Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CRISTINICA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25
ydaniel
Eh lasa ca si asa eu nu beau bere icon_mrgreen.gif
10w60 era cel mai bun ulei,fiind vascos la temperaturi inalte si stabil.
drum bun acolo in tara vikingilor si mai astept noi orase insemnate pe harta rolleyes.gif
b44dvl
QUOTE(ydaniel @ 27 Jul 2012, 05:47)
Eh lasa ca si asa eu nu beau bere icon_mrgreen.gif
10w60 era cel mai bun ulei,fiind vascos la temperaturi inalte si stabil.
drum bun acolo in tara vikingilor si mai astept noi orase insemnate pe harta rolleyes.gif
*


Asta este recomandarea ta pentru motoare de generatie veche? 20w50 ce parere ai?

Am gasit pe 4T un domn care a fost La Chatre si a facut cateva poze, apare si masina colegului plus alte poze de la eveniment, sper sa nu fie cu suparare smile.gif
https://picasaweb.google.com/capridouze/LAC...eat=directlink#

Drum bun in continuare
STORMTROOPER
Cel care a postat poze pe 4T este presedintele clubului R12 Passion din Franta , este cel care ne-a facut invitatia sa mergem la intilnire. S-a bucurat foarte mult ca am ajuns.
ydaniel
20w50 e apa de ploaie fata de 10w60 esteric.
STORMTROOPER
Salutari de la Stockholm. Am ajuns aseara aici fara absolut nici o problema. Multa lumea a admirat babuta pe drum. Pe aici am vazut ca este un cult al masinilor americane vechi, am vazut o camioneta Chevy din 1956, un Buick de prin anii 70, un Pontiac Firebird din 1980 si multe altele.
Sa aveti o saptamina usoara si racoroasa. Aici sunt doar 25 de grade.
BoR
Felicitari si drum bun in continuare! smile.gif Mai poti atasa cateva poze din locurile frumoase vizitate?
STORMTROOPER
Multumesc. Din pacate nu pot posta poze deoarece conexiunea la internet este foarte slaba, abia merge. Astept cam 4-5 min sa se incarce pagina forumului.O sa fac un jurnal de calatorie la rtevenirea in tara, cind o sa am un pic de timp liber la dispozitie.
hyena
Drum bun domnu Dragos si sa ne vedem cu bine!!! Astept cu nerabdare pozele biggrin.gif
Ov
cati km a facut Cristinica pana acum? Cat ulei a halit?
cata_unu1
Un schimb de ulei dar e normal,orice masina consuma ulei =))=))=))
(este o gluma..)
Succes cu batranica.
STORMTROOPER
hyena - multumesc frumos, or sa vina si pozele dar stai sa am si eu o conexiune decenta la net.

ov - pina acum am facut peste 4.700 km de la plecarea din fata blocului, mai am de facut cam vre-o 2.300 pina ajung inapoi in fata blocului. La capitolul ulei pina acum a papat 2 litri de Aral 10W40. Este in parametri.

cata_unu1 - multumesc frumos si tie.
bucatzel
2 litri in ~5000 de km e rezon, da' asa de curios, cam cat ai mers pe autostrada si cam la ce viteze / turatii ai tinut-o?
STORMTROOPER
Procentual vorbind, pina acum 85% din drum a fost pe autostrazi. Viteza medie la care am mers a fost in general de 110-115 km/h, unde s-a putut.A vazut si 120 km/h si 135 km/h dar pentru scurte perioade.Pina acum ma declar multumit de prestatia masinii
argon
QUOTE(STORMTROOPER @ 2 Aug 2012, 23:30)
La capitolul ulei pina acum a papat 2 litri de Aral 10W40. Este in parametri.
*




QUOTE(bucatzel @ 3 Aug 2012, 00:05)
2 litri in ~5000 de km e rezon,
*



Cam macane, si eu am avut Dacie, si nu papa ulei, la fel, semisintetic, si avea ceva km, nu era motorul nou ca in cazul de fata. Sigur e facut prost, sau cu piese proaste, consumul ala e enorm, indiferent de viteza. Ce zic strainezii cand vad Dacia cu fumul albastru dupe ea pe acolo?
bucatzel
Argoane, el are are cutie in 4, nu in 5. Consumul ala de ulei e mai mult decat ok pentru regimul in care o mers. Nu compara km aia in sarcina maricica constanta cu km facuti pe drumuri europene, unde o viteza medie de 60km/h e normala.

In plus, pariez ca daca bagi acelasi numar de km in aceleasi conditii fara sa-i prezinti a V-a la o masina de conceptie mai noua, s-ar putea sa ai surprize la consumul de ulei.

Apropo, cartea tehnica specifica ca peste 1l/1000km e o problema. A lui o consumat ~0.4l/1000 km
cdadan
QUOTE(STORMTROOPER @ 2 Aug 2012, 23:30)
4.700 km ... 2 litri
*


QUOTE(bucatzel @ 3 Aug 2012, 09:52)
A lui o consumat ~0.2l/1000 km
*


huh.gif
corbex
E normal sa consume daca-i pui ulei 10/40. 0,42553 l la 1000 parca-r fi cam mult pentru o fiica de renou.
bucatzel
@cdadan: greseala mea, amu' corectez.

cdadan
Bucatele, daca m-am apucat sa te combat, hai sa o fac pana la capat. tongue.gif
QUOTE(bucatzel @ 3 Aug 2012, 09:52)
In plus, pariez ca daca bagi acelasi numar  de km in aceleasi conditii fara sa-i prezinti a V-a la o masina de conceptie mai noua, s-ar putea sa ai surprize la consumul de ulei.
*


Consideram Loganul sau Meganul ca fiind de conceptie mai noua? Vezi ca astea au rapoartele ingrozitor de scurte. Iar pe autostrada, la 130-140 motorul sta in zona (sau sare) de 4000. Cu toate astea, nu sunt surprize in privinta consumului de ulei.
La berlina cu cutie in 4, 105-110 cum spunea colegul ca a mers de obicei, eu estimez un 3500.
argon
Dacia nu mi-a consumat ulei aproape deloc(2 mm pe joja intre schimburi), Espero consuma 0.5 l la 5000 km si am auzit reclamatii de fum albastru frustrat.gif

<span class='edit'>3 Aug 2012, 11:01:</span>
QUOTE(bucatzel @ 3 Aug 2012, 09:52)
In plus, pariez ca daca bagi acelasi numar  de km in aceleasi conditii fara sa-i prezinti a V-a la o masina de conceptie mai noua, s-ar putea sa ai surprize la consumul de ulei.
*



In vara asta am mers cu meganu 2000 de km constant pe la 4000-4500 rpm si nu am depasit 140 la ora, ce conteaza ca are a cincea? SI nu a consumat. Consumul de ulei daca exista , exista la orice turatie.
bucatzel
Faza asta cu consumul de ulei la orice turatie mi l-a infirmat honda.
Care consuma ulei doar daca-i dau in goarna. Am facut asa de amuzament cu ea ceva km cu a III-a la 130. Mi-a consumat ~juma' de litru. Am facut un pic peste 1500 km in concediu, mers normal, suit ceva dealuri, nu s-a miscat uleiul nici macar un mm pe joja. Acelasi ulei, is vreo 8000 de km de la schimb.

@cdadan. Daca tin bine minte, la 100 ai 3800 rpm la cutia in patru, deci da, cam acelasi turatii.

In plus, cum zicea si corbex, la consumul de ulei s-ar putea sa ajute si faptul ca-i vag mai subtire decat normalul.

corbex
La masinile cu uzura mare se observa cu ochiul liber cum fumega intens la accelerari, adica in sarcina mare. Odata revenite in mers constant, fumul aproape ca dispare. E o chestie aici.
cdadan
QUOTE(bucatzel @ 3 Aug 2012, 11:52)
Daca tin bine minte, la 100 ai 3800 rpm la cutia in patru, deci da, cam acelasi turatii.
*


Asta inseamna un pic peste 3000 la 80, mi-e greu sa cred ca ultima treapta e atat de scurta. unsure.gif
bucatzel
Pai no, vmax e totusi 145...

S-ar putea sa tin minte aiurea (ca de-aia am fost evaziv in exprimare), ca si dacie si turometru n-am mai pupat de ceva vreme.

L.E.
Ba, stai, sunt bou vitel. La 60 aveam 2000 in a IV-a. La 4000 eram la 120. Amu' mi-am adus aminte, ca ma calibrasem sa pot conduce dupa turometru cand mi-o murit vitezometrul tongue.gif
cdadan
Deci 90 la 3000, cum estimasem eu mai sus. tongue.gif
sspoitoru
la 3000 ai 80 cu cutia in 4
mircea_aq
Daca e intretinuta merge foarte bine si o dacie clasica, atat de bine ca ii lasa in fum de aral pe meltenii din filmul asta.

ag02cws
Ala nici n-avea benzina sa ajunga la Bucuresti, dar se tinea cu 160 dupa dacie radmasa.gif
iulian'71
Mai baieti omul s-a dus in excursie prin Europa si nu la un rally-raid pe autostrada. Cat despre consumul de ulei e normal, daca motorul este usor uzat - peste 50k km si turatia trece de 3200-3500n/min, iar el a mers constant turat.
STORMTROOPER drum bun in continuare si aratatile la europeni ca mai exista si romani fara fite sau cu ganduri ascunse si ca nu suntem doar tigani, cersat si hoti.
tunderbird
QUOTE(iulian'71 @ 3 Aug 2012, 14:57)
....
STORMTROOPER  drum bun in continuare si aratatile la europeni ca mai exista si romani fara fite sau cu ganduri ascunse si ca nu suntem doar tigani, cersat si hoti.
*



up.gif RESPECT!
cdadan
QUOTE(iulian'71 @ 3 Aug 2012, 15:57)
iar el a mers constant turat.
*


nedumerire.gif
QUOTE(STORMTROOPER @ 26 Jul 2012, 22:06)
700 km intr-o zi din care 450-470 sunt cu restrictii de 60-80 km/h
*

iulian'71
Bine mai putin pe autobahn ca sa fiu in asentimentul lui cdadan.
STORMTROOPER
Salutari de la Dantzig.Am ajuns aici la ora locala 13.00.In 15 min am gasit cazare, asa ca pina miine stau linistit, si Cristinica de asemenea. Calatoria cu ferry-boat-ul a fost lipsita de incidente neplacute. Am plecat de aprox. 24 de ore de pe tarimuri scandinave si deja regret si as vrea sa ma intorc. Am avut ocazia ieri la imbarcare sa vad diferenta intre o linie maritima operata de germani&danezi si una operata de polonezi.Astia sunt exact ca romanii nostri. Ne-au trebuit aproape 2 ore sa ne inbarcam, in conditiile in care existau 5 benzi de urcare. La coborire a fost ceva mai usor. Preturile la produse/servicii au fost comparabile cu cele din tara.

Va multumesc tuturor pentru atentia acordata acestui jurnal de bord, si cred ca ar trebui sa fac citeva precizari in legatura cu maisna.Restul clarificarilor o sa le fac cind ajung in tara si o sa am ceva mai mult timp la dispozitie.

La momentul plecarii din tara Cristinica avea 5.000 km parcursi de cind am reconditionat motorul. Acesta a fost facut numai cu piese de calitate si de catre cineva care se pricepe. Am folosit set motor Borgo, segmenti AE, cuzineti Kolbeschmit, pompa de ulei italieneasca, etc. Ce mi-a parut rau ca la momentul respectiv nu am gasit si o axa cu came de R12 TS pe care sa o pun pe motor.

Acum am peste 5.000 km de cind am plecat de acasa si consumul de ulei mi se pare mai mult decit rezonabil. Sa nu uitam totusi ca am cutie in 4 trepte si la 100 km/h am 3400 rpm, deci la 110-120 km/h am cam 4000 - 4500 rpm.ceea ce este destul de mult pentru un motor conceput in anii 60. Sa nu-l comparam totusi cu motoarele de conceptie moderna care sunt facute sa lucreze in aceasta plaja de turatii pentru a obtine performantele specificate de producator.

De asemenea sa nu comparam motorul de 1289 cmc standard cu cel de 1397 cmc care a fost pus pe alte "agregate" produse la Pitesti, pentru ca acesta din urma avea si semeringuri la supape si alte "gaselnite" de astea pentru a se reduce consumul de ulei.


Cam atit pentru moment, de miine ma mai asteapta aprox. 1700 km pina ajung acasa, asa ca va salut si va doresc week-end placut.
Raduchu
Nu uita sa faci muuulte poze icon_mrgreen.gif ! Drum bun!
STORMTROOPER
Am facut pina acum cam 7000 de poze. Timp sa am la intoarcere sa mai fac un jurnal de calatorie ca cel din 2009.
ydaniel
Salutare Foicica!
Ma bucur mult ca te simti bine acolo!
E absolut normal consumul de lui la 1,3 fara simeringuri la supape si cutie in 4 trepte.Ar fi fost bun 10w60 dar la urmatoarea ta iesire in afara ,din asta iti bag in motor.
Hai vacanta placuta si eu te salut dupa litoral.
Ov
o sa-ti bage mocca - sponsorizare ydaniel wink.gif
drum bun in continuare, te asteptam la povesti
STORMTROOPER
Multumesc frumos baieti de urari, dar nu stiu cind va fi urmatoarea iesire din tara a domnisoarei Cristinica, sau daca va mai fi vreuna.
sorin1983
QUOTE(mircea_aq @ 3 Aug 2012, 14:46)
Daca e intretinuta merge foarte bine si o dacie clasica, atat de bine ca ii lasa in fum de aral pe meltenii din filmul asta.

Pe mine nu ma filma nimeni cand mergeam cu dacia asa pe autostrada... Ma distreaza aia care comenteaza smile.gif) "Aia sunt inconstienti" dar ei ca se tin dupa ala? "ala face accident mai incolo" dar ei nu pot face? Si de cand faci accident daca esti cu o dacie? Ai dacie esti prost sau cum? Geez ce gandire... cred ca de la plasticele din megane li se trage...

@Stormtrooper: bafta si drum bun.
Squirrel
QUOTE(STORMTROOPER @ 5 Aug 2012, 22:09)
Multumesc frumos baieti de urari, dar  nu stiu cind va fi urmatoarea iesire din tara a domnisoarei Cristinica, sau daca va mai fi vreuna.
*



Este unul dintre jurnalele de bord pe care le citesc cu plăcere și din această perspectivă mi-aș dori să continue și ieșirile. Ar fi păcat…

Drum bun, bună dispoziție și sănătate!
ydaniel
Foicica eu iti trimit calde salutari dupa litoral si la urmatoarea ta plimbare in europa iti dau eu uleiu de motor icon_mrgreen.gif sa nu mai zica lumea ca nu ai avut sponsori blush.gif laugh.gif
turbodxman
STORMTROOPER a revenit pe plaiuri mioritice. smile.gif
remusro
Dragose

Am citit pe nerasuflate topicul tau. Esti un minunat, te felicit pentru intreaga aventura europeana din vara asta!!

Ca sa fiu plicitisitor, SI EU abia astept un foileton cu pozele de pe traseu.

Ma simt onorat ca am fost unul din cei care te-au vazut la La Chatre!

Felicitari pentru acest peripluu curajos. smile.gif
Ov
bine ai revenit
STORMTROOPER
Dragii mosului, dupa ce s-a parcurs ieri peste 750 km si per total vre-o 8.000 km in aceasta aventura Europeana, Eu, prietena+Cristinica am ajuns cu bine la Pucioasa, unde ne vom odihni pentru urmatoarele 4 zile. Tranzitarea Poloniei a fost un vis urit.Astia cind au soferi nu au drumuri, cind au drumuri nu au soferi, si cind nu au nici drumuri si nici soferi este jale. De exemplus, in orase se intra pe 4 benzi, dar in 500 m aveai un semafor, si pe ruma se gituia circulatia pe o singura banda ca celelalte era un lucru, samd.

Squirrel - multumesc frumos pentru cele spuse, dar la mine s-a nascut un mare semn de intrebare daca sa mai scriu ceva pe aici, asta mai ales dupa discutiile care au avut loc pe topicul cu frantuzoaica.

remusro - mare om, mare caracter. Multumesc pentru cuvintele frumoase scrise despre mine aici pe topic cit si la “frantuzoaica”, si da-mi voie sa spun ca si eu sunt onorat ca te-am cunoscut, atit ca impatimit al marcii noaste auto nationale cit si ca virtuoz al unui instrument cu coarde. Succes pe mai departe.
Ov
scrie mai linistit pe topicul tau tongue.gif
oricum cand ajungi in bucuresti pun gheara pe tine si te scot la o bere sa ne povestesti cum fu tongue.gif
STORMTROOPER
Multumesc de primire OV, Cind ajung in Buc, cu mare placere iesim la un pahar de vorba si depan amintiri. Oricine doreste informatii este liber sa intrebe, in limita timpului disponibil o sa incerc sa raspun la toate intrebarile.

O poza cu masinuta la plecarea de la Stockholm.
Squirrel
Eu m-apuc de scris depeșa la CNCD dacă nu ne povestești tuturor… sad.gif
Poate nu este părerea tuturor, dar eu încă mai savurez poveștirile de după o „croazieră” de genul acesteia și aș citi cu mare drag, indiferent de…consecințe.
Cei foarte tineri se prea poate să nu aibă amintiri legate de bătrâna doamnă, însă cei care au copilărit cu ea în jur își readuc copilăria în preajmă.
Scoate copilul din mine și din alți membrii ai forumului la iveală … s-ar putea să merite, s-ar putea să nu merite, rămâne de văzut. Eu unul nu cred că voi fi dezamăgit. Dacă sunt însă alte impedimente privind istorisirea(chestiuni care țin de viața privată a fiecăruia), înțeleg atitudinea și o respect.

Bine ai revenit! Mult curaj și sănătate pentru o nouă aventură!
STORMTROOPER
Multumesc frumos pentru cele scrise. Nu este vorba de intimplari din viata personala, pentru ca pe alea oricum nu le discut pe un forum ci problema mea este ca, in ciuda faptului ca am fost la miii de kilometri distanta,am cam fost la curent cu ceea ce s-a scris&spus&discutat si pe forum si pe linga forum. Au fost spuse unele lucruri despre mine si Danut care nu prea isi aveau locul si rostul. Nu ma asteptam la sustineri sau chestii de genul asta, dar sa mi se zica despre masina ca are numere de Remat si alte asemenea remarci care nu au mai ajuns pe forum, dar s-au facut, imi cam taie elanul sa ma apuc sa scriu ceva care consuma mult timp, pe care eu din pacate la ora actuala nu prea il am.
bucatzel
No lasa, ca nu pentru aia scrii.

Si eu de-abia astept sa istorisesti plimbarea. Ca prea ne-ai tot scos ochii cat de racoare era pe unde erai tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.