Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Valoare revanzare Logan
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
Pages: 1, 2, 3, 4
Braveheart
iar am fost in targ..oradea..solnitze la 5000 + ..nebuni..e drept ca am vazut putine loganuri sh..la preturi aberante, dar vb aia..orice femeie si orice masina isi gaseste pana la urma prostul.. wink.gif

cred ca a vrut sa zica "aproape ambitios.." radmasa.gif
korn
QUOTE(Sony @ 19 Aug 2007, 10:37)
Bre, korn, unde gasisi matale preturile pentru Ambition de 1.4? radmasa.gif
*



ma amuzi! ambition este doar pe modelul cu motor 1600 cm3!

eu am lasat informatia cui se pricepe sa citeasca si sa infereze! - e simplu sa faci misto, mai greu sa extragi informatia corecta!

azi am dat logan preferance 1.4 25k cu 5500 euro!
klaus
Vorba aia:
QUOTE(Braveheart @ 19 Aug 2007, 11:50)
orice femeie si orice masina isi gaseste pana la urma prostul..
*

voly
cat as lua pe dacia mea din semnatura? cu vreo 50 de mii de km
adip
voly: dacia ta din semnatura e logan?
nh1980ro
Are spoilare si grila radiator de Logan.. biggrin.gif
ady85btz
QUOTE(voly @ 6 Sep 2007, 13:21)
cat as lua pe dacia mea din semnatura? cu vreo 50 de mii de km
*


se cere intre 3000-3500 euro pe modelu tau
vijelie
Dar sa-i pui sigla Logan sa fii on topic
BAD_MF
Eu am avut laureat 1.6 din mai 2005 cand a costat 7400 euro si l-am dat in iunie 2007 la 23000km cu 6300, si am mai luat separat 200 euro pe niste scule audio puse de mine. Destul de ok zic eu.
Loganul e ok de tinut maxim 3 ani si maxim 60000km, cu aproximatie.
rapture
Am dat Loganul Ambition din 2005 / 17k cu 7600E. Il cumparasem cu 9200E ca aveam garantie extinsa si culoare metalizata. La un mic calcul am pierdut 1600E adica in jur de 17% intr-un an si jumatate. O fi mult, o fi putin... ce mai conteaza!
De vandut se vand destul de greu si mai toti se targuiesc cu tine si la 50E. Am asteptat cam 6 saptamani pana am dat-o prin intermediul net-ului(Autovit). La inceput nu ma suna nimeni si ajunsesem la disperare ca ma astepta masina cealalta. Dupa ce am promis-o cuiva telefoanele curgeau zilnic dar cuvantul este cuvant pt mine mai ales ca baiatului i-a placut mult masina (era foarte ingrijita si in stare perfecta)
Mi-a parut rau dupa ea dar asta este viata.
Un mic sfat: nu o duceti la buy-back ca isi bat joc de voi (Meridian mi-au oferit 5700E cu indulgenta cica desi masina nu avea nici un defect blink.gif ) iar AAA 6300E.
Multa bafta!
Riddick
si cam in ce zona a galaxiei stai?sa stim si noi,ca vezi tu,nu-s aceleasi preturi in tara.tot ma gandesc ca daca tu pe Ambition din 2005 ai luat atata,atunci eu pe L+ din mai 2007 cu aproape 8.000 km la bord cam cat as lua?in targ.nu intreb cat sa cer ca de cerut pot cere cat pe un Hummer H2 tongue.gif
s-o duc in targ mi-e groaza,sincer.sa vina toti numa' curiosi,care doar intreaba,dau cu parerea("mult,dom'le,e ultimul pret?")ca la asta se pricep cel mai bine si pleaca.
parerea mea e ca oricum,cat ai dat pe ea de noua nu primesti in targ,ca vorba aia,la pretul ala mai bine o cumperi de noua si ii faci tu rodajul si kilometrii aia decat s-o faca altul in locul tau.deci cred ca am sa astept Portile Deschise la Dacia,sa vad cam cat imi ofera ei la buy-back...macar asa sa nu mor prost.
nh1980ro
Pai de ce vrei sa vinzi masina dupa 4 luni?
router
ce e foarte buna masina

daia o vande sa beneficieze si altcineva de fantastica masina
edv_ro
Am cumparat un Logan Laureate 1.4 in iulie 2005 cu 7400 euro. In martie 2007, cu 47.000 km in bord, l-am dat cu 6000 euro (pentru a lua masina din semnatura). Fara targ, ziare, etc. Prin prieteni. Consider ca am luat un pret bun pe masina.
rapture
Riddick, eu ti-am spus cu cat am dat-o si cum am procedat! cat priveste Galaxia......hmmmm as putea sa-ti dau replica dar nu vreau sa-mi iau warn ca nu meriti. Masina am vandut-o unui pictor daca intereseaza pe cineva si era ca in prima zi. Eu am considerat ca merita toti banii si ca nu il fraieresc. Am vazut cum arata si alte Ambition la 6000E si nu pot sa zic decat ca aia care le-au avut aveau gumari in picioare si sape in portbagaj.
Asa arata masina pe care am dat-o si asa arata actuala!
Intr-adevar actuala pare din alta Galaxie acum ca le-am pus una langa asta tongue.gif
Riddick
cu galaxia ma refeream unde anume locuiesti,in tara,ca poate esti din Tulcea,iar eu fiind din Baia Mare...poate nu-s aceleasi preturi.sper ca ai simtul umorului,nu teama de warn wink.gif
rapture
Sunt din Bucuresti si am vazut prin Autovit cam ce fel de masini sunt la 6000E. Initial am cerut 8300E pe ea si crede-ma ca ii merita si pe aia. Masina am dat-o din doua motive:
1-la drum lung este destul de obositoare;
2-indiferent unde o parcam mai erau alte 3 identice cu a mea sad.gif
De mers, nimic de reprosat decat ca am intalnit cam totate prb care s-au discutat pe forum: aer zgomotos, lipsa filtru aer, zdranganeli, stergatoare, agata in trI+II.....etc. I-am adus cam toate imbunatatirile postate pe acest forum dar cu toate astea tot nu era ce vroiam.
Cel mai mult ma enerva manerul de la usa pe interior ORIBIL si asta fara sa exagerez. Daca sunteti mai pretentiosi si aveti posibilitatea sa luati alta din alta clasa sh nu ezitati. Trebuie doar sa aveti rabdare. Eu am mai investit cam 1000E in ea dupa ce am cumparat-o pe revizie si alte consumabile dar stiam la ce sa ma astept. Succes!
klaus
rapture, daca tu ti-ai permis 407 sincer nu inteleg de ce ti-ai luat logan.
Dar asta e alta treaba.

PS: parerea mea personala si absolut personala este ca cei de-si permit masini mai scumpe de 2-3 ori decat ce isi cumpara traiesc tot timpul niste frustrari ca masina cumparata nu se ridica la nivelul calitatii pe care si-o doresc si si-o permit.
Pe toti cei care isi permit masini de 2-3x mai scumpe ii sfatuiesc sa si le cumpere.
Si poate lumea o sa inteleaga: un "pranz" la Mcdonalds nu se va compara dpdv confort si alte delicii gustative, cu un pranz servit la un restaurant scump. Oricat s-ar incerca.
nh1980ro
Sau poate imaginea Logan inseala. You get more for less...or NOT.
vijelie
Imagine ca imaginea, dar cand ai un buget de maxim 9000 euro nu cred ca mai ai chef sa te mai plimbi prin ºourumurile celelalte.
madhorsefuzzy
Vezi ca vorbeam de buget de 18.000-27.000 euro si ramas la masina de 9000 euro, ca poate e ce imi trebuie. wink.gif
vijelie
Vezi ca subiectul e valoarea Loganului la revanzare wink.gif
madhorsefuzzy
Pai asta zic: valoarea de revanzare a unui logan de 9000 de euro, cumparat cu un buget disponibil de 18.000-27.000 euro. biggrin.gif

L.E. Ceea ce nu inseamna ca nu ai dreptate cand ai un buget maxim de 9000 euro. O lasi naibii de imagine...
vijelie
Nu am sa inteleg niciodata de ce, cand e vorba de a revinde un autoturism care a valorat NOU sub 10k euro, incep sa apara comparatii cu alte masini la care 95% din posesorii alora de sub 10K nu pot decat sa viseze. Oare de ce?
romeodr
LOGAN 1.4 mpi,ambiance,cumparat in martie 2005 cu 5800euro,vindut,in aprilie 2007 cu 5500 euro,in celebrul tirg auto de la Tarlungeni Brasov,masina avea 25.000km,majoritatea facuti in oras.Masina ingrijita in mod normal ca sa zic asa,tinuta in garaj,exteriorul ok,fara sa fi avut vreun incident.culoare rosu passion.ff multumit de masina,dar nu si de dotari,asa ca in mai 2007 am cumparat un ABS PLUScu 7200euro,plus radio cd si garantie extinsa,fix 7550euro......vom vedea ce va mai fi peste 2 ani!!ideea este ca l-am vindut ff repede,la al treilea tirg,puteam sa-l dau din prima cu 5200euro,la bisnitari din tirgul auto.Au si astia rolul lor,daca te arde si vrei sa-ti vinzi masina,ai cui sa o dai repede,si tin si preturile relativ ridicate,pentru ca ei din asta traiesc,o suta doua de euro cipeala la o masina.Senzatia mea a fost ca se cauta loganurile la mina a doua,si se vor vinde cu usurinta si in viitor,exact ca vechea berlina,bisnitarita de toata lumea.!...daca aveam un Chevrolet Aveo,un Fiat Albea,sau chiar un Megane,imbatrineam cu ele in tirg,sau le dedeam la jumatate de pret!!
rapture
Se vand mai repede cele fara dotari decat cele full.

@Klaus pai ori nu ai inteles bre ori nu ai citit bine! Cand am luat loganul nu aveam mai mult de 10000E si vroiam neaparat masina noua cu ABS, aer, jante si alte prostii. Am vrut sa luam Megane dar nici de ala nu am avut bani. Am vrut sa iau si acum Megane dar nu mi-a mai placut ca sunt la fel ca Loganurile de dese si toti colegii mei de la serv se plang de ele.
Mi-a fost teama sa nu i-au teapa cu masina sh la vremea aia. Acum ca ne-a crescut bugetul am asteptat si am asteptat pana am gasit ce vroiam eu si sotia bineinteles adica 407.

Adevarul este ca ma simteam oarecum frustrat cu loganul in fata alora cu masini straine desi la inceput chiar ma mandream cu el. La serv. cand aveam Loganul il ridicam in slavi de ziceau colegii ca am super masina iar ei veneau cu A6, passat, mondeo etc.

Sper sa nu aruncati cu pietre in mine ca am tradat marca dar pur si simplu nu ma reprezenta masina.
aliuta2000
""""""""""" Acrii sunt struguriiiiiiii""""""""
s-a iest rau de pe tema topiculuii.
@rapture si acum nu te simti complexat in fata unora cu mercedes ....classe sau .....ceva si mai benga ????????,
doar o treaba vreau sa zic ... tot timpul se va gasi cineva care sa fie mai bengos decat tine cu masina mai aratoasa si altele , oricum bravo tie, nu compari loganu cu 407 dar nic banii si nici altele si apoi .. cea mai buna masina e cea de servici , ca nu bagi tu in ea .
revenind la topic ... parerea mea e ca loganul se vinde bine ca masina SH fata de alte marci .. (majoritatea marcilor coboara in 2-3 ani la jumatate din pretul de achizitie )
hash
QUOTE(rapture @ 7 Sep 2007, 19:57)
Adevarul este ca ma simteam oarecum frustrat cu loganul in fata alora cu masini straine desi la inceput chiar ma mandream cu el. La serv. cand aveam Loganul il ridicam in slavi de ziceau colegii ca am super masina iar ei veneau cu A6, passat, mondeo etc.
*



laugh.gif si eu am colegi care au C4, mondeo, da' n-au decat sa-si plateasca ratele, chiar ma simt bine ca nu trebuie sa am atata grija de masina (aoleu, daca se zgarie, daca sar pietre, daca mi-o fura, daca .. si iar daca...) Sa te vedem cum ai sa te descurci in parcari cu vaporul ala tongue.gif
baldur
LOgan Laureate plus, decembrie 2007, cu vopsea metalizata si garantie extinsa vandut in august 2007 cu 29.000 km la bord cu 7400 de Euro, dupa numai o saptamana de asteptare. Cum garantia extinsa a fost promotie paractic am pierdut in 9 luni 1300 de euro, ceea ce tinand cont de nr. de km nu e mult.
Sustin si acum ca Loganul este foarte masina la banii ei; daca aveam un motor mai mare decat cel de 1,4 nu o vindeam, dar era prea caruta nu atat la viteza maxima cat la reprize daca margeai incarcat. Pentru cine nu are bani decat pentru asta o poate lua cu toata increderea, este peste orice gasesti in 3 volume pana in 12.000 Euro. Cu toata raspunderea afirm ca au avut in intentie si au reusit un Megan mai mic, mai chel si mai prost finisat. Cred ca in general diferentele intre masini sant mai mici decat diferenta de pret ce le separa; platesti si diferenta de imagine.
klaus
QUOTE(baldur @ 8 Sep 2007, 10:20)
LOgan Laureate plus, decembrie 2007,
*
Am totusi o banuiala ca anul e altul, nu stiu de ce ....
andrei_2006
Bine ca nu e decembrie 2008...
sandy461229
Am un Logan Ambiance din septembrie 2004...casco, gri perla, fara nici un fel de problema deocamdata, are doar 12.000 Km (nu prea circul cu ea, mai am si alta masina mai buna) Are si ceva imbunatatiri: radiocasetofon cu 4 boxe (original), masca fata de Ambition, temporizator stergatoare, computer de bord, faruri de ceata. Cel mai tare ma deranjeaza faptul ca nu are AC si servodirectie.
As vinde-o, dar ma tem ca nu pot obtine un pret rezonabil pe ea...ce parere aveti? Nici sa o vand pe nimica toata parca nu ma indur...
Braveheart
pune-o si tu la bursa si vezi ce iese.. poate faci o licitatie ca pe ebay.. asa vreo luna..ar fi interesant biggrin.gif
testike
Eu as zice sa te hotarasti dinainte ce ai de gand sa faci, daca ai de gand sa o vinzi si la ce pret.
E plin de incurca lume din astia, care dau o gramada de bataie de cap, pierdere timp si cheltuiala la cumparatorii seriosi, cel putin pe mine oamenii astia ma enerveaza la culme.
nh1980ro
Pai daca ceri un pret mare pe ea (cam cat crezi tu ca ai vrea sa obtii pe ea), vezi ce iese si nici nu incurci pe nimeni, pentru ca cel care iti da pretul cerut i-o vinzi si ceilalti n-or sa cumpere daca li se pare pretul mare.
Simplu.

P.S: In principiu trebuie sa scazi cam 10% din pretul de achizitie pentru fiecare an. Dar aici mai e o problema pentru ca pretul la Logan a crescut in ultima vreme (Ambiance era 5600E in 2004 si acum e 6400E si fara bara stabilizatoare). Deci poti sa ceri ceva mai mult decat un pret cu 30% mai mic.
ady85btz
QUOTE(nh1980ro @ 8 Sep 2007, 15:10)
Ambiance era 5600E in 2004 si acum e 6400E
*


atunci era 36.000 sau chiar mai mult euro,acum e 33.000 wink.gif
argon
cum adica fara bara stabilizatoare? ohmy.gif
prody
Era chiar 40 000 un euro. wink.gif
nh1980ro
Well, parca la Solenza nu conta cat era Euro inainte (adica 40.000). La Logan de ce ar conta? ..tongue.gif
ady85btz
anu trecut cand mi-am luat loganu am dat 365 milioane ~ 10150 euro la 36.000 euro,iar acum e 33.000 euro....aceeasi versiune e 10720euro(cu aceeleasi optionale) la 353 mil wink.gif
QUOTE(argon @ 8 Sep 2007, 16:56)
cum adica fara bara stabilizatoare? ohmy.gif
*


http://www.daciaclub.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=80771&hl=
Amedeus
QUOTE(nh1980ro @ 8 Sep 2007, 15:10)
P.S: In principiu trebuie sa scazi cam 10% din pretul de achizitie pentru fiecare an. Dar aici mai e o problema pentru ca pretul la Logan a crescut in ultima vreme (Ambiance era 5600E in 2004 si acum e 6400E si fara bara stabilizatoare). Deci poti sa ceri ceva mai mult decat un pret cu 30% mai mic.
*



La Solenza nu scade pretul cu 10% pe an. Creste ! radmasa.gif
Probabil din cauza barei stabilizatoare. Solenza are doua din astea ? unsure.gif Ca altfel nu se justifica pretul. radmasa.gif
klaus
Pai si loganul are 2. Una in fata si una in spate. Ma rog, alea care au si pe fata.
argon
QUOTE(ady85btz @ 8 Sep 2007, 16:25)



mda..mersi..mi-a scapat topicul ala...n-am crezut ca se poate asa ceva...nici Lastunul nu avea biggrin.gif
Amedeus
E clar ! De acolo e pretul asta mare. smile.gif Poate Loganu' e mai stabil si nu mai trebuie atatea bare. radmasa.gif radmasa.gif
ady85btz
loganu n-re bari stabilizatoare laugh.gif ,are bare tongue.gif ! iar solenza are beri radmasa.gif ...d-aia e atat de scumpa
Amedeus
Poate are ESP, ca la pretu' ala..... radmasa.gif
Steve From Oradea
Dupa parerea voastra cat valoreaza un Logan Prestige 1.6 16v 105 CP ,import Ungari,asta inseamna cu nu are AC si nu are jenti aluminiu.In rest full option cu jenti pe 15,gume Michelin,albastru marin. Km : 14.600.Data fabricatiei 2006 noiembrie,garantie 3 ani.
Mici modificari : radar de recul , prelungiri spoiler , mp3 player Pioneer , boxe 16 SAL pe fata si 20 pe spate , toba sport.
Braveheart
7500 cred ca ar fi un pret bun.. sad.gif
router
3500 EURO
Braveheart
daca la el e de 3500..la tine dai tu 3000 sa o ia .. ?smile.gif e drept ca uitasem ca pretul prestijului maghiar era de numa 8000 si ceva de nou.. da un 6800 tot ar lua pe ea lejer..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.