Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: am luat o teapa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
bashtalu
salutare,

azi i-am luat o teapa de 250 ron, adica am platit 250 de ron pe un dvd blank. vorbisem cu un tip ca sa-mi faca o lucrare de dizertatie cu materialele mele si azi m-am intalnit, mi-a dat dvd-ul si eu i-am dat banii. ajung la birou si vad ca era blank. normal ca nu mai raspunde la telefon tipul, asa ca am ramas ca fraierul...
nu este vorba de bani, nu ma gandesc la ei, ci la faptul ca m-a incurcat destul de tare, acum o sa pierd eu ceva timp de la munca ca sa o fac. azi trebuia sa o predau, dar....ce sa mai predau...
pe tip l-am luat de pe acest site

ma gandesc ca se poate cumva afla IP-ul de la care s-a logat? sau cam ce as putea face?
m-am gandit ca sa fac o sesizare la politie, declar ca m-a talharit, am numerele lui...

sfaturi?
semit
fa o cerere catre administratorii site-ului.. dar totusi vecine... cumperi asa pe neve.. TEST PEOPLE TEST!
A l e x
Inainte de toate, eu zic sa mai incerci. Poate a scris rau blankul si de asta nu merge. Nu ca ar fi greu de crezut ca ai luat teapa, mai ales in tara asta, dar fii persistent poate iti raspunde si ii explici problema. Zic si eu.

Daca nu, cum a spus si semit, vorbeste cu administratorii site-ului, dar dupa ce faci rost de IP (daca faci, greu de crezut) trebuie sa vorbesti cu providerul lui de internet, si nu iti vor da date pentru ca sunt confidentiale (ca si IP-ul, de altfel, dar macar forumul e forum).

Parerea mea e ca asta e, s-a intamplat s-a intamplat, data viitoare nu mai cumpara orbeste.
adip
The hardcore way: Astepti 2-3 saptamani, pui un prieten sa-l contacteze in legatura cu ceva asemanator ("frate, te-am gasit pe regielive, am si io nevoie, aleaalea"), il atrageti in capcana si il bateti bine. Sau variante.
The softcore way: Astepti 2-3 luni, poate uiti de necaz.
My way: uiti si asta e.
$$ilvviu
Sigur e blank?
Poate nu ti-l citeste tie dvdrom-ul.
Mai incearca, poate dai de el (o fi tel descarcat).
Daca se ingroasa gluma ia legatura cu administratorii site-ului, poate afli ip-ul.
Asta daca nu o fi folosit un net-cafe.
Liviu
Dar poate ne dai si noua numarul lui de telefon ... ca sa il mai intrebam de una-alta smile.gif ...
GABONE77
il contactam pe baiat pe mess frumos, stabilim o intalnire si discuti direct cu el. eu ma bag sa ii momesc si de acolo e treaba ta. semit stiu ca e cu mine baza mereu deci suntem 2. am talent il combin nu e panica.
$$ilvviu
ID: farcas_andrei
0729854524
Deja am dat add pe mess.
Cine stie?
Markos
nu cunfa tema dizertatie era "Marile cazuri coruptie solutionate de DNA"?

in this case e normal sa fie dvd blank.
paulp
Nu mai dau si eu sfaturi, ca au scris predecesorii mei tot. Dar totsui lasindu-si un ID destul de real, si un nr de telefon, daca nu dai de o intelegere cu el o reclamatie la Politie ajuta a naibii smile.gif
A l e x
L-am gasit pe hi5 : http://www.hi5.com/friend/50670920--Andrei--Profile-html

Si, se pare ca omul da meditatii de mate. Cu acelasi nr. de tel : http://www.clopotel.ro/edu/cursuri_private...tematica-4.html

Daca intr-adevar e teapa, roaga un amic sa programeze o meditatie cu el si nu trebuie sa explic mai departe.
poseidon06
Sigur e blank dvd-ul? Nu are nici un cerc pe partea care e scrisa de unitate?
GABONE77
da si eu l-am gasit pe hi5. e ziua lui pe 31 ianuarie. poate ii facem un cadou!
$$ilvviu
Daca are alte anunturi cu nr de tel si acelasi id, eu nu cred ca risca omu' sa se faca de ras.
Hai sa nu punem, inca, raul inainte.
Poate e doar o simpla greseala.
O fi incurcat dvd-urile.
Cand s-a intamplat tranzactia?
semit
QUOTE(bashtalu @ 29 Jan 2008, 20:42)

azi i-am luat o teapa de 250 ron,
*




QUOTE($$ilvviu @ 29 Jan 2008, 20:54)

Cand s-a intamplat tranzactia?
*




Voila
MuciX
22 Utilizatori citesc acest topic (4 Vizitatori și 2 Utilizatori Anonimi)
16 Membri: MuciX, e-SORIN, $$ilvviu, adip, bashtalu, GABONE77, Laurentziu83, paulp, andr3y, ciuperka, R19/16v, panavision, ahoe, allex82, Fratzica, C@talin

cati forumisti care solidarizeaza cu colegul...

Frate vezi si tu cum o dai poate te inseli in privinta dvd-ului; sau macar poate raspunde el in curand. N-o fi dracu asa de negru.
antifizic2
s-a format o gloata de sustinatori radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

genial, inchiriez bata biggrin.gif
adip
QUOTE(GABONE77 @ 29 Jan 2008, 20:53)
e ziua lui pe 31 ianuarie. poate ii facem un cadou!
Ai putea incepe chiar de acum, cu un mail trimis de catre petea.mantoc2002@mail.ua care sa contina "niști salutari și tuati șieli buni pientru tini și familii die la prietni tăi ti piasti Prut" UAAAIII!!!!
bashtalu
a fost o conjunctura destul de ghinionista pentru mine. trebuia sa ne vedem la 16.15 la pta vitoriei la metrou, eu am ajuns mai devreme, m-am dus la orange la net cafe si am intrebat daca pot verifica un cd, mi-a zis ca da. apoi m-am intors la locul de intalnire, am asteptat si nimic. eu nu aveam cum sa-l sun de pe mobilul meu sa vad pe unde e. m-am intors la birou si l-am sunat, mi-a zis ca deja plecasa ca a stat prea mult, era pe la metro la iancului. am stabilit sa ne vedem acolo in 20 de minute. m-am dus dar nu am mai iesit la suprafata, la metrou am facut tranzactia, aici am gresit ca nu am putut verifica.
cand m-am intors la birou m-am dus la baietii de la IT sa mi-l verifice si raspuns: E Gol!
l-am verificat si cand am ajuns acasa, tot gol e....
de la birou cand l-am sunat iar nu a mai raspuns, am pus pe altcineva sa-l sune, i-a raspuns si cand i-a zis de mine i-a inchis. deci stie ca a dat teapa, nu e nici o greseala nicaieri.

nu vreau sa ma consolez cu ideea mai ales ca a dat anunturi ca da si meditatii la matematica... radmasa.gif
daniel4ro
scria ceva pe CD cand l-ai luat? cu markerul ma refer...
bashtalu
am facut si sesizare la site, le-am cerut sa-i blocheze accesul ca utilizator de pe IP, astept un mesaj de la administratorii site-ului, in caz contrar fac reclamatie si la site ca incurajeaza astfel de comportamente si poate cu putin noroc le inchid site-ul


nu scria nimic pe dvd, este un amarat de dvd serioux de 4.7 GB
daniel4ro
deja vrei sa faci victime colaterale... ideea e sa iti recuperezi banii sau sa iti dea proiectul, nu devia la alte minuni ca risti sa ajungi ca el
semit
user posted image user posted image get the mofo biggrin.gif
adip
QUOTE(bashtalu @ 29 Jan 2008, 21:07)
[...] poate cu putin noroc le inchid site-ul
Tu vrei sa inchizi regielive? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
norisss
pai daca stie ca a dat teapa si-o merita

pentru 250 de lei sa risti sa ti-o furi grav? ce idiot!!!
adip
QUOTE(norisss @ 29 Jan 2008, 21:12)
pai daca stie ca a dat teapa si-o merita
Daca te referi la regielive da-mi voie sa-ti citez din regielivefacts.com:
regielive NU se inchide, ci inchide se regielive!
bashtalu
de ce oare o fi asa imposibil, daca dovedesc in instanta ca incalca legile tarii (favorizarea de inselaciune se pedepseste conform codului penal), de ce nu?
macar fac tam tam si apare in media si tot e ceva. dar asta ar fi ultima solutie.
trebuie sa fac ceva prin care respectivul sa inteleaga ca nu e bine ce face. vad eu cum si in ce fel, nu exclud nici o posibilitate.

semit
pe site pe undeva scris mic si mai in dos va scrie ca administratorii nu-si asuma responsabilitatea pentru anunturi si pentru faptele userilor.. asa ca... n-ai pe unde wink.gif
bashtalu
stiu asta semit, dar prin chestia asta si cu un avocat bun se dovedeste favorizarea fraudei, acum exista si la noi lege privind fraude pe internet. dar nu este asta o prioritate pentru mine.
utilizatorul respectiv este prioritate zero
adip
Cf. aceluasi rationament am putea inchide si e-bay sau mobile.de, fiindca-s pline de tepuitori, nu? E de ajuns ca cei de la regielive sa formuleze niste termeni de utilizare in care sa te avertizeze pe tine, utilizator, ca nu sunt afiliati cu nici un tepar si ca nu raspund de continutul fraudulent de pe site, dar ca in momentul in care sunt sesizati vor face tot posibilul ca sa blocheze accesul la... blablabla.
Mai bine ai incerca sa dai pe cai ocolite de meditatoru', ai mai multe sanse.
daniel4ro
din cate vad eu, tu tii mortis ca pierderea de 250 lei sa fie mult mai mare... vorbesti de instanta cum as spune eu ca merg la bucatarie pentru o cana cu apa... daca ai fi avut de-aface macar odata cu sistemul judecatoresc din tara, ti-ai fi dat seama ca perzi timpul degeaba... sa nu mai zic de valoarea mica si de faptul ca i-ai dat banii cu mana ta
bashtalu
perfect de acord cu tine, dar eu in mesajul catre ei am rigat sa i se blocheze accesul. asta mi se pare o cerinta corecta, normala, justa. in cazul in care ei nu vor sa faca acelasi lucru se fac partasi la frauda respectiva. judec gresit?
UXE
cu siguranta poti sa il atragi intr-o capcana (asta daca nu o fi avand cont pe reno.ro radmasa.gif ) ...
semit
imi pare rau sa te contrazic DAR tu nu ai nici o treaba cu site-ul ci cu cel ce tia-0 dat teapa... NICI IN VECII VECILOR VECILOR AMIN nu vei putea dovedi si nu vei avea cu ce dovedi ca ei au instigat sau infaptuit complicitate la frauda, ei ofera spatiul de hostare si atat.. asa ca gaseste-l pe baiat, dupa care ai 3 variante:
1. call police si atat.. cale legala si paguboasa
2. ii rupi picicioarele dupa care call police- cale legala si paguboasa dar macar stii ca ai rezolvat ceva
3. ii rupi picioarele si pleci- o simpla refulare
cam asta ar fi
adip
bashtalu, nu stiu de ce te agati tu mortis de site, cand de fapt tre' sa rezolvi problema cu tipul ala. De ce alegi calea cea mai ocolita, greoaie si consumatoare de resurse? Get down to the point, gaseste-l pe respectiv fara site, pe-aia ii doare la basca, o sa primesti niste raspunsuri formale si cam asta e.
daniel4ro
@semit
inainte de cele 3 variante mai e una, cu cea mai mare probabilitate: nu mai dai de el in veci si iti iei adio si de la bani si de la proiect

@basthalu: in loc sa plangi, mai bine te-ai apuca sa iti concepi singur proiectul, cred ca e singura varianta care ti-a mai ramas acum. macar te alegi cu ceva, cu examenul trecut.
parerea mea
padre
QUOTE(bashtalu @ 29 Jan 2008, 21:19)
.... prin chestia asta si cu un avocat bun se dovedeste favorizarea fraudei, acum exista si la noi lege privind fraude pe internet. dar nu este asta o prioritate pentru mine.
*



Acum sa nu sariti pe mine ca sunt eu lupul moralist.... dar nu vede nimeni ridicolul situatiei? radmasa.gif Deci, cineva care vroia sa sustina o lucrare de dizertatie prin "frauda", "inselaciune" (nefiind realizata de el, ci de altcineva, fapt interzis de orice universitate din lumea asta) vrea sa acuze pe altcineva de frauda. Adica hotul striga HOTII... hai pe bune acum... radmasa.gif radmasa.gif

In plus, macar din mandrie personala, lucrarea de dizertatie trebuie sa o lucrezi singur. Nu este vorba de un simplu examen din timpul facultatii (sau masterului) la care nu ai avut timp sa inveti, este cartea ta de vizita la sfarsitul unui ciclu de studiu ales de tine!
adip
Offf, padre, cum ingropi tu discutia asta din doar doua paragrafe sad.gif Si promitea asa mult...
biscu
Corect padre!!!
Asta sa-i fie invatatura de mine! Oricum nu asa se fac treburile astea, mai ales ca sunt 250 ron(un plin la masina)
Paul-Iasi
Parerea mea e ca il mai poti lasa 2-3 zile dupa care poti face o plangere la politie pentru inselaciune. Are politia metodele ei pentru a stabili adevarul.
Am patit si eu ceva asemenator ca tine, numai ca eu am dat banii inainte (am mers pe incredere) pentru ceva ce nu am mai vazut... Desi aveam numarul de telefon si numele persoanei respective (Marian Dimitriu din Iasi, care lucra la NEDO), a tot tras de timp, raspunzandu-mi initial la telefoane, apoi inchizandu-mi... Cand m-am adresat politiei, trecusera deja 30 zile de la incident, iar plangerea trebuia facuta in aceste 30 zile. Eu zic sa faci o plangere la sectia de politie de care apartii si se va rezolva... cu siguranta nu e vorba de bani, cat de orgoliu si bun simt..
Bafta si sa ne tii ca curent!
Fratzica
sa nu se bazeze pe faptul ca stii ca te poate da de gol cu lucrarea aia. Tot bataia e sfanta zic eu.
bear_mc
Pune pe altcineva sa sune pentru meditatii la mate si sa stabileasca o intalnire cu el. Si la intalnire apari tu cu inca cativa (te ajut si eu daca vrei smile.gif si il boxezi un pic boxing.gif ph34r.gif . Si apoi de apuci si iti faci lucrarea singur. icon_mrgreen.gif
padre
QUOTE(adip @ 29 Jan 2008, 21:34)
Offf, padre, cum ingropi tu discutia asta din doar doua paragrafe sad.gif Si promitea asa mult...
*




Offf, ai dreptate.

Si eu cred ca bataia este solutia pentru rezolvarea problemei. radmasa.gif radmasa.gif De fpat bataia e cam simplu... ar trebui gandit ceva asa, gen master plan... nu am idei acum dar promit sa ma gandesc.
bashtalu
asta cu hotul striga hotii e cea mai tare, ti-a da ceva pozitiv la reputatie, dar am inteles ca la cafenea nu se pune. targul a fost ca eu i-am dat materialele si el sa o faca, deci cu materialul meu, nu e furt de drepturi de autor, eu asa o vad.
stiu ca este o teapa luata pe barba mea. recunosc, nu caut simpatii si nici sa ma plang, ci doar sfaturi cu ce as putea face cat de cat sa remediez.
parerea mea ca la astfel de oameni trebuie aplicata o solutie mai dura, poate gresesc, poate nu.
acum dati cu parul, asta e...
adip
padre: ref. la master plan, ce-ar fi sa faci o dizertatie? Sau iti vand eu una? smile.gif
bear_mc
rofl1.gif Vreau si eu una adip.
BigEdy
@bashtalu sper sa nu te superi pe minedar ceea ce ceri tu nu se poate face,din mai multe motive:

1.Regielive nu poate bana un IP deoarece dupa cate imi dau seama tipul e din regie si a bana un IP in regie este egal cu banarea a cel putin 100 de calculatoare asta pentru ca in regie nu exista IP individuale.

2.La Politie nu te poti duce deoarece nu ai dovada ca i-ai platit ceva sau ca el te cunoaste macar asa ca nici macar nu se uita la tine cand vii cu asemenea cazuri.

3.Treaba cu batutul sau cu confiscarea mai stiu eu a ce lucruri pentru recuperarea banilor nu e o idee buna,pentru ca el s-ar putea sa aiba martori si sa te acuze de jaf.

Asa ca iti raman cateva optiuni cum ar fi:

Trimite pe altcineva sa se ocupe de el(dar unde e satisfactia?)
Considera ca 250Ron sunt o plata mica pentru o lectie de viata pe care sper sa fi destul de destept incat sa o inveti!
padre
Nu a dat nimeni cu parul, nu te mai supara aiurea.
Nu vezi ca am zis si eu ca tot bataia e solutia? Singura problema e ca atunci te va avea el la mana... ca bataia intra muult mai clar in sfera penalului decat teapa pe care ti-a tras-o el.
bashtalu
latest news: am vb cu el pe mess acum cateva minute. mi-a promis ca imi va termina lucrarea in noaptea asta si ca o sa mi-o trimita pe mail cel tarziu maine dimineata.
sa il cred sau nu? pica para malaiata in gura lui natafleata?
sau maine la birou sa-mi iau melodia de la cassa locco: "ce bine imi pare ca ai luat teapa"

sugestii?
Fratzica
Doua cuvinte. 100 si homeless. Deduceti ce vreti biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.