Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CRISTINICA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25
STORMTROOPER
Inca o poza, asa inainte de plecare, cu dedicatie speciala pentru domnul Presedinte Ov, stii el de ce si pentru ce.
iulica89
Domnu' iti doresc drum bun si fara incidente, sa fi sanatos, atat tu cat si "Cristinica", si abia astept sa vad primele impresii la un drum lung dupa atata munca!

1 Sep 2015, 21:06:
PS: Trebuie sa fac cumva sa te prind sa iti dau culoarea potrivita la jantele alea biggrin.gif tongue.gif happy.gif
Ov
drum bun!
STORMTROOPER
Multumesc Ov. Am revenit pe plaiuri mioritice, cu un prim set de poze din Polonia:
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
oldtimercraiova
Foarte reusite pozele !
STORMTROOPER
Multumesc frumos. Incerc sa fac si eu ce pot din postura de sofer, fotograf, calculator de bord si turist, toate in acelasi timp.
STORMTROOPER
Polonia
1310CL
Cum se comporta Cristinica la excursia asta? biggrin.gif

Multi km fara incidente-ti doresc.
STORMTROOPER
Ca de obicei, impecabil. Apa, paie si bataie. Consumul undeva la 6.8 l/100 km si 150 ml/2600 km de ulei pierduti pe la garnitura de orificiu de umplere cu ulei.
Multumesc frumos, asemenea iti doresc si tie.
STORMTROOPER
Incet – incet ne pregatim pentru festivalul de la Satu Mare!!!!
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image




8 May 2016, 19:18:
http://vid971.photobucket.com/albums/ae192...zpsnimcahdj.mp4

http://vid971.photobucket.com/albums/ae192...zpsku37njqu.mp4

maho
QUOTE(STORMTROOPER @ 8 May 2016, 19:16)

78-79? Scump, domnu', scump, se poate mult mai bine.
Ce-i cu carcasa aia de filtru de aer?
STORMTROOPER
Stiu, urmeaza sa ma.ocup si de chestia asta. Carcasa de la filtru de aer a fost cea mai buna pe care am gasit-o la momentul respectiv. Daca gasesc una mai buna cromata o sa o plantez pe masina imediat ce intru in posesia ei.
STORMTROOPER
Orice lucru minunat din pacate ajunge si la un final. Dar am fost si premiati. Multumim George&co. pentru un week-end de poveste.
STORMTROOPER
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
sobolan
perfect,masina frumoasa foc, wub.gif ...incearca sa repozitionezi teava intermediara dintre detenta si finala,atarna cam mult parca.....nici la mine nu cadea ok(deh....conex) dar am inchis un unghi pe undeva prin taiere si sudura si apoi a cazut stas.....
DACIOTUL_97
Ce frumusete ! wub.gif
bucatzel
QUOTE(sobolan @ 22 Jun 2016, 21:49)
incearca sa repozitionezi teava intermediara dintre detenta si finala
*



Ma indoiesc ca in cazul lui se poate, s-o facut un pic de inovatie la montarea traseului de inox.

----------------------------------------------------
Pe unii curg apele numa' cand se gandesc sa se apropie de dacie, si tu te duci la plimbarica la iarba verde? Pai frumos e dom'le?
sobolan
QUOTE(bucatzel @ 22 Jun 2016, 23:59)
Ma indoiesc ca in cazul lui se poate, s-o facut un pic de inovatie la montarea traseului de inox.

*



din ceea ce am vazut si prin cate am trecut in timp cu mai multe masini am ajuns la concluzia ca orice se poate atat timp cat vrei neaparat.....oricum masina e superba din toate punctele de vedere.
STORMTROOPER
@sobolan – multumesc pentru aprecieri, cat despre traseul evacuarii este de inox, facut pe comanda si asa pica, stiu ca probabil daca ma apuc sa-l mai “gadil” nitel as putea sa-l urc un pic sa nu se mai vada asa, dar nu mai am nici timpul si nici dispozitia pentru asa ceva. In plus de asta stii ca e vorba aia: If it work s don t fix it, asa ca asta este modul in care o sa ramana.

@DACIOTUL_97 – multumesc frumos.

@bucatzel – stimate domn, mi-a venit si mie randul sa ma mai bucur de rezultatul muncii mele sin u o s alas” un fleac de caldura“ sa-mi strice bucuria. Plus ca de multa vreme planuiam o sedinta foto de genul asta si am tot amanat-o ba din lipsa de timp ba pentru ca vremea nu a tinut cu mine. Acum am prins momentul si am profitat de el. Tu cand mai postezi niste poze cu a ta? Sau vrei sa vii cu ea pe la mine prin batataura sa le facem o sedinta foto la amandoua?
bucatzel
QUOTE(STORMTROOPER @ 23 Jun 2016, 19:36)
Tu cand mai postezi niste poze cu a ta? Sau vrei sa vii cu ea pe la mine prin batataura sa le facem o sedinta foto la amandoua?
*


Io nu-s postator fotigraf de felul meu, stii tu piticii mei.

Oricum, am scos-o si eu din barlog vineri noapte, m-am dus la un chef cu colegii, am bagat vreo 4 limonade p-acolo, dupa care am decis ca s-o facut suficient de racoare si pe-afara, si-am luat iar covrigul in brate si m-am bucurat de o ora de plimbare prinr-un oras aproape gol. M-as fi plimbat mai mult, dar au inceput limonadele alea sa se ceara afara tongue.gif
Muttley
Bara spate sta stramb. Se poate indrepta foarte usor.
Alex1300BV
@ Muttley how?

@STORMTROOPER: ce referintza au cauciucurile montate? 155 - 80 R 13? Multumesc.
STORMTROOPER
@Muttley - Si eu si inca 2 persoane, din care unul tablagiu cu state vechi am incercat sa facem bara sa stea cat de cat drept. Ce este in poze este maximum obtinut. Daca te bagi vin cu masina la tine sa-mi arati cum se face. Dau o bere, doua, trei - musai cu lamaie, ca sa beau si eu.

@Alex1300BV - Da aia este dimensiunea. Cu anvelope de astea a venit masina din fabrica, cu anvelope de astea o las.
Alex1300BV
Pe jenti Canada 4.5, s-ar putea monta pneuri 175 70, ca sa dea impresia ca sint jenti late de 5.5? smile.gif
Rob3rto
In primul rand se numesc jante... In al doilea rand anvelopa e anvelopa si janta e janta. Cum sa para janta mai lata daca nu e?
Alex1300BV
Pai daca anvelopa e mai lata, va da o impresie generala cum ca ansamblul e mai lat.
BLUE R 19
Se pot monta.
Alex1300BV
Multumesc,
Muttley
De azi.

[attachmentid=1628039187]

Din amintiri, suportii de bara au niste fixari filetate pe lonjeroanele spate. Se desfac, se regleaza, se strang. Daca nu-i de ajuns, se poate recurge la alte artificii.
Da, daca n-ai glumit, pot incerca sa ti-o aliniez, nu cred sa fie mare filosofie.
STORMTROOPER


[attachmentid=1628039187]


Da, daca n-ai glumit, pot incerca sa ti-o aliniez, nu cred sa fie mare filosofie.
*

[/quote]


Nu am glumit, in toamna dupa ce temperaturile revin la normal poate stabilim o intalnire. Eu am incercat si faza cu suportii, si pe ala din dreapat l-am saltat la maxim cu un cric hidraulic de tir si asta este maximum ce am obtinut.

In alta dezordine de idei daca erai prin zona de ce nu ai dat nici un semn de viata. M-as fi bucurat sa mai schimbam 2 vorbe, ca eu oricum iti sunt dator din 2011.

Si in alra dezordine de idei stie cineva de ce iti tot "beleste" garniturile de sexofon? Sunt deja la a-3- a si nu stiu ce sa-i mai fac.
M.C.
Nu o mai avea planeitate flansa galeriei de evacuare.
Poate ar fi bine sa o verifici,eventual sa incerci o planare a ei.
E ceva munca,dar este posibil sa gasesti buba.
Pune si tu ceva mai multe fotografii de la intilnire,te rog!
STORMTROOPER
Galerie e noua, parca, deci nu8 ar trebuie sa faca figuri. Cred ca o sa iau vechea galerie o reconditionez si o pun pe aia inapoi pe masina. Arata ca dracu dar cel putin nu stau la fiecare 500 km parcursi sa schimb garnitura de la sexofon. Deja devine enervant.

L.e. Pozele or sa apaar si ele mai taruiu un pic. La momentul asta inca nu am apucat sa le scot din telefon/aparat foto.
Daciotul_98
QUOTE(STORMTROOPER @ 1 Aug 2016, 08:27)
Galerie e noua, parca, deci nu8 ar trebuie sa faca figuri. Cred ca o sa iau vechea galerie o reconditionez si o pun pe aia inapoi pe masina. Arata ca dracu dar cel putin nu stau la fiecare 500 km parcursi sa schimb garnitura de la sexofon. Deja devine enervant.

L.e. Pozele or sa apaar si ele mai taruiu un pic. La momentul asta inca nu am apucat sa le scot din telefon/aparat foto.
*


Poate e saxofonul excl.gif data viitoare pune 2 garnituri daca nu ai gasit cauza.
STORMTROOPER
Este saxofonul original al masinii si pana anul trecut in august nu am avut problema asta.!!!!!
Muttley
Eu urcam spre Balea si tu coborai. Am intors repede, sperand ca te opresti la Capra, unde mai vazusem cateva Dacii. Dar de unde, ca te-ai tot dus. Asa ca m-am intors la loc.

Bara aia, dupa ce se vede-n poze, as cobori-o in stanga.

Iti sufla garnitura pentru ca nu ai paralelism intre suprafete. Lasa liber saxofonul jos, strange corect sus pe galerie, abia apoi leaga restul evacuarii dedesubt. Tot in pozele de mai sus se vede ca evacuarea face o frumusete de burta, deci clar nu sta corect. Pun pariu ca-ti trage capatul saxofonului in jos, de aici problema ta.
sobolan
sau da-i drumul galeriilor de la chiuloasa,pui iar o garnitura noua,o ungi cu vaselina inainte si apoi o pui si strangi suruburile progresiv.....lipsa de paralelism iti sufla garnitura intr-adevar.....la mine saxul arata cam ciupit unde se aseaza garnitura(32 de ani,ce pana mea) dar nu am probleme inca...vaselina inmoaie garnitura aia si o face sa cada corect si sa se "muleze" dupa suprafete,eu si la garnitura de chiulasa folosesc vaselina....
STORMTROOPER
Ultima oara am pus pasta din aceea speciala pentru etansat sistemul de evacuare de la Bison.
sobolan
si cand desfaci cum e ? rolleyes.gif mai bine pune vaselina,incearca si asa ,eu zic ca o sa mearga......
STORMTROOPER
Cu urme de la vechea garnitura pe ea.
Acum o sa o las in pace pentru ca urmeaza sa plec in concediu, dupa aceea o sa vad ce o sa fie, poate se mai duce si caldura asta in aia a masii.
STORMTROOPER
Poze, or sa mai urmeze si altele.
maho
Sa pui si cand ajunge la zero, eu am ratat momentul la mine ca eram pe TransBucegi si beleam ochii la traseu. laugh.gif
STORMTROOPER

O sa incerc sa nu ratez moment, dar cine stie pe ce coclauri o sa fiu cu ea. Oricum o sa am mobilul la mine pentru orice eventualitate.
Pentru cine mai doreste poze din week-end-ul trecut, astea le am eu la dispozitie.
Cine nu a venit nu stie ce a ratat.

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
DACIOTUL_97
Imi pare rau ca nu v-am putut insoti si eu anul acesta, dar nu-i bai, e destul timp pentru iesiri la aer curat icon_mrgreen.gif Felicitari pentru drumetie, sunt sigur ca domnisoara s-a comportat exemplar smile.gif
STORMTROOPER
Ca de obicei la drum lung impecabil. Temperatura lichidului de racire nu a trecut de 950C, in rest apa, paie si bataie. Ce ma enerveaza este garnitura de la sexofon.
STORMTROOPER
Pentru ca nu am mai trecut de ceva vreme pe aici, este timpul sa sterg un pic praful de pe topic.
Avand in vedere ca domnul Cristinel s-a aratat nemultumit ca de cand a intrat in familie nu prea am pomenit de el mi-a facut observatie, asa ca fiind un stapan de treaba al agregatului din dotare mai postez cateva poze cu el, din concediu.
Datele tehnice ar suna cam asa:
1800 km parcursi in 2 saptamani
Viteza maxima atinsa pana acum de mine cu el 170 km/h, pentru o scurta perioada. M-am luat la intrecere cu un biuon de Ilfov cu Opel Astra Caravan. Banuiesc ca nu stia ce am sub capota, pentru ca a ramas la o mare distanta de mine, si m-a prins de coada dupa vre-o 15 minute cand eu lasasesm la 110 km/h
Consumul a fost undeva intre 7.8L/100 km si 9 l/100 km
Per ansamblu cam atat pentru moment.
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

L.E. Va las sa ghiciti unde este facuta prima poza
sobolan
QUOTE(STORMTROOPER @ 8 Sep 2016, 20:27)
M-am luat la intrecere cu un biuon de Ilfov cu Opel Astra Caravan. Banuiesc ca nu stia ce am sub capota,
*



da' ce-ai sub capota asa monstruos ? intra in detalii..... smile.gif
STORMTROOPER
Motor Zetec 1.800 cmc 16V si 125 HP.
Doar atat, nimic deosebit.
sobolan
am zis ca-i vreun motor de RS sau macar ST.....ne-ai speriat inutil micutule Ken Block radmasa.gif

BTW: s-o stapanesti sanatos smile.gif
maho
La mulți ani, moșule! smile.gif
Sã-ți trãiascã cotețu' (ãla alb, ca plasticele nu mã intereseazã).
Daciotul_98
O sa fie retrocoteț radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.