Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Unde lucram ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
bogdanrana
Marcheting si advartaizing tongue.gif
Prietenii de pe forum ii pot ajuta si cu sfaturi ....mocca of course biggrin.gif
DrK
Fiind appx in acelasi domeniu cu tine te intreb: nu te plictisesti? La mine cel putin nu misca nimic smile.gif
Ontopic: mi-am largit aria de "acoperire" Fashion Foto, Securitate linux, Diagnosticare HW/SW si Design vectorial biggrin.gif
eduardsebe
Eu lucrez la G4S(semit si MHY stiu biggrin.gif )
Sotia e Senior Manager la Golden-Neo Life Diamite
CRY 79
Jandarmeria Romana.
pcs
La "baza" electronica si telecomunicatii, actualmente sisteme de management calitate-mediu-SSM, (ISO 9001, 14001, OHSAS 18001 ), E.ON Moldova Distributie ( distributie energie electrica in Moldova )
dantes
Hehe...Unde lucram...ajutor colegial in caz de nevoie.... radmasa.gif

Eu lucrez pe centura Bucurestiului tongue.gif radmasa.gif Prietenii stiu de ce wink.gif
sadi
dantes, se castiga bine pe centura? tongue.gif
Hack
Un tarif, ceva icon_mrgreen.gif ?
dantes
Scot antena pe capota, bag un apel la colegii si aflu tarifu' imediat radmasa.gif

De castigat depinde.....de trafic radmasa.gif
M i h a i
QUOTE(sadi @ 1 Jul 2009, 08:25)
dantes, se castiga bine pe centura? tongue.gif
*


Dar de ce te intereseaza? icon_mrgreen.gif (da...stiu ca este criza tongue.gif )
sadi
nuuu, din fericire (sau din pacate, inca nu stiu exact) am treaba de nu-mi vad capul tongue.gif
Christu
buey, lasati bancile in pace, da? tongue.gif
b76bgaarh
care banci...camataria asta ieftina de e pe la noi????????
vladd1923
ieftina? unde?
sadi
Lucreaza cineva dintre voi la ISTA? Ca am chef sa ma cert cu cineva si nu stiu cu cine biggrin.gif
spy_oh_joy1389
Eu ii tin si tu sa le dai, ca vreau sa ma alatur!
sadi
Spy, sa stii ca trebuie sa luam pe cineva mai solid radmasa.gif
gotty
Eu cred ca nu vei avea nicio problema daca nu bate vantul! LolLolLo.gif
Bwwlan
Daca stiti vreun medic de familie care vrea sa vina sa lucreze in Germania, dati-mi un PM.
Din cate stiu, e vorba de 40 ore/saptamana, L-V, in cabinet, fara garzi, 30 zile concediu/an pe langa liberele oficiale din Bayern (cele mai multe din Germania).
In plus, salariul e de 6.000 Euro/luna.

LE: am uitat: in cabinetul respectiv mai exista medici romani, insa de alte specialitati. Cunoasterea limbii germane nu e obligatorie, insa e de dorit. Bayernul este singurul land din Germania unde nu se cere test de limba de specialitate la obtinerea Approbation-ului (dreptul de libera practica), doar de un certificat de atestare de nivel B2 (nu neaparat emis de Goethe Institut).
Solon
B2 de la goethe se ia dupa multa germana. Crede-ma. Daca vb de b2 la goethe, te descurci fara pb in de. Mai putin in bavaria, la "moldoveni". Shashaitul ala e cumplit.
Bwwlan
OK, tru dat. Desi, exista diverse moduri de a invata germana smile.gif

1a) Sa invati germana in romania cu profesor particular, dupa ce iesi zilnic de la spital. Asta e cea mai cretina, imposibila si nerealizabila varianta. Care nici nu functioneaza pe deasupra.
1b) Poti incerca la Goethe Institut. Pe langa ca e scump, partial se suprapune peste punctul 1) de mai sus.
2) Poti renunta la job sa faci germana in Romania ca MIGu' fie cu prof privat, fie la GI. Timp estimat, intre 5 si 12 luni, depinde de posibilitatile de (auto-) finantare si cat il duce capu' pe fiecare.
3a) Pleci in Germania ca orbu' fara sa stii germana fie pentru ca ai pe cineva in .de unde sa stai cat inveti limba, fie
3b) Pleci in Germania ca orbu' fara sa stii pe nimeni si speri ca totul o sa fie bine. Aici poti sa ai gherla, sau poti gresi groaznic.

Sotia mea a venit in Germania in ianuarie 2015 fara sa stie o boaba de germana.
A facut germana la Uni Mannheim si a ajuns la C1 in 9 luni: A1.1 - o luna; A1.2 - luna urmatoare; A2.1 - in luna a treia, samd. C1 ia doar o luna. Cost estimat: undeva la 5.000 Euro. Pe de alta parte, la Goethe nu exista niveluri intermediare (A1.1, ...), acolo se face un nivel integral pe luna si costa cam 1.100 Euro/lunar.

La Uni Mannheim s-a pus accent pe gramatica si mai putin pe vocabular; la Goethe e fix invers: te stimuleaza sa vorbesti mult, oricat, orice, insa gramatica, mai subtire. Baza e vocabularul si fluenta exprimarii. Personal, cred ca prima varianta e mai OK fiindca fluenta o dobandesti ulterior prin practica; gramatica insa, odata invatata cu greseli, asa se sedimenteaza.

Ca o nota personala, asa credeam si eu, ca astia din Bayern vorbesc aiurea. Asta, pana i-am auzit pe aia din Pfalz. Dupa aia, ce vorbesc astia in Bayern trece drept Hochdeutsch smile.gif
In majoritatea landurilor
Solon
Eu am ajuns la c1 dupa vreo 2 ani juma' la GI. Si modulele au fost facute consecutiv, chiar am scapat de unul intermediar pe la b-uri. Apoi am dat b zertifikat.De la c1 la c2 a fost mult mai greu.
Filozofia lui GI cu vorbitu' s-a suprapus perfect peste dorinta mea, eram praf la articole dar la vocabular eram primul.
Ca ironie, prima data cand am ajuns in Germania, nu am inteles nimic. Apoi, am tradus in hochdeutsch si apoi in romana si apoi am inteles.
Am interactionat si cu romani care au plecat acolo si nu stiau boaba. E adevarat vb fluent dar cu greseli. Eu ii corectam tot timpul. Culmea e ca si neamtul o zbraceste uneori, dar nu mi-am permis sa il corectez.
Depinde si de om, depinde si de inclinatiile catre limba de capacitatea de absorbtie a informatiei.
Mie, unul, GI mi-a bagat germana in cap cu polonicul si mi-a convenit modul de lucru.
pcs
Crezi ca Bayerisch e aiurea? Sa vezi "germana" vorbita in Hessen ( Frankfurt am Main ) sau Hessisch, cum zic ei. Ti se innoada limba in gura de atatea ª-uri.
Si eu am facut cursul DaF la GI, nivel C si am fost foarte multumit, nu am avut nici o problema in De.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.