Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CRISTINICA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25
1310CL
Stiu ca a venit din fabrica cu jante canada biggrin.gif Ma bucur ca vrei sa o ti cat mai "stock",ce culoare vrei sa pui pe canade la primavara/vara?
Mrija
Arunca coaja la remat si i-ati altceva, stiu si eu am avut amintiri placute cu un TLX dar ce sa-i faci, viata merge inainte.
Tamango
Hai maaa, cum sa trimiti o asa domnisoara cocheta la remat ?
Muttley
Coaja-i ma-ta.

PS: a mai aruncat cu kkt si-n alt topic cu o Dacie 1310. Sindromu' Renault.
nelu_1985
Ma, cum drecu dupa 6 pajini in care omu o scris de nustiu cate ori ca nu va vinde/ciurema masina nicodata, ca a investit multi bani si timp sa pastreze si sa aduca masina in stadiul asta, se trezeste unu sa-i spuna scurt sa o duca la remat si sa-si ia "altceva".
Deci pe cuvant ca sunt unii care posteaza din avant, inteleg daca era un cazan in 7 culori cu naic pe luneta si eleron din placaj sa nu-si ia zboru...
argon
QUOTE(Mrija @ 26 Jan 2011, 12:20)
Arunca coaja la remat si i-ati altceva, stiu si eu am avut amintiri placute cu un TLX dar ce sa-i faci, viata merge inainte.
*



Felicitari pentru progres, ai reusit sa strangi suficienti bani pentru un SH de 11 ani dupa Dacia TLX, te invidiez. Intradevar viata merge inainte, dar poate pentru altii realizarea in viata nu se masoara dupa valoarea sehasului.
Danny_bb
Nu stiu ce l-o fi determinat sa-si exprime totusi parerea, mai ales ca vorbim despre o masina intr-o stare fantastica.
Oricum... Muttley i-a raspuns cum merita.
Laurentziu83
Atata timp cat Cristinica va lua ITP-ul pe bune, din partea mea proprietarul sa o tina si 100 de ani. Nu vad nimic in neregula aici. Nici mie nu mi-ar pica bine peste cativa ani sa-mi zica cineva sa dau Matizul la Remat atata timp cat il tin in stare tehnica buna.

Ca eu nu as mai vrea Dacie, partea a doua, fiecare alege.
GabyDSN
Ce terminat e Mrija asta cred ca nici nu a citit topicu si gata si-a dat cu parerea smile.gif))
STORMTROOPER
@1310CL – am primit recomandari sa le fac inapoi in argintiu/bronz, dar sincer ma gindesc sa le pastrez in continuare albe.daca gasesc si sablonul fac si dreptunghiurile cu negru, asa cum au venit din fabrica.

@Mrija – initial cind am citit prima data m-am gindit sa ignor postul tau si sa ti-l sterg. Ulterior cind am vazut cita lume a scris ca sa te combata, m-am razgindit, pentru ca firul discutiilor nu ar mai fi avut logica. Motiv pentru care o sa-ti raspund, chit ca asta imi ia din timpul meu liber.
1.Acest topic a fost deschis pentru a prezenta o masina, masina mea si nu o “coajă” sau rablamentul pe care il ai sau l-ai tu in dotare.
2.Nu stiu ce cazan de masina ai avut tu, sau ce probleme ai avut cu ea, motiv pentru care nu ma intereseaza posesiunile tale.
3.Masina despre care este vorba in acest subiect de forum a facut intr-o zi mai multi kilometric decit faci tu cu SH-ul pe care il afisezi la semnătura intr-o luna, asa ca te-as sfatui sa-ti pastrezi opiniile pentru tine.
4.Aceasta masina mai mult ca probabil va ingropa masina pe care o afisezi la semnatura si in 23 de ani de existenta si-a demonstrat utilitatea cu mult mai mult decit ai demonstrat-o tu, prin postarea pe acest topic si pe alte topice.
5.Cu asta am incheiat cu tine. Este o vorba din batrini: "daca nu ai nimic inteligent de spus mai bine taci din gura". Avind in vedere aceste ucruri as aprecia daca pe viitor nu ti-ai mai baga nasul in subiectul deschis de mine.

@Tamango, Muttley, nelu_1985, argon, Laurentziu83, GabyDSN – va multumesc frumos pentru opiniile formulate, dar se pare ca si pe aici se adevereste vorba aia: Un prost arunca o piatra si 10 oameni cu minte nu reusesc sa o urneasca.

O completare, un fel de principii dupa care incerc eu sa-mi calauzesc pasii prin viata:
1.Nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita;
2.Nu te pune cu prostul ca te aduce la nivelul lui si te dovedeste pentru ca are mai multa experienta;
Nu te certa cu un prost pentru ca lumea s-ar putea sa observe diferenta.

Cam atit pentru acest subiect. La primavara o sa va tin la current cu ceea ce am mai facut la masinuta.
Va doresc o seara frumoasa.
1310CL
Ai in totalitate dreptate storm,asta e n-ai cei'face...atata ii duce mintea pe respectivi.

Btw,parerea mea ar fi sa le vopsesti dreptunghiurile negre,asa cum erau ele in 1987,nu cred ca mai tine cineva din Romania canadele alea cu dreptunghiurile negre..asta e doar o parerea ,tu faci cum doresti,bafta in continuare cu batranica,sa auzim doar de bine.

O poza cu acel tip de canade:
STORMTROOPER
Da, cam asa am gindeam si eu ca or sa arate daca gasesc sablonul.Nu stiu ce o sa fac, oricum mai sunt vre-o 2 luni pina ma apuc de ea.Sper sa fie gata pina la intilnirea de la Sibiu.
nalodaniel
QUOTE(Muttley @ 26 Jan 2011, 13:30)
Coaja-i ma-ta.
*


coffee_spitsk.gif
GabyDSN
Orikm Succes in continuare ... k masinutza ta :X:X
STORMTROOPER
Avind in vedere ca regulile acestei sectiuni stipuleaza ca titularul topicului isi modereaza singur sectiunea, as dori sa nu se stearga nimic din ceea ce s-a scris mai sus si nici un membru sa nu fie sanctionat pentru ceea ce a postat.

@ nalodaniel - chestii de astea pot si eu intelege, dar am rugamintea ca pe viitor daca mai postezi in acest subiect sa mai adaugi si citeva cuvinte.Multumesc anticipat.
1310CL
Pai daca te gandesti sa o faci sa arate cat mai"de la mama ei"ori cu dreptunghiurile negre,ori bronz,oricum ar fi arata minunat,alegerea iti apartine.

La reconditionare cand ai demonatat lucas-urile nu ai gasit rugina acolo?
STORMTROOPER
Nope.Rugina am gasit la portbagaj si la contra-aripi deasupra farurilor
In rest un pic pe interiorul portierelo, si la inbinarea stilpului fata cu pragul pe stinga si pe dreapta.In rest fara rugina.
speedy82
Aloo, domnu' "tropa-tropa cu dacia prin Europa", vedeti ca s-ar putea sa existe pe janta unde trebuie vopsit cu negru. Mai exact, locurile respective sunt un pic mai "infundate" din presare. Asta ca sa nu mai stai sa cauti sablon. Ca la o adica facem sablonul, ca doar nu lasam colegul daciot cu rotile nerestaurate wink.gif
1310CL
Are dreptate speedy82,canadele cele cu negru la dreptunghiuri,aveau locurile negre infundate putin,nu stiu daca asa sunt si ale tale,dar am pus o poza sa vezi.

Canadele din poza sunt de pe o dacie sport din 1984:
speedy82
Hmm, da 1310CL, dar acum am aflat ca la colegul nostru acel model nu exista si pe buza rotii, ci numai pt cele 3 spite. Adevarul este asta e primul model de canadience si care din auzite ar fi fost cel mai bun ca si calitati
STORMTROOPER
@speedy82 - rotile babutei nu au acea infundatura care delimiteaza locurile care erau vopsite cu negru. Oricum pina la primavara mai este si o sa disec problema mai in amanunt cind o sa ajung in apropiere de acel moment.Pina atunci trebuie sa se termine cu saramura de pe strazi.

@1310CL - janta postata de tine ete un pic diferita de cea pe care o am eu pe masina.Cea postata de tine are gaura centrala mai mica, la a mea este mai mare.In rest arata la fel, dar cum am spus mai sus a mea nu are infundaturile pentru a delimita locurile vopsite cu negru.
sobolan
QUOTE(Mrija @ 26 Jan 2011, 11:20)
Arunca coaja la remat si i-ati altceva....
*



tine-ti parerea asta doar pentru tine ! wink.gif
br17rfg
Tu ai o problema mare....iti trebuie neaparat un control...

speedy82
QUOTE(Mrija @ 26 Jan 2011, 23:15)
Din pacate pentru tine, am nevoie de masina si nu imi trebuie o masina noua sa-mi fac treaba
*



Ne pare bine pentru tine, dar asta nu inseamna ca daca nu adera nimeni la ideile tale, tu esti cel destept si restul prosti.
Oricum, daca tu esti foarte incantat de megane-ul tau coupe, iar dacia ce face subiectul topicului de fata, nu vad motivul pentru care mai intri sa comentezi aiurea in tramvai.
xcss
Du-te si bate mingea la tine pe tarla si mai lasa oamenii in pace.
br17rfg
QUOTE(Mrija @ 26 Jan 2011, 23:27)
Nene tu esti ca si aia "ce bine o fo pe vremea lu' raposatu"

Atata timp cat am libertatea la exprimare pe acest forum am sa o fac. ramane la latitudinea ta daca stergi posturi sau nu.
Hai sa nu punem in comparatie o dacie cu o masina straina, indiferent de anul de fabricatie.
In legatura cu utilitatea, nu stiu tu la ce te referi, dar pentru mine masina e masina, facuta sa ma duca si sa ma aduca, sa nu ma plOO pe drum, eventual sex pe bancheta din spate cand nu sunt camere libere.
PS: Chiar nu are rost sa-mi mai racesc gura cu unu care se supara ca-i fac masina "coaja" si el imi replica ca masina mea e "rablament", in fine spor

Ala de pe celalalt topic avea o fata =))
*


Sa i-o s..i tu lu ala de pe celalalt topic...parol la toti cei de pe daciaclub =)))....poate mai sunt doritori si dupa aia devin oamenii invidiosi ca numai mie asa ca te impart cu toata lumea...asta asa sa iti arat ce baiat sunt....acum basti de aici ca ma enervez degeaba si nici nu sunt genu'....
Muttley
STORMTROOPER, sunt totusi cam prea multe postari inutile in juru' capitalistului asta.
Faci cum crezi mai bine.
sobolan
QUOTE(Mrija @ 26 Jan 2011, 23:15)
Dooh, sunt liber sa-mi exprim parerea
*


du-te la toaleta ! radmasa.gif

Periculoasa specie reno-istii astia radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif !!!
Minel
QUOTE(Mrija @ 26 Jan 2011, 23:27)
In legatura cu utilitatea, nu stiu tu la ce te referi, dar pentru mine masina e masina, facuta sa ma duca si sa ma aduca, sa nu ma plOO pe drum, eventual sex pe bancheta din spate cand nu sunt camere libere.


PS: Chiar nu are rost sa-mi mai racesc gura ...
*




Poate pt tine , o masina este doar o bucata de feer in care nu te ploo , te duce , te aduce si mai poti si sa foooti ceva in ea .... dar pt altii are si o valoare sentimentala mareeee , iar acea valoare il face , ne face sa le pretuim si sa le ingrijim in functie de posibilitatea fiecaruia .

Ca atare ca sa nu iti mai racesti gura de pomana ,se recomanda ceva cald , dar prin alta parte .....

Mi-s curios daca o sa ti-o mai racesti , ca si sa asa nu are rost , nu ???..... rolleyes.gif
nalodaniel
e una o coaja si e alta masina de aici; gandeste-te de doua ori inainte sa spui asa ceva, e o jignire foarte mare adresate unei masini pe care nu o cunosti si implicit proprietarului smile.gif

@STORMTROOPER : subscriu la ce-a zis muttley. Chiar e justificata curatenia blush.gif
Danny_bb
QUOTE(Mrija @ 27 Jan 2011, 00:27)
eventual sex pe bancheta din spate cand nu sunt camere libere.

*



M-ai convins... acu inteleg de ce ti-ai luat coupe. Ca sa ai loc.
Ce aer de superioritate iti ofera un fier ordinar pe care-l gasesti pe toate drumurile. Si ce mare salt ai facut tu. Nu mai esti muritor de foame cu Dacie, esti cetatean respectabil cu renou. Ce sa facem... nu toti ne permitem luxul de-a detine o asemenea limuzina.
Ai vorbit cand trebuia sa taci, si mai ai si tupeul sa insisti in sustinerea aberatiilor.

LE: de sters in caz de curatenie generala.
Tamango
Ce pasiuni a starnit don'soara Cristinica wub.gif
Parerea mea e ca poti numi "coaja" o masina cu proprietar neinteresat de ea, dar unul care o ingrijeste si iti face placere s-o vezi ... jos palaria.
1310CL
Parerea mea e ca transformati jurnalul de bord al omului intr-un topic de "suferit"in care se arunca din stanga si din dreapta insulte,aberatii si discutii total pe langa subiect...sper ca STORMTROPPER sa faca curatenie..

@Mrija:Daca tie nu ti place aceasta marca de masina si respectiv acest model,nu trebuie neaparat sa faci publica parerea ta,mai bine tine-o pentru tine,iar cat despre libertatea de exprimare pe care sustii ca o ai si ca o folosesti cum se cuvine cam tragi pe langa si cu ea.....aa da,si masina cu pricina nu ii "coaja"este doar o masina simpla cu multi ani in spate.
kog
il indemn si eu pe colegul STORMTROOPER sa vurete mizeriile postate de Mrija.

si ca sa refulez si eu putin (a se sterge cand este cazul) Postand an acest topic iti asumi o responsabilitate. NU esti liber sa iti axpui parerile aici. "Posesorul threadului" este dictatorul care decide ceea ce se posteaza si ceea ce nu. Pe langa asta cunosc destule personaje care folosesc masinile si atat. Am fost orbit de farurile lor si asfixiat de esapamentul lor. Vad zilnic masini neingrijite de pe care sar tablele la gropi, mancate de rugina si murdare in ultimul hal, inafara de o portiune cat o minge de tenis prin care priveste soferul, masini in care ti-e greata sa te urci de mizerie. Masinile alea nu sunt dacii 1310 sunt masini "straine" vorba aia. Starea in care arata o masina reflecta intr-un mare grad personalitatea soferului.
Nu vad nici un motiv in a insulta omul atata timp cat masina se prezinta FOARTE BINE, nu e ruginita, merge bine si arata bine. Omul are o pasiune pentru ea. De ce sa schimbi un lucru daca merge bine si esti multumit de el? De ce sa dai un lucru bun la remat doar pentru a aduce o rabla de dincolo? Daca o masina e depasita lucrul asta nu o face si rabla.

Atata am avut de spus. Se poate sterge fara resentimente

Succes domnule STORMTROOPER in mentinerea masinii intr-o stare cat mai buna respekt.gif
STORMTROOPER
Stimati coforumisti-postarile utilizatorului Mrija au fost sterse si motivatia o gasiti mai jos. As aprecia pe viitor daca mai apare vre-un neandertalian de asta pe aici sa-i dati/sa-l tratati cu ignore.Din pacate am un program incarcat la munca ajungind abia seara acasa, timpul liber petrecut pe net avind si el de suferit. In rest sa auzim numai de bine sis a ne vedem cu bine la primavara. Nu voi sterge postarile voastre pentru ca in realizarea lor s-a depus un oarecare efort, cit de mic, pe care il apreciez..

@Mrija – In primul rind nu te-a invitat nimeni sa-ti dai cu parerea cu privire la masina mea.
-In al doilea rind ti-am mai spus, dar daca nu citesti, daca nu ai nimic intelligent de spus, mai bine taci din gura.Esti exact ca cei de la putere.Toata lumea iti spune ca bati cimpii sit u te incapatinezi sa consideri ca ai dreptate si ca noi ceilalti suntem o adunatura de prosti pentru ca tinem masinile noastre in circulatie si intr-o stare cu mult mai buna decit multe cazane asa zis mai noi.
- Trei la mina, libertatea de exprimare si de opinie garantata prin constitutie se aplica canalelor publice de informare in masa, aici esti pe un forum privat si pe un subiect deschis de mine, subiect asupra caruia eu decid ce ramine si ce nu, motiv pentru care posturile tale au fost sterse. Cind am decis sa nu-ti sterg prima postare, am luat in calcul libertatea de exprimare si faptul ca in viata de zi cu zi, cea reala, am destule probleme pe cap ca sa-mi mai incarc neuronii cu unul ca tine.Se pare ca tu esti pe principiul, daca lumea nu pune botul la prostiile tale, dai in continuare cu noroi.
- Patru la mina cind m-am referit la utilitate, ti-am spus ca postarea/postarile tale nu sunt cu nimic utile acestui forum. Masina mea este utila acestui forum cit si postarile mele, intr-o oarecare masura.daca vrei sa postezi de dragul de a posta, cafeneaua este ceva mai sus.
- Cinci la mina, o camera de hotel este mult mai confortabila pentru o partida de sex, duduia in cauza apreciaind-o mai mult, decit bancheta din spate a unei masini,.Daca tu ai avut bani doar pentru masina si nu ai si pentru camera de hotel, te compatimesc sincer.
1310CL
Bine facut si bine zis STORMTROPPER acum sa revenim la masina,la revopsire ti-ai acoperit gaurile de aici?Am pus si o poza ca sa vezi la ce ma refer pentru ca am uitat cum ii spunea la chestiile aleaa negre..ce veneau prinse pe caroserie.
STORMTROOPER
Acele ornamente au fost date jos la vopsire si pt ca am constat ca era foarte multa mizerie acolo am renuntat la ele si gaurile au fost astupate.
1310CL
Ma bucur ca ai renuntat la unele lucruri care daunau caroseriei,iti multumesc pentru toate raspunsurile date,iti doresc numai bine si te asteptam cu poze si vesti noi la primavara !

Salut !
mircea_aq
Am citit topicul integral si sunt de parere ca locul unei astfel de masinutze e in garajul personal, pe circuit, pe mosia proprie, oriunde iti doresti dar pe strada, in trafic, NU. Daciile berline, indiferent de anul de fabricatie, nu au avut niciunele un sistem de franare calumea, nu vreau sa-mi imaginez cum functioneaza dezaburirea ... in fine, eu as vrea ca ITP-ul sa se faca pe bune si sa scapam odata de bombele pe 4 roti din trafic, in special de cei cu numere de Texas - Bulgaria.

Nu ma intelege gresit, nu am nimic cu masinutza ta, fiecare e liber sa aiba propriile pasiuni, atat timp cat nu-i afecteaza pe cei din jurul sau.

Ceea ce ma intriga e faptul ca au inflorit jurnalele in care se prea-slavesc tot felul de rable, tarlii, jighimele...care se service-aza complet in 2 ore in fata blocului. Sa fim seriosi nu vorbim de ferrari 365 california sau porsche spyder, dacia nu e o masina de colectie, iar 1310 nu e un clasic, masinile prezentate in aceasta sectiune NU au ce cauta pe drumurile publice pentru ca ne pun vietille in pericol.

In incheiere nu pot sa nu remarc ca de cand cu... criza aceasta poti gasi un Clio 3 din 2007 cu km si dotari bune, undeva la 5000 de Euro. Nu-ti permiti nici macar in conditiile acestea, ia tramvaiul, nu o spun cu rautate ci cu bun-simt.
Muttley
Cu acelasi bun-simt, cu ce viteza crezi ca merge rabla asta pe un drum european de exemplu? Eu imi permit sa estimez ca merge cu maxim 80-90 km/h.

Timp in care, masinile "sigure" de care spui tu, merg cu... cat? 140? 150? 200?
Uite ca mie de astea din urma mi-e frica. Si o spun cu toata sinceritatea de care sunt capabil.
om_bland
Muttley aici ai o bulina alba , ma bucur ca ai gandit pozitiv ! Felicitari frate , te rog accepta-le ( felicitarile) cheers.gif
kog
iar o luam de la capat....

Ce plm aveti cu bietele dacii? Ce dracu v-au facut? Cum adica nu au frane? Cel putin ultimele modele de pompe de frana cu icp in 4 conducte nu faceau nici o diferenta intre dacie si alta masina asemanatoare fara ABS, personal am condus si era sa musc din volan la o frana mai puternica. Domnii de la ITP NU te trec daca nu indeplinesti standardele de franare. Specificatiile din carte spun asa, 200N pentru roata fata si 100N pentru roata spate. La ultima verificare am avut 262 N pe fata si 127 N pe spate deci ma incadrez, asta in situatia in care franele pe spate ma nemultumeau (am schimbat puntea pana la urma). Care e problema?
Merced
Problema e ca unii sunt frustrati se pare. Au trecut de la tramvai la "masini" si nu inteleg cum de unii folosesc si apreciaza o Dacie. Sunt de acord ca-s multe Dacii rable pe drum, pericol pentru trafic, dar pe cele care sunt cu adevarat intretinute, ingrijite si asta e cazul Cristinicai, nu vad de ce le-am huli. O sa fie si ea peste cativa ani o raritate, cum sunt 1300-urile acum.
Unii cred ca sunt tinute din lipsa de bani. Dar daca socotesti cat se baga in ele pentru a fi mentinute in starea asta, constati ca depaseste suma pentru acel iubit Clio din 2007.

In toate tarile civilizate exista o cultura si un respect pentru masinile retro. Aceasta masina acolo se incadreaza. La noi exista respect doar pentru tiuning, folie pe geamuri, spoilere si eleroane. Pacat!
Laurentziu83
QUOTE(mircea_aq @ 27 Jan 2011, 23:15)
Am citit topicul integral si sunt de parere ca locul unei astfel de masinutze e in garajul personal, pe circuit, pe mosia proprie, oriunde iti doresti dar pe strada, in trafic, NU. Daciile berline, indiferent de anul de fabricatie, nu au avut niciunele un sistem de franare calumea, nu vreau sa-mi imaginez cum functioneaza dezaburirea ... in fine, eu as vrea ca ITP-ul sa se faca pe bune si sa scapam odata de bombele pe 4 roti din trafic, in special de cei cu numere de Texas - Bulgaria.
*


Mai, sa stii ca la noi nu conteaza atat de mult masina si marca ei, cat conteaza proprietarul. Am avut ocazia sa ma sui in sute de masini, de la masini la care imi era rusine ca patez farmacia cu amprentele mele, pana la cotete la care nu ma varam inauntru fara husa si halat. Eh, pot sa zic ca nu este nici o legatura intre marca, pretul masinii si starea in care o tine proprietarul. Am vazut masini de mii de euro cu care proprietarii mergeau cu martorul ABS aprins deoarece rupsesera senzorul si "las-o ba ca merge-asa", sau trosnea directia de iti era frica sa o conduci sa nu se blocheze, sau anvelopele erau la sarma, tapiteria rupta, numeroase gauri de tigara facute in tapiterie, etc, etc.
DAR, intotdeauna am avut un deosebit respect pentru cei care mentineau sau macar se straduiau sa mentina masinile in stare perfecta, indiferent ca erau Dacii, Trabant sau Mercedes.

Atata timp cat o masina ia ITP-ul pe bune, nu vad de ce sa-ti fie interzis dreptul de a circula cu masina. Da, nu are ABS, dar cate din masinile de pe strada il au si este functional? Sau, dacia de bine de rau are tractiune fata. Mai periculos vad un BMW cu tractiune spate condus de un pusti de 19 ani, nu degeaba se spune "orice BMW are pomul sau".

Nici eu nu ma dau in vant dupa Dacii, in conditiile in care am avut una in familie pe care o reparai pe o parte si se strica pe cealalta, dar fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu banii si cu timpul lui liber. In primul rand nu ma afecteaza pe mine acest lucru.
STORMTROOPER
QUOTE(mircea_aq @ 28 Jan 2011, 00:15)
Am citit topicul integral si sunt de parere ca locul unei astfel de masinutze e in garajul personal, pe circuit, pe mosia proprie, oriunde iti doresti dar pe strada, in trafic, NU. Daciile berline, indiferent de anul de fabricatie, nu au avut niciunele un sistem de franare calumea, nu vreau sa-mi imaginez cum functioneaza dezaburirea ... in fine, eu as vrea ca ITP-ul sa se faca pe bune si sa scapam odata de bombele pe 4 roti din trafic, in special de cei cu numere de Texas - Bulgaria.

*



mircea_aq - fara nici o suparare.Nu ai citit tot topicul si nici ceea ce am scris eu despre masinuta. Daca ai fi citit ai fi vazut ca in anul 2009 masina a fost supusa unui control in trafic de către RAR-ul din Alba, si inspectorii de acolo si-au mincat de sub unghii ca nu au putut sa-i gaseasca nici o problema.ITP-ul a fost luat pe bune si fara revenire, spaga sau altceva de genul asta.
Nu stiu de unde ai scos-o pe asta ca nu imi permit alta masina, dar ma rog, treaca de la mine. Masina prezentata pe acest topic nu este masina de mers zilnic. Nu am bagat atitia bani in ea ca sa risc zilnic sa mi-o buseasca un putulache cu cine stie ce "rabla" de dupa 2000 careia nu ii merg frinele, sau imi spune candid ca nu m-a vazut.
Masina are frine foarte bune, dezaburirea merge normal, si este inmatriculata in Ro cu toate taxele platite la zi. La ITP a scos noxe cit un Euro 2, asa ca aici nu le-ai nimerit.
La noi Dacia 1310 nu este o masina clasica pentru ca toti taranii si-au permis cite una pe care dupa achizitionare au facut-o cotet de porci.O sa ajunga masina clasica in citiva ani, si am vazut de pe acum destui care regreta ca au renuntat la Dacie in favoarea unei table de fabricatie recenta.
Masinuta nu a fost reparata in fata blocului ci in service cu piese de calitate, in general aduse din UE nu facute de ASAm sau alte balarii.

L.e. Este ultima rugaminte in acest sens.Daca nu aveti nimic bun de comentat sau vre-o critica constructiva de facut, as aprecia daca nu ati mai posta aici.Pentru cei care denigreaaz dacia aveti posibilitatea sa postati la cafenea, iar daca faceti o cautare pe forum aveti si subiectul "De ce este Dacia bataie de joc." Intr-o alta ordine de ideii, daca mai vad postari de genul asta ma apuc sa sterg la gramada.
Tamango
Bai, iar ati inceput ? Pe mine ma apuca nostalgia cand vad o Dacie in trafic (dar una intretinuta, curata, din care nu curg tablele). Tin minte ca pe timpul lui Ceausescu imi doream si eu asa ceva, se faceau liste de asteptare la CEC, pe scurt a fost o masina buna, potrivita pentru epoca aia. Tot respectul pentru proprietarii de Dacii care au grija de ele.
1310CL
QUOTE(mircea_aq @ 27 Jan 2011, 23:15)
Am citit topicul integral si sunt de parere ca locul unei astfel de masinutze e in garajul personal, pe circuit, pe mosia proprie, oriunde iti doresti dar pe strada, in trafic, NU. Daciile berline, indiferent de anul de fabricatie, nu au avut niciunele un sistem de franare calumea, nu vreau sa-mi imaginez cum functioneaza dezaburirea ... in fine, eu as vrea ca ITP-ul sa se faca pe bune si sa scapam odata de bombele pe 4 roti din trafic, in special de cei cu numere de Texas - Bulgaria.

Nu ma intelege gresit, nu am nimic cu masinutza ta, fiecare e liber sa aiba propriile pasiuni, atat timp cat nu-i afecteaza pe cei din jurul sau.

Ceea ce ma intriga e faptul ca au inflorit jurnalele in care se prea-slavesc tot felul de rable, tarlii, jighimele...care se service-aza complet in 2 ore in fata blocului. Sa fim seriosi nu vorbim de ferrari 365 california sau porsche spyder, dacia nu e o masina de colectie, iar 1310 nu e un clasic, masinile prezentate in aceasta sectiune NU au ce cauta pe drumurile publice pentru ca ne pun vietille in pericol.

In incheiere nu pot sa nu remarc ca de cand cu... criza aceasta poti gasi un Clio 3 din 2007 cu km si dotari bune, undeva la 5000 de Euro. Nu-ti permiti nici macar in conditiile acestea, ia tramvaiul, nu o spun cu rautate ci cu bun-simt.
*




@mircea_aq: Inseamna ca nu sti nimic despre ele si ai postat doar de dragul de a injosi o masina care se putea lipsi bine mersi de parerile tale.

Incaodata ii dau dreptate lui STORMTROPPER,daca nu aveti ceva bun de comentat,sau ceva inteligent de spus mai bine abtineti-va de la postarea comment-urilor non-sens pe acest topic.As vrea sa cred si eu ca e ultima oara cand se intampla asa ceva(cel putin aici).

Daca nu va place daciile vechi si va place doar sa le injositi pe oriunde,si sa vorbiti doar pentru a va afla in treaba si voi(chiar daca nu stiti o iota din aceasta masina) Va rog nu mai postat pe topicul omului,lasati-l in pace !

Salut..
hora
Excelenta masinuta ta. Mie imi pare tare rau dupa Berlina mea din '98. Mergea brici si cu micile imbunatatiri pe care i le adusesem o transformasem intr-o masina agreabila.
argon
QUOTE(STORMTROOPER @ 28 Jan 2011, 07:23)
La ITP a scos noxe cit un Euro 2
*



Exagerezi si nu ai dreptate, e imposibil asa ceva, nu te supara dar nu o spun cu rautate, si binenteles asta nu inseamna ca nu poti respira in spate la o Dacie non euro cu motorul in stare buna, nu fumigena ca unele tobberoane de pe strazi care nici frane nu au, poate de acolo i se trage aluia.
STORMTROOPER
argone - s-ar putea sa ma insel, pentru ca nu mai tin minte exact si la o cautare sumara pe net nu am gasit. Din ceea ce am discutat cu inspectorul de ITP pt non-euro valoarea afisata de aparatul cu care se verifica noxele trebuie sa fie max.3,5 CO2 la masini fabricate dupa anul 1985(6)nu retin exact, pt. Euro 1 max.2 CO2, Euro 2 max. 1 CO2, Euro 3 max. 0,5 CO2 iar EURO4 si 5 0 CO2, in acest caz diferenta provenind din alta parte.
Daca are cineva un link sau chiar tabelul cu datele exacte il rog sa le posteze.
La ITP cristinica a scos 1,62 CO2., deci nu este ea Euro 2 dar se incadreaza la Euro 1.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.