Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: am luat o teapa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
AR-18-MOS
Mai uitati-va si voi pe regielive, si vedeti daca au mai luat si altii tepe de la tipul asta, daca da,vorbiti cu acele persoane si inscrieti-va la meditatii la mate, si aranjati-l pe tip.
bear_mc
Eu zic sa-i mai dai o sansa. smile.gif Nu ai nimic de pierdut. wink.gif
Fratzica
decat ce a mai ramas din nervii tai...
AR-18-MOS
Mai bine asteptam raspunsul tau cu privire la cum ati rezolvat problema.
twingooo
la cata informatie e accesibila....cineva facuse un research simplu: hi5 si inca un forum; si asta la prima strigare! altcineva gasise ca nu numai cel care a deschis topicul a fost pacalit(sic!). de la simplul si bunul simt al comertului electronic: plata la incercarea produsului pana la a-ti pune increderea bazata pe disperarea momentului intr-o persoana pe care nici macar nu stii daca exista, am gasit cheia succesului domnului stoica aka parintele caritas!!! NAIVITATEA mioritica a poporului nostru ne va duce la pieire( a se vedea exemplul ciobanului mioritic care desi avertizat ca va fi omorat, prefera planificarea unei nunti celeste in detrimentul unei riposte)

Doaaaamne...am luat-o razna! Ma rog, bafta in continuare
A l e x
"am vb cu el pe mess acum cateva minute. mi-a promis ca imi va termina lucrarea in noaptea asta si ca o sa mi-o trimita pe mail cel tarziu maine dimineata."

Deci practic a recunoscut ca ti-a dat teapa, de moment ce lucrarea nu e terminata. Eu zic ori sa aplici metoda "bumfights" cum spune Fratzica, ori sa o lasi balta cum spune Edy.

Foarte interesant totusi tipul cum da tot felul de anunturi in care trebuie sa se intalneasca cu "clientii," totul transparent si cu aceleasi date de contact, cat va lipsi pana cineva il aranjeaza ? Pe langa faptul ca e un om fara onoare, mai e si prost...
bashtalu
vedem maine ce va urma, daca face lucrarea sau continua sa fie teapa pana la capat.
eu ma opresc acum aici, va urez noapte buna si dimineata cand ajung la birou redeschid sesiunea de discutii.
imi pastrez optimismul si casc mai bine ochii pe viitor.
sper ca nu v-am plictisit.

multumesc, ne mai citim si maine.
noapte lina!
LNG
QUOTE(bashtalu @ 29 Jan 2008, 21:58)
latest news: am vb cu el pe mess acum cateva minute. mi-a promis ca imi va termina lucrarea in noaptea asta si ca o sa mi-o trimita pe mail cel tarziu maine dimineata.
sa il cred sau nu?  pica para malaiata in gura lui natafleata?
sau maine la birou sa-mi iau melodia de la cassa locco: "ce bine imi pare ca ai luat teapa"

sugestii?
*



Deci e clar ca a vrut sa iti dea teapa, dar s-a gandit mai bine si si-a dat seama ca a facut o greseala si ca poate sa isi ia putina bataie pt prostioara.
Eu zic ca o sa termine lucrarea, dar o sa te intarzaie, mai lasa-l cateva zile si daca tot nu termina cere-i banii inapoi si daca nu vrea sa tii dea aplica planul B biggrin.gif
Mav3rick
Daca intr-adevar n-o terminase nu cred ca mai facea un drum pana la victoriei sa-ti dea un dvd blank wink.gif
Oricum speranta moare ultima.....dar eu cred ca inca rade de tine.
Si cred ca mai importanta e lucrarea aia decat cafteala!
adip
QUOTE(bashtalu @ 29 Jan 2008, 21:58)
latest news: am vb cu el pe mess acum cateva minute. mi-a promis ca imi va termina lucrarea in noaptea asta si ca o sa mi-o trimita pe mail cel tarziu maine dimineata.
In cel mai bun caz o sa iasa o lucrare proasta, facuta in graba.

... si marmotaaaaa...
ionutz83
si numaratoarea poate continua...caz similar aici...
in cine mai poti avea incredere in tara asta?
semit
si care e legatura cu acest topic? huh.gif
Mav3rick
Da...nici eu nu vad cum sunt similare cazurile...da ma rog...Poate doar in ideea ca nu poti avea incredere in nimeni. Dar asta cu primaria nu e un exemplu pertinent pentru simplul fapt ca banditii cei mai mari la primarie ii gasesti!


L.E. : da, imi cer mii de scuze nu citeam ce trebuie. Abia acum am vazut chestia cu i-phone si cartofi. Si totusi cum sa crezi k iti aduce cineva d-afara i-phone la 1500 ron 500-600 de euro. Orice gasesti cu mult sub pretul pietei are o mare eticheta cu "teapa beware!" Cel putin din punctul meu de vedere
gotty
pai articolul era mai jos radmasa.gif
LNG
Off-topic, dar tot din categoria tepe:

Am un prieten care a patit-o si el. L-a agatat un individ dubios pe strada si i-a aratat un N95 la incredibilul pret de 4mil, pe care spunea ca il furase in urma cu 15 minute si ca ii e frica si vrea sa scape repede de el. Dar nu avea la el 4 mil, asa ca a dat sa plece, dar individu a zis sa dea orice alt telefon la schimb, asa ca tovarasu meu a scos telefonul lui , a dat jos cartela, si a primit un N95 in husa. NU s-a uitat la el pana ajuns la servici. Cand a deschis husa la servici a observat ca era un telefon de jucarie plin cu chit ca sa aibe greutatea unui N95. Si asa a ramas fara telefon si s-a lecuit de astfel de "afaceri".

Trust no one.
Mav3rick
Bine patania asta spune mai mult decat "trust no one". Nu stiu cum puteti cumpara ceva fara sa va uitati la el!! Si aici intra si problema tipului cu dvd-ul!
LNG
Pai s-a uitat la el, era N95, dar cat a scos cartela, tipu a bagat N95 real intrun buzunar si a scos husa cu jucaria din alt buzunar, totul era pregatit dinainte.
Mav3rick
Aham.....jos palaria destept hot! Bine oricum suntem offtopic rau de tot smile.gif

Sa ne tii la curent cum evolueaza situatia...chiar sunt curios!
A l e x
"Pai s-a uitat la el, era N95, dar cat a scos cartela, tipu a bagat N95 real intrun buzunar si a scos husa cu jucaria din alt buzunar"

Uite de asta eu nu as fi bun de hot. Niciodata nu stiu in ce buzunar am ce, probabil mi-as fi dat singur teapa la asa o faza si ii dadeam tot N95-ul tongue.gif

Oricum, prost sa fii sa ai incredere in tipii de vand pe strada, mai ales la asemenea preturi...

Faza cu iPhone-ul e ciudata, cum de l-a lasat sa deschida coletul ? Nici nu stiam ca se poate asa ceva... Oricum, norocul lui...
$$ilvviu
Il am pe messenger.... solicit meditatie la mate?

Poate il trimitem pe cristixxl la intalnire.
catalin_tm81mis
poate ar trebui ca urmatoare intalnire de "meditatii" sa fie vineri seara la polivalenta in mijlocul vostru naughty1.gif
gotty
din aceeasi tema:am un client cu un service gsm undeva pe la piata colentina(proaspat daramata smile.gif )...nu exista zi in care sa nu vina oameni la el,cu telefoane cumparate din obor si sa l intrebe de ce nu se aprind telefoanele....bineinteles ca ei cumparasera doar machetele.... radmasa.gif
bashtalu
ziua buna,

azi dimineata am verificat mailul si era un mesaj de la el cu un atasament de 80 k. este un fisier cu extensia docx, adica un document facut cu office 2007 pe care nu il pot deschide. cine stie cum sa-l convertesc in word normal ca sa pot vedea ce e in el?
mi-a zis ca inca este un draft, ca u este gata, dar in cursul zilei de astazi o termina si imi va trimite proiectul terminat.
mai astept....
poate pana la urma nu o sa fie teapa si va trebui sa-mi cer scuze, dar pana atunci mai e ceva
va tin la curent
C a t a l i n
Există un patch care îl convertește, și un site online care face același lucru...
bear_mc
VEzi ca pach-ul il gasesti pe site-ul celor de la microsoft. Il dowloadezi il instalezi si gata. Si eu am office 2003 si pot sa deschid si sa citesc documente facute in office 2007.
A l e x
"poate pana la urma nu o sa fie teapa si va trebui sa-mi cer scuze, dar pana atunci mai e ceva"

POFTIM ??? Adica omul se intalneste cu tine, iti da un blank ca si "facut" pe care iti ia 250 ron, nu iti raspunde la telefon, apoi pe mess practic recunoaste ca nu a terminat proiectul (deci ti-a dat teapa) si tot tu sa-ti ceri scuze ?

Sa-si ceara el scuze ca e un om neserios si un mincinos si sa zica mersi ca nu l-ai ars pentru gestul facut... Singurul lucru care l-a castigat terminandu-ti proiectul e sanatatea corporala smile.gif
mmgmarius
Solutie: pui pe cineva sa il cheme cu o meditatie si puneti mana pe el si ii dati bataie apoi iti recuperezi si banii. Si chiar daca iti da acum proiectul tot merita sa ii ceri banii pt ca te-a incurcat. nu e om serios. daca el nu e tu de ce ai fi?
Si nu te duce la politie ca nu rezolvi nimic. De cate ori am avut nevoie de politie (recunosc ca nu de multe ori) nu am rezolvat nimic. Politia nu e, pierzi timpul pe acolo.
Bliss
Si 80kb e fooooooooarte mic. Lucrarea ta va avea cumva 2 pagini jumate?
Liviu
Parerea mea e ca e imposibil sa faci o lucrare de dizertatie intr-o zi. Nu cred ca ai timp sa o dactilografiezi intr-o zi .. unde mai pui ca trebuie sa si citesti materialele alea , sa le intelegi .. etc.
Eu unul nu mi-as pune baza in documentul ala chiar de il vei primi azi .. Cred ca omul ala nici nu a citit ce i-ai dat ca materiale ... poate ieri sa se fi uitat un pic peste ele.

Sincer, chiar nu inteleg ce poate fi in capul lui ... creier in nici un caz ...
f.marinescu
Daniel a scris:

din cate vad eu, tu tii mortis ca pierderea de 250 lei sa fie mult mai mare... vorbesti de instanta cum as spune eu ca merg la bucatarie pentru o cana cu apa... daca ai fi avut de-aface macar odata cu sistemul judecatoresc din tara, ti-ai fi dat seama ca perzi timpul degeaba... sa nu mai zic de valoarea mica si de faptul ca i-ai dat banii cu mana ta

Da, te citeaza la 8 stai in sala pana te imbolnavesti de nervi si la ora 14 iti spune ca paratul a solicitat amanarea pentru pregatirea apararii.

In plus, el poate miza pe faptul ca nu ai cum sa te duci la Politie: nu ai cum sa dovedesti ca lucrarea nu-i apartine, ca a facut-o cu intentie etc, in schimb tu te faci vinovat de incercare de inselaciune - plagiat...

In schimb daca-l incoltesti, tu si sustinatorii, te poate avea el la mana...
Normal anunti politia, daca te simti OK...
bashtalu
am reusit sa convertesc fisierul, are cam 70 de pagini, cam mult pentru o lucrare de dizertatie, dar macar e ceva. in cazul in care nu-mi mai trimite si restul, adica lucrarea completa, ma apuc eu si o termin, nu ar trebui sa-mi mai ia mult timp.

tin sa va multumesc de pe acum pentru tot suportul, imi place aceasta comunitate!

poate vin vineri seara la intalnire si mai stam de vorba.
va mai dau de stire daca imi trimite tot proiectul

multumesc
sorin1967
Cand vad ca uni se resemnaza mioritic si ma iau toti dracii.
Eu l-as cauta si pana n-as vedea, bani,telefon, orice, n-ar scapa.
N-am citit tot topicul, dar mai era putin si uni il felicitau pe ala ca e destept si ca trage tepe la altii.
Mai toti se inmoaie daca dau nas in nas cu pagubitul asa ca pe el pe mama lui.
ciobi
Pe el...pe mama lui.(depinde) Nu il lasa sa scape asa de usor...chiar daca iti da lucrarea..tot tre sa invete ceva...macar speriat putin.Bafta
A l e x
"adica lucrarea completa, ma apuc eu si o termin, nu ar trebui sa-mi mai ia mult timp."

Pentru 250 ron ti-o termin eu. Ne vedem maine la Victoriei ? peacefingers.gif
bashtalu
ne vedem daca vrei, dar la un suc tongue.gif
padre
Iar eu ma ofer sa o verific, tot pentru modica suma de 250 RON. Ne bagam? tongue.gif wink.gif
LNG
E bine ca macar ai primit ceva in schimbul banilor, chiar daca raportul pret/calitate nu e de partea ta. Nu stiu cum e la lucrarile de dizertatie, dar eu la proiectul meu pentru licenta am google-uit dupa informatii, le-am adunat intr-un doc, aranjat, modificat unde trebuia + adaugat listinguri din program si a iesit o lucrare de 80 de pagini. Timp de lucru ~ 8 ore. Aplicatia a fost un soft de magazin virtual opensource, pe care l-am modificat si tradus in romana.

Am scapat cu costuri 0 si nota 10.

Oricum, e bine de stiut ca se pot trage tepe si in domeniul asta. Deci: "Atentie la neatentie."
twingooo
beeeeeeeeeeeehehehehehe ciobanasule...urmeaza sa te omoare!pune mana pe ceva...fa ceva!

oaie naroada!ce stii tu despre mariaje stelare?!
zax
QUOTE(padre @ 30 Jan 2008, 22:58)
Iar eu ma ofer sa o verific, tot pentru modica suma de 250 RON. Ne bagam?  tongue.gif  wink.gif
*



Am si eu niste DVD-uri blank... le dau sub pretul pietei... 200 ron bucata si tot ce e peste 10 bucati se reduce la 150 ron...

@bashtalu: Ce facem dom'le cu bataia... ca eu am vorbit deja cu antifizic pentru bata si dupa ce-am negociat la sange acu' sa renunt?! Daca o iau trebuie neaparat folosita...
bashtalu
e de lemn sau de metal?
tongue.gif
zax
e... dureroasa... si lasa urme! wink.gif
A l e x
QUOTE(zax @ 31 Jan 2008, 11:17)
Am si eu niste DVD-uri blank... le dau sub pretul pietei... 200 ron bucata si tot ce e peste 10 bucati se reduce la 150 ron...
*



Hai ca a expirat gluma...
zax
Pai ce sa-ti fac daca te-ai trezit tarziu?! Data viitoare o sa-ti dau PM!
A l e x
Gluma aia s-a facut cu o zi inainte de a scrie tu... Fii si tu mai original wink.gif
zax
Ma scuzati, ma scuzati... v-am plagiat fara voie... imi pun cenusa in cap si am sa va cedez toate drepturile, financiare si nu numai, obtinute in urma acestei glume...
$$ilvviu
Pana la urma ce s-a mai intamplat?
Ai primit lucrarea completa?
A mai pomenit ceva de dvd-ul ala?
Si-a cerut scuze sau a motivat in vre-un fel "incurcatura"?
bashtalu
mi-a trimis azi mail ca in weekend o sa aiba mai mult timp sa mi-o faca pe toata...
mai astept si weekendul si vedem ce se mai intampla
va tin la curent
zax
asteptam.... activ boxing.gif
gliding.flight
Salutare!

Ca sa nu mai deschid alt topic.... situatia e cam asa

In urma cu o luna am semnat un contract cu un provider (RDS-fiberlink mai exact)pentru furnizare de servicii internet. Initial mi s-a spus ca in aproximativ 2 saptamani voi fi contactat telefonic pentru a-mi fi instalata reteaua. Au trecut 3 saptamani, si nimeni nu m-a contactat drept pentru care am reluat legatura cu agentul care incheiasem contractul.
Respectiva mi-a dat un numar de telefon al unui tip(ce se ocupa de instalare si suport tehnic)care urma sa stabilesc toate detaliile. Tipul in cauza, mi-a cerut o copie dupa contract si o suma de 40 Lei pretinzand ca trebuie sa achite aceasta suma la sediu si ca intr-o saptamana voi fi conectat la internet.

Bineinteles ca nu am mai fost contactat. dar acum as vrea sa fac direct reclamatie la sediul lor. Ce as putea sa fac in privinta tipului? Cu ce as putea sa-i "amenint" pe cei de acolo?
Nu e o suma mare,dar mi se pare ca "gestul" intra putin in sfera Codului Penal. Banuiesc ca exista o lege legata de "inselaciune in numele unei firme... " dar ceva imi scapa.
Imi cer scuze pentru postul lung, dar poate va pricepeti mai bine la chestiile ce tin de legislatie. Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.