Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Anvelope Laguna II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
dave06ZED
Salutari.
Vreau sa achizitionez niste cauciucuri 225/45/17 de vara , marca Petlas.
A mai utilizat cineva aceste cauciucuri ? daca da , spuneti-mi si mie o parere .
mars
Ce model? La ce bani? Astia zic ca franeaza prost, ca sunt zgomotoase etc.
dave06ZED
PETLAS VELOX SPORT PT741 XL 225/45R17 94W la 230 de lei bucata .
mars
wub.gif
dave06ZED
Pana la urma am ales Hankook ventus S1 evo2 k117 la 309 lei / bucata .
mars
Locul cinci in testele ADAC pe dimensiunea aia. Dar Conti sunt pe primul smile.gif.
Lampard
Eu am cumparat Falken Azenis FK510 XL 225/45 R17 94Y si sunt foarte multumit
dave06ZED
QUOTE(mars @ 3 Apr 2017, 20:36)
Locul cinci in testele ADAC pe dimensiunea aia. Dar Conti sunt pe primul smile.gif.
*




Nu detin masina de curse smile.gif)) plus nu cred ca merita diferenta aia de pret.
dandobre
Cred ca n-ai intrat pe linkul pus de mine cateva posturi mai sus.
Are un coleg de vanzare Conti pe aceeasi dimensiune la 1.00 de lei setul
dave06ZED
QUOTE(dandobre @ 4 Apr 2017, 16:25)
Cred ca n-ai intrat pe linkul pus de mine cateva posturi mai sus.
Are un coleg de vanzare Conti pe aceeasi dimensiune la 1.00 de lei setul
*



Am vizitat acel link , dar eu am vrut sa achizitionez unele noi . Si dupa ce am luat o mica teapa cu jantele am decis sa nu mai cumpar de pe net , de la persoane fizice.
ssf99bv
Astazi am incaltat si eu laguna mea cu anvelope noi,marca Pirelli....pret 1024 ron ...205/55/16..garantie 2 ani,din care un an de zile imi schimba oricare anvelopa daca se strica din cauza mea..
dave06ZED
Eu astept momentan sa imi fie reparate jantele , pentru ca am luat o mica "teapa" cand le-am cumparat...de 3 saptamani is la vulcanizare si tot astept sa le faca sad.gif
mars
Adica ce au? Sunt patrate?
dave06ZED
QUOTE(mars @ 8 Apr 2017, 14:33)
Adica ce au? Sunt patrate?
*



Seamana cu oule de pasti...
audiofilu'
Am pe masina anvelope de vara Dunlop BlueResponse. Anul trecut in toamna am distrus unul, am ramas cu 3, sunt cu uzura cam 50%
Daca pun alaturi de astea unul nou e vreo problema sau avand in vedere ca le mai tin anul asta pe masina pot sa iau unul cu acelasi grad de uzura si cu acelasi profil (oarecum) si anume Dunlop FastResponse?
Ma gândesc sa nu spuna ceva ESP, poate simte diferenta pe aceeasi punte intre un cauciuc nou si unul uzat complet.
tibi.matei
QUOTE(audiofilu' @ 18 May 2018, 13:08)
......
Ma gândesc sa nu spuna ceva ESP, poate simte diferenta pe aceeasi punte intre un cauciuc nou si unul uzat complet.
*


Salut! Mie mi-e greu sa cred ca sistemele astea (ABS, ESP, etc.) sesizeaza diferente de uzură la anvelope.
audiofilu'
Diferenta dintre o anvelopa noua si una complet uzata este apropiata ca procent cu diferenta dintre 205/55/16 si 205/60/16 (cca 1 cm). De asta zic...
espacern
Nu poti monta pe aceeasi axa dimensiune diferita.....si/sau SH/nou.
audiofilu'
De asta ziceam... Mi-a gasit cineva la un deposit de SH aceasta anvelopa care e practic noua dar ale mele au uzura cat sa mai duca un an.
Cred ca iau una asemanantoare ca uzura si profil (Dunlop FastResponse).
andri1940
Ia un Dunlop SH si gata, mai ales daca zici ca ale tale au uzura mare.
Am avut Dunlop Bluresponse, foarte bune, mi-au placut. Acum am Hankook Ventus Prime 3- sunt foarte ok, dar parca erau mai silentioase Dunlopurile.
busu 12
QUOTE(espacern @ 18 May 2018, 14:16)
Nu poti monta pe aceeasi axa dimensiune diferita.....si/sau SH/nou.
*


de ce nu se poate sh de cand e masina cu nou de pe roata de rezerva nefolosita?
intreb, fiindca la mine la clio,cu ani in urma, chiar la geometrie la dacoserv, aveau posibilitatea sa faca vulcanizare, mi-au facut rocada pe fata. Anvelopa de pe rezerva noua nefolosita au pus-o pe dreapta
Cauciuc Continental Eco Contact 3
audiofilu'
Depinde si care e diferenta de uzura, e posibil ca ESP sa maraie daca simte diferente mai mari, am explicat mai sus, caz perfect posibil.
Repet, e posibil.
IonutOT91YCL
am acum 205 55 16
pot pune din punct de vedere mecanic 215 50 16 sau 225 50 16? pot sa bata, sa atinga? sau alte probleme?
pishky
da poti, dar dpdv legal esti pe barba ta.
IonutOT91YCL
De ce pentru ca nu am nicio dimensiune de anvelope in certificat
xmisterx
Da dar sunt trecute in CIV, la itp. inspectorul se uita la dimensiunile anvelopelor.
audiofilu'
Am de 4 ani (sau 5) niste Dunlop BlueResponse 205/55/16 91V iar indicele de incarcare difera intre cartea de identitate si certificatul de inmatriculare, 91V respectiv 96V.

Anvelopele astea mai merg anul asta lejer, poate si la anul (avand in vedere ca merg maxim 10000 de km anual).
Vreau sa trec pe dimensiunea 205/60/R16 96V (omologata) si va intreb daca ati pune si anvelope nonpremium sau toti aveti doar Dunlop, Michelin, Continental...
Nu vreau sa para reclama, ma uitam dupa Tracmax de aici: https://www.anvelodrom.ro/96--xl.html care sunt si XL, au si specificatii bune (verificate pe foarte multe alte siteuri).

In plus: ati folosi jante pe 17" cu anvelope mai late in loc de 16" cu anvelope mai inguste dar cu flanc mai inalt? Eu avand softul optimizat (am peste 200CP), la unele accelerari simt cum fuge partea fata, rupe aderenta cu 205mm latime.
Am avut asa ceva pe 17" dar le-am vandut...
[attachmentid=1628102512] [attachmentid=1628102511][attachmentid=1628102515]
Astea sunt jantele pe 16" cu anvelopele noi (acum 4 ani)
[attachmentid=1628102516]
pishky
nu stiu la altii cum e, dar la deceii rupe aerenta si cu 225,
cat despre confort am 225 50 17, si e ok.
cand a terminat de rupt aderenta, la 300 K + a obosit ambreiaju.
audiofilu'
Ce ai nu e o dimensiune omologata, asa si eu as fi pus 225/55/R16 care sunt exact ca 225/45/R17.

Ma intreb cum au pus 225 pe dieselake de 120cp si doar 205 pe 170cp. Ar fi pus si pe GT cu 204cp daca ar fi importat in Romania.

Rupe aderenta in tr 2 in mers, cand o calc de la 2500 spre 5000rpm, daca nu tin bine de volan ma duc pe aratura. Noroc ca nu mai am 30 de ani si nebuniile varstei.

pishky
rupe aderenta in mers de la 2500 rpm la ~ 4000 ( ca la mine acolo se termina)
am 30 de ani (give or take), si nebuniile varstei.
nui dizelake de 120 cp, eu zic ca tine o lumanare chiar si la doiteul tau dopat.
poate o iau, dar nu grav.
205/5516=205/50/17-225/45/17=225/40/18=245/40/17etc
laguna stie (mecanic, nu legal) 205/55/16, 205/60/16, 215/55/16, 225/55/16, 225/50/17, 245/45/17, 235/45/18, 235/40/18, 245/40/18, 235/35/19 etc.
225/50/17 mi se pare optim.
225/50/17 e perfect egal cu 205/60/16 - adica PDG
audiofilu'
Dar eu spuneam ca Renault Romania a gandit-o prost punand pe 120cp 225mm (ca in vest) si pe 170cp sau mai mult 205mm doar sa fie costurile mai mici.
De exemplu doite in vest are jante dedicate si doar anvelope 225mm. In Romania nu.
Acum nici eu nu stiu daca e bine sa pun pe 17"
mars
Nu stiu daca a fost treaba de costuri, dar arcurile PDG sunt mai tari, probabil au compensat cu anvelope cu balon mai mare (60), care sa se pupe mai bine cu drumurile noastre si sa forteze mai putin articulatiile.
gabize
Pentru cel mai greu motor din gamă (2.0dCi) + PDG au ales 205/60/16. Și rula excelent în combinația asta.
Păcat că omologarea în RO au făcut-o exclusiv pentru 205/55/16, chit că din Franța veneau echipate cu 60. Tipic românesc. sleep.gif
Mi-a fost mai ușor s-o încalț regulamentar decât să umblu după omologări.
Asta era la începutul lui 2008. Nu știu cum mai e acum.
madhorsefuzzy
S-a pus PDG in Franta?
busu 12
QUOTE(gabize @ 28 Mar 2019, 07:50)
Pentru cel mai greu motor din gamă (2.0dCi) + PDG au ales 205/60/16.
Păcat că omologarea în RO au făcut-o exclusiv pentru 205/55/16, chit că din Franța veneau echipate cu 60. Tipic românesc. sleep.gif
*


asa face romanii incompetenti de la RAR
Sa mai zic de remorca noua cumparata si trece nesimtitii la prima inmatriculare, in CI 155/65/13 in loc de 155/70/13 cu care a venit remorca??? Nu s-a observat cand s-au luat numerele de inmatriculare, CI si talonul. Ulterior s-a descoperit greseala. Se mai poate face ceva acum? Cum poate afecta acea greseala cand se va face primul ITP?
gabize
QUOTE(madhorsefuzzy @ 28 Mar 2019, 08:37)
S-a pus PDG in Franta?
*


Da, pentru lagunele cu livrare în România.
Mașina a fost construită pentru RO și comercializată prin rețeaua Renault RO.
audiofilu'
Asa e normal, ca doar nu e vreo Laguna facuta in Romania.
Si a mea a fost comandata in august 2005 (am fost anuntat ca s-a lansat productia pentru client) si a venit dupa cca 7-8 saptamani Au fost un lot de cateva masini pentru teste/presa, eu am comandat doite cred ca primul, m-au sunat de la RRo.


29 Mar 2019, 07:54:
QUOTE(audiofilu' @ 27 Mar 2019, 14:10)
Am de 5 ani niste Dunlop BlueResponse 205/55/16 91V iar indicele de incarcare difera intre cartea de identitate si certificatul de inmatriculare, 91V respectiv 96V.

Anvelopele astea mai merg anul asta lejer, poate si la anul (avand in vedere ca merg maxim 10000 de km anual).
Vreau sa trec pe dimensiunea 205/60/R16 96V (omologata) si va intreb daca ati pune si anvelope nonpremium sau toti aveti doar Dunlop, Michelin, Continental...
Nu vreau sa para reclama, ma uitam dupa Tracmax de aici: https://www.anvelodrom.ro/96--xl.html care sunt si XL, au si specificatii bune (verificate pe foarte multe alte siteuri).


Am umflat anvelopele la 2,2 pe spate si 2,5 pe fata si tot turtite par.
Sa iau anvelopele alea sau nu? Voi mergeti exclusiv pe premium?
gabize
Anvelopele verzi/albastre/eco sunt cu flancurile mai moi și par lăsate rău pe față. Cică pe la 2,7 ar arăta mai binișor, dar eu peste 2,4 nu mă simt confortabil.
Din pricina asta am aruncat dunlop bluresponse și mă înțeleg mult mai bine cu Viking ProTech HP.
AndreiMR
QUOTE(audiofilu' @ 28 Mar 2019, 11:09)
<span class='edit'>29 Mar 2019, 07:54:</span>
Am umflat anvelopele la 2,2 pe spate si 2,5 pe fata si tot turtite par.
Sa iau anvelopele alea sau nu? Voi mergeti exclusiv pe premium?
*




Anvelopele alea sunt indubitabil niste mizerii. O marca no-name, fara nicio garantie ca iei ceva decent. Gumele sunt singura legatura intre masina si sosea...cum placute de frana nu se pun chinezarii no-name de frica, nu inteleg de ce anvelope de cea mai joasa speta sunt acceptabile...

Daca nu vrei neaparat premium, de ce nu un Hankook, un Falken, un Toyo sau o Fulda? Sunt intr-adevar ceva mai scumpe decat chinezariile insa ai garantia ca iei un produs de calitate decenta sau chiar foarte buna, la pret mult mai mic decat gumele premium. Eu as lua Hankook, Ventus Prime 3 a castigat numeroase teste, au anvelope foarte bune de ceva timp, iar preturile sunt inca departe de Michelin, Conti si restul de gume premium. Diferenta de pret la anvelope nu sta numai in brand...o chinezarie nu va fi niciodata la fel de echilibrata ca o guma de la un fabricant cu traditie si care respecta niste norme de calitate. In afara de aderenta mai conteaza si zgomotul, durablitatea, cat de bine echilibrata e anvelopa...Si diferenta aia de 3-400 de lei pana la ceva decent o poti imparti pe minim 3-4 ani cat tii anvelopele, daca nu mai mult, asa ca nu mai pare atat de mare.
gabize
Dunlop BluResponse sunt superlăudate și s-au dovedit mult inferioare Nankang-urilor NS2 anterioare. La mine. Așa că... caucioacele au cam devenit loterie de când producătorii se dau în vânt după ecologie.
AndreiMR
Pai da...e posibil sa nimeresti o chinezarie decenta. Dar sansele sunt mai mari sa nu. La fel cum si un fabricant de gume premium poate scoate o anvelopa mai modesta, mai ales daca e vorba de anvelope eco. Alea sunt in general slabe sau extrem de slabe. De-aia si recomandam Ventus Prime...nu e eco, e din gama touring, de mijloc, si e o varianta ok. In mod cert intre o anvelopa eco premium si una touring sau UHP de la un fabricant mai modest, guma premium va avea aderenta mai slaba smile.gif
audiofilu'
Am echilibrat pe fata zilele trecute, "s-a cerut" cca 15-20 de grame, am efectuat azi drum de 150 de km si de la 80 la 100 de km/h tot trepideaza volanul. Sa fie anvelopele deformate? Sa mai incerc o echilibrare? Sa fie si din geometrie (desi cu alea de iarna nu trepida volanul)?
AdR!@N
Am patit-o ca pe un anume stand sa fie echilibrate (arata 0 pe stand) si apoi aveam vibratii in volan, revenit la stand, au verificat din nou rotile fata si tot 0 aratau. Plecat cu masina, iarasi vibratii pe la 100-110.
Nu am avut chef de cearta, asa ca am mers la o alta vulcanizare, dat jos plumbii si echilibrate din nou. Dupa asta toate bune.
De aici poti sa tragi singur concluzia.

Nu este exclus ca si anvelopele sa aibe deformari. Poti incerca o rocada intre rotile fata/spate.
OVIDIUS
QUOTE(AndreiMR @ 29 Mar 2019, 12:01)
Eu as lua Hankook, Ventus Prime 3 a castigat numeroase teste, au anvelope foarte bune de ceva timp
*



Exact de-astea mi-am pus anul asta. Excelente. 205/60/16/96w
audiofilu'
Am fost din nou la verificare. Interesant e ca acum arata 15/25g, la fiecare prindere a rotii pe aparat arata altfel. Culmea e ca la un moment dat a dat pe repetare, fara sa modifice prinderea rotii a aratat diferit o singura data, 0 si 5g.
Probabil si inelele lor de centrare nu sunt perfecte, am reusit cu greu sa obtin 0 cu 0 si la a doua roata 5 cu 5g. Mi-am bagat picioarele si am plecat la altul, maine sunt programat sa verifice si geometria si sa vada cum arata pe aparatul lui una din rotile mele.

Daca si dupa asta trepideaza voi lua anvelope noi. Vad eu de care.
andri1940
QUOTE(AndreiMR @ 29 Mar 2019, 12:01)
Daca nu vrei neaparat premium, de ce nu un Hankook, un Falken, un Toyo sau o Fulda? Sunt intr-adevar ceva mai scumpe decat chinezariile insa ai garantia ca iei un produs de calitate decenta sau chiar foarte buna, la pret mult mai mic decat gumele premium. Eu as lua Hankook, Ventus Prime 3 a castigat numeroase teste, au anvelope foarte bune de ceva timp, iar preturile sunt inca departe de Michelin, Conti si restul de gume premium.
*



Am avut Dunlop BluResponse pe Laguna si de doi ani am Hankook Ventus Prime3.
Dunlop erau de departe mai silentioase. In rest, Hankook sunt foarte ok, au si cerculetele acelea pe margini, ei le zic “alignment indicator”- mi se par utile, iti dai seama imediat cum stai cu geometria.
audiofilu'
Gata, m-am hotarat sa iau anvelope noi, astea de pe masina au exact 5 ani.

Nu inteleg daca aceste anvelope https://www.autoeco.ro/anvelopa-vara-kumho-...16-96v/a214750/ sunt si XL sau ranforsate pentru ca pe alte siteuri apar ca ar fi:
https://www.compari.ro/anvelope-c3615/kumho...96v-p196866365/

Sa fie asta singurul site care are alt model (neranforsate) sau sa fie vreo omisiune?
mars
96 inseamna XL (alea normale au 92).
audiofilu'
Am primit raspuns de la 3 vanzatori si au spus ca au informatia de la importator cum ca acestea nu sunt XL.
Adica pot fi aceleasi anvelope, unele simple (96V) si altele cu mentiunea XL (tot 96V).

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.