat cu fertan, ulterior rasina, ulterior chit si pe urma slefuiala de rigoare. Sa speram ca iese bine pina la final.
bucatzel
QUOTE(STORMTROOPER @ 29 Aug 2014, 21:02)
Stiu ca scuturile&puntea nu au fost antifonate din fabrica, dar asta a fost dorinta mea.
*


Apa' te-ai chinuit degeaba, la dacii se antifoneaza natural cu uleiul care curge pe scut la schimburi si praf dupa aia 04.gif
STORMTROOPER
Poze noi, ultima cu dedicatie pentru @remusro.
Ov
cand faci jantele argintii sa-mi dai si mie o dedicatie wink.gif
STORMTROOPER
Pozele cu jantele, dedicatie speciala pentru tine le gasesti aici: postarea 12
http://www.daciaclub.ro/Restaurare-Jante-t281027.html

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
STORMTROOPER
Incet, incet lucrarea avanseaza.
maho
Ar fi iesit mult mai misto, dac-ai fi dezechipat-o complet, mai ales ca timp ar fi fost (cu costuri mai mari, insa). Chestia asta o regret si la a mea. Data viitoare (daca va fi una), cu siguranta se va numi "restaurare".
STORMTROOPER
Daca te referi la faptul ca bieletele de directie si burduful bieletei s/d dreapta sunt gazate nu-i problema, oricum le schimb. La restul, ai perfecta dreptate.

Dupa o zi de scormonit prin pestera lui Hally-baba uite ce am gasit.
STORMTROOPER
Cam asa arata masinuta la momentul actual. Lucrarile vor stagna o perioada din cauze subiective - meseriasul intra in concediu 2 saptamani.
DACIOTUL_97
A iesit superb ! Felicitari ! aplauze.gif Bafta pe mai departe ! happy.gif
Ov
frumos smile.gif
Daciotul_98
cat a costat vopsirea?
STORMTROOPER
As prefera sa nu discut aici costurile operatiunilor efectuate.Important este ca imi place cum s-a lucrat si rezultatele obtinute.Multumesc!
DACIOTUL_97
Se vede ca s-a lucrat cu rabdare si bun simt.Bine ca eleronul de cauciuc a fost montat inapoi pe masina.Arata mirific cu acest accesoriu.Credeam ca nu o sa-l mai montezi...
STORMTROOPER
In 2008 cind masina a fost la ""cosmetizat"" si am vazut cantitatea de jeg adunata sub el am decis, eliminarea lui din peisaj, ulterior mi-a picat in mina unul in stare acceptabila, si avind in vedere ca am vrut sa readuc masina cit mai aproape de.felul in care era ea cind a iesit pe poarta fabricii m-am gindit ca nu ar fi rau sa reapara pe capota .Rezultatul se vede in poze si ma bucur daca va place si voua!
nelu_1985
A iesit frumos, mai ales ca acum are si eleron; fara el parca nu era completa.

Spor mai departe!
95bogdi
a iesit super masina , si pentru acel eleron ai nota 10+ de la mine ! i-a schimbat aspectul cu peste 100% biggrin.gif e ce trebuie !
cum ai facut pana la urma cu usa spate dreapta ? ai montat tot mecanismul sau doar butonul ? biggrin.gif
STORMTROOPER
@nelu_1985 - multumesc frumos

@95bogdi - am pus butonul pe amsina pentru ca incuietorile erau bune. Incuietoarea de la tine am pastrat-o pentru ca nu se stie cind o sa am nevoie de ea.
1310CL
Imi place ceea ce vad !!! Tin sa te anunt ca de astazi am si eu una din 1987,pe care vreau s-o readuc la viata. biggrin.gif Te astept pe la jurnalul meu cu sfaturi !!!

Multi km fara probleme !!
STORMTROOPER
Meseriasul a revenit din concediu si eu din preaumblari, acestea fiind zise s-a trecut la treaba:
- s-a curatat toata instalatia electrica de vopseaua "presarata" cu mult profesionalism de ageamii din 2008;
- s-au schimbat: servofrina, vasul spalatorului de parbriz, radiatorul, electroventilatorul, arcurile de la portbagaj, lucasurile laterale si s-a dat cu ceara.
- s-au montat geamurile pe partea dreapta, urmeaza partea stinga.
- cat de curind urmeaza a fi montate si tapiteriile de usi, tablia de aluminjiu de la bord, pasla insonorizanta in habitacēlu, etc.
Pe masura ce imi vin in cam o sa le mentionez aici.
Daciotul_98
bai ce misto e gmv-ul de la mine
iulica89
Mama lui...Trebuia sa puna ceva pe cauciucurile alea ca nu cumva sa se gazeze. Arcurile curatate , carton intre ele si caroserie si un "puf" cu negru si e ok biggrin.gif
maho
Incepe sa ia forma. smile.gif
cezarmad
Super, mult a fost putin a ramas.

DACIOTUL_97
Frumos biggrin.gif
STORMTROOPER
Un nou set de poze. Aripa este doar provizoriu montata acolo.
cd06
Ce cod are vopseaua? Sau macar ce marca este?
STORMTROOPER
Vopseaua este Standox, codul din pacate nu il stiu.

L.e. Cine ma poate ajuta si pe mine cu o tapiterie de stalp alba, in culoarea plafonului de interior. Imi trebuie doar partea care vine pe stalp intre plafon si partea neagra din partea de jos a stalpului. Este urgent.
STORMTROOPER
Astazi trebuia sa iau masinuta din service dar din pacate acest lucru a fost imposibil. Totusi nu m-am abtinut si i-am dat o cheie sa vad cum mai suna motorul dupa 3 luni de sedere. Rezultatul aici: http://s971.photobucket.com/user/STORMTROO...ddxnd6.mp4.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.