Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ruse
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
b34uen
am fost ieri pana la ruse. nu pentru cumparaturi ci pur si simplu sa ne plimbam si sa vad daca e buna o procura pentru insotire minor. am intrat si la metro si kaufland dar am iesit rapid: preturile la haine la fel ca in romania. la mancare tot la fel. la detergenti si electrocasnice mai mari decat la noi. plus ca marfa putina fata de cat aveau înainte. am facut o plimbare prin centru, am stat la o terasa vreo doua ore si apoi acasa.
nasty
a mai fost cineva la cumparaturi la Ruse? Ceva experiente noi?
luck33ro
materiale de constr. cred ca se merita wink.gif
semit
Cine mai merge la Ruse in viitorul apropiat? rolleyes.gif as vrea si eu cam o lada de bere Zagorka la sticla de 0.5l wub.gif
gibonu
Da, si eu vreu un kil de braga (au la Kaufland) si daca gaseste cineva salam de magar, ca eu nu am reusit sa gasesc nici la Sofia nici la Ruse, nici la Veliki Tarnovo.
Duyu
QUOTE(gibonu @ 26 Jan 2010, 09:11)
Da, si eu vreu un kil de braga (au la Kaufland)
*



Cand am fost eu (prin noiembrie parca) nu aveau braga la Kauflandul din Ruse. sad.gif
M i h a i
La cel din Varna aveau....
semit
UP UP.. vine primavara.. incepe lumea sa se plimbe.. cine aduce o lada de Zagorka? biggrin.gif
gibonu
Daca este vreunul curios sa bea braga, se gaseste ca Kaufland in Ruse si costa
0.48 leva sticla de juma' de kil sau 1.56 leva sticla de 2 kile.
In bulgara braga se numeste boza (am inteles ca si in turca este la fel).
Eticheta arata cam asa:
[attachmentid=1627618186]
paradox_utopic
care mergi maine in Ruse ?!

plecam lejer pe la 10-11 ne intoaecem cand ne plictisim...

bagam un tur de metro apoi un relax prin centru

o terasa,o bere,o inghetata la fete....

mai iau rovinieta la bulgari ?
luck33ro
Daca nu iesi din Ruse nu ai nevoie smile.gif
ionutz72
6 "oiro" taxa pod, sau 26 ron,fara rovinieta pana la Ruse.
Preturi Kaufland?... nu mai merita sad.gif
luck33ro
Pai daca te duci sa cumperi paine nu renteaza. Daca umpli porcbagajul, mai iei si o plasma, te-ai scos tongue.gif
nasty
QUOTE(paradox_utopic @ 7 May 2010, 22:14)
bagam un tur de metro apoi un relax prin centru
mai iau rovinieta la bulgari ?
*



am intrebat la control buletin la in trarea in Bulgaria si zicea ca e nevoie de vigneta pt Metro Ruse. Rezulta ca e nevoie pt centura orasului Ruse.
Ca sa nu iesi la centura trebuie sa faci la primul giratoriu spre centru si sa te intorci tot pe aici.
Daca te intorci pe la al doilea sens giratoriu, dai de radarul din curba si " sigur " ii convingi pe politisti ca tocmai ai iesit din oras...
luck33ro
ше-ьк ьфкисш ясжки фьсешсс radmasa.gif
sa vedem daca te descurci sa traduci happy.gif
jean_ange
Salut,

am nevoie de un mic ajutor. Incerc de ceva vreme sa vad ofertele de pe Metro.bg dar din pacate imi cer numarul legitimatiei. Daca cineva are asa ceva si ma poate ajuta cu un numar de legitimatie i-as fi recunoscator.
gabriel05
Pentru Dumneavoastra, cu multa placere worship.gif 12-010-151940-11-1

Poate ne povestiti in stilul caracteristic ce ati cumparat de la bulgari!

jean_ange

multumesc foarte mult. A functionat. E ca in bancurile cu radio Erevan : nu vreau sa cumpar, ci sa le vind. Dar pot sa povestesc saptamina viitoare cum am fost eu la Balcic in vara care a trecut.
luck33ro
Pot sa-ti povestesc eu acum cum am fost la Balcik anul asta - cu masina laugh.gif

12 Nov 2010, 21:47:
PS nu prea vad ce ai putea sa le vinzi bulgarilor... niste castraveti ? tongue.gif
sorin69
Salut, eu stiu ca, in limita a cel mult 10 km de la iesirea din oras, respectiv Ruse nu iti trebuie vigneta, oricum ei am vazut ca, au panourile cu obligativitatea folosirii vignetei la iesirile din oras, ori pana la Metro Ruse nu exista acest panou. La ultimele mele deplasari la Metro nu am folosit vigneta. Apropo de Metro ultima data cand am fost mai precis sfarsitul lunii ianuarie 2011, am vazut panouri cu reclame Carrefour si distanta daca nu ma insel pana la magazin, erau pe drumul spre Metro. Eu unul nu am vazut vreun magazin Carrefour si sunt curios daca au asa ceva in Ruse.
nasty
am intrebat chiar la vama/granita - daca pana la Metro Ruse e nevoie de vigneta si mi-a raspuns ca "da". Adevarul ca daca poti spune la dus, pe centura orasului Ruse ca vei lua vigneta de la benzinarie, ce le spui cand te intorci spre Giurgiu, ca stau permanent la vreo 500 m de granita?
Ar mai fi o posibilitate de evitat centura - luat imediat spre Ruse la primul rond si apoi putin in zig-zag, spre molul care era in constructie spre finalizare anul trecut ( aici poate e Carrfour) si iesit tot asa - dar trebuie intrebat daca in cazul asta trebuie vigneta.
luck33ro
Mergeti fara vigneta pana la Metro, nu e nici o problema tongue.gif Bulgarii sunt baieti destepti, stiu ca suntem clientii lor de baza icon_mrgreen.gif
sorin69
Eu unul stiu ca, pentru Metro-Ruse nu este nevoie de vigneta avand in vedere ca, nu este in afara orasului. Acum depinde si ce vamesi intrebi. Cei bulgari probabil spun ca, este nevoie de vogneta pentru a le vinde
luck33ro
Nu vand vamesii vignete icon_mrgreen.gif
sorin69
Eu de doua ori am cumparat de la ghiseul din vama unde vanzarea este facuta de vamesi ori politisti de frontiera bulgari aveau aceeasi uniforma si cel care a controlat buletinul si cel de la ghiseu. Atunci reformulez afirmatia raspunsului anterior, daca intrebi politistii de frontiera bulgari probabil au tot interesul sa spuna ca, este nevoie de vigneta pentru a le vinde. Oricum n-are sens sa facem atata tapaj pe acest subiect, fiecare face ce vrea si pe pielea sa.
george 07
Salut! eu la intrarea la Ruse am stat la o mica coada la ghiseul unde se vinde bu-vinieta (erau 4 tir-isti) si cand am ajuns in fata ma intrebat lucratorul de la toneta pana unde merg (ma vazut cu turism) si cu echipajul langa ei m-a asigurat ca pot merge linistit pana la Metro...(stiu ca Romanii vin la Metro pt. cumparaturi , sunt ei spagari dar nu sunt ca militia Romana...)
sorin69
Se pare ca, taxa de pod platita la Bulgari va fi de 2 euro in loc de 6, un exemplu de luat in seama si de autoritatile de la noi. Stirea am citit-o pe promterul televiziunii Realitatea.
luck33ro
Fomistii si mafiotii nostri nu cred ca lasa ei banetu din mana... mad.gif
mardan
Taxa de pod la bulgari e la fel ca inainte. Nu a scazut nimic. Acum 2 saptamani cand am trecut pe acolo, chiar am intrebat daca nu a scazut taxa ca asa s-a anuntat la noi si cei de la ghiseu au zis ca a fost doar un anunt facut aiurea de televiziunile romanesti. La ei nu s-a spus nimic de asa ceva...
Apropo, stie cineva ce se face cu banii aia de taxa de pod. Ca podul e groaznic, plin de gropi si cratere la imbinari...
sorin69
QUOTE(mardan @ 30 Mar 2011, 13:07)
Taxa de pod la bulgari e la fel ca inainte. Nu a scazut nimic. Acum 2 saptamani cand am trecut pe acolo, chiar am intrebat daca nu a scazut taxa ca asa s-a anuntat la noi si cei de la ghiseu au zis ca a fost doar un anunt facut aiurea de televiziunile romanesti. La ei nu s-a spus nimic de asa ceva...
Apropo, stie cineva ce se face cu banii aia de taxa de pod. Ca podul e groaznic, plin de gropi si cratere la imbinari...
*



imi pare rau, cu aceasta ocazie m-am convins inca o data ca, se spun fara numar minciuni si dezinformari la Realitatea TV, cat despre bani probabil sunt ei pe undeva ...dar sigur nu la reabilitarea podului sad.gif mad.gif
Laurentziu83
Azi cand m-am intors de la Veliko Tarnovo am dat 12 leva pe taxa de pod la bulgari. Ieri la dus am dat tot cam atat, dar in lei.
Nu m-am prins pentru ce, podul ala mi-a amintit de drumurile din republica Moldova.

Ce m-a mirat a fost pretul vinietei, mi-au cerut 40 ron la benzinaria de dupa vama. Acum 3 saptamani cand am fost cu Matizul la Varna de la Galati, am platit 5 euro la Silistra pentru aceeasi perioada, mi s-a dat vinieta si o coala tiparita, am vazut clar cum au bagat in calculator numarul de inmatriculare. Acum, dupa ce am ramas masca in prima faza, le-am zis ceva cum ca la Silistra e 5 euro. Raspunsul a venit in bulgareste, ceva gen "dute si ia-ti de la Silistra", dupa care mi-au dat o hartie autocopiativa scrisa de mana.

Intrebarea mea acum e: unde gasesc vinieta in Ruse la un pret decent? Nu de alta, dar daca mai trec de 2 ori si platesc atata, mai bine imi iau din alta parte vinieta de 1 an si am rezolvat o treaba.

Cu ocazia asta am gasit si Carrefour-ul in Ruse, e ok ca magazin, dar preturile nu sunt cine stie ce mai mici fata de noi ca sa merite drumul si taxa de pod. L-am gasit relativ simplu, urmarind indicatoarele de pe stalpi.
sorin69
Daca mai treci pe la Ruse imediat dupa controlul documentelor este o cascaraveta pe partea dreapta, pana iesi din vama si acolo gasesti vigneta la pretul oficial, 5 euro pentru o saptamana. Este adevarat ca, odata s-a intamplat sa nu aiba si am cumparat tot din benzinarie dar la acelasi pret de 5 euro. Ori te-au tepuit cu buna stiinta ori n-au inteles ce masina ai or fi crezand ca, ai camion...
gibonu
La gherata care este imediat pe dreapta (pana sa iesi din vama) se intampla destul de des sa nu aibe vignete.
Din cate am inteles eu acolo este pentru camioane, avand in vedere cantarul care este langa ghereta.

Vigneta se poate cumpara fara probleme de teapa de la benzinarie.
Daca merrgeti spre Varna, este un OMV (pe dreapta) inainte de ai iesi din Ruse.

Daca mergeti spre sud, sunt mai multe benzinarii (Shell, LukOil) de unde se poate cumapara vigneta, la fel inainte de a iesi din Ruse.

Ultima data am fost anul trecut pe 01.12. spre Veliko Tarnovo.
La prima benzinarie nu mai aveau decat vignete pentru o luna, dat gagica de acolo, mi-a spus in engleza, ca gasesc vigneta pentru o saptamana la urmatoarea benzinarie.
Asadar, nu toti bulgarii sunt tepari.
luck33ro
Gresit formulat. Bulgarii nu sunt tepari de fel... Cred ca cel care i-a cerut 40 de ron insemnand ceva gen 15 leva avea vignete pentru 1 luna probabil smile.gif
klaus09
Referitor la buvigneta luata de la primul peco, de dupa frontiera de la Ruse, am patit-o pe pielea mea. Anul trecut, in vara , cand mergeam la greci, dimineata la ora 6, vamesul ma indruma pt buvignete la primul peco. Acolo erau si alti romani care asteptau pt buvignete. Tipa de la peco te intreba (in romana) pt o saptamana sau o luna, dupa care iti cerea pretul (numai in lei). Pentru o saptamana 50 lei , o luna 100 lei. Cand i-am cerut chitanta, mi-a aruncat banii pe jos si mi-a zis ceva (de data asta in bulgareste) cum ca daca nu imi convine sa-mi iau banii si sa plec. Asta mi s-a intamplat pt ca eram prima data cand treceam pe la Ruse, dupa mult timp.
Cu alta ocazie, cand am mai fost (acum 2 luni), tot pe la Ruse, am oprit la primul peco mare, dar surpriza, nu aveau buvignete. Abia la un Luck Oil am gasit, dar nu au vrut sa-mi dea pana nu am platit cu leva ( eu avand decat euro). Noroc cu un bulgar, pe care l-am rugat si mi-a schimbat 10 euro. Tin sa precizez ca la acest peco mi-a dat chitanta, iar pretul a fost cel normal , adica 10 leva.
PaulT
Dupa cum spune si gibonu, vigneta se poate cumpara de la orice benzinarie inainte de a iesi din Ruse. Pentru plata folosesti sau leva sau un card.. Nici in RO nu cred ca poate cineva sa plateasca intr-o benzinarie cu euro... Poate doar daca vrea sa faca vreun business cu schimbul valutar persoana de la casa...
luck33ro
Pai normal ca nu ai voie sa cumperi in EURO din magazinele serioase smile.gif Ca mai primesc evazionistii asta e altceva... la Balchik primeau restaurantele pe faleza toate valutele europei radmasa.gif
nasty
QUOTE(gibonu @ 4 Apr 2011, 09:21)
Daca mergeti spre sud, sunt mai multe benzinarii (Shell, LukOil) de unde se poate cumapara vigneta, la fel inainte de a iesi din Ruse.

*



Nu va opriti NICIODATA la benzinaria de dupa vama - sunt tepari, au numai vignete de 50 lei (de camion?) si nu dau chitanta.
Odata n-am gasit nici la benzinariile serioase de pe centura orasului Ruse si dupa vreo 50 km spre Veliko Tarnovo, am dat de un Rompetrol ( ?) care aveau.
Laurentziu83
Mda, nu mai repet greseala. Dar totusi data viitoare cand mai trec pe acolo iau la mine si chitanta de la Matiz pe care scrie 5 euro. Daca nu vor, le urez bafta si drum bun.
luck33ro
Rahatu ala de benzinarie arata de zici ca sare in aer si e plin de mutre de romales de-ai nostrii, dubiosi. Nu m-ar mira sa fie patron vre-un ciorelis roman! blush.gif
luck33ro
A mai fost cineva zilele astea la Ruse. Cat e kilu de miel ca la noi am vazut in supermarket 35 RON blink.gif
De taxa de pod mai aveti idee? Bulgari am inteles ca nu au voie sa reduca singuri taxa daca nu ii lasa ai nostri, E o intelegere valabila de pe vremea lui Ceausescu care specifica faptul ca o modificare unilaterala a taxei de pod nu este posibila dry.gif
Mihai 90
un începător poate conduce în BG,poate intra?e vreo problemă?
Steffan
Nu e nicio problema cit timp ai carnet de conducere valabil, carte de identitate, talonul masinii si vigneta de care s-a discutat mai sus. (nu strica sa ai si cartea de identitate a masinii)
luck33ro
Cartea verde da - aia de identitate nu e cazul smile.gif
tribunul
QUOTE(luck33ro @ 15 Apr 2011, 22:54)
A mai fost cineva zilele astea la Ruse. Cat e kilu de miel ca la noi am vazut in supermarket 35 RON  blink.gif

Si-au revenit la normal cat de cat si au scazut si astia de la noi pretul, am vazut cu 20 lei.


PS.
Moneda nationala este LEU', de ce tot folositi ron-ul?
luck33ro
Sa se stie ca e in Lei grei radmasa.gif
sorin69
QUOTE(Mihai 90 @ 24 Apr 2011, 17:05)
un începător poate conduce în BG,poate intra?e vreo problemă?
*


eu stiu ca, pana intr-un an de sofat nu ai voie sa conduci in afara tarii
Nicanor
Salutare!
Stiti cumva niste linkuri ale magazinelor din Ruse?
Multumesc anticipat!
luck33ro
Intreaba-l pe gugal smile.gif
laurian
Prin bunavointa altui user,:
http://metro.bg/welcome.aspx?1
si cod client: 12-010-151940-11-1
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.