Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jante Megane II.2 Facelift - Dimensiuni
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Tuning
Pages: 1, 2, 3
mumus
ptr un megane2 care aunt dimensiunile jantelor standard?
si eventual ce dimensiuni se potrivesc? ma refer ca et la janta si ca J la anvelopa.
anvelopele aunt clasicele 195/65 r15
mersi
espacern
@mumus=Jantele de origine au dimensiunea 6 1/2 J 15 ET 45 cu prindere 4X100 si gaura centrare 60.

@+
EmiSeven
Am jantele de tabla pe 15 si as vrea sa imi pun asa ceva http://www.tuningmall.ro/imagini/produse/j...set-jante-1.jpg
Acum nu stiu daca sa raman pe 15 sau sa trec pe 16.Cam cat creste consumu daca le pun pe 16?(1.6 16v in mod normal 8-9 in oras)
mumus
QUOTE(espacern @ 17 Feb 2013, 19:30)
@mumus=Jantele de origine au dimensiunea 6 1/2 J 15 ET 45 cu prindere 4X100 si gaura centrare 60.

@+
*



multumesc.
sorin rm
si eu am jante pe 17 j 8.5 pe un megane 1.5 dci si sta foarte bn in curbe si nu prea se simte diferenta asa ca stati linistiti ca merge si pe 18 biggrin.gif
vladandrei
Buna seara,

Am un Megane 2 (masina de la semnatura) la care am cauciucurile 205 - 55 - R16 luate deja (doua seturi - vara/iarna) si o singura pereche de jante. As fi vrut sa mai cumpar o pereche de jante de tabla, care sa se potriveasca la dimensiunea asta de pneu.
Care sunt dimensiunile exacte pentru janta de tabla, sa stiu ce sa caut? 16" 4x100,
6,5J, ET49?
CataOlar
Va rog sa imi spuneti care este denumirea jantelor din imagine: user posted image

Va multumesc!
sorin000
Kubera.
CataOlar
Multumesc
vladandrei
Revin cu intrebarea de mai devreme, chiar nu stie nimeni dimensiunile exacte ale jantelor de tabla de Megane 2 pe 16? Imi trebuie sa mearga pe cauciucurile 205 - 55 - R16 de iarna.
In afara de Megane, mai e vreo masina care sa foloseasca dimensiunile astea, sa stiu sa caut pe la dezmembrari?
ms_ervin
6,5J x 16 H2 ET49 4x100 cod 8200026032 Renault Megane 2 II
sa ma corecteze cineva daca gresesc
sorin000
Nu gresesti.
@vladandrei: In principiu merg si jantele de pe Opel Astra H. Doar ca au ET mai mic , ceea ce inseamna ca rotile vor iesi putin mai in exterior.
Incearca si AICI pentru jante de origine megane 2.
vladandrei
Multumesc mult, cautasem si eu la bursa, dar nu stiu cum ratasem anuntul. Intre Megane 2.1 si 2.2 presupun ca specificatiile sunt identice, nu?
sorin000
Da.
RAOOL
Imi spuneti si mie, va rog, cum se numeste modelul de jante din imagine ? Am fost de am schimbat cauciucurile, idiotii nu mi-au strans bine capacul si l-am pierdut.
dan22y
Louxor.
RAOOL
Multumesc mult, mi-ai fost de mare ajutor. Am cautat pe google de mi-au sarit capacele fara nici un succes.
R19/16v
Vinde google ceva?
Pui mana pe molecular, formezi la renou' cel mai apropiat de tine, zici ca vrei un capac de janta louxor de 16" si cu asta basta.
RAOOL
Nu strica niciodata sa dai un search pe google dupa second, mai ales ca sunt multe dezmembrari unde e plin de Renault-uri aduse de dincolo, avand in vedere ca la reprezentanta acel capac costa peste 100 de lei.
R19/16v
Niciun dezmembrator nu iti va vinde un singur capac.
RAOOL
Am gasit pe ebay.uk, dar capacul arata un pic altcumva. Cred ca este pentru modelul pe 17". Daca am noroc, eu zic ca as putea sa gasesc si pe la dezmembrari, avand in vedere ca majoritatea masinilor aduse sunt lovite, pot avea janta facuta praf cu capacul intact. Dar sansele ca asta sa se intample sunt totusi foarte mici.
BannedHost
Are cineva vreo schita pentru niste distantiere ? Vreau sa le fac la strung si as avea nevoie de o schita :-? Cam de 2 cm in diametru ma gandeam

l.e am facut eu schita... cine o vrea, sa imi dea mesaj privat.
eugenTL
post sters
AdrianApo
Salut! Si eu vreau sa-mi pun jante de 17 pe un megane 2006. Vreau sa stiu daca merita! Imi face articulatia praf?
[quote=albaccorra,26 Jul 2010, 21:55]
Am si eu jante de 17 pe bicorp,sunt superbe,dar sunt foarte grele pt masina,plus ca distruge toata articulatia,in rest in viraje se simte diferenta,sta bine de tot,dar tot o sa le schimb cu unele de 15
*

[/quote
durandorin
De ceva timp am facut schimb de jante la o vulcanizare si am dat jantele mele de tabla 195/65/15 cu unele de aliaj 215/55/16.de atunci m.am ales cu o masina mai greoaie, demaraj mai prost si consum mai mare cu 1å dar mult mai stabila.mentionez ca am un megane2.2 1.6 16v.cu ce am gresit? Multumesc
dan22y
Normal trebuia gume pe 205/55/16. Din cauza ca cele pe 16 plus gume sunt mai grele decat cele pe 15. Astea sunt motivele.
09AND
Am cumparat un set de jante , au ET 35 si 7,5j , credeti ca se potrivesc pe un Megane 2.2 1.5dci?

Modelul de jante:
http://images3.okr.ro/auctions.v3/700_700/...121-700_700.jpg
eugenTL
daca sunt si 4 x 100, gaura 60.1, nu mai mici de 15 si nu mai mari de 20.. sunt ok biggrin.gif
GIULIORO
vreau sa stiu si eu daca mergjante cu et 36 r16 pe megane 2/1 ?!!!!
marius_b81wbm
Daca sunt 4x100 si gaura minim 60.1 atunci sigur merg...
cosmin_69
Stiu ca nu-i bursa, dar am cautata colo si mai caut de ceva timp prin Pitesti si nu gasesc o janta aliaj de renault megane pe 16 Nervastella.
Daca stiti pe cineva care are vreuna ,,orfana" si vrea sa o dea trimiteti-ma la adresa.
Va multumesc!

Atasez poza cu ce caut.
doomy
salut,imi spuneti si mie daca merg jante 8j et 35 17" ?multumesc.
marius_b81wbm
Merg ,stai fara grija...
09AND
QUOTE(Silviu88 @ 28 Dec 2012, 17:02)
Salutare! Ma poate ajuta cineva cu privire la marca acestor jante? Am incercat sa dau de proprietar si n am reusit !

Ms
*


Salut , sti cumva cum se numeste culoare acestor jante Wolfrace Toxin?
marius_b81wbm
Gunmetal
09AND
QUOTE(marius_b81wbm @ 8 Jun 2014, 22:18)
Gunmetal
*


Multumesc smile.gif
Christiansen
Ma bate gandul sa-mi cumpar jante de aliaj pentru cauciucurile de vara si as vrea sa ma ajutati sa inteleg avantaje si dezavantaje pentru cresterea diametrului de la 15 la 16.

Janetele pe 16 sunt evident mai scumpe decat cele pe 15. Cred ca si pneurile sunt mai scumpe. Exista niste avantaje functionale?
soryn94
Salut!
Si eu am avut jante pe 15 din fabrica, acum am pe 16(CURACAO).Are alt aspect masina acum, fata de cum arata cu jantele pe 15.
La cele pe 16 iti trebuie si guma mai lata de 205/55/16, deci ai stabilitate mai mare fata de 195/65/15 cat ai acum pe masina.Evident guma o sa fie mai scumpa fata de una pe 15.
Cu cele pe 16 trebuie sa mergi mai atent, le poti stramba mai des decat cele pe 15.Daca gasesti anvelope cu protectie pt. janta este un avantaj, daca ai obiceiul sa le freci de bordura.
Acum am pe cele de 15 anvelopele de iarna.Nu imi mai bat capul cu vulcanizarea si cu cei care strang suruburile pana nu mai poate pistolul.
Daca esti hotarat sa treci pe 16 iti mai trebuie si surburi pt. jante de aliaj.
Christiansen
Multumesc. Deci pentru jantele de 16 imi trebuie pneuri 205. Cam nasol. Avantajul ar consta doar in stabilitate mai buna.
sergiu90_donos
salut!
am jante la 17 pe scenicul meu cu anvelope 205/50 r17, dupa cartea masinii marimea e 205/55 r17. Problema e ca am cautat peste tot aceasta marime si nu o pot gasi, sau o gasesc cu un pret cosmic. Intrebarea mea este daca pot baga anvelope de marimea 215/55 r17 sau 215/50 r17. Merci anticipat!
marius_b81wbm
Merg amandoua variantele dar cea mai apropiata de 205/55 este 215/50...
AlexToader
17", 8j, et35, si cauciucuri 205/40/17 pe fata respectiv 215/40/17 pe spate.
nu ating nicaieri, cred ca urmeaza anvelope cu talon mai mare (45 sau 50).

http://www.wheel-size.com/size/renault/megane/
un site foarte util pentru dimensiunile rotilor din fabrica la orice masina :-?
djcristi
multumim, util site-ul.
ovi_23djcr
doresc sa achizitionez un set de genti de aliaj pe 15 ' 6j 4 x100 et 49 .eu am de tabla pe 15 si din cate styu am et 45 respectiv 6,5 j.ceva sugesty daca ar merge montate cele de aliaj?
espacern
Incearca dar jantele de origine pe 15 au ET 43.
alexutzzz94
Buna ziua. As dori sa achizitionez un set de jante cu anvelope 205/50/r16. Vreau sa stiu daca are cineva pe megane hatchback sau daca a avut si daca se potrivesc (nu vreau sa imi atinga sau alte probleme). Stiu de siteurile pentru calcularea compatibiltiatii dar vreau o parere de la cineva care a avut sau are.
Masina mea este un megane hatchback din 2003 1.5dci
dan22y
Standard sunt 205/55/16.

Nu o sa-ti atinga, insa o sa fie mai joase, circumferinta rotii va fi mai mica, kilometrajul indicand eronat (adica in realitate va fi mai putin decat e pe ceas)
djcristi
si eu te sfatuiesc sa pui tot dimensiunea standard, nu as recomanda mai mari/joase pt drumurile din RO.
aid
QUOTE(hellcat @ 1 Oct 2007, 22:11)
Cu roti standard pe 16'' diametrul rotii e de 632 mm...daca folosesti 225/50 R17 depasesti diametrul cu 3,96%, ceea ce e mult.


Eu intentionez sa permut 195/65/R15 cu 205/55/R17
E mai mare cu 3,56%... si aceasta depasire este 'mare'?
djcristi
nu e mai mare deloc, circumferinta a aprox aceeasi, pana in 1% diferenta. Dar standard sunt 205/55/16 sau 205/50/17 .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.