Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages « < 9 10 11 12 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Apa in habitaclu, de la AC, ploaie, sticle varsate etc.

Renaultouille
post 8 Sep 2009, 19:40
Post #301


Membru de partid


Group: Members
Posts: 384
Joined: 8 October 07
From: Bucuresti / Rm. Valcea




sunt nevoit sa ma alatur si eu clubului domnilor cu apa in buzunar smile.gif dipa ploaia de aseara azi tot buzunarul de plastic al usii de la sofer era plin de apa. noroc ca aveam un burete acolo si a mai tinut apa in el ca altfel cred ca dadea pe dinafara...pana la urma care e cea mai buna solutie ca din ce am citit pe aici fiecare vine cu alta parere. multumesc


--------------------
Renault Megane 2.1 / 1.6 16v 2004
Pt cei ce merg cu ceata aprinsa doar ca sa fie un bec aprins in bord...imbratisati un pom!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SAILAS
post 11 Sep 2009, 19:04
Post #302


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 21 March 07




Scuze de intarziere.
Fenomenul a aparut de 2 ori intr-un an jumate. E drept ca in ambele cazuri ploua afara. Dar, problema e ca intretimp, a mai stat de nustiu cite ori in ploaie, zapada, spalari de toate felurile, manual, automat etc. si nu au fost probleme.
Trag speranta sa fie doar condens, ptr. ca a doua zi, desi plouase peste noapte virtos, era uscata si la fel s-a intimplat si prima oara.
Astept viitoarea ploaie......

Cu respect!


--------------------
Megane Sedan Privilege 1,5DCI 105HP, ESP,Xenon,Mp3,etc.
Ai grije ce-ti doresti, ca s-ar putea sa primesti !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 21 Sep 2009, 10:27
Post #303


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Cred ca va trebui sa imi desfund si eu scurgerea de langa stergatorul drept... dupa o spalare cu presiune m-am trezit cu niste picaturi de apa pe covorasul din partea dreapta, sub bord, partial infiltrate pana in compartimentul de depozitare de dedesubt... si sa nu imi spuneti ca e de la AC, ca n-am de-ala... biggrin.gif
Renaultouille, la Renault Deutschland se pricep baietii sa rezolve problema apei in buzunarele de usi prin demontarea si izolarea componentelor la nivelul fetelor de usi (nu ma intreba ce si cum se izoleaza exact, ca nu am fost de fata)... Cred ca sunt mai bine de 3 ani de cand am rezolvat la ei problema, si rezolvata a ramas... Oare nu or fi invatat intre timp si aia de la Reno Ro sa faca la fel?...


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 21 Sep 2009, 10:32
Post #304


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Bine=ai revenit Vio!
Cea din dreapta este relativ usor de desfundat dar ma tem ca si scurgerea din stanga este infundata.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 21 Sep 2009, 10:53
Post #305


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Multumesc, adi_ar, bine v-am regasit! smile.gif
...Asta inseamna probabil demontare stergatoare, ornament plastic si alte bunatati... sad.gif parca era un tutorial pe aici... Deocamdata, data fiind unicitatea aparitiei fenomenului, tin problema sub urmarire, si actionez numai daca reapare la urmatoarea spalare/ploaie... In stanga nu am gasit apa inca, dar inti inteleg rationamentul...


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 21 Sep 2009, 11:00
Post #306


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Tutorialul este aici, inceput de Liviu si continuat de mai multi care au facut operatia.
Eu ti-as sugera sa nu astepti.
Verifica turnand apa in gaurile de scurgere stanga-dreapta din masca de plastic de sub stergatoare. Daca nu curge pe jos imediat, treci la treaba.
Nu trebuie demontate stergatoarele ci, mai rau, plasticul din aripa. Citeste tutorialul pana la cele scrise de mine si Meghitanul referitor la curatirea in partea stanga.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bed
post 12 Nov 2009, 18:23
Post #307


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 30 June 09




Am si eu ceva probleme la un clio varianta cu hayon din cauza apei in porbagaj,si anume:in anotimpul rece(cu predominanta dar si vara dar nu neaparat in urma unor ploi) imi apare apa la imbinarea aripilor interioare cu podeaua portbagajului.Nu este in cantitati mari dar este suficienta cat sa-mi ude mocheta(in fiecare saptamana trebuie s-o scot afara s-o usuc)Am tot studiat eu problema,apa nu curge de nicaieri pentru ca arata ca un condens(dar unul accentuat)si doar in aceste zone.Singura gaura pe care am descoperit-o este in locasul rezervei,undeva in paralel cu ea si arata ca si cum ar trebui sa fie acolo,deci nu este spartura si oricum este sub nivelul mochetei(n-are cum deci sa-mi ude deasupra pe mocheta,si doar aceste zone ale aripilor).orice idee sau sfat este bine venit. Multumesc! P.S.:scuze ca am postat pe sectiunea megane-urilor dar n-am avut de ales pentru ca pe sectiunea clio se pare ca nu are nimeni pana la aceasta ora idee cam care ar fi problema.


--------------------
renault clio2 2001/expresion - cj-85-bed
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristixxxlog
post 24 Nov 2009, 12:51
Post #308


..


Group: Members
Posts: 440
Joined: 4 August 08
From: BUCURESTI




eu nu am avut niciodata probleme cu apa in usi...dar am apa in alta parte, in locasul pentru roata de rezerva...sub roata e o balta foarte frumoasa de vreo 2-3 cm adancime...mai are cineva problema asta???


--------------------
Nissan Murano Z51 - 2.5 dci 2011 - B-XXX-LGF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 25 Dec 2009, 12:44
Post #309


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




De unde, palaria lu' Berlioz, imi intra apa in compartimentul de sub scaunul soferului, ca sigur nu e de la bocanci.

In legatura cu apa din buzunarul dreapa al usii, are cineva fisierul 5387.pdf?


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 26 Dec 2009, 20:39
Post #310


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




Sa continuam. Azi in service am desfacut scurgerea din stanga.

1. Datorita faptului ca pe la gura superioara a tubului de scurgere trec si firele de la motorasul stergatoarelor s-a impus utilizarea de silicon ... pentru ca la o proba de curgere a apei sa constatat ca o parte consistenta se prelingea pe exteriorul tubului. Sub partea superioara a tubului de scurgere se afla un trunchi de fire. Si, by the way, atentie cand trageti fire pentru Cruise Control sa nu strapungeti tubul.
2. In zona inferioara, la prinderea tubului pe caroserie (ora 2 a rotii) , mai exista un dop de cauciuc care astupa o gaura tehnica. Am constat ca acest dop era murdar pe interior, aspect anormal. De asemenea a fost asezonat cu silicon.
3. Furtunul (intreg ansamblul) era foarte curat, nu prezenta nici cea mai mica urma de murdarie.

Mai mentionez ca mi se strange/ strangea (doamne ajuta) apa in compartimentul de sub scaunul soferului doar in conditii de ninsoare/temperaturi scazute.


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 2 Jan 2010, 10:14
Post #311


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




Daca a facut cineva treaba cu punga si silicon la usa din dreapta fata (problema apei in buzunarul usii) il rog frumos sa ne zica cum se face.

La multi ani!


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebeo
post 8 Feb 2010, 10:59
Post #312


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 15 March 06




Am gasit si eu in compartimentul de depozitare de sub scaunul soferului mocheta imbibata cu apa. E adevarat ca am avut acolo un pachet de plastic cu niste servetele umede care a condensat dar oare asa de mult condens incat sa se imbibe mocheta si buretele de dedesubt? Cum se poate usca ca sa nu mucegaiasca?


--------------------
Megane II
Renault Symbol Fidji 2005, 30.500 km la 09.05.2012
Renault Fluence Privilege 2011 13.000 km la 09.05.2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 8 Feb 2010, 11:30
Post #313


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(rino @ 2 Jan 2010, 10:14)
Daca a facut cineva treaba cu punga si silicon la usa din dreapta fata (problema apei in buzunarul usii) il rog frumos sa ne zica cum se face.

La multi ani!
*


Am patit eu la Meganu' vechi (2.1)... ideea este urmatoarea: fata de usa este din plastic turnat ca si buzunarul de altfel numai ca sunt 2 piese separate si imbinate cu un lipici casant. Eu am demontat fata de usa si pe toata portiunea unde se imbina fata cu buzunarul(pe spate evident), am pus mastic siliconic(cel negru care se folosea la dacia 1300 pe vremuri la imbinarea dintre aripile fata si caroserie). Se gaseste in principiu la orice magazin de piese auto si se prezinta sub forma cilindrica(aprox. 0.7 mm diametru) de aproximativ 60 cm lungime(nu sunt sigur de lungime) si sunt cate 5 bucati pe o folie de hartie sau carton cerat. Seamana cu plastelina la textura numai ca nu este lipicios(pentru maini). Il pui asa cordon pe toata lipitura si dupa aceea il apesi cu simt de raspundere si o sa vezi ca se lipeste perfect(in timp se face tun biggrin.gif ) si are si rol de izolant impotriva apei...
Succes... wink.gif

This post has been edited by solidconvert: 8 Feb 2010, 11:32


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bifeaza
post 9 Mar 2010, 15:45
Post #314


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 7 September 07
From: Bucharest




Si eu am gasit azi dimineatza , cand m-am uitat in compartimentul din stanga *(cautam ceva), niste apa inghetata (cam de 1cm).
Acum incerc sa imi dau seama din tutorialul mentionat mai sus ce am de facut.

Se pare ca problema mea e ca s-a infundat ceva, pe partea stanga, din cate am citit, insa nu prea am inteles ce am de facut. Aveti idee la un service cam cat ar costa operatiunea asta de curatare? (aproximativ)

O zi buna .
Multumesc
Victor

This post has been edited by Bifeaza: 9 Mar 2010, 16:00


--------------------
Renault Megane Manager sedan 2.2 dci 105 145000km 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 9 Mar 2010, 19:09
Post #315


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.361
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




ti s-a infundat scurgerea apei de sub parbriz. Se desfunda relativ simplu, nu trebuie mers in service pt chestia asta. Se desface grila de sub parbriz si cu un tulz se desfunda scurgerea.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW Tiguan R-Line 2023
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bifeaza
post 10 Mar 2010, 05:38
Post #316


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 7 September 07
From: Bucharest




Poti sa imi dai mai multe detalii?Eventual daca crezi ca e ok da-mi un mail cu numarul tau de tel ca sa fie mai usor.(dgvictor2002@yahoo.com)

Multumesc anticipat.


--------------------
Renault Megane Manager sedan 2.2 dci 105 145000km 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 10 Mar 2010, 12:17
Post #317


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.361
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




citeste topicul asta ca s-a discutat si paradiscutat subiectul asta. Ai acolo explicat fiecare pas cu tot cu poze.

http://www.reno.ro/Desfundare-scurgere-dre...ata-t78122.html


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW Tiguan R-Line 2023
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bifeaza
post 10 Mar 2010, 15:58
Post #318


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 7 September 07
From: Bucharest




asta am facut prima oara , insa recunosc ca nu cred ca am inteles f mult.
Mai citesc odata.(am o problema cu pozele pentru ca sunt facute oarecum de aproape si nu imi dau seama prea bine pe unde trebuie sa umblu, nefiind o pers. f tehnica).
Multumesc.


--------------------
Renault Megane Manager sedan 2.2 dci 105 145000km 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bifeaza
post 24 Mar 2010, 00:12
Post #319


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 7 September 07
From: Bucharest




Pana la urma am fost la Serus.
Am platit 70 de ron si am scapat de apa.
Banii au fost binemeritati mai ales la ce vreme urata era afara (grade cu minus si zapada) si avand in vedere ca nu aveam garaj.
Acum au mai mult sens pozele puse de voi. Mi-a taiat toate capacelele respective, mai putin in partea stanga unde mi-a spus ca nu e nici nu capacel.(in partea finala proctectia respectiva -"capacel")

Numai bine,
BF


--------------------
Renault Megane Manager sedan 2.2 dci 105 145000km 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut120
post 30 Mar 2010, 10:46
Post #320


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 9 February 10




Vad ca sunt multe pareri si de fapt toti au dreptate in felul lor. Meganul este o masina buna pt bani dati pe ea si nu are probleme mai numeroase ca alte marci (unele chiar mai scumpe). Eu sunt multumit de megane2. (si am 2 meganu/ri).

Referitor la APA in buzunarul portierei din dreapta : In iunie 2009 am fost 1 saptamina la Sinaia (cu sedanul), am parcat/o in fata hotelului si nu am mai umblat cu ea. La plecare am gasit apa in buzunarul din dreapta fata, am sters/o si am plecat la Constanta, pe drum am verificat din nou si sa mai prelins f. putina apa in continuare pe la partea inferioara a carcasei difuzurului. am sters inca de 2 ori dupa care sa uscat si nu au mai fost probleme.
Acum; masina este din 2005 si doar o data am gasit apa. Ce cred ca sa intimplat: in ultimile 3 zile la sinaia a plouat continu, dar intruna din nopti a plouat torential intraga noapte ( cu precizarea ca unghiul de incidenta al picaturilor erea pe partea dreata a masinii); cred ca la un moment dat cantitatea de apa intrata pe linga chedere si scursa pe partea interioara a fetei de usa a depasit ca debit ce se putea deversa prin orificiile special practicate in partea inferioara a portierei, motiv pt. care a cresct nivelul si a deversat prin cele mai de jos orificii pracricate pt difuzor in buzunarul portierei..( nu erea cantitate mare aprox. 300ml). Mentionez ca masina sta afara si de atunci nu sa mai repetat fenumenul cu toate ca a mai plouat.


--------------------
megane2-sedan megane2-coupe 2005/2006 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanielMuntean
post 31 Aug 2010, 22:34
Post #321


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 1 July 10





Am si eu o problema legata de "apa in masina". Dupa o zi intreaga de plouat m-am trezit cu apa in masina pe partea stanga "la sofer" si am observat ca materialul de pe stalpul din stanga pe o portiune de 20 de cm este ud, la fel si in jurul sigurantelor dar fara sa ajunga apa la ele. care ar fi problema si rezolvarea ei ? Mentionez ca masina nu este in garantie si este prima oara cand ma confrunt cu asa ceva. Masina are 76.000 Km. Astazi am desfundat si cele doua scurgeri, cea de la sofer nu era infundata dar cealalta era. Totusi nu-mi explic cum ar putea ajunge apa pe stalpul de la sofer pe inteior, pe textil. daca are cineva vreo idee va rog ajutor.


--------------------
Renault Megane II Sedane 2004/1.6 - ct-27-dah
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 31 Aug 2010, 23:07
Post #322


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Probabil chederele sunt de vina in cazul tau. Una din scurgerile de la grila din fata este in dreptul portierei soferului si probabil s-a infiltrat apa pe la chedere.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanielMuntean
post 1 Sep 2010, 09:26
Post #323


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 1 July 10





Spune-mi care ar fi solutia sa rezolv problema? ce trebuie sa desafsa sau sa desfund ?


--------------------
Renault Megane II Sedane 2004/1.6 - ct-27-dah
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 1 Sep 2010, 10:00
Post #324


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Citeste aici.


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vastangiul
post 8 Oct 2010, 01:48
Post #325


Membru autentic


Group: Members
Posts: 146
Joined: 16 September 10
From: Ploiesti




pe unde se revarsa apa de ploaie daca mi se inunda partea drepta pasager . daca am scurgerea infundata la stergator pe unde refuleaza apa de ajunge in habitaclu ?sunt nedumerit care e circuitul blink.gif


--------------------
Renault Megane 2 2005 1.5 dci hatchback
1.5dci , 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi86
post 4 Jan 2011, 11:21
Post #326


Membru autentic


Group: Members
Posts: 322
Joined: 28 July 08
From: Lausanne, Switzerland




Ma duc ieri la spalatorie. Pt. ca sunt racit, m-am dus la perii sa nu fiu nevoit s-o spal singur. Dupa ce am termiat programul, m-am trezit cu o inundatie in partea dreapta (a pasagerului). Nu e vorba de cateva picaturi ci de o galeata de apa. compartimentul de depozitare de sub pres era plin ochi. Am bagat mana sub torpedo si era ud peste tot.

Ideea e urmatoarea: scurgerile de la parbriz (atat stanga cat si dreapta) au fost desfundate recent. Cand ploua nu am probleme. Am verificat si reglajele aerotermei, era pus pe recirculare, treapta 0.

Sunt curios daca e pur si simplu o problema legata de utilizarea spalatoriei cu perii, cand o cantitate enorma de apa cade pe masina sau e altceva infundat?


--------------------
Renault Megane Sedan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alc2
post 5 Jan 2011, 18:57
Post #327


Membru autentic


Group: Members
Posts: 569
Joined: 12 July 05
From: Bucuresti




Eu am spalat toate masinile pe care le am avut ( cam 5-6 ) la perii ( ocazional , nu in mod curent ) si nu a intrat gram de apa .
Problema e la masina , repeta operatia cu apa mai putina si vezi pe unde intra ,verifica INAINTE daca sunt intr-adevar desfundate scurgerile

L.E Ai schimbat cumva parbrizul ?

This post has been edited by alc2: 5 Jan 2011, 18:58


--------------------
Renault Kadjar Intens Flame red_K9K-648 -
Ex :Renault Clio III 2007/1.4 16v/98 CP/Privilege/ Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi86
post 6 Jan 2011, 10:03
Post #328


Membru autentic


Group: Members
Posts: 322
Joined: 28 July 08
From: Lausanne, Switzerland




Nu am schimbat parbrizul. Am impresia ca intra pe la fantele de la aeroterma. Cel putin in masina intra exact pe unde intra si aerul adica pe sub torpedo.
Ciudat este ca atunci cand o spal la jet sau cand ploua nu am aceasta problema.


--------------------
Renault Megane Sedan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LeoCata
post 3 Feb 2011, 18:06
Post #329


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 3 December 07




Am si eu o inrebare referitor la apa din portbagaj pe partea dreapta cand o spal intra multa apa in portbagaj am demontat podul portbagajului l-am lipit la loc cu mastic de parbriz si tot intra apa in el daca stiti ceva solutii pe unde ar mai putea intra va rog sad.gif


--------------------
Renault Megane Sedan II 2007 - ceva cu BN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 3 Feb 2011, 18:17
Post #330


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.361
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Asa se mai intampla si la mine. Dupa ce vin de la spalatorie, in partea dreapta se strange putina apa in jgheabul format de plasticul acela negru si cheder. Din cate am discutat si cu alti colegi de pe forum, nu e un caz izolat, se intampla la multe meganuri. Ciudat este insa ca de la ploaie nu intra pic de apa, numai de la spalatorie, probabil pentru ca atunci cand dau baietii cu jetul de apa de jos in sus intra. Cel mai posibil este din cauza chederului, care nu etanseaza bine pe capota de la portbagaj.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW Tiguan R-Line 2023
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages « < 9 10 11 12 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th May 2024 - 21:13
Dacia