Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Hărți navigație GPS - noutăți, probleme, etc.
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > PDA / GPS
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
sumsum
QUOTE(Stavreschi @ 21 Nov 2010, 18:45)
...mă gândesc că poate nu fac eu setările cum trebuie.
*



Ai gasit singur raspunsul.
1. In setari navigare bifeaza Recalculare traseu
In setari Planificare traseu debifeaza Intoarcere.
2. Vocea este comandata de soft (cand si ce sa zica) asadar ramane asa.
3. Poti folosi alte skinuri (de ex. Dimka) care are un ScreenSaver cu afisarea vitezei
mare cat o zi de post.
4. Culoarea traseului (si/sau a hartii) poate fi modificata prin schemele de culoare
(setari -> aspect harta -> Profiluri culori )
si apoi
(setari -> aspect harta -> setari 3d -> detalii teren - Oprit)

Un pic de studiu si vei obtine poate ce doresti
Stavreschi
QUOTE(sumsum @ 22 Nov 2010, 15:01)
Ai gasit singur raspunsul..Un pic de studiu si vei obtine poate ce doresti

Mulțumesc !

Treaba era (cred de fapt !) de la chestia cu.. ÎNTOARCEREA, nu merge debifată (permite un minim și un maxim) însă i-am băgat maxim.. 30 Km și nu a mai făcut "mutrele" pe care le făcea.
Dar într-un final, am preferat să revin la interfața stil clasic un IGO 8 Ultra Skin, și acum văd și viteza indiferent de culorile SKINurilor iar rutarea este normală nu mă mai deranjează revenirile la traseul prestabilit.
Deci uite că faimoasele Gurjoane... nu sunt atât de splendide și minunate.
Stavreschi
QUOTE(sumsum @ 22 Nov 2010, 15:01)
...Un pic de studiu si vei obtine poate ce doresti....
*



2. smile.gif Da în principiu așa e, însă cred că vocea care anunță de 3+1 ori la rând manevra următoare se poate modifica din SYS.TXT .... însă e ceva mai delicat
3. Dimka sau Riks, aș vrea să le folosesc dar nu prea am găsit de unde se descarcă, însă mai sap.

Majoritatea pe forumuri vor informații despre cum se instalează un program pe un anume aparat sau de ce s-a blocat acel aparat....
Despre modul de folosire în amănunțime, prea puțin se discută aici sau în altă parte.
Manualul de utilizare este pentru ''IGO-default''. Orice SKIN are 1001 de adăugiri mai mult sau mai puțin utile dar care pentru un utilizator nou sunt o mare necunoscută.

Nu încerc decât să îmi iau cât pot de multe informații și privesc discuțiile acestea ca pe o șuetă la o cafea pe o anumită temă, fără să (mă ) supăr sau să mă cert cu careva.
unsure.gif sunt doar necunoscător.
LuluMOB
Dimka are site propriu: http://www.igo8mods.com/dimka.htm Dupa mine e cel mai bun skin.
Exista si un blog cu skinuri si alte minuni: http://artwork-igo8.blogspot.com/


C a t a l i n
Mulțumesc pentru link-uri.
DragosP
Pentru android n-ai nici un link?
LuluMOB
Din pacate nu am avut nevoie si nu am sapat in directia asta.
danutsb
Buna seara,

Azi am vrut sa-mi dau un upgrade la hartile din Mio Moov 330 FEU de pe pagina lor de web. Chiar daca am urmat intocmai indrumarile lor am reusit sa ma aleg cu "fatal error". Am facut prostia , la nervi, sa sterg din fisierul Mio Map al aparatului niste fisiere cu nume de tari. Cand am vrut sa reinstalez hartile imi spune in Mio More ca destinatia nu mai exista.

Intrebarea mea este daca resoftarea rezolva problema, si daca da unde in Sibiu (sau sa trimit aparatul pe posta) as putea sa-l rezolv.

Multumesc.
LuluMOB
Au aparut hartile TeleAtlas 2010.Q3.
LuluMOB
Si TopMap 2010.10.
george_scala_2004
da' de la suncart, nimic ? ceva noutati ?
PaulT
Pentru Mireo/Mio/Sygic, adica... Pentru IGO nu exista harta de la Suncart. Asta din pacate, pentru ca ca dpdv detaliere in ritmul asta(de 100kb in plus pe editie..) TopMap va ajunge in 7-8 ani la ce are Suncart acum..
dya
Am si eu o intrebare: se poate modifica de undeva modalitatea aceea de recalculare a traseului in asa fel incat sa nu mai incerce de cinșpe ori sa ma readuca pe traseul calculat initial?
In loc as vrea sa incerce doar o singura data asta iar apoi sa recalculeze ruta in functie de destinatie.
Sper ca am fost destul de clar in exprimare wacko.gif
andreig1982
ca sa mai aducem la actualitate topicul
unde as putea gasi o harta actualizate pt i-go 2006
ca s-a pus praful pe cea veche
mersi
C@talin
cine imi zice si mie please! care e ultima harta RO numele complet si ultima varianta de igo 8.3 smile.gif

caut pe gogu de ceva timp si vad ca sau stricat toate siturile care se ocupau cu asa ceva sad.gif
corbex
Incearca pe forumul Romania Inedit. Baietii pun mereu linkuri. Cele mai multe sint sterse dupa o vreme, dar daca esti prompt si insistent, nu poti rata. Se ocupa si de soft si de harti. Plus multe informatii utile.
Lostboy
Romania8.3TM_2010.10_101207
george_scala_2004
folositi hartile romaniei de la suncart...sunt cele mai detaliate...
cosmin_angh3l
am si eu nevoie de un soft igo teleatlas nou,hartile le am dar imi spune ca am fisierele vechi.
george_scala_2004
salut,

cum zicea corbex mai sus...
daciafan
am un mio s 600
are softul original mio
as vrea sa rulez igo8.3 de pe microsd
ma poate ajuta cineva in acest sens?
multumesc anticipat
PS daca am postat aiurea reorientati-ma va rog
corbex
QUOTE(dya @ 25 Dec 2010, 11:30)
Am si eu o intrebare: se poate modifica de undeva modalitatea aceea de recalculare a traseului in asa fel incat sa nu mai incerce de cinșpe ori sa ma readuca pe traseul calculat initial?
In loc as vrea sa incerce doar o singura data asta iar apoi sa recalculeze ruta in functie de destinatie.
Sper ca am fost destul de clar in exprimare  wacko.gif
*


Cind faci traseul, pune-i "puncte intermediare" in locurile prin care vrei sa treci. Vezi si ce setari ai la tip traseu (rapid, usor, scurt, economic) precum si categoriile de drum bifate ca utilizabile.
buzasparta
Am gasit 2 variante de Primo 1.2 : una de vreo 180 mega si alta de peste 1giga.Care ar fi dimensiunea lor normala avand in vedere faptul ca am vazut si variante de 4giga la Sygic.
b76bgaarh
cine ma ajuta si pe mine cu o harta pt insula Madeira? extensie .fbl.
buzasparta
daca e in continut la portugalia am eu de la i go primo 1.2.nu am gps da r imi caut harti.
b76bgaarh
aham. credeam ca stie cineva daca este in cadrul hartii portugaliei. ca eu am o harta a portugaliei de la nq sem 1 2010.

o sa o testez pe asta si dupa aiai ii zic prietenului meu.

merci lulumob si buzasparta
buzasparta
in ce am descarcat eu nu am vazut madeira separat.cum inca nu am aparat ca inca nu sunt hotarat ce sa imi iau nu stiu daca e in continut la portugalia.portugalia am vazut ca e formatul pe care il cauti.la sygic am vazut ca e alt format parca fata de i go.
buzasparta
Am si eu o intrebare pentru cine stie: harta mai veche si cea mai noua -noua versiune de harta-pot avea aceiasi denumire si aceiasi marime?
LuluMOB
Denumirea fisierului o poti schimba si tu, daca vrei, igo o va recunoaste oricum.
Sa aiba fix aceeasi dimensiune e putin probabil, ca sa nu zic exclus.
Exista mai multe versiuni de igo pentru pc, ultima si cea mai buna se cheama iGO8 v.8.3.1.59808 for PC. Cu acela vei putea vedea hartile, fara sa ai dispozitiv.

user posted image

user posted image

user posted image


Mai exista si programul igoview care citeste headerele fisierelor specifice igo, inclusiv fbl, si ofera informatii legate de producator, data si altele, inclusiv posibilitatea de redenumire a fisierului.

user posted image
buzasparta
eu pe aparat- ca am luat unul pana la urma- am instalat de cel ce mi-a vandut aparatul un NavN Go IGO 8 versiunea: 8.3.4.142975 din 11.05.2010 dar nu arata ca al tau. Ma refer la screen-uri.
eugen_b_e
Al lui are skin, mai precis skin dimka .
buzasparta
Si sa inteleg ca din cauza asta ii arata tablitele indicatoare ca pe drum si masina pe drum? Sunt nou la capitolul jucarii de genul asta si or sa para stupide unele intrebari .Si skinul asta cum se pune pe aparat? Mananca din memorie facand aparatul sa mearga mai greu?
eugen_b_e
Skinul il pui in folderul skin din folderul content. Daca nu ai folder skin, creezi unul .
Uite aici site-ul : http://www.igo8mods.com/dimka.htm
Nu iti mananca multa memorie . Si daca nu sunt indiscret, ce PNA ai luat ?

16 Mar 2011, 16:06:
@buzasparta
OK, primit PM , dar fiindca nu am suficiente posturi, nu pot raspunde
buzasparta
nu e nici o problema.multumesc de ajutor.
m09ny
Buna,
Tocmai mi-am cumparat si eu un GPS NORTH CROSS ES414 fara harta si habar nu am ce si cum sa fac. De unde pot downloada harta Romaniei/Europei?
Ma puteti ajuta cu setarile?
Multumesc frumos,
Monica
bygy007
nu prea este voie pe aici , eu zic sa cauti prin alte metode (gogu , torrente , etc) sau sa cumperi softu

pentru setari gasesti ajutor
ady85btz
am si eu un mio c 520 si nu l-am mai folosit de vreo 2 ani si hartile pe care le am sunt foarte foarte vechi sad.gif si vineri trebuie sa plec din tara! ma poate ajuta si pe mine cu un soft mai nou?? rog mult un P.M....mersi mult
p.s: dau niste beri biggrin.gif
b 45 bwy
BUNA seara. stie cineva de unde pot donwloada igo 2006 sau ceva mai nou. am un gps ovi cu card de 1gb si mi a sters cineva programul.

22 Apr 2011, 21:52:
BUNA seara. stie cineva de unde pot donwloada igo 2006 sau ceva mai nou. am un gps ovi cu card de 1gb si mi a sters cineva programul.
bogdan_dsn
Urmeaza sa plec in muntenegru si am constatat ca nu am harta cu serbia si muntenegru. Ma poate ajuta careva va rog? Am mio c220 cu igo8.
mmgmarius
Va salut,

Am si eu nevoie de ultima harta a Romaniei pentru varianta de igo 8.3.
Va rog sa ma ajutati pe PM.

Multumesc anticipat!
cosmin_angh3l
cauta mai atent pe net si o sa o gasesti.
mmgmarius
Multumesc pentru raspunsul ironic ce nu m-a ajutat cu nimic, si multumesc din suflet celui care mi-a trimis harta pe email smile.gif
cosmin_angh3l
nu cred ca am raspuns ironic...
Ma3x
@mmgmarius , imi poti trimite si mie harta ?
mariusciprian78
imi puteti spune si mie de unde pot cumpara un gps tomtom cu full europa?
danyel_r11
Daca dadeai singurel un search sigur gaseai...

http://www.shopmania.ro/magazin~cauta-gps-tomtom.html

Asta e doar un exemplu!
mariusciprian78
@danyel_r11 am vazut acel site dar nu e ce caut eu.eu caut unu cu trasee ptr camioane grele
danyel_r11
Pai...sunt alte tipuri de gps-uri pt tiruri?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.