Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Noul cod rutier
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
miki
wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif
axabrt
Au crescut pedepsele, dar probabil că până acum șmecherii nu vor păți nimic
DFA
Pot să crească amenzile de 10 ori...., dacă poliția se face că lucrează și camerele de bord nu sunt acceptate ca dovezi imediate... tot degeaba...

Romania nu a dus niciodată lipsă de legislație - ci de aplicare a ei...
georgstelsib
Suspendarea permisului pentru durate mai lungi ar fi mult mai eficace decat amenzile mari , care pe unii nu-i deranjeaza prea mult .
Gil26
Oare? intrebare.gif
busu 12
QUOTE(georgstelsib @ 27 Jan 2022, 10:35)
Suspendarea permisului  pentru  durate  mai  lungi ar  fi  mult  mai eficace decat  amenzile  mari , care  pe  unii  nu-i  deranjeaza  prea  mult .
*


cine a zis. Trebuie proiect de modificare lege, se adopta mai intai de parlament dupa care se trimite la presedinte ptr promulgare si publicare in monitorul oficial.
Nu e asa simplu si dureaza smile.gif

Plus ca, oricand se poate face contestatie la retinerea permisului si il primesti inapoi pana se judeca in instanta, unde de regula mai poti face amanare cu avocatul. Deci oricum dureaza pana retine permisul efectiv wink.gif
georgstelsib
Ok. S-a inteles perfect ! (de catre amandoi).
Gil26
@ georgstelsib, dupa ce am citit #852, 853, 854 si ceea ce ai scris eu doar te-am intrebat smile.gif ...atata tot...
bion
La o populatie ca cea din RO singura chestei utila ar fi puscarie pe perioada respectiva
busu 12
QUOTE(Gil26 @ 27 Jan 2022, 12:56)
@ georgstelsib, dupa ce am citit #852, 853, 854 si ceea ce ai scris eu doar te-am intrebat  smile.gif ...atata tot...
*


stai ca mi-a scapat niste posturi up.gif ,eu ii raspunsesem la 855.Multumesc de clarificare in topic

27 Jan 2022, 13:36:
QUOTE(Gil26 @ 27 Jan 2022, 11:25)
Oare?  intrebare.gif
*


+1 colegu smile.gif
georgstelsib
busu 12 , vezi ca mai ai inca 3 clone pe acest forum ! Nu-ti ajunge sa te exprimi de pe un singur cont ? Ai atat de multe cunostinte de transmis incat mai ai nevoie de inca trei ?
Gil26
Offtopic:@ georgstelsib tu ai avut vreo 4 clone pe un alt forum auto (la care tot faci referire pe aici), toate au fost banned datorita modului de "exprimare".

Ontopic: cred ca atat legislatia (inclusiv noul cod rutier) cat si aplicarea ei lasa mult "de dorit" la noi, tocmai si de aceea (dar nu numai, ex si educatia, etc.) suntem "campioni" la numarul de accidente, victime...
busu 12
offtopic @georgstelsib,ai clona steliangheorghiu aici pe forum si cine mai stie cate clone mai ai. Am mai citit,esti din Vatra Dornei.

Ontopic, doar MAI poate avea initiative legislative de modificare sau in parlament,sa dezbata in comisii,dupa care sa supuna la vot in plen ,modificarea legii actuale.
georgstelsib
Da , "cine se aseamana se aduna" . Respectiva clona inseamna ca este tot a ta si vine de pe acelasi IP . Le folosesti din lasitate ca sa dai report "sub anonimat" : pistritu , ionbumbu1 , Logan80 , busu 12 , steliangheorghiu . Poate fac publice si postarile tale "laudative" referitoare la forum , moderatori si alti membri .
cj98czh
nu vreti voi doi sa parasiti incinta? va racoriti ... si stati o vreme linistiti ... ce ziceti?
wolfin
Macar daca ar avea avatare cu gagici...clonele bineinteles sleep.gif
maho
QUOTE(DFA @ 27 Jan 2022, 10:19)
dacă poliția se face că lucrează și camerele de bord nu sunt acceptate ca dovezi imediate... tot degeaba...

Romania nu a dus niciodată lipsă de legislație
*


S-a rezolvat si cu legislatia, Parlamentul a respins definitiv legea care ar fi permis polițiștilor să dea amenzi în baza filmărilor făcute în trafic.
Asa ca 'geaba mai modifica codul rutier. wacko.gif
Agrig
E normal sa respinga o aberatie.
wolfin
Corect. Era liber la abuzuri constrangeri...fraude.

Amu nu ar strica in fiecare colt cctv....ca in uk.
Poate ne am reveni.
maho
Banuiesc ca se poate verifica orice filmare daca-i editata sau bruta. Oricum, daca cel care filmeaza nu-i direct implicat in eveniment, ci doar "martor", ce interes ar avea sa-si bata capul cu trucaje?
Ala care a filmat microbuzul ce tracta copii pe sanie o fi avut vreun interes sa trucheze?
Sau ala care a filmat suv-ul ce a impins un logan (parca) intr-un cap de pod, mai demult?
Nici politia nu poate supraveghea toate portiunile de pe toate drumurile, nici camerele fixe. Astea din masini ar fi putut da o mana de ajutor.
wolfin
Legea nu e in functie de procente...filmarea aia e obiectiva..aia e subiectiva ..ai e pe interes..aia e fata mare etc.

Din acest unghi...zicea si @Agrig...sa nu poti contesta filmarea.

Ps eu nu voi renunta la camera..asta daca legea mai permite ...gen austria. In caz de ceva instanta o poate folosi sau nu.politia....se pare c a nu sleep.gif
Agrig
Politia are treaba ei, regulile ei stabilite de lege tocmai pentru a elinina tendintele de abuz din partea unei autoritati a statului.
Filmarile personale le admite si Politia macar pentru a elucida un caz, in cazul in care ajung in instanta judecatorul este cel care decide daca tine sau nu cont de ele, in general se tine.
Pina una alta mie-mi pare aiurea ca sa ma apuc sa culeg info din trafic Politieiei, ei au treaba lor, eu pe a mea, conduc nu "fac legea".
Asa este si normal, daca ai camera si esti implicat in ceva este perfect, se poate afla mai usor vinovatul sau cauza.
maho
Nu-i vorba de procente sau de stabilit vinovatia de posesorul camerei. Daca nu pot fi folosite ca probe, cel vinovat de producerea unui eveniment poate contesta orice (cu succes), inclusiv faptul ca era el implicat ("e trucat nr. masinii, domle!"). Cum il mai aduci in instanta?
Nu toate info din trafic ajung la politie, ca nu-i nevoie. Probabil ca >95% sunt peisaje (in cazul meu chiar 100%, da' nu eram tampit sa dau pe goarna o filmare (facuta cu telefon clsic rolleyes.gif) cand mergeam cu 90 in localitate, sau cand depaseam pe linie continua).
Vinovatia trebuie stabilita (de judecatori) in baza unei probe admisibile legal (administrata de politie si livrata de cine o are), de asta-i vorba.
Politia e tot autoritate a statului.
wolfin
Este..nu zic nu...dar nu ar trebui sa imparta dreptate dupa imagini care pot fi distorsionate.


Alt ex.

Tu treci pe rosu. Eu te filmez...si iti cer 200 $ sa nu ajunga filmarea la politie.

Oricum..se cam bate cap in cap cu gdpr.ul.
dainese1100
Domnu Agrig, filmarea te ajuta foarte mult dacă te lovește cineva din spate sau daca intra pe contrasens si te loveste sau daca iti franeaza brusc în fata ta, ca să faci accident.
O arati la politist și il sanctioneaza pe faptas conform video de la tine.
maho
QUOTE(wolfin @ 13 Feb 2022, 17:55)
nu ar trebui sa imparta dreptate dupa imagini care pot fi distorsionate.

Pot fi, dar daca nu sunt, de ce nu?
QUOTE(wolfin @ 13 Feb 2022, 17:55)
Tu treci pe rosu. Eu te filmez...si iti cer 200 $ sa nu ajunga filmarea la politie.

Ala-i santaj, e altceva.
QUOTE(wolfin @ 13 Feb 2022, 17:55)
Oricum..se cam bate cap in cap cu gdpr.ul.
*


Nu-s convins, pt. ca eu (care filmez) n-am date personale ale celui care o comite. In opinia mea, nr. masinii e public. Mai departe e treaba politiei sa faca ceva.

Inca o chestie: daca au declarat filmarile astea drept inadmisibile ca probe, atunci aia care comit alte infractiuni (nu neaparat rutiere): tentative de omor, talharii, etc., se pot considera discriminati daca filmarile (neprofesionale, amatoare, intamplatoare) respective ii duc in parnaie. Un avocat bun poate contesta asta. Unde ajungem?
wolfin
Judecatorul pune un expert un tehnician...filmarea este intoarsa pe toate partile...se face un raport..o expertiza.

Zic ca e altceva..fata de un politist care se uita pe un pc/telefon..eventual sa aduci filmarea pe cd.

Apoi..politistul daca nu vrea sa se uite pe filmare nu se uita. Nu e obligat sa traga o cincluzie din filmarea ta.
dainese1100
nu e obligat, dar când nu are alte dovezi si nu se urca în mașină de la sectie sa vina la fata locului, o sa vrea sa vada filmul de pe camera video a șoferului pagubit, sa stabilească cine e vinovat .
Parca erau utile și la firmele de asigurări RCA?
wolfin
Adica in functie de cheful politistului.

Parca in rusia e faza cu cam vs asig.

Nunar strica si la noi. 15 % daca ai cam. Cred ca toti ne am pune.
dainese1100
Eu am viofo A129 Pro Duo GPS pe fata și spate, card de 64gb.
Am vrut sa o las sa înregistreze și in parcare (am cumpărat alimentator cu mod parcare HK3) , dar consuma curent, asa ca am renunțat.
Folosesc doar când merg cu mașina.
https://viofo.ro/Viofo-A129-Pro-Duo-GPS
axabrt
Las și eu asta aici
https://www.g4media.ro/catalin-drula-despre...grav-regul.html
Oricum azi sufăr de analfabetism funcțional, nu înțeleg nimic din ce scrie
Poate voi sunteți mai deștept. Adică cu siguranță
einstein1984
Zice te-ai scos! SI tu si valixxx si czh!
cj98czh
si cam care din ce scrie acolo le fac eu ... de zici ca m-am scos ?

Șoferilor recidiviști pentru sancțiuni grave (de ex: depășire de coloane oprite, trecut pe semaforul de culoare roșie, nerespectat indicațiile polițistului, vorbit la telefon la volan, comportament agresiv, mers pe sens opus pe autostradă, neacordare de prioritate, depășire în zonă interzisă, consum de alcool, viteză excesivă ș.a.) li se reduce perioada de recidivă, în care primesc automat o suspendare în plus de 30 de zile a permisului, de la 6 luni la 3 luni.
Mai mult, recidiviștii pentru sancțiuni grave vor avea posibilitatea să dea un test pentru reducerea perioadei de suspendare, ceea ce în prezent nu este posibil.
La fel și vitezomanii, care depășesc viteza legală cu peste 70 km/h (ex. viteză de peste 120km/h pe străzile unui oraș)



Tot vitezomanii, care depășesc viteza legală cu peste 70 km/h vor primi dovadă cu drept de circulație pentru 15 zile, față de legislația actuală conform căreia sunt lăsați pietoni pe loc.
Șoferii care acumulează 15 puncte de penalizare, fapt ce duce la suspendarea permisului, vor putea contesta în instanță contravențiile fără ca termenul de prescripție de 6 luni de la primirea punctelor să fie înghețat. Cum de cele mai multe ori acțiunile în instanță durează mai mult de 6 luni, asta va duce la prescrierea punctelor și, automat, la ne-suspendarea permisului niciodată pentru cumul de puncte folosind această portiță.


Șoferii care dau testul pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului își vor putea recupera mai repede permisul decât înainte. De exemplu, o perioadă de suspendare de 90 de zile se reducea cf OG la 60 de zile (la ⅔ din perioada inițială), iar amendamentele din parlament ar reduce suspendarea la doar 30 de zile (la ⅓ din perioada inițială).
Se reintroduce suprapunerea suspendărilor de permis, versus cumularea perioadelor de suspendare a permisului. Mai precis, un șofer cu permisul suspendat pentru 30 de zile, dacă ar comite o nouă abatere în perioada de circulație cu dovadă, să zicem sancționabilă tot cu 30 de zile de suspendare, va avea permisul luat timp de 30 de zile, nu timp de 60 (30+30), ca în prezent.


Pentru necomunicarea datelor de identificare a șoferului contravenient către poliție, se reintroduce facilitatea de a plăti jumătate din minimul amenzii în 15 zile (eliminată de OG 1/2022).
Asta înseamnă, spre exemplu, că pentru o contravenție constatată cu mijloace automate de depășire gravă a vitezei legale (de ex., 150 km/h în oraș) contravenientul refuzând să comunice datele de identificare ale șoferului, va putea plăti doar 652 de lei (½ din minimul prevăzut pentru amendă) în loc de cuantumul stabilit de agent al amenzii care poate fi de până la 2900 de lei pentru persoane fizice și 14500 de lei pentru persoane juridice.

MoneyTalks
Din cele ce spui se deduce ca guvernul se gindeste din greu sa le faca viata infractorilor cit mai usoara
bion
E de bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.