Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zgomote la directie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Pages: 1, 2, 3
audiofilu'
si eu am fost in trecut la service,nu au stiut ce are desi au urcat-o pe elevator...nici in test de drum nu s-au dumirit (e adevarat,unii de acolo au doar liceul si imbraca o salopeta pe care scrie reno,nu- mare lucru de capul lor) asa ca m-am dus la un alt mester priceput care dupa 5 minute mi-a pus diagnosticul : bucsele de la coloana de directie.
Pur si simplu cind trag in sens transversat de axul volanului mina fiind tinuta imediat DEASUPRA articulatiei cardanice de deasupra pedalierului se simte un joc...am mai spus de cel putin 3 ori.
andu911
zici ca vorbim separat in topicul asta... noi cu ale noastre, suzu cu ale lui... dar de fapt ale noastre sunt si ale lui...

suzu: pana o sa auzi de la un mecanic ca buba este din coloana de directie, o sa mai cheltui destui bani, o sa mai schimbi destule piese...
alex_maf2007
pai andu fa-ne si noua rost de bucsile alea...platim doar
audiofilu'
Daca s-ar putea demonta coloana si recupera acele bucse as incerca eu fabricarea la un centru specializat in acest sens,reperele sa fie disponibile,restul se rezolva.
alex_maf2007
concurs deacum...care afla primul daca se pot recupera acele bucse uzate primeste altele noi:))
glumeam doar:D
on topic:asteptam poate da unul dintre noi de un meserias care a mai facut asta...
PMG_tr
astazi am vb la tel si cu d-l Traian de la trami auto si din cate i-am explicat zicea k eu nu crede ca e de la caseta, dar totusi sa trec sa se uite ca sa-mi dea un verdict...
audiofilu'
nici eu nu cred...caseta sa pice dupa 20000km nu am auzit dar o banala bucsa din teflon e mai probabil.
PMG_tr
p.s acel traian mi-a transmis ca a mai mentionat pe forum ca aceasta problema nu este de la acea bucsa...nu prea l-am inteles, probabil nu era in toane bune, ca alte informatii orientative nu am primit, decat ..."vino cu masina la noi"
audiofilu'
caseta nu,coloana nu...
PMG_tr
coloana nu? ti-a confirmat cineva?...
audiofilu'
QUOTE(PMG_tr @ 18 Nov 2009, 14:53)
zicea k eu nu crede ca e de la caseta
*


QUOTE(PMG_tr @ 18 Nov 2009, 17:08)
p.s acel traian mi-a transmis ca a mai mentionat pe forum ca aceasta problema nu este de la acea bucsa...
*


e vorba de acelasi Traian iar bucsa e de la coloana...probabil ca fiecare masina are alta cauza a acestui zgomot devereme ce fiecare e invitat in service.
PMG_tr
astazi am fost la service pt o constatare, iar reultatul...joc la caseta de directie, maine am programare la ei pt distributie, au zis ca or sa incerce sa sa o mai stranga de la acel imbus dar ca trebuie sa dea jugul motor jos pt ca altfel nu au loc sa stanga pe nicaieri...daca dupa ce strang acel imbus tot asa face cred ca o sa ajung pe la targoviste la acel traian...alta solutie nu am,sper sa se rezolve cat mai usor, revin cu detalii, numai bine
PMG_tr
ok, schimbat kit distrib+pompa, nici o problema, insa cand a venit vorba de caseta ...m-au sfatuit sa merg in alta parte,eventual reprezentanta...ca ei nu-mi garanteaza ca nu o sa se mai auda si ca dureaza mult pana dau jugul jos, ca or sa-mi ceara prea mult pentru ca tin elevatorul ocupat toata ziua...asa ca incearca in alta parte...end of story. maine dimineata plec la sinaia,nu stiu cat stau dar cand ma intorc trec pe la targoviste sa vb cu d-l Tudor sa vedem ce parere are,numai bine
alex_maf2007
succes atunci...
eu astazi am fost la un mecanic si a spus ca imi ia 2 mil sa dea jos caseta si sa-i rezolve jocurile...
suzu
dau eu 200 lei daca se rezolva; ce mecanic? unde? stie meserie? biggrin.gif

a...acum am vazut ca esti din Iasi, credeam ca esti din Bucuresti.
alex_maf2007
din iasi...azi aflu raspunsul daca se apuca de ea vineri si sambata...ca asa spunea ca ii ia 2 zile toata treaba asta...sa scoata rotile...si toate cablurile pe acolo..apoi sa iasa caseta
PMG_tr
salutare, am fost cu masina la d-l Traian de la targoviste si mi-a spus ca nu are nimic caseta de directie, schimbat bucsile bara stabilizatoare, 44 lei amandoua si am mai schimbat si bieletele antiruliu...acum e liniste in masina...mi-a explicat d-l mircea de acolo de la service de ce eu nu reuseam sa vad daca sunt uzate bucsile de la bara...oricum..acum e tun masina, nu am crezut ca poate sa creeze atatea zgomote 2 bucati de cauciuc, recomand serviceul, recoman oamenii de acolo, s-au miscat foarte rapid, numai bine
suzu
pai si jocul din caseta nu avea legatura cu zgomotele?
audiofilu'
vedeti voi,va spuneam eu mai deunazi ca fiecare masina are alte cauze pentru acelasi zgomot...ce masini complicate au facut frantuzii astia dom'le.
eu am fost cu ea si mi-au spus ca nu e caseta nicidecum dar nici bucsele de la bara stabilizatoare.
Asteptam alte comentarii din partea lui PMG_tr...poate reapare zgomotul si atunci sa vezi distractie.
La mine sigur sint bucsele de la coloana de directie.
PMG_tr
zic doamne fereste, d-l traian ma asigurat ca nu am joc in caseta..asa mi-a spus asa va zic, plus ca a mai zis omu si pe forum ca nu bate, cloncane caseta...

28 Nov 2009, 14:43:
apropo....cum au verificat oamenii de la service....2 miscau masina stg/dr iar un al treilea era sub masina....cica doar asa poti vedea daca ai joc la bucsile de la bara... si e logic, e exact opusul la mersul prin gropi, numai ca de data asta miscau caroseria si rotile ramaneau pe loc...
audiofilu'
Stii ce ma nedumereste?Nu a infirmat ca ar fi acele bucse de care tot vorbesc eu;nici la mine n-a fost vorba de caseta sau de bucsele de stabilizare.Pur si simplu daca eu am joc imediat sub coloana de directie ce sa caut la caseta???
alex_maf2007
audiofilu' uite eu am luat masina astazi de la mecanic dupa o zi jumate de munca la caseta...mi-a refacut jocul e alta treaba acum dar mi-a spus ca bucsa aia din teflon e capsulata in caseta si daca o sa mai am zgomote o sa fie de la aia..ca nu se poate schimba ca ar inseamna sa taie caseta...restu deducem noi
volanul e tun nu tremura dar singura chestie care ma enerveaza si care a spus el ca o sa-si revina in vreo 2 zile...e ca atunci cand intorc volanul ramane tzapan nu vine la punctul din mijloc..adica nu se intoarce singur..ci trebuie sa-l ajut eu.(probabil ca uleiul de la servo nu a ajuns in pompa.sau caseta..nu ma pricep sau cine stie nu are curgere cursiva...) .
numai bine
sserban22
Ti-a strins prea tare caseta , de aia nu mai revine la loc volanul.
alex_maf2007
aha...e ceva rau in asta? inafara de faptul ca e stresant pt mine? dar sper sa ma obisnuiesc
audiofilu'
Logic orice obiect are un joc tehnologic;daca stringi un rulment mai mult decit trebuie nu e ok DAR nu mei sint jocuri si prin asta mecanicul iti demonstreaza ca a "rezolvat" cauza.
Sa nu fie din rau in mai rau,doamne fereste.Acum 5 minute am vorbit cu un mecanic foarte bun care a inceput sa rida cind a auzit de aceasta remediere...
alex_maf2007
eh daca nu o sa-si mai dea drumu in 2 zile cum a spus o sa ma duc la el sa mi-o mai regleze
ce sa spun fiecare mecanic are experienta lui...omu asta nu e incepator...are aprox 70 ani si a lucrat peste masini si masini...
si crede-ma ca sunt satul de mecanici de astia care rad si se cred mari cunoscatori...mai stiu eu unul dar ma abtin:)
audiofilu'
Mecanicul asta al meu a folosit cheia dinamometrica atunci cind a schimbat kiturile de distributie si de accesorii.
alex_maf2007
o sa vad pe viitor ce consecinte suport...daca tot a ras a zis si de ce rade?smile.gif
nu am vrut sa ma iau de mecanicul tau dar pur si simplu ma dispera cei care rad si nu gasesc o rezolvare la problema...de asta sunt mecanici sa rezolve problemele masinilor
din cate stiu eu 95% sau ceva de genul din probleme unei masini se pot repara:)
audiofilu'
nici eu si nici el nu am spus ca nu stie rezolvarea dar probabil ca nu asta este cea corecta sau nu e de durata;asteptam sa vedem dupa citeva zile cum se comporta
PMG_tr
nu vreau sa fiu carcotas...doamne fereste, dar sa nu ti se blocheze caseta, vezi ca mai sunt vreo 3 topicuri legat de caseta si de strangerea ei...numai bine
alex_maf2007
faza e ca el nu a strans chestia aia de care se vorbeste pe forum ...a reglat jocurile ..mi-a explicat el ce anume dar vorbeste in termeni de nu-i inteleg.
deci nu pot zice ca trac prin toate gropile si nu se mai aude nimic...se mai aude uneori la gropi mai mari dar mult mai astupat si mai rar ca inainte...si imi place ca nici volanul numai are joc ...ca atunci cand ai viteza si iei o groapa sa-ti fuga masina in rapa..
byby
Daca a strans caseta prea tare , poti risca sa se blocheze la un viraj si sa mergi in cu totul alta directie decat ti-ai dorit. Sfatul meu e sa mergi la nenea ala sa iti slabeasca caseta la loc, pt ca e de preferat sa ai joc la caseta si sa ajungi acasa decat sa nu ai si sa ajungi in alt loc( doamne fereste).
Fiind din Iasi , spune-mi si mie unde se afla nenea asta mecanicul, poate am auzit de el, si sa stiu sa nu merg acolo niciodata.
alex_maf2007
fenomenul cu venitul volanului mai greu inapoi nu-l am de acum(acum s-a intarit un pic mai tare)...ci dupa ce am schimbat kitul distributie( curea accesorii rola..etc)
o sa merg incet zilele astea pana vad cum reactioneaza directia mea..e pe riscul meu daca mi se intampla ceva...cel putin eu unul numai suportam cloncanitul sub roti
byby nu este un service anume..asa ca nu o sa dai de el:)
audiofilu'
QUOTE(alex_maf2007 @ 29 Nov 2009, 14:37)
fenomenul cu venitul volanului mai greu inapoi nu-l am de acum(acum s-a intarit un pic mai tare)...ci dupa ce am schimbat kitul distributie( curea accesorii rola..etc)
*


sper ca esti constient de un lucru:"venitul volanului mai greu inapoi" nu are legatura ca ai schimbat kitul de distributie...
alex_maf2007
tind sa cred ca e pompa de servo...dar cine stie...
cert este ca e dinaintea "lucrului la caseta".
PMG_tr
daca pompa servo nu mai judeca cum trebuie iti revine volanul sacadat
alex_maf2007
hmm...atunci nu stiu ce poate sa aiba...vreo conducta sugrumata? sau e legat de cureaua de accesorii?
audiofilu'
Ce sa fie de la cureaua de accesorii?Ea are rolul de a transmite miscarea de rotatie de la fulia arborelui cotit la diversele fulii ale accesoriilor:compresor AC,alternator,pompa servo,etc.
Daca este rupta nu transmite nimic dar daca este intacta problema e in alta parte nu la curea.
In primul rind ar trebui sa identifici momentul cind ai sesizat problema...intr-un post spui ca dupa ce ai schimbat kitul de accesorii iar in altul ca e dinaintea lucrului la caseta. huh.gif Clar nu are legatura cu kitul de accesorii.
Probabil ca intii ai schimbat kitul de accesorii si apoi ai umblat la caseta,nu?Sau ai facut concomitent?Sau nu-ti mai amintesti?
alex_maf2007
intai am umblat la accesorii si distributie(aprox acum 1 saptaman) si cand am coborat masina de pe rampa de atunci a inceput treaba cu volanul
chestia cu caseta ..acum 1 zi am facut-o
cred ca m-am incurcat eu mai sus...nu sunt facute comcomitent
scuze ca am postat gresit dar sunt cam obosit
audiofilu'
Nu te-ai incurcat;eu mi-am dat seama ca e vorba de doua interventii succesive si ce vreau sa spun e ca Nu are legatura interventia asupra kiturilor cu problema aparuta la volan pe care ai incercat s-o rezolvi ulterior.
Ti-au confirmat si altii ca nu e tocmai ok sa stringi ceva peste limita maxima admisa.
alex_maf2007
citez ce ai scris tu...nu ma pricep prea bine dar sper sa nu gresesc
"Ce sa fie de la cureaua de accesorii?Ea are rolul de a transmite miscarea de rotatie de la fulia arborelui cotit la diversele fulii ale accesoriilor:compresor AC,alternator,POMPA SERVO!!(pompa servo? nu se invarte cum trebuie?..eu stiu...)
si repet intoarcerea volanului la punctul mort nu e de la interventia la caseta e dupa acum 1 saptamana.
garc3a2000
am si eu anumite zgomote la roata dr.fata la denivelari.daca a avut cineva asemenea probleme sa,mi spuna si mie , cred ca este o bucsa dar nu styu care.multumesc
audiofilu'
Pompa de servodirectie are o fulie mare cam ca la distributie ca diametru si este in pertea superioara a anexelor.Ea nu se invirte (pompa)...
alexme24
Ma scuzati daca am postat cam off-topic. Am si eu o problema. Cand ajung pe la 120-130, incepe sa se auda un zgomot(ca si cum ceva ar rezona) de sub volan sau din spatele ceasurilor de bord. Porma daca trec de 130 nu se mai aude. Mereu cand e la 120-130 si e f enervant. Daca stie cienva ce ar putea fi, v-as fi recunoscator.
AM un renault clio 1.5 dci , model 2004.

Multumesc si inca odata scuze pt off-topic
garc3a2000
alexme24 incearca sa echilibrezi rotile fata [cel putin ]sau ai anvelopele cam "sterse

". Incearca asa
alexme24
Echilibrat roti acum 3 saptamani si cauciucurile sunt de 4 luni cumparate. Nu cred ca una din cele 2 ar fi cauza. Da ma mai duc odata la echilibrari sa verific. Multumesc de sfat
jagib
Si la mine zdrangane volanul pe drumuri gen macadam, piatra cubica. Se simte un joc in volan daca misc 2-3 grade volanul. A desfacut pana la urma cineva o coloana de directie si a identificat piesa buclucasa? Ma gandesc sa iau o coloana din dezmembrari si daca dupa ce o montez si are si ea joc, sa incerc s o repar pe cea data jos de pe masina mea. Dureaza mult timp inlocuirea?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.