Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme cu instalatia de spalare parbriz
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
posesor clio
salutare,

am o problema cu ''stropitorile'' de parbriz.nu mai pulverizeaza lichid cum trebuie.
cand am fost la revizia a 2-a (anul trecut in decembrie) s-a chinuit ala de la service si le-a desfundat. a tinut doar o zi sau doua. mi-a zis ca-i de la lichidul care-l folosesc.
de cand am luat masina am pus in borcan numai apa distilata, iar iarna solutie de curatat parbrizul concentrata. nu vad de unde-i problema. are cineva vreo solutie?
ce-as putea sa-i mai fac? de acuma devine enervant...
cmandrei
Pai poti sa cauti in comert daca este vreo solutie speciala de curatat tubulatura de cauciuc (nu stiu unde e doar o idee ...) ... sau poti deschide capota ... si sa cureti tu asa frumos si fara graba tuburile si restul de componente.
DrK
stai linistit... daca vrei poti sa pui si calgon... te speli cu el pe cap si tot degeaba.. explicatia logica este calcarul din lichid si impuritatile.
Am o sarma de cupru cu mine tot timpul pentru desfundarea acelor stropitoare. Crede-ma ca cea mai buna solutie. Aia de la serus mi-au desfundat si mie alea si a tinut tot 2 zile.
Am observat ca nu se mai infunda cu lichidul de spalare cu "X" pe el. Rosu sau galben. Nu stiu numele...
Laurentziu83
Incearca sa scoti furtunele din stropitori, apoi sa le desfunzi, dupa aceea sa sufli pe unde baci acul ca sa iasa mizeria afara.
La Matiz mi se mai infundau din cand in cand pentru ca bagam aqua chiorens in general, la Clio de cand il am bag numai solutii la 5 lei bidonul din metri, cora, careffour n-am mai avut probleme. De ce n-or fi aparut solutiile astea ieftine mai demult?
virgilpopa
Si la mine se infunda dar asta e .......si nu numai la Clio. Eu tin mai mult actionat stropitorul si citeodata partial se desfunda. Cel mai bine e sa le desfunzi cu acul, dar atentie la ce ac folosesti ca o sa maresti orificiul prin care vine lichidul si atunci nu va mai pulveriza ci va stropi pur si simplu ca un jet si cred ca n-o sa-ti convina. Daca bagi sirma fa-o cu atentie ca s-ar putea sa se rupa si sa ramina acolo si atunci trebuie sa desfaci jucaria. Daca folosesti lichid de spalat si nu apa se va mai infunda dar mai rar.
dorindumitru
Acu' mai depinde si ce solutie folosesti, ca daca bagi numai prostii se infunda. Eu am bagat intotdeauna numai zeama de-aia facuta de elf la bidon alb (lichidul fiind portocaliu) parca leaveglace se numea. Se gaseste prin Carrefour la vre-o 35 lei bidonu de 5L. Niciodata nu s-a infundat cu zeama aia in 2 ani. Cam la 2-3 luni mai iau un bidon. Cand am luat masina am tinut un ac (de-ala de la superglue, cu capațână albă) sub parasolar dar l-am folosi o singura data ca sa-mi reglez jeturile, pe urma l-am amabdonat.
Parerea mea e ca dai un ban si nu te mai doare capul!
DrK
mergea solutia asta si la mine numai ca eu sunt maniac cu spalatu parbrizului smile.gif
cel putin daca ploua si am de mers se duce tot rezervoru de zeama...
ultima solutie gasita : am scos mutustucurile alea negre (au cleme pe sub capota) am suflat cat m-au tinut plamanii si am rezolvat-o. daca nu va tin plamanii incercati la vulcanizare sa sufle ala cu pistolu`...
succes.
FlorinG
Am o întrebare: nu știți cum funcționează duzele pentru stropit la VW?
Mi-a plăcut ceața pe care o face și parcă e mai eficientă decât cele patru jeturi pe care le am eu!
Există vreo modificare sau altceva care să merite?
DrK
vrei sa spui defapt ca se intinde zeama pe tot parbrizul la VW??
ok poti sa faci si tu acelasi lucru...
baga acul in gaurile de la stropitori si da-le in jos in asa fel incat sa loveasca cat mai drept parbrizul. dupa ce faci asta o sa observi ca zeama se imprastie pe tot parbrizul "ca la VW" wink.gif

ps. daca nu merge nu ma injura.. e ceva logic la mijloc
FlorinG
Am impresia că au o duză la fel cu pompele pentru spălat geamurile. Dar cum să le montez? Cine a văzut știe pentru că sunt foarte eficiente. Eu consum un rezervor la fiecare săptămână când este vremea rea sau cu noroi pe jos. La ce oraș avem.... (cool.gif.
biggrin.gif
crraul
stie cineva cum se desface pt a fi curatat rezervorul pt solutie? sad.gif
verde
Nu e nevoe sa-l demontezi. Deschizi capota si scoti furtunul de la T-ul ala de pe traseu, in rezervor bagi un detergent sau un lichid de spalare mai bun si apoi actionezi pompa pana goleste rezervorul. Mizeria va iesi pe furtun odata cu solutiade spalare.Cu rabdare si repetitie scapi de demontarea rezervorului.Ai grija la stergatoare sa nu le rupi!!!
crraul
SPER SA FUNCTIONEZE..... MERSI TATRE TARE MULT
PhilipMorris
Daca folosesti regulat alte solutii decat cele special destinate pentru spalarea parbrizului, posibil sa ai probleme. Eu personal merg pe lichid de iarna, chiar si vara, si nu pare sa sufere prea mult instalatia.
Intrebare: se gasesc instalatii spalat farurile pentru Thalia, ca am vazut ca locul in bara il are deja... (daca nu cumva e pentru reglat faruri blush.gif ). Imi pare o chestie super buna, si as monta o astfel de extensie daca as gasi ceva sa se potriveasca.
ionutmar
PhilipMorris vezi la tutoriale
http://www.reno.ro/Cum-sa-montezi-sistem-d...lor-t54384.html
PhilipMorris
Foarte frumoasa schema...Ma intreb daca se poate sa montez extensia direct de la instalatia de spalare parbriz, ca nu prea am ocazia sa merg la un dealer reno pe aici blush.gif . Imi inchipui ca fizic pot, dar o sa am necazuri mai departe cu instalatia daca plusez cu doua stuturi pentru faruri? Mersi anticipat...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.