Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CRISTINICA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25
tavi_dacia1100
Frumoasa masina, dar ar fi si mai frumoasa cu flapsurile de la bare montate, jantele vopsite cu argintiu si o capota spate cu eleron.
argon
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 20 Jul 2014, 19:23)
Ce se observa in josul usilor ?  blink.gif
*



Am observat si eu, daca nu e vreo iluzie optica..pare vopsita peste rugina, si s-a umflat..pacat de ea.


harby ;))
Se tine bine babA! biggrin.gif

QUOTE(DACIOTUL_97 @ 20 Jul 2014, 18:23)
Ce se observa in josul usilor ?  blink.gif
*


deci da , uite si raspuns.. in pagina trecuta.

wink.gif)+19 May 2014, 16:42-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 19 May 2014, 16:42)
Tocmai de aceea o va baga la reparatie ! O sa fie o minunatie.
Sper ca nu se supara Dl. Dragos ca am zis  blush.gif
*




QUOTE(STORMTROOPER @ 20 May 2014, 07:30)
@DACIOTUL_97 - Rugina da ea tircoale si la case mai mari. Aceasta situatie se datoreaza ageamiilor amatori care mi-au facut tablaria in 2008, care s-au multumit sa dea cu grunt si vopsea peste zonele afectate in loc sa le curete bine.

@harby wink.gif) - stai linistit ca nu am de ce sa ma supar. Sper doar sa-mi iasa ce mi-am propus sa fac anul acesta.
*


STORMTROOPER
Ma bucur ca apreciati sa va place noul look al masinutei. In functie de ce mai fac la ea p sa va tin la curent.
STORMTROOPER
http://www.daciaclub.ro/-INCHIRIEZ-Garaj-s...re-t280167.html

Va multumesc anticipat.
ydaniel
Un pret pt garaj variaza intre 150-400lei,functie de dotari.
STORMTROOPER
Am scris in anunt ce conditii trebuie sa indeplineasca garajul/locul de parcare. Unde il gasesc pe ala cu 150 ron/luna??Pe la cu 120 euro/luna deja l-am gasit.
maru
pai si ai fi tentat sa dai 150-200 ron pe luna sa o ai la garaj ? inseamna ca dai pe 5-6 luni cam 1000 ron ceea ce e cam mult (parerea mea).. daca faci un calcul dupa 2-3 ani de garaj vei ajunge la cat face masina ... la o prelata siliconata nu te`ai gandit ? mai exista un tip de "garaj" din material plastic si arata cam asa : sunt niste inele arcuite care pleaca de la mijloc catre fata respectiv spate la o distanta intre ele de 30-50 cm si intre ele e o folie transparenta dintr`un material destul de gros (gen cum sunt umbrelele acelea transparente) si se prind la baza masinii pe un cadru fixat in beton (se vad mai des la motociclete astfel de "garaje")

uite aici un link cam cum arata ce`ti spun (cum e cel portocaliu de motocicleta dar la scara mai mare)

https://www.google.ro/search?q=garaj+portab...iw=1024&bih=639

alta varianta : parcarile smart parking - 100 ron /luna
bucatzel
QUOTE(maru @ 24 Jul 2014, 21:42)
si se prind la baza masinii pe un cadru fixat in beton (se vad mai des la motociclete astfel de "garaje")
*



Amenda statului roman ca i-ai decorat astfel locul de parcare (sau in cazul de fata, aleea) este evident neglijabila, poa' sa plateasca doua, si pentru la anu'.

Stormule, sincer, decat sa inchiriezi unul, finaciar vorbind, e mai rentabil sa-ti faci un credit pentru unul. Parca ai pomenit tu ceva referitor la o scarba de credite la un moment dat, dar sa ignoram asta.
Macar banii pe care-i dai pe rata ti-i poti recupera la revanzare. in caz de nevoie. Banii dati pe chirie-s dusi si gata.

In plus, daca peste un an esti nevoit sa schimbi garajul, din varii motive (s-o vandut, s-o gandit ca dai prea putin, se darama, etc), si te-ai apucat sa pui prea multe piese in el, o sa injuri cateva zile tot impachetand/mutand lucrurile din un garaj in altul, presupunand ca gasesti altul in timp util. Been there, done that, si la mine erau sub 500 de metri intre garaje.
STORMTROOPER
@maru – la prelat m-am gindit, de fapt m-am gindit asa de bine ca am 3 pe masina, una de inza si doua impermeabile.Problema e ca din cauza variatiilor de temperature pe capota de la motor a inceput sa se “umfle” un pic vopseaua sis a aibe mici broboane de parka ar fi aplicata peste praf. Deci aceasta varianat cade. Am tinut-o 6 ani cu prelata si nu mai merge. Propunerea ta o stiu, amk vazut si eu prezentarile pe net, problema este horror Primaria Sector 2 si angajatii ei de la politia locala care dau amenzi pentru orice chestie. In plus de asta strada mea a intrat intr-un process de “reabilitare” si arata ca dupa bombardament. Te rog sa detaliezi cu “parcarile smart parking” ca sa stiu ce caut.

@bucatzel – multam de sugestie dar nu ma bag la credit pentru asa ceva. Banii pentru inchirierea unui garaj oricum ii cheltui pe prostii, asa ca macar fac ceva util cu ei .In rest de alta cautarea mea continua.

Va multumesc pentru sugestii sis a ne auzim cu bine.
maru
uite cam despre ce vorbesc : nu mai stiu exact pretul dar stiu ca era 100 ron/luna
ai un anumit loc arendat,apesi pe buton de jos si`ti coboara masina iar daca nu e curent in oras are un generator care rezolva problema

http://smartparking.ro/products/seria-l/
Ov
Problema cu parcarile publice acoperite este ca iarna e MEGA umezeala, adica fix ce nu vrem noi sa fie

Din pacate sa intretii o masina costa. Sfatul meu e, daca ai parinti/bunici/socrii/etc la tara, sa-ti faci acolo macar un sopron, n-are nimic ca e deschis, dar sa fie acoperit si cu beton pe jos wink.gif
STORMTROOPER
Multam fain de sugestie. Nu stiam de chestiile astea. O sa ma interesez sa vad exact care este situatia.
bucatzel
QUOTE(STORMTROOPER @ 25 Jul 2014, 07:00)
  @bucatzel – multam de sugestie dar nu ma bag la credit pentru asa ceva. Banii pentru inchirierea unui garaj oricum ii cheltui pe prostii, asa ca macar fac ceva util cu ei .
*



Mai bag o data la inaintare logica din spatele sugestiei.

QUOTE(bucatzel @ 24 Jul 2014, 21:53)
Macar banii pe care-i dai pe rata ti-i poti recupera la revanzare. in caz de nevoie. Banii dati pe chirie-s dusi si gata.
*



Si sugestia lui Ov, daca e fezabila in cazul tau, mi se pare mult mai ok decat chiria.
STORMTROOPER
Din pacate sugestia lui Ov nu este aplicabila in cazul meu, sunt ultimul supravietuitor din "clan", asa ca...., oricum va multumesc pentru sugestii.
alinworm
Sa ti traiasca!! foarte frumoasa ochelarista! Cu banii pe care ii dai pe o eventuala chirie sigur reusesti sa iti ridici un mic garaj undeva la tara, beton pe jos , tot ce trebe si poate iti faci si rampa ca sa mai trebaluiesti pe la ea. Eu doar vara o tin prin bucuresti , in rest la tara.......
danut 69-71
Dragos, daca tot n-ai unde s-o tii si intampini atatea greutati, trimite-o la Suceava cu tot cu acte si gata ai rezolvat problema. wink.gif
STORMTROOPER
@alinworm - ridicarea unui mic garaj la tara implica existenta unui teren la tara, pe care eu nu il posed. Oricum multumesc de aprecieri.

@danut 69-71 - multumesc frumos de oferta, dar m-am atasat de masinuta asta si nu renunt deloc la ea. Si in plus de asta ce vrei, sa-ti fac "septelul" din dotare gelos pe masinuta mea cu "pretentii" europene? biggrin.gif
danut 69-71
Ai dreptate, se vor impunge... biggrin.gif
STORMTROOPER
Update 30.07.2014.

AM o mare rugaminte la voi, am nevoie de o oala de plastic de far pentru farul din dreapta si 2 butoane de usi modelul pentru Dacia 1300 pentru portierele din spate, si as avea nevoie de ele in urmatoarele 2 saptamini.

Multumesc anticipat.
DACIOTUL_97
Spor la lucru ! wink.gif Ce planuiesti cu domnisoara ? huh.gif
STORMTROOPER
Se va vedea in viitorul apropiat.
danut 69-71
QUOTE(STORMTROOPER @ 30 Jul 2014, 19:02)
Update 30.07.2014.

Am nevoie de o oala de plastic de far pentru farul din dreapta.
*


Nu exista stanga sau dreapta, ambele sunt la fel.
iulica89
Difera pozitia in care sunt date gaurile deoarece avand cablul de reglaj pentru faruri, cablurile electrice trec prin partea de jos a oalei, iar oala este formata pentru incadrarea farului de faza scurta cat mai in spate(trapez dreptunghic-vedere de sus/jos). Se poate rezolva usor prin regaurirea in partea opusa(sus-inainte/jos-acum) si astuparea celei vechi.

Spor la treaba sau mai degraba buzunare adanci si pline!
aditza579
Daca sunt ca cele de 1300, ti le donez eu pe ambele, doar sa vii sa le ridici.
STORMTROOPER
@aditza579 – multumesc frumos pentru oferta, saptamana viitoare trec pe la tine pentru a intra in posesia lor.

Dupa cum probabil intuiti, de saptamana trecuta domnisoara Cristinica a ajuns la clinica de infrumusetare. Stiu ca poate din poze nu pare ca ar fi nevoie, dar credeti-ma ca se cam impunea acest lucru, motivele le-am enuntat in urma cu citeva pagini. Pina la acest moment s-a cam dat jos tot ce se putea da jos de pe ea, cu exceptia motorului si a cutiei de viteze, astea vin la rind luni.
Prima etapa este cea rezervata tablariei, astfel urmeaza a fi remediate urmatoarele probleme :
-rugina existenta pe contra-aripi deasupra farurilor – stinga+dreapta si pe contra aripa dreapta in laterala radiatorului,– se va curata si petici ;
- capota fata prezinta rugina in partea dreapta, atat pe exterior cat si pe interior – se va remedia prin schimbare ;
- imbinarea pragului cu stilpul fata dreapta – se va curata si petici ;
- portierele stanga fata si spate precum si dreapta fata prezinta zone in care rugina a umflat tabla – se va curata si petici, daca nu este posibil se vor inlocui reperele ;
- portiera dreapta spate este umflata de rugina in multe locuri si pe o suprafata destul de insemnata – se va inlocui cu una in stare foarte buna ;
- tabla existenta in portbagaj in partea stinga a rezervorului este facuta sita de rugina, se va inlocui cu una noua ;
-rugina de pe plafon va fi curatata si pasivizata ;
- suportii de bara din spate vor fi reglati pentru ca bara sa stea dreapta , daca este nevoie se vor schimba cu unii in stare buna ;
- puntea spate va fi data jos, curatat si terosonata, deoarece prezinta puncte de rugina.
Tot ce implica sudura se va face electric.
Acestea fiind zise o sa va tin la curent cu restul desfasurarii ostilitatilor.
Tot nu am gasit buton pentru usile de spate, daca ma poate ajuta cineva, il rog sa-mi dea de stire.
Week-end placut sa aveti.
Daciotul_98
Am eu tabla mica piesa de origine dacia anii 90
STORMTROOPER
Am ambele table din portbagaj de uzina nou-noute.Multumesc de oferta. Am nevoie de un electroventilatior cu 4 pale nou daca ai cumva.
Daciotul_98
fac rost 100% am vorbit cu iulica
Daciotul_98
uite-l perfect functional
STORMTROOPER
Update!!!
Au fost date jos motorul si cutia. Problema noua, pompa de apa este buna de dus la fier vechi,are joc in rulment si huruie de o ia mama dracului.
Stefan.alex78
Faptul ca sunt curate ( mai ales la cutie) arata ca le-ai mai aranjat si ca ai avut grija de ea. Felicitari si spor la treaba biggrin.gif
Daciotul_98
masina a mai fost bibilita in trecut alexe wub.gif
danut 69-71
Sper ca acum ii vei pune ambele planetare la fel. blink.gif
STORMTROOPER
@danut 69-71 - din pacate nu pot pune in aplicare sugestia ta. De 2 ani caut o planetara Glaenzer scurta si nu gasesc pe nicaeri.
danut 69-71
E foarte simplu sa faci din una lunga, o planetara scurta.
STORMTROOPER
Multam de sfat, acum sa vedem cum il pun in practica!!
STORMTROOPER
Update!!
Lucrarile avanseaza incet, deocamdata, si am constat cum s-a aplicat vopseua in 2008. Las pozele sa vorbeasca.
DACIOTUL_97
Vopsire in bataie de joc. mad.gif Spor la treaba !
roby_1300_rap
QUOTE(STORMTROOPER @ 8 Aug 2014, 20:47)
Update!!
Lucrarile avanseaza incet, deocamdata, si am constat cum s-a aplicat vopseua in 2008. Las pozele sa vorbeasca.
*


aoleu de la ce naiba se manca asa in zonele alea? , stiu ca am avut si eu probleme de genu mad.gif sad.gif
STORMTROOPER
La ce zone te referi?Contra-aripi? Acolo arunca roata apa&noroi nefiind nimic care sa protejeze zona sau santuri/canale de drenaj, ramane acolo si rugineste tabla.
roby_1300_rap
QUOTE(STORMTROOPER @ 9 Aug 2014, 08:27)
La ce zone te referi?Contra-aripi? Acolo arunca roata apa&noroi nefiind nimic care sa protejeze zona sau santuri/canale de drenaj, ramane acolo si rugineste tabla.
*


da acolo , in zona unde is cablurile de la faruri , si in zona de deasupra la faruri sad.gif
Tommi.
Eu cand am avut Dacia CJ 03 HLH (am dus-o la fier vechi fiind mancata de rugina ) avea carenaje la roti din fibra de sticla, trebiue sa ma uit daca le mai am smile.gif
STORMTROOPER
Continuarea
nelu_1985
vopsita la meserie....eu i-as bate si acum dupa 6 ani (parca)
danut 69-71
Asta-i stilul " da negru peste verde, ca stapanul nu te vede". wacko.gif
harby ;))
QUOTE(STORMTROOPER @ 12 Aug 2014, 18:08)
Continuarea
*




QUOTE(danut 69-71 @ 13 Aug 2014, 04:37)
Asta-i stilul " da negru peste verde, ca stapanul nu te vede". wacko.gif
*



asa a fost vopsita si a mea + ca nu s-a matuit vopseaua veche.
danut 69-71
Dragos, detaliile fac diferenta. La bani putini sau multi si treaba de mantuiala, nu-i OK.
bucatzel
QUOTE(STORMTROOPER @ 12 Aug 2014, 18:08)
Continuarea
*



Da-o ma in ... Fara sa exagerez, am vazut vopsire de 300 de lei care-o tinut mai bine de-atat.
STORMTROOPER
Dragii mei, va multumesc pentru timpul acordat citirii acestui subiect si va multumesc pentru sugestiile voastre. Din pacate asta este calitatea unor oameni din aceasta minunata si mirifica tara. Nu mai pot da timpul inapoi la momentul 2008 cind s-a facut "cosmetizarea" dar pot acum si cu ajutorul vostru sa fac o treba cum trebuie acum.Masina o fac pentru mine, pentru sufletul meu. Ma leaga multe amintiri de ea, si in curind, nu prea curind sper, o sa fie ultima legatura cu o parte foarte foarte importanta a trecutului meu. Din acest motiv, si din altele pe care nu o sa le expun acum, va rog sa-mi acordati tot sprijinul vostru si sfaturile pe care le aveti de oferit pentru a iesi ceva de calitate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.