Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: La ce operator aveti numarul ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3
Jack Daniel's
Bine prietene , nu te mai deranjez !
SUPERCAR
eu Vodafone smile.gif
semit
Vodafone- CENT+ extraoptiune 3G
Orange- Cartela Orange
Cosmote- cartela Cosmote- 200min+200sms
Mutzunache
Vodafone = abonament de corporatie, deci fara numar smile.gif)
Orange = idem

Am si un fix, ala se pune?tongue.gif
Alexu7
Cosmote + Orange
b06fcn
Vodafone
Orange Ro
Orange Fr
TIM Brazil
Toate functionale smile.gif
Deci ar fi trebuit sa pot selecta mai multe optiuni...
cj98czh
Orange si personal si cel de servici...in Ardeal, Orange are o pondere mult mai mare decat ceilalti operatori..
semit
Si in Moldova la fel...fara nici o urma de ironie smile.gif
silviu_79
Orange (personal), Zapp (servici)
nicu022003
Vodafone, Orange, Cosmote
cristio_79
1.Vodafone
2.Vodafone
3.RDS-fixu'.
Sony
QUOTE(semit @ 10 Apr 2007, 15:29)
Vodafone- CENT+ extraoptiune 3G
*


biggrin.gif Te-am convins cu netul pe telefon.
Eu am un vodafone si un orange. Imi place orange-ul pentru ca nu il platesc eu. 04.gif
cosmin_2300
QUOTE(cosmin_2300 @ 15 Jan 2007, 23:20)
1 abonament Vodafone eu , unul tata , iar mama cartela tongue.gif
*


si de 2 luni o cartela Cosmote smile.gif
tiberiu.anghel
Vodafone!
Fost Cent 500, apoi Cent Oricand iar in momentul acesta Vodafone 400 + extra 3G. E bun abonamentul fiindca am 150 minute de loialitate. Deci, pentru 63 USD am 550 minute.
Acesta, fiind abonamentul pe care il folosesc eu. Mai am inca vreo 3 abonamente pe numele meu si fiindca am detaliere pe toate 4, factura imi vine acasa in plic A4! tongue.gif
touche
orange si cosmote
BigEdy
La fel ca @touche portocalii si verzi
Batrānul
Vodafone, din 1998 (cand era Connex...)
ga!nusha
si io tot din 98 am, dar la alt operator
l@u
1 Dialog.....=>>Orange
2 Vodafone


ady85btz
Vodafone si Cosomote-abonament
Orange-cartela
CriSTI68
Vodafone - Reziliat 10561582.gif
Cosmote - up.gif
Orange - up.gif
AMW
Poll-ul asta de aici este contrar realitatii smile.gif tongue.gif
Amedeus
Orange.
cristyyy2003
So....is verde si rosu' biggrin.gif
ady85btz
Din ce.am auzit,portocala are cei mai multi utilizatori din RO,dar eu vad f f f rar utilizatori de portocale,mai multi sunt pe cosmote wacko.gif ,iar vodafonu face legea...cel putin din ce vad eu
vis-a-vis
Poate ai ochelari de cal biggrin.gif
sefu_alx
orange ftw
ady85btz
QUOTE(vis-a-vis @ 12 Jun 2007, 00:13)
Poate ai ochelari de cal biggrin.gif
*


are calu ochelarii mei laugh.gif
De exemplu intrati pe un site de anunturi si aruncati un ochi sa vedeti cate vodafoane,orangeuri si cosmote gasiti wink.gif exemplu
M-am uitat la primele anunturi si abia daca vedeai 2-3 orangeuri wink.gif
kostake
3 abonamente la voda
2 cartele cosmote
AMW
QUOTE(ady85btz @ 11 Jun 2007, 23:12)
Din ce.am auzit,portocala are cei mai multi utilizatori din RO,dar eu vad f f f rar utilizatori de portocale,mai multi sunt pe cosmote wacko.gif ,iar vodafonu face legea...cel putin din ce vad eu
*




Cauta comunicatele de presa pe net..si ai sa observi ca orange are cu cam 600.000 utilizatori mai mult decat vodafone...gandeste-te ca ei nici macar nu au trecut de 8 milioane...pe cand orange a trecut de pragul asta inca din ianuarie...
ga!nusha
a avut oferte mai bune la prepay... si are tarife unice in toate retelele..cu asta ii rupe pe ceilalti...
padre
Dragilor, ca fost angajat al unei companii de telefonie mobila, posesor de telefon mobil din anul lansarii Connex, posesor a nenumarate aparate GSM, utilizator al tuturor retelelor GSM si CDMA, pot sa va spun ca am ajuns la urmatoarea concluzie: Orange e varza, nu e portocala!
Desi in familie avem 4 abonamente Orange, am decis sa trecem la Vodafone. Folosim si Vodafone, dar Vodafone era pana acum telefonul de serviciu.
Orange a ajuns atat de varza pentru mine incat voi avea telefon de serviciu Vodafone si telefon personal tot Vodafone. Motivul pt care trebuie sa am 2 telefoane este ca nu pot vorbi nelimitat de pe telefonul de serviciu, trebuie sa ma incadrez in niste limite ale bunului simt.
De ce e varza Orange: semnal extrem de prost in 2 locatii unde locuim (in 75% din cazuri nu pot efectua convorbiri telefonice), retea foarte prost gestionata din pdv tehnic, serviciul relatii cu clientii este sub orice critica, mai e nevoie si de alte motive?
Fuzz
Eu unul iubesc Vodafone pentru oferta din Campus. Vorbesc in Campus cu 1/c minut, practic iti dau bani sa vorbesti.
ady85btz
QUOTE(Fuzz @ 21 Jun 2007, 01:22)
Eu unul iubesc Vodafone pentru oferta din Campus. Vorbesc in Campus cu 1/c minut, practic iti dau bani sa vorbesti.
*


Asta chiar e super oferta! Am 2 prieteni care au primti sms ca au optiunea asta valabila pana in august 2008 tongue.gif ..s-ar putea ca si dupa sa se prelungeasca
ga!nusha
@ padre: unde stau io, am semnal connex foarte slab si orange si zapp foarte bun... dar din cate am observat, din testele facute, orange suporta mai multe apeluri simultan, fata de vodafone, dar la o calitate mai slaba....(cosmote inca nu intra in discutie).

la mine la tara(casa de vacanta smile.gif ) nu am deloc semnal orange(poate 2 liniute daca stau cu mana dreapta in sus) iar vodafone-ul are semnal maxim inca de acum 7 ani...
padre
Da, de aceea am si specificat ca nu am semnal la mine acasa, nu peste tot.
Totusi, dupa aprox. 4-5 ani de folosinta in paralel a 2 telefoane Connex si Orange, concluzia mea este ca Vodafone este peste Orange la capitolul retea (am avut ocazia sa vad ca Orange e zero la semnal si Vodafone are semnal pe strada, in cladiri, in magazine, pe plaja, etc.), calitatea semnalului, calitatea convorbirii. E drept ca nici la Vodafone nu e totul roz (e chiar rosu daca ma gandesc mai bine la identitatea lor corporatista biggrin.gif ) dar comparativ cu Orange sunt mai buni.
Sper sa nu ma dezamageasca.
AMW
@padre

Ca fost angajat al vodafone...ehem...scuza-ma...al unei compani de telefonie mobila ar trebui sa sti anumite lucruri...cum sta treaba cu semnalul...cum sta treaba cu serviciul de relatii clienti si multe altele....

Banuiesc ca totusi ai o vaga idee cam cat costa o antena de gsm si cum se intretine ea...in zone fara acces la energie electrica trebuie sa faci plinul la generator....si daca omul care se ocupa de asta pica intr-un medical...pica si antena...
Banuiesc ca stii ca vara pe litoral se instaleaza antene mobile pentru a suporta surplusul de trafic...si la fel iarna la munte...
Banuiesc ca totusi stii....ca exista antene comune...
Banuiesc ca stii ca vodafone si-a mutat tot customeru in ploiesti...de ce? te las pe tine sa trageti concluzia...
Banuiesc ca stii ca masuratorile din teren spun cu totul altceva fata de ceea ce spui tu...
Banuiesc ca stii ca oamenii din tehnic au migrat de la vodafone la orange si invers pe banda nu?
SI totusi banuiesc ca stii ca nu este vina operatorului daca blocul tau sau casa ta este "izolata" de semnal...si aici ma refer...ca toti din jurul tau au dar tu nu...din diverse motive...

Totusi zic sa nu intram in discutii despre cat de varza este orange din pct de vedere tehnic fata de vodafone...

Si o ultima intrebare....daca este ATAT de varza...de ce are mai mult succes decat vodafone?? Ca doar are totul varza...logic ar fi ca sa nu aiba nici succes....

LE: corctat ce zis alex mai jos....asa se intampla daca postezi la repezeala si fara sa iti recitesti postul... biggrin.gif
A l e x
QUOTE(AMW @ 23 Jun 2007, 00:56)
@padre

Ca fost angajat al vodafone...ehem...scuza-ma...al unei compani de telefonie mobila ar trebui sa sti anumite lucruri...cum sta treaba cu semnalul...cum sta treaba cu serviciul de relatii clienti si multe altele....

Banuiesc ca totusi ai o vaga idee cam cat costa o antena de gsm si cum se intretine ea...in zone fara acces la energie electrica trebuie sa faci plinul la generator....si daca omul care se ocupa de asta pica intr-un medical...pica si antena...
Banuiesc ca sti ca vara pe litoral se instaleaza antene mobile pentru a suporta surplusul de trafic...si la fel iarna la munte...
Banuiesc ca totusi sti....ca exista antene comune...
Banuiesc ca sti ca vodafone si-a mutat tot customeru in ploiesti...de ce? te las pe  tine sa trageti concluzia...
Banuiesc ca sti ca masuratorile din teren spun cu totul altceva fata de ceea ce spui tu...
Banuiesc ca sti ca oamenii din tehnic au migrat de la vodafone la orange si invers pe banda nu?
SI totusi banuiesc ca sti ca nu este vina operatorului daca blocul tau sau casa ta este "izolata" de semnal...si aici ma refer...ca toti din jurul tau au dar tu nu...din diverse motive...

Totusi zic sa nu intram in discutii despre cat de varza este orange din pct de vedere tehnic fata de vodafone...

Si o ultima intrebare....daca este ATAT de varza...de ce are mai mult succes decat vodafone?? Ca doar are totul varza...logic ar fi ca sa nu aiba nici succes....
*



Ca tanar cetatean roman, banuiesc "ca sti" ca defapt se scrie "stii"...
2dor
A l e x, pai de aia nu mai lucreaza la Vomafone.
tiberiu.anghel
Doar Customer Service Consumer e in Ploiesti.
padre
AMW, eu am lucrat la Cosmorom, undeva in jurul 2001, deci a trecut ceva vreme de atunci. Totusi, am lucrat cativa ani in domeniu si desi nu am lucrat la tehnic, interesul meu pentru partea tehnica a fost maxim.
Cunosc cele scrise de tine mai sus. Din experienta MEA, Orange e mai prost decat Vodafone. Nu am spus neaparat ca Vodafone e bun, desi primul abonament a fost la ei si tatal meu foloseste Vodafone inca de la infiintare, a fost printre primii clienti. Acum folosim mai multe telefoane cu abonament pe firma. Telefonul meu de serviciu este Vodfone, deci pot sa spun ca am ceva experienta ca si client GSM in Romania.
Azi am intrat in posesia SIM-ului Vodafone, sa vedem cum va fi. Oricum, in locurile in care EU imi petrec timpul (cum ar fi acasa la mine sau la ai mei tongue.gif ) semnalul GSM va fi mult mai bun.
Cand o sa am timp o sa fac si o comparatie privind costurile, sunt tare curios cine castiga.
Fuzz
Cel mai bine este sa ai un numar la un operator unde au si majoritatea prietenilor tai, deoarece asa iti reduci costurile. Le reduci si mai mult daca ai de la mai multi operatori. Eu unul am luat Orange doar pentru ca am multi colegi din Moldova, care majoritatea au Orange, ma suna ei pe mine, eu nu fac nimic tongue.gif
A l e x
QUOTE(2dor @ 23 Jun 2007, 08:37)
A l e x, pai de aia nu mai lucreaza la Vomafone.
*



Nu te lua de Vodafone ca nu e frumos. Eu sunt un mare fan, mi-au dat oamenii 3 telefoane moca si o ceasca de cafea cu Vodafone ... wink.gif
MAVERICK_SS
De 1 an si jumatate am trecut la Orange si pana acum nu am avut niciun fel de probleme. Oricum, in curand o sa imi iau si un Vodafone/Cosmote sau chiar ambele deoarece multi prieteni, cunostinte, rude etc sunt sau pe Vodafone sau pe Cosmote.
Solon
Vodafone. Mi-a zis cineva care e mare scula pe la Cosmote, ca o sa se introduca nu stiu ce compatibilitate cu numarul si o sa poti pe numarul pe care il ai sa optezi cu ce operator vrei sa lucrezi.Nu stiu daca m-a trombonit, dar daca apare asa ceva eu ma car de la Vodafone.Sunt ordinari si zgarciti!
AMW
true...si apare din toamna... smile.gif
Solon
Mersi de confirmare AMW!
Deci in toamna urmeaza negociere cu Vodafone! Sa vad ce scot de la ei!
padre
AMW, portabilitatea numerelor de mobil apare din toamna???
Asta va fi f misto.... abia astept, am un nr frumos la Orange si imi parea rau sa renunt la el...
AMW
Nu este nimic batut in cuie...cam acum doua luni asa se preconiza...si vor mai fi multe alte surprize in viitor...si clientii vor avea cel mai mult de castigat...just wait and see...
Solon
Amw, ne dai sperante! wub.gif
Poate se razgandesc! mad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.