Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Starea Drumurilor - Muntenia
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
mihail75
am treaba in sud si as dori sa stiu care e starea urmatorului drum: ploiesti - targoviste - campulung? e in stare buna?
DMP
ploiesti targoviste e nashpa. e mancat rau asfaltul. ti-as recomanda sa mergi pe ploiesti - moreni - targoviste. pe aici e nasoala portiunea intre DN 1 si moreni. targoviste - campulung nu stiu.
mihail75
auzisem eu ceva cum ca drumul PLoiesti-Targoviste e rau tare, dar nu imi inchipuiam ca a ramas in aceeasi stare de atatia ani. Bataie de joc. Macar Tgv-Campulung o fi mai bun?
tonicelli
Stie cineva starea drumului pe ruta Rm Vilcea-Bucuresti???
Merci anticipat
cmandrei
Rm.Valcea - Pitesti = bun si foarte bun (atentie la radare)
Pitesti = cam varza (atentie la radarele fixe ... deci mergi corect peste tot)
Pitesti - Bucuresti (A1) = bun si foarte bun
tonicelli
multumesc de informatii
intradevar drum bun si foarte bun smile.gif
Cat despre radare sad.gif
Politia Gorj e de-a dreptul ingenioasa smile.gif)
xcristina
As dori sa plec pe 27 apr din Bucuresti la Moeciu, si sa ma intorc pe 1 mai. Care varianta de drum e mai buna, avand in vedere ca probabil marti pe 1 va fi omor pe Valea Prahovei (variantele de drum fiind prin Targoviste - Campulung, sau Predeal - Rasnov)?

A fost cineva de curand pe vreuna din rutele astea? Am impresia ca spre Campulung se circula greu (alunecari de teren sau tasari, m-am uitat pe site la Administratia Drumurilor), dar s-ar putea ca de 1 mai sa fie o varianta mai rapida decat pe DN1...

Multam anticipat!





Am vazut ca mai exista un topic chiar pe tema Predeal_Rasnov, dar informatiile nu sunt chiar actualizate, iar pe mine ma interesa o oarescare comparatie intre variante...
drumaru
Pentru cei care vor sa evite nebunia de la Domnesti, de pe centura Bucurestiului: de la intersectia centurii cu Dn6 Bucuresti - Alexandria luati-o spre Alexandria si la citiva km, la iesirea din Bragadiru, faceti dreapta pe drumul judetean spre Domnesti. treceti prin Clinceni, Domnesti, Darvari si ajungeti la Ciorogirla. Pina aici, drumul este mediu spre bun, cu una sau doua foarte scurte zone cu gropi si alte gropite ocazionale, usor de evitat. Din Ciorogirla faceti dreapta, pe drumul judetean 602 spre autostrada (care e super, arata ca unul national reabilitat!) si in citiva km ajungeti la A1. daca aveti treaba la Pitesti, luati-o tot inainte, daca vreti sa va intoarceti in centura, faceti stinga si intrati, pt. 2-3 km, pe autostrada, pina la iesirea spre centura.
Am facut de la podul de la Bragadiru pina la iesirea pe centura cam 22 de minute (la nebunia din Domnesti poti sta si o ora jumate).
bog_cip
Pe cimpulung , curte - Arges si Ramnicu Valcea, drmul nu mai este blocat, dar pe unele portiuni este cam "bombardat".
Intradevar drumul nu s-a refactu de la ultima viituri , tot ozolosuri are si tot proaste adica au pus ceva piatra da daca ploua , pa e cam nasol ...
nasty
QUOTE(modulsys @ 3 Jul 2006, 20:56)

Tocmai am revenit de pe Rucar - Bran, unde nu se intampla nimic nou. Parca prin Fundata sunt ceva petice, dar nu mai stiu daca sunt alea de anul trecut sau au pus acum ceva.

Raman insa zeci de kilometri cu gropi de dimensiuni medii dar sacaitoare daca te gandesti ca le iei pe majoritatea cu rotile virate si franate sau cuplate, de la caz la caz.  huh.gif
*



...pana azi nici o schimbare pe drumul Bran-Campulung - e foarte prost. Campulung-Targoviste= prost. Targoviste-Bucuresti = bun.

Nu stiu de ce nu se face nimic pe culoarul Rucar-Bran, mai ales ca e o ruta oferita ( in bataie de joc?) ca alternativa la aglomeratia de pe DN1.
fzo
ce stiti despre starea drumului Bucuresti-Pitesti-Campulung-Rucar-Bran-Rasnov sau Bucuresti-Targoviste-Campulung-Rucar-Bran-Rasnov? E rentabil sa evit DN1 vineri dupa amiaza?
ursul-alb
Hai sa iti traduc posturile aflate la 10 cm de al tau: E PROST!!! mai ales de la Targoviste/Pitesti in sus
nitz
Am venit ieri pe Brasov - Campulung - Targoviste - Bucuresti

Brasov - Campulung e bun.

Campulung - Targoviste e prost, si 70% prin localitati.

Centura Targovistei e ok - incepe cu o 3-400 de metri cu gropi, dar apoi e asfaltata relativ proaspat.

Targoviste - Bucuresti e foarte bun.
just_dci
@nitz - unde ai vazut tu Brasov-Campulung ok? Ca eu am trecut sambata pe acolo si e foarte naspa drumul, plin de denivelari, gropi si carpeli (cel putin in zona Rucar e naspa de tot)
adip
Super-mega-giga autostrada bucuresti pitesti e strangulata pe ambele sensuri. Un pod pe la km. 30 a cam cedat, probabil s-a inmuiat plastilina din care au facut lucrarea. Nu e blocaj, doar se circula incet pe cateva sute de metri
octa74
Brasov- Campulung nu e ok decat partial, adica de la Brtasov pana la limita cu jud. Arges, si de la Rucar pana la Campulung. De la Fundata pana la Rucar e jale.
cmandrei
Semafor pe Dealul Negru (chiar in serpentina ... langa restaurantul din parcare sad.gif ).
Kata
Bucuresti-Pitesti-Rm Valcea - sibiu - Deva - Arad ce stiti (clasica iesire din tara)?

geocosma
Martie 2008:
Bucuresti - Pitesti: autostrada asa cum o stim. Nici o lucrare pe traseu, stare buna. Centura Pitesti - stare foarte buna. La finalul centuarii este o curba la stanga, acolo am vazut un TIR rasturnat, cazut pe partea dreapta. Dupa curba este trecerea la nivel cu calea ferata, unde se lucreaza, pana dupa intersectia cu drumul vechi.
Pitesti - Ramnicu Valcea: pe 22 martie incepusera sa lucreze in curba dinainte de restaurantele cu mititei, inca nu pusesera semafoarul de care zice Andrei mai inainte (circulatia era dirijata de muncitori, unii cu priviri destul de lucitoare dupa ce venisera de la mici si ...).
Ramnicu Valcea - Sibiu - Deva: nu am remarcat ceva deosebit la drum. Drumul era bun, mai distrus (valurit) in Deva.
Noi inainte de Ilia am luat-o spre Lugoj, pentru ca am trecut prin Timisoara si am iesit pe la Cenad. Chiar daca se iese foarte repede pe la Cenad, nu recomand varianta pentru ca drumul este prost intre Ilia si Timisoara, alternand portiuni de drum prost cu portiuni de drum mai bune.
Nu mai tin minte exact daca dupa Sibiu sau dupa Deva, reincepusera lucrarile de asfaltare pe DN 7, deci semafoare sau circulatie dirijata de muncitori, iar daca prinzi un semafor din asta poti sa stai chiar si 20 minute. Noi pana la Ilia am prins 2 portiuni din astea. De acolo pana la Arad nu stiu cate mai erau.
vi_escu
Cum se mai prezinta DN1A Ploiesti - Brasov via Cheia ?
Multumesc.
cmandrei
Foarte decent ... adica bun smile.gif
crising
Urziceni-Ploiesti stie cineva cum se prezinta carosabilul si traficul? Mai exact segmentul Urziceni-Albesti Paleologu.
geocosma
S-a discutat un pic pe aici ceva despre segmentul asta de drum.
Concluzia ar fi: La Barbulesti ar fi niste probleme mai mari pe vreo 200m (pietris in loc de asfalt) .
Intre Jilavele si Ciorani drumul este facut de curand, este foarte bun.
Dupa Ciorani, pana la Albesti este asfaltul vechi, mai gasesti portiuni cu mici denivelari (undeva, pe o linie dreapta - nu stiu exact unde sa-ti spun ca este), unde fusesera anul trecut niste gropi pe mijlocul drumului, au carpit drumul si este putin cam denivelat - zgaltaie un pic pe la vreo 90km/h, dar c=daca mergi pe ziua, cred ca vezi zona din timp.
In rest, Albesti Paleologu - Ploiesti, drum cu 4 benzi, fara probleme deosebite (poate radare).
crising
Multumesc de informare.
Kata
bucuresti - brasov -sibiu pe dn1 cum e?

ceva restrictii?
L!nuX
acum centura la ploiesti e cam praf , se lucreaza la ea
houser
Cum mai este DN1A Ploiesti-Cheia-Brasov ? Se auzea ceva de deterioarea carosabilului dupa iarna.
just_dci
Ploiesti - Cheia e ok, mai departe nu stiu cum mai e, anul trecut era OK
BZN
Cine stie cum se circula pe ruta Rm Valcea - Curtea de Arges - Campulung?
cmandrei
Rm Valcea - Curtea de Arges - era inchis acum vreo 3 luni din cate imi aduc aminte sad.gif
RSV
IN CATEVA ZILE VREAU SA PLEC INSPRE BALEA LAC-VIDRARU SI VREAU SA FAC URMATORUL TRASEU-->


Bucuresti - Pitesti - Rm.Valcea - Sibiu(ma cazez in sibiu si ma intorc putin) - DN1(sibiu-brasov)-Balea LAC (pe DN 7C) - Vidraru


Vreau sa stiu cum se prezinta drumul pe acest traseu?

Multumesc Anticipat

P.S: Bucuresti Pitesti stiu cum se prezinta biggrin.gif
mar
@RSV

Pitesti-Rm.Valcea-Sibiu ,drumul este bun destul de aglomerat uneori.Intre Valcea si Sibiu sunt 2 semafoare pe traseu.Nu am stat mai mult de 10 min la niciunul.
Drumul dintre Sibiu si Cartisoara (comuna din care incepe Transfagarasanul) este bun,se mai lucreaza dar se circul bine.Transfagarasanul este foarte bun in Sibiu ,in Arges sunt cca. 30 km cu multe gropi, dar se poate face fara probleme.


@BZN

Valcea - Curtea de Arges drumul e inchis in localitatea Piatra ,se poate circula pe o ruta ocolitoare (cca 10 km in plus ).Dispre Valcea se trece Dealul Negru ,se trece de podul peste Topolog si apoi se face pe primul drum la stanga.Drumul este comunal insa e proaspat asfaltat ,e foarte bun.Dupa cca 10km se face la dreapta spre Arges(este indicator).Curtea de Arges -Campulung ,drumul este rupt in 2 locuri se circula binisor insa starea drumului nu e foarte buna.Eu am facut cam 40 min intre Valcea si Arges si cca 50 min Arges - Campulung.
RSV
multumesc mult pentru raspuns

o noua intrebare este cati km sunt de la Cartisoara la Balea Lac si la Vidraru?
ssilviu
Stie cineva daca este macar in proiect repararea drumului Ploiesti Targoviste?
strainu
Care credeti ca e cel mai bun drum catre Brasov vinerea seara? S-a mai facut ceva pe varianta Targoviste-Campulung de anul trecut?
dinoss
@strainu: ai putea incerca drumul prin Cheia pentru Brasov!
strainu
Da, problema e ca si ala trece prin Ploiesti, adica lucrari, adica aglomeratie... probabil insa ca pe ala o sa-l aleg, macar de Sinaia-Busteni sa scap.
Io_mi_s
Daca nu tii la combustibil si-ti place sa conduci, vino spre Bz si dup-aia pe la Intorsura... Ai E85 si pe urma DN10 f. bun (si ca serpentine...). Io apreciez ca n-ar trebui sa-ti ia mai mult de 3 ore.
strainu
Wow, doar 3 ore? Ma gandisem si eu la posibilitatea asta, dar credeam ca ia mai mult. Ar fi tare.. biggrin.gif Mersi de info Io_mi_s.
Io_mi_s
Tine cont de 'daca nu tii la combustibil si-ti place sa conduci'... Eu, cu autoutilitara mica, fac de la Bz la Bv 2 ore... Iar Buc.-Bz., cat? Vreo 100km? Drum european...
Adica, pt. a nu isca vreun flame... am redat o experienta personala, nu-ti sugerez cine stie ce... Mai ales ca in zona Siriului chiar ai ce viziona... Drumuri bune iti doresc!
Inca ceva: urmand traseu' asta la vreo 25-30km de Bz vei observa (pe singura linie dreapta mai lunga, dupa niscaiva serpentine) si locatia intalnirii Reno.ro de la sf. lu' sept. '08.
Garett
Stie cineva intre Hunedoara si Tg. Jiu cum este starea drumului?
BZN
QUOTE(BZN @ 24 Jun 2008, 12:46)
Cine stie cum se circula pe ruta Rm Valcea - Curtea de Arges - Campulung?
*


Am fost pe acest drum zilele trecute, este destul de bun si foarte liber , o varianta de luat in calcul pt cei care vin dinspre Brasov spre Rm. Valcea (scapi de C-lung - Pitesti, un cosmar din cauza starii drumului si a aglomeratiei)...
Rimio de Vassur
QUOTE(Io_mi_s @ 2 Aug 2008, 21:14)
Iar Buc.-Bz., cat? Vreo 100km? Drum european...
*


o fi el european si lat si cu asfalt bun, dar sint sate si radare, iar pina iesi din bucuresti te trec toate apele. eu din centrul bucurestiului pina la buzau fac spre 2 ore. sint si unii care fac 40 de minute, pe riscul lor si al celorlalti.
Brainie
QUOTE(Garett @ 4 Aug 2008, 12:52)
Stie cineva intre Hunedoara si Tg. Jiu cum este starea drumului?
*


Hunedoara-Călan sau Hunedoara-Hațeg nu știu. Dar Călan-Hațeg, Hațeg-Petroșani și Petroșani-Târgu Jiu sunt bune, din loc în loc cu lucrări (semafoare sau lopătari). Pe defileul Jiului drumul este îngust și cu destule curbe strânse, deci nu prea obții viteză mare. Dar nici nu ai de ce pentru că peisajul merită văzut. Și, deși sunt semne de limitare a traficului greu, o să întâlnești destule tiruri și camioane.
viorel31
QUOTE(ssilviu @ 3 Jul 2008, 07:34)
Stie cineva daca este macar in proiect repararea drumului Ploiesti Targoviste?
*



Si as adauga -cu permisiunea ta Ssilviu- asa zisul DN 72 Targoviste Gaesti...
Din ce stiu eu , lucrarile tb sa inceapa la 01.08.2008 dar se pare ca cel care a castigat licitatia pe tronsonul Ploiesti-Tgv-Gaesti este contestat in instanta (probabil de un alt constructor minune) asa ca probabil ca mai dureaza. Vine iarna si deh nu-i ca vara / vin alegerile si cine stie ce se mai schimba / sa ne rugam ca macar la primavara sa se faca ceva si pe acest drum ff circulat dealtfel.
cmandrei
Bucuresti - Pitesti = A1 {bun}

Pitesti - Craiova = bun si foarte bun

Craiova - Filiasi = bun si foarte bun

Filiasi - Strehaia - 7km dupa Strehaia = bun in general, praguri si denivelari la poduri si podete, in Strehaia si dupa catastrofa sad.gif

- Drobeta = bun si foarte bun
viorel31
Gaesti - Pitesti (A1) - bun si f bun
Pitesti - R. Valcea (DN 7) - bun si f bun
R. Valcea - Tg. Jiu - bun
DMP
Au rezolvat gropanele alea de pe drumul de iesire spre A1, imediat ce treci podul (ma rog, tentativa de pod) peste Arges de la Ionesti?
Ultima data cand am trecut erau niste gropi imense pe ambele sensuri. Dupa care am vazut ca au inchis acest drum de iesire dinspre Gaesti spre A1.

Ca tot suntem la starea drumurilor, sa amintim si denivelarile si gropile din Gaesti pe DN7, in special in intersectia cu celebrul drum spre TGV si imediat dupa ea in sensul spre Pitesti.
DMP
Care mai e starea drumului Pitesti - Rm. Valcea?

S-au rezolvat cariile din asfalt, care incepusera sa capete accente de cratere, anul trecut in primavara, din zona imediat dupa Pitesti?
Pe Dealul Negru se mai lucreaza?
DMP
Vin cu informatii poate ajuta pe vreun coleg. Scuze pentru cele trei postari consecutive sad.gif

Pitesti - Ramnicu Valcea: Bun spre foarte bun.
Exista ceva gropi pe sensul spre Rm. Valcea insa se pot evita usor cu atentie. Pe sensul spre Pitesti gropile sunt mult mai numeroase si in unele portiuni cam greu de evitat.
A fost refacuta zona imediat dupa Pitesti.

Rm. Valcea - Horezu: Drum foarte bun.

Rm. Valcea - Dragasani: Drum bun. Fara gropi dar cu denivelari usoare.

Dragasani - Pitesti: Drum prost. Dale de beton mancate usor la capete. Dale de beton acoperite cu asfalt insa la imbinarile dintre dale asfaltul e mai inalt. Multe denivelari destul de inalte si cateva nesimtit de inalte. Crapaturi in dalele de beton umplute cu asfalt turnat mai inalt.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.