Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: amenda radar
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2, 3, 4
Privilex
Salut.Am fost prins si eu in august in Sinaia cu 88km/h,zona unde cica pe instiintare limita de viteza e de 70km/h.Tot acolo scrie ca ma penalizeaza cu 9-20puncte amenda.stie careva cam cat "valoreaza"astea si daca imi vin si puncte penalizare?
ps: poza mai jos
$$ilvviu
Te penalizeaza cu 9-20 puncte daca nu comunici datele.
Un punct amenda e 10% din salariul minim pe economie, aproximativ 50-60 lei, nu mai stiu cat e acuma.
daniel4ro
QUOTE(adip @ 20 Oct 2008, 13:28)
Lonegumen, daca nu o platesti acum o sa ajunga la taxe si impozite si deci tot o sa o platesti smile.gif
*


amenda trebuie adusa la cunostinta contravenientului, care are dreptul legal sa formuleze contestatie, in 15 zile de la luarea la cunostinta.
burliu
Salut asa ceva mi-a venit si mie dar din 31 mai , aseara dupa atitea luni ... nici nu stiu ce naiba sa fac
user posted image
adi_ar
1. 1 punct-amenda=54 RON
2. Depasirea vitezei legale cu 10-20Km/h se sanctioneaza cu 2 puncte amenda si 2 puncte penalizare!!! Se poate plati 1/2 din minim (54ron) in 2 zile de la primire.
3. Nu vad foto!
Thanatos
Si nemtii au fost educati tot cu chitantierul. Incet-incet o sa ne educam si noi.

Eu daca eram politistul de la radare care intocmea procesele verbale, ii dadeam colegului fnp (postul #28) pe langa amenda de viteza si o amenda pentru proiectoare. Adica 3 puncte de penalizare bonus.

Am luat si eu o amenda radar. Mergeam cu 129km/h (atat a zis radarul laser, pe bord scria 140 biggrin.gif) pe sector de drum cu limitare la 100. Amenda 50 EUR, puncte de penalizare, bulan maxim, 0. Treaba se intampla in strainatate, permisele noastre de conducere momentan nu permit saltarea de puncte prin strainatate ca altfel era belita. La aia punctele sunt valabile chiar si 3 ani in unele tari.

Amenda am platit-o pentru ca o meritam. Stiam de limitare, nu ma grabeam nicaieri, am fost un bou, platesc.
daniel4ro
ce sa faci...

comunici cine a condus si mergi si platesti amenda (poate soacra nu are limita de puncte)

nu e obligatoriu sa iti trimita si foto.

daca depui contestatie , instanta poate solicita sa se prezinte inregistrarea, eventual toate autorizarile si omologarile instalatiei si operatorului radar, pe care unii au impresia ca agentul e obligat sa i le prezinte personal cand il opreste in trafic
caktuss
cum dracu ai avut FIX 100 la ora... nu 99, nu 101... radmasa.gif
am amenda trimisa la financiar de vre0 350 de ron, singurul radar prins in oras, cu 98 parca, anul trecut, n-am s-o platesc niciodata, asa de-al dreaq
recent, mi-au facut nijte gabori instant cu radaru in localitate cu 104... am platit "amenda" pe loc si mi-am vazut de drum

mai descurcati-va si voi, parca sunteti muieri, "vai mi-a trimis garcea scrisorica de amor, ce ma fac"

s-a mai trezit unu cu "nemtii"...
A l e x
Lasa caktuss, eu am luat doua radare recent, ambele cu fix 21 km/h fata de limita legala. De ce nu fix 20 si luam 2 puncte ? Ghinion, sau poate asa m-au scris politistii sa ma arda mai tare tongue.gif
burliu
intrebam ca la mine este prima data cind fac o boacana in trafic in atitia ani nu am fost orit niciodata de ei si nu am luat niciodata pina acum o amenda , am intrat si eu in clubul vostru biggrin.gif oricum o sa cer poza ca este vorba ta prea fix 100 , recunsoc ca o mai alerg dar numai in afara localitatiilor in localitate merg regulamentar poate putin peste limita 10 km in plus dar in nici un caz 30
adi_ar
Las' ca pana la "fix" 67 Km/h mai aveti! tongue.gif
Duyu
Am si eu o intrebare legata de aceasta scrisorica care iti cere sa comunici identitatea persoanei care a condus autovehicului la data de xx.xx.xxxx. Daca masina este condusa de 2 persoane si nu mai stiu in data aceea cine era la volan cum se procedeaza? huh.gif
Thanatos
Proprietarul este sanctionat.

BAC
QUOTE(Stammi @ 21 Oct 2008, 08:23)
b64chr, si totusi eu am luat 10 puncte, 6 plus amenda de 324 ron si 4 de viteza, deci in total 10. Tebuia sa-mi dea chiar asa? M-ai inteles?
*


N-ai luat 10 puncte, 6 puncte amenda si 4 penalizare. E ca si cum ai aduna mere cu pere. 1 punct amenda este 10% din salarul minim de 540 lei. Poti face contestatie si cere sa se judece cazul in lipsa. Nu trebuie sa platesti nimic, timbru, taxe etc. Trimite contestatia prin posta/curierat cu confirmare de primire, judecatoriei indicata in PV sau in raza careia se afla localitatea unde te-a amendat. Poti urmarii pe net, portal.just.ro daca a aparut inregistrarea contestatiei. Eu am pe 27 nov judecarea contestatiei de radar.
L!nuX
cotorca sa traisca , 3 scrisori pana acum sad.gif

localitate de 2 lei , puteau macar sa puna 70 limita acolo ....
ady77
QUOTE(Duyu @ 24 Oct 2008, 09:35)
Am si eu o intrebare legata de aceasta scrisorica care iti cere sa comunici identitatea persoanei care a condus autovehicului la data de xx.xx.xxxx. Daca masina este condusa de 2 persoane si nu mai stiu in data aceea cine era la volan cum se procedeaza? huh.gif
*




QUOTE(Thanatos @ 25 Oct 2008, 06:33)
Proprietarul este sanctionat.
*


Mi se pare ciudat tare faptul ca se trimit aceste scrisori dupa 3-4 luni de la data producerii evenimentului. Pai ar trebui sa imi fac un caietel cu cine, unde si cand a condus masina.

QUOTE(L!nuX @ 8 Nov 2008, 15:59)
cotorca sa traisca , 3  scrisori pana acum sad.gif

localitate de 2 lei , puteau macar sa puna 70 limita acolo ....
*


Am primit si eu una de cand m-am dus, o astept pe aia de cand m-am intors tongue.gif
crisolro
pe E85 sunt niste localitati (sate mad.gif ) unde radarele fixe iau numai pe un sens ... Cotorca nu e unul din ele? tongue.gif
ady77
Doamne-ajuta! tongue.gif
L!nuX
QUOTE(crisolro @ 8 Nov 2008, 21:30)
pe E85 sunt niste localitati (sate  mad.gif ) unde radarele fixe iau numai pe un sens ... Cotorca nu e unul din ele?  tongue.gif
*



Din cate am vazut eu e doar pe sensul spre bucuresti , s-ar putea sa ma insel , o sa ma uit mai atent cand mai trec pe acolo smile.gif
harry
Nah ca am patit-o si eu.....
M-a prins radarul cu 69Km/h pe un sector de drum cu limita la 50 km/h deci ma incadrez la amenda intre 10-20 Km/h.... intrebarea mea este: primesc 2 cu 2 puncte? sau 2 cu 3? ... ( 2 sau 3 puncte amenda?)
Kojak
QUOTE(harry @ 17 Nov 2008, 18:36)
Nah ca am patit-o si eu.....
*



Pai nu-ti scrie pe procesu' verbal?
3 pct. amenda si 2pct. de penalizare, cred.
draculafly
e cineva de aici care nu a comunicat datele soferului atunci cand a primit respectiva comunicare prin posta in cutie nu recomandata??daca da atunci ce s a intamplat mai apoi thx
harry
Kojak, am primit doar comunicarea prin care mi s-a cerut sa spun cine a condus masina.
Urmeaza sa primesc procesul verbal....
ady4x4
QUOTE(leinad @ 20 Jun 2007, 20:19)
Eu am comis-o rau... sad.gif  Indicator limitare viteza la 30 km/h, eu aveam 104, deci: 20 puncte, 780 ron amneda (achitat 175.5 adica jumatate din minim), 3 luni pieton  ohmy.gif
*



cum adica jumatate din minim 175.5 ? daca amenda e 780 nu trebuie sa platesti 390 in 48h?

C@talin
QUOTE(L!nuX @ 11 Nov 2008, 00:43)
Din cate am vazut eu e doar pe sensul spre bucuresti , s-ar putea sa ma insel , o sa ma uit mai atent cand mai trec pe acolo smile.gif
*


cam merge pe ambele sensuri sad.gif acolo trebuie facut contestatie si dat in gat ilegalitatea lui
Madriann
http://www.reno.ro/CONTESTATII-RADAR-page-...08204-s270.html
L-am mutat "contestatii radar"...aici am doar o intrebare:
E ok 9 pct penalizare si 570 RON amenda pentru depasirea cu peste 50km/h a vitezei?
C a t a l i n
www.amenda.ro

Plata amenzii și semnarea PV nu împiedică în niciun fel contestarea, și nici nu semnifică recunoașterea vinovăției.
ursamajor
Am primit și eu două amenzi de la camerele fixe din Cotorca și Coșereni, ambele în aceeași zi, la 12 minute distanță una de alta. Una cu 64, cealaltă cu 67 km/h, deci, sub 20 km/h depășire de viteză.
Problema e dacă trebuie să le plătesc pe amândouă, fiindcă știu că odată se plătea doar pentru o singură contravenție într-o zi. Ce știți de asta? Mulțumesc.
geocosma
De la aceleasi camere fixe am primit si eu doua "felicitari" de genul asta. Treaba s-a intamplat in octombrie 2008, instiintarea a sosit in martie 2009. "Distanta" in timp a fost tot de 12 minute, dar vitezele au fost altele: 72, respectiv 64 km/h.
Cadoul a fost de 4 pct. amenda si 3 penalizare pt depasirea cu 20-30km/h (216 lei - 108 lei in 48 de ore), respectiv 2 amenda (108 lei - 54 lei la "tarif redus") si 2 de penalizare pentru depasirea cu 10-20 km/h.
Deci tu o sa primesti, in total, 4 puncte de amenda si 4 de penalizare; daca ai comis-o anul trecut, trebuie sa platesti 216 lei (108 lei in 48 ore) iar pentru anul asta ai de platit 240 lei (120 lei la jumatate), pentru ca de la 1 ian. 2009, punctul de amenda a crescut de la 54 la 60 lei.
Se platesc la CEC, in doua conturi diferite (pentru fiecare localitate in parte).
Trebuie sa le platesti pe amandoua, au fost fapte petrecute in locuri diferite, la ore diferite; se pot considera doua fapte separate. In acest fel, poti ajunge la faliment si poti chiar sa primesti invitatie de la politie sa predai permisul pentru cumul de puncte.
$$ilvviu
KKt-urile astea de radare au lege speciala dupa care functioneaza?
Ce lege specifica faptul ca sumele provenite din contraventii se fac venit 40% la bugetele localitatilor in care se constata contraventia si 60% la bugetele firmelor de apartament care monteaza radare?

OG2/2001 spune ca banii ajung la bugetele locale ale localitatilor de domiciliu ale contravenientilor.
cj98czh
Intamplator unul din directorii tehnici de la Codec imi este prieten.... si cunosc destul de mult despre cum merge afacerea...

Procentul ce le revine lor este foarte mic....

Ganditi-va ca ei suporta toate cheltuielile cu aparatura, dotarea dispeceratelor, trimiterea corespondentei cu recomandare prin posta..
$$ilvviu
Bun.... eu intrebam de legea dupa care functioneaza contraventiile.
Este o lege paralela cu OG2?
cj98czh
Nu ma pricep deloc la partea legislativa... dar in mod sigur functioneaza pe baza a ceva... ii inchideau rapid daca nu era baza legala....
klaus
QUOTE(ursamajor @ 6 Apr 2009, 12:21)
Ce știți de asta?
*

Pe amandoua, ca-s evenimente diferite.
ursamajor
Mersi, deci hop cu două rate și la ăștia. biggrin.gif
Madriann
Imi puteti da o "mana de ajutor" aici?
http://www.reno.ro/CONTESTATII-RADAR-page-...08204-s270.html
Como
Baietii de la Ialomita trimit amenzile acasa sau la posta?

Acum o luna am primit 2 instiintari de la ei sa declar cine a condus masina, am trimis si acum am primit notificare de la posta sa ridic o recomandata. E ciudat ca e o recomandata (fata de 2 instiintari), si alta chestie ciudata e ca instiintarile au venit direct acasa si le-a luat maica-mea, iar acum s-a(u) dus la posta.

Sunt curios daca e vorba despre aceleasi amenzi, alta amenda sau vreun var de gradul cinspe de prin Nigeria care vrea sa-si scoata averea din tara.

Si ce se intampla daca nu ridic recomandata de la posta? Mi-e imposibil, eu am serviciul si locuiesc temporar in alt oras.
Batrânul
Nu e deloc ciudat. Si instiintarile si procesele verbale sunt trimise prin posta, recomandat. Si prima data, cele doua instiintari au venit recomandat, dar a semnat mama ta pentru ele. La trimiterea de acum, probabil nu era nimeni acasa si atunci factorul postal a lasat un aviz (sau "notificare" cum ii spui tu). E foarte probabil sa fie PV de amenda pt. una din cele doua instiintari la care ai raspuns - nu e obligatoriu sa vina amandoua odata. Daca nu o ridici, amenda se da in plata la adm. financiara locala (si implicit nu mai poate fi platita doar jumatate in 48 ore).
Vallybz
iti vine la impozit:D..tot o platesti
Como
Si cum ramane cu aducerea la cunostinta? Nu trebuie sa semnez de primire a PV? Daca ar veni acasa le-ar (putea) lua maica-mea si plati, dar asa?
Iulikk
Azi, de 1 mai m-au luat si pe mine cu radaru cu uimitoarea viteza de.... 63 de km\h... 120 de lei amenda (60 in 48 de ore). Acum... eu ma duc sa platesc amenda... dar pe urma ce trebuie sa fac? Stiu ca se trimite chitanta nu stiu unde. Imi poate spune cineva? Va rog frumos.
C a t a l i n
www.amenda.ro

Cam multe isprăvi pentru experiența matale...
Batrânul
Scrie in PV unde se trimite chitanta (la sediul unitatii din care face parte agentul constatator).
Tince1290
oare care ar fi amenda pentru o persoana care a circulat cu peste 120 km/h din bucuresti pana la oradea (pe dn1)? nedumerire.gif (chiar mai mult...160-170 in unele situatii).....ma refer la o persoana care habar nu avea ca exista camere.....oare cat o fi amenda? laugh.gif si cum se ia permisul?...pe 3 luni?....sau cate 3 luni de la fiecare localitate in care exista camera de tip radar?....daca stie cineva este rugat sa-mi raspunda icon_mrgreen.gif ....multumesc anticipat
Batrânul
Las-o jos ca macane... Nu se poate scoate o medie orara de "peste 120 km/h din bucuresti pana la oradea (pe dn1)" ...
Marian66
cred ca se "executa" pedeapsa cea mai mare smile.gif))
il sanctioneaza pt cea mai grava
$$ilvviu
Fiecare camera are un dispecerat unde i se intocmeste P.V. de contraventie.
Tince1290
QUOTE(Batrânul @ 1 May 2009, 19:52)
Las-o jos ca macane... Nu se poate scoate o medie orara de "peste 120 km/h din bucuresti pana la oradea (pe dn1)" ...
*



nu am spus ca aia e media....normal ca in curbe, la semafoare, intersectii sau locuri aglomerate a mers normal..sau in orasele mari....doar nu crezi ca a trecut prin cluj sau prin brasov cu 120 tongue.gif....dar unde a fost drept i-a dat si 170...cand am spus cu 120 m-am referit ca aceasta a fost viteza in jurul careia s-a invartit....fie ca era localitate fie ca nu....si din cate stiu radarele cam asa sunt puse...unde nu te astepti si unde drumul e tentant (orase mici aflate pe tronsoane relativ drepte).....a scos o medie de ~80-90 km/h....deci e posibil sa primeasca 10-15 amenzi? wacko.gif ....si cu permisul cum e?....il ia de 10 ori?...adica 30 luni...adica 2 ani jumate blink.gif ?
Madriann
Mda...eu faceam Constanta - Oradea, fara sa stiu de camere smile.gif.
Da-i link-ul asta si pune-l sa numere camerele ph34r.gif .

Din cate stiu, pentru fiecare abatere se dau puncte de penalizare si puncte amenda, cele de amenda fiind platite separat, corespunzator localitatii de care apartine camera radar respectiva.
Cu punctele de penalizare e si mai simplu: se cumuleaza pana ajunge la maxim, urmate de masura suspendarii. In cazul in care a depasit undeva viteza cu peste 50km/h, e cel mai simplu icon_mrgreen.gif 90 de zile, dupa care nu mai conteaza celelalte puncte de penalizare, ramanand doar cele de amenda.

Dar...hai ca n-o fi dracu' atat de negru, poate a ratat cateva wink.gif.
renodood
Daca circul cu 58-59, respectiv 98-99, imi poate face vreo problema? Nu de alta, dar cam asa circul in general si pana acum n`am luat nici o amenda.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.