Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Echipa Renault F1 -2006-
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2
FISICHELU
La calificari:
poll position: Button
2: Fisico
3: Alonso
4: Kimi

Prevad o mare distractie! O sa pun ceasul sa sune maine la ora 6:30, ca sa am timp de o cafea! Bafta baieti!
ncristi
Felicitari RENAULT felicitari ALONSO !

...nu stiu de ce fraza asat o sa devina banala de-a lungul sezonului smile.gif
FISICHELU
Saracul Fisico! Sa tampesc cand am vazut startul! Cum i-a ramas masina pe loc, in timp ce ceilalti treceau val-vartej pe langa el! Eu cred ca m-ar fi apucat plansul acolo! Sau cel putin i-as fi luat la bataie pe ingineri! Oricum, a revenit frumos.....chiar si pe locul 5.A adus puncte importante echipei. Se distanteaza bine Renault!.... Alonso a fost mare, ca de obicei.
Tot asa, baieti!
pablo
FISICHELU mai lasa-ma cu al tau "FISICO".E de-a dreptul jenant sa-ti spuna cei de la boxe ca ai aceeasi masina cu a colegului tau aceeasi cantitate de benzina in rezervor si totusi inregistrezi timp pe tura mai slab cu 2 secunde.
Solon
Pai de aia zic eu ca Fisichella e un pilot mediocru care cred ca are si mari probleme de concentrare.A pierdut startul ,gat, cursa e compromisa!
dil
QUOTE(pablo @ Apr 2 2006, 06:06 PM)
FISICHELU mai lasa-ma cu al tau "FISICO".E de-a dreptul jenant sa-ti spuna cei de la boxe ca ai aceeasi masina cu a colegului tau aceeasi cantitate de benzina in rezervor si totusi inregistrezi timp pe tura mai slab cu 2 secunde.
*


Pai mai devreme ii spusese de la boxe sa o lase mai moale. Si Fisico s-a conformat.

QUOTE(Solon @ Apr 3 2006, 01:36 PM)
Pai de aia zic eu ca Fisichella e un pilot mediocru care cred ca are si mari probleme de concentrare.A pierdut startul ,gat, cursa e compromisa!
*


Inseamna ca in formula 1 majoritatea sunt mediocri. Ce chestie dom'le. Si M.Schumacher, Massa, Montoya si altii care au abandonat, sunt mediocri.
Totusi a reusit sa se concentreze si sa aduca puncte, iar acum e pe locul 2 la piloti.
FISICHELU
QUOTE(pablo @ Apr 2 2006, 06:06 PM)
FISICHELU mai lasa-ma cu al tau "FISICO".E de-a dreptul jenant sa-ti spuna cei de la boxe ca ai aceeasi masina cu a colegului tau aceeasi cantitate de benzina in rezervor si totusi inregistrezi timp pe tura mai slab cu 2 secunde.
*



PAI TOCMAI,CA NU AU ACEEASI MASINA! E ciudat cum masina lui Fisico a dat rateuri atat de dese, iar a lui Alonso nu a avut nici pe naiba! Niciodata! Daca ati ascultat comentariul, (a propos, ce trebuie sa facem ca Micky Alexandrescu sa ne lase in pace?...) chiar s-a vehiculat ipoteza ca una din masini ar fi mai fiabila decat cealalta.... Bine, asta suna cam a suicid, e adevarat. Si totusi, e ceva putred!
Ca Fisico e mai "timid", asta e o realitate. Nu are "nerv". Probabil ii e frica ca iar i se strica masina! laugh.gif
Solon
@dil
Eu ziceam in MOD SPECIAL de Fisichella!
dil
QUOTE(FISICHELU @ Apr 3 2006, 02:26 PM)
Probabil ii e frica ca iar i se strica masina!  laugh.gif

Daca e patit, cred si eu ca ii este frica acuma de masina.

QUOTE(Solon @ Apr 3 2006, 03:00 PM)
Eu ziceam in MOD SPECIAL de Fisichella!

Am inteles ca spuneai de Fisichella. Dar dupa rationamentul tau majoritatea sunt mediocri.

Raman la parerea ca, in mod similar cu celelalte sporturi, trebuie sa ai si noroc pentru a castiga.
pablo
FISICHELU Posted Yesterday, 03:26 PM
QUOTE
PAI TOCMAI,CA NU AU ACEEASI MASINA! E ciudat cum masina lui Fisico a dat rateuri atat de dese, iar a lui Alonso nu a avut nici pe naiba! Niciodata! Daca ati ascultat comentariul, (a propos, ce trebuie sa facem ca Micky Alexandrescu sa ne lase in pace?...) chiar s-a vehiculat ipoteza ca una din masini ar fi mai fiabila decat cealalta.... Bine, asta suna cam a suicid, e adevarat. Si totusi, e ceva putred!

De mult n-am mai auzit o timpenie atit de mare.Si care-i logica pina la urma?Iti bati joc singur de munca ta?
Renault vrea sa devina campion la constructori si anul asta dar de smecheri ce sint la unul din piloti ii dau o masina nefiabila iar la celalalt tot ce e mai bun.
Fisicho a ramas la Renault datorita protectiei lui Flavio care inca mai crede in talentul lui.
sandman_
Nu cred ca e dezavantajat GF in mod intentionat si deliberat. Pe de alta parte, dintre 2 masini facute cat mai bine posibil, e normal ca pe cea mai buna sa i-o dea lui FA.
Pana la urma problemele mai apar si cand nu prea ai grija de masina.

Sunt curios ce-o sa iasa la Imola, unde Ferrari trebuie sa fie foarte tari...
cri123
Orice am spune, Fisichella nu se ridica in clasa de top a pilotilor (unde se afla Alonso, Schumi, Kimi - si cam atat). Este in clasa Montoya si Button. Si cat timp vor fi cei trei in F1, nu are sanse la un titlu. Este complet dominat psihic de cei trei.

Cat despre masina mai buna la Alonso, ma indoiesc ca Renault au inebunit. Ei vor AMBELE titluri si in acest an, asa ca imping cat pot cu AMBELE masini. Insa pur si simplu Fisico nu e in stare sa foloseasca ce are. Cred ca e foarte important si cum ai grija de masina, si aici Alonso este mult peste, conduce fara nici o greseala (si ca veni vorba, aici il vad pe Kimi mai slab decat Alonso, Kimi face greseli si apoi rupe masina ca sa recupereze, pe cand Alonso isi permite sa mearga la final de cursa cu 1000-1500 de turatii mai jos ca sa protejeze motorul si sa dea sperante celor din spate smile.gif ).

Pentru cine a vazut cursa de la Melbourne, eu as fi extrem de ingrijorat in locul altor echipe, pentru ca suntem in pragul unui sezon gen Ferrari si restul (in cazul asta insa e Renault si restul). Alonso este DEPARTE de oricine, chiar daca Kimi declara ca McLaren a ajuns Renault ca performante - poate in vis, ca in realitate daca nu erau safety cars, Alonso termina cu 30-40 de secunde inaintea tuturor. Ca sa nu vorbim ca la final a mers la plimbare smile.gif

Vom vedea ce va fi la Imola, dar dupa anul trecut, cred ca si acum Alonso va fi prea tare pentru restul - plus ca Renault are o evolutie a motorului si niste jucarii aero extra.
sandman_
Button cam intra in clasa de top, cu FA, MS si KR. Poate chiar FM pe viitor.
GF e cam in aceeasi oala cu RB,JPM, dar mai calculat decat montoya, si mai rapid decat barri.
Renault incerca sa fac 2 masini cat mai bune. Incontestabil. Insa, oricat ar incerca, vineri dimineata au 2 masini diferite. Dintre ele, cea mai buna primeste nr 2, cealalta nr.2, ceea ce este si normal.
Solon
Montoya e cu o clasa peste Fisichella.Totusi are niste titluri in CART si cateva victorii in F1.
dil
Totusi si Fisichella are cateva victorii in F1. Nu vad de ce ar fi Montoya cu o clasa peste Fisichella. Poti fi mai explicit?
sandman_
Montoya e un pilot destul de rapid. Incontestabil. Insa are ochelari de cal. De umlte ori merge la 105% din capacitatea masinii, cand ar fi suficient sa mearga la 90%... In 2003 a avut 6 sau 7 pole-uri si o singura victorie...
bogdan1978buc
Ar trebui o combinatie intre fisico si montoya, sau altfel spus fisico ar trebui sa fure ceva de la montoya, fan reno fiind wink.gif
Solon
@dil:n-are sens sa ne certam,nu?
Fisichella are,hmmmmmmm, 3 victorii: una cu Jordan cu mega bulan cand au terminat cateva masini si aia obtinuta la masa verde, aia din Australia 2005, si Sepang 2006.
Imi cer scuze dar nu pot sa enumar victoriile lui Montoya, deoarece numarul e mai mare.
sandman_
E clar ca montoya are mai multe victorii (numai anul trecut are 3-1), insa e la fel de clar ca ar fi trebuit sa aiba mult mai multe...
Anul trecut montoya a avut 60p, fisichella 58. daca 1 clasa inseamna 2p, atunci jpm este cu o clasa peste...
daca ne uitam pe formula1.com, la umtimele 6 curse, punctajul lui jpm arata asa:
40,50,50,60,60,60. O constantzä debordantä!
dil
QUOTE(Solon @ Apr 12 2006, 09:05 AM)
@dil:n-are sens sa ne certam,nu?
Eu nu vreau sa ne certam, vreau doar sa zic ca afirmatia ta nu are nici un temei. Pe ce date de bazezi ca sa ajungi la concluzia respectiva, inafara de impresia personala.
QUOTE(Solon @ Apr 12 2006, 09:05 AM)
Fisichella are,hmmmmmmm, 3 victorii: ...
Imi cer scuze dar nu pot sa enumar victoriile lui Montoya, deoarece numarul e mai mare.
7 victorii are Montoya in Formula 1. Diferenta nu cred ca este suficienta pentru a afirma ca este cu o clasa peste.

QUOTE(sandman_ @ Apr 12 2006, 03:14 PM)
E clar ca montoya are mai multe victorii (numai anul trecut are 3-1), insa e la fel de clar ca ar fi trebuit sa aiba mult mai multe...
Anul trecut montoya a avut 60p, fisichella 58. daca 1 clasa inseamna 2p, atunci jpm este cu o clasa peste...
2p nu inseamna o clasa. Asta este clar.
QUOTE(sandman_ @ Apr 12 2006, 03:14 PM)
daca ne uitam pe formula1.com, la umtimele 6 curse, punctajul lui jpm arata asa:
40,50,50,60,60,60. O constantzä debordantä!
*

Are you sure? Poate ultimele curse terminate si fara zero-uri.

Nu am nimic cu nici unul dintre piloti, iar afirmatia ta, solon, este exagerata.
Daca Montoya era cu o clasa peste nu ajungea sa adune dupa 3 curse mai putine puncte decat Fisichella (9 vs. 14).
sandman_
acela este punctajul total:
40p cu 5 curse inainte de final, 50 cu 4 inainte, tot 50 cu 3 inainte, 60 cu 2 inainte, etc...

ideea era ca gf e mai constant...
coocky
Scuze de Off topic

Nu zic ca Montoya este cu o clasa peste Fisico, doar ca cineva zicea sa ia Fisico de la Montoya... ce sa ia?
Cu talentul te nasti..., iar Montoya are talent... eu cred, ca mai mult decat toti ceilalti, daca ii scoatem din ecuatie pe: Schummie, Alonso si Kimi

In schimb Montoya ar fi trebuit sa se maturizeze deja... si nu a facut-o de aceea cred ca zilele lui nu mai sunt prea roze... este deja de prea mult timp un talent care asteapta sa erupa... si nu stiu cat va mai primi suport neconditionat doar datorita talentului si titlurilor de peste ocean...

Vezi exemplul lui Michael Andretti:un zeu peste ocean un nimeni in F1, Villeneuve de asemenea un "ICON" in State si... OK e campion mondial dar intr-un an in care au existat doar cei de la Williams, si, chiar si asa a trebuit sa lupte pana la ultima cursa... De ce credeti ca a fost concediat de Williams cu tilul in buzunar... de foarte bun?

In F1 de azi talentul este doar pentru a putea ajunge acolo fara sa scoti banii din buzunar... pentru ca talentul singur nu prea mai castiga titluri...

Sunt de acord ca Schummie nu este cel mai talentat pilot, poate nici macar dintre cei cu care concureaza astazi dar a realizat ca are nevoi si de altceva...(apropo de talent... Frentzen-colegul de echipa a lui Schummie la Mercedes era considerat mai talentat decat el... si uita-te dupa 15 ani... unul are 7 titluri iar altul e dominat in DTM de piloti refuzati o viata intreaga de F1 - Schneider, Tomchyk, Eckstrom...
Tot respectul din lume pentru Hakkinen- nu am fost fan niciodata... dar omul a demonstrat ce avea de demonstrat...)
sandman_
Damon Hill la fel: a aratat ca poate castiga titlul (cu o masina f. buna, dar asta e...) si a stiut ca nu e tac-su.
sandman_
GF va primi vrsiunea B a lui R26 la Imola:
formula1.com
sandman_
Renault F1 - Echipa anului!!!!
sursa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.