Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Starea Drumurilor - Transilvania
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
cmandrei
Nu stie nimeni sad.gif ?
ipiq
arad- timisoara - voiteg - gataia - bocsa - resita => BUN!
resita - carasova => BUN!
resita - valiug - trei ape => DEZASTRU!
andmik
Acatari Ungheni strabatut ieri-satisfacator...se poate si mai rau!
DeusX
Vreau sa merg maine pe ruta Timisoara - Arad - Oradea si as fi interesat de o alta varianta intre Arad si Oradea, pentru evitarea semafoarelor.
Aveti vreo solutie? Am inteles ca ar fi ceva prin Pancota - Ineu... Pe acolo e OK drumul?
kaspersky
am fost la Beius acum vreo 2 saptamini, descrierea asta o primisem de la un coleg:

Timisoara -> Arad -> Se merge spre dupa indicatoarele de: INEU (Varfurile ,Pancota, Moneasa)
Arad-Horia - Siria (Se urmareste directia Seleus, Sebis ,Pancota)- Galsa - Masca (directia Seleus) – Pancota (probabilitate radar foarte ridicata) – Seleus (Directia Varfurile, Sebis, Ineu) – Ineu (la intrarea in Ineu recomand iesirea pe centura – drepta imediat ce s-a intrat in Ineu - iar la terminarea centurii din nou dreapta spre Varfurile) – Bocsig – La un moment dat se face stanga spre Oradea / Tinca – aici sta des o masina de politie !!! – Bocsis Cartier – Beliu (Directia Oradea, Tinca Craiva) - !!! dupa vreo 3 km ~ GROPI MARI!!! biggrin.gif !!! – Chislaca – Craiva – Ucuris – Olcea (drum prost) – Belfir.

de la Belfir spre Tinca - Oradea (ar fi vreo 20 km) nu stiu cum e.
DeusX
Ok, multumesc.
Am mai consultat 1-2 colegi de munca din Bihor si mi-au recomandat sa raman la drumul clasic, chiar si asa, semaforizat.
alecsz99
Brasov - Sf. Gheorghe - foarte bun

Sf. Gherorghe - Miercurea Ciuc - pe alocuri bun, pe alocuri prost, in lucru. Atentie la poduri!

Miercurea Ciuc - Odorheiu Secuiesc - Sovata - bun si foarte bun

Miercurea Ciuc - Gheorgheni - prost si foarte prost. In Gheorgheni practic nu exista strazi ci cratere!

Miercurea Ciuc - Tusnad - Targu Secuiesc - Brasov - bun, o alternativa mult mai buna desi putin mai lunga la drumul prin Sf. Gheorghe. Doar doua zone de denivelari semnalizate insa.

Sanmartin - Darmanesti (Valea Uzului) - forestier, prost dar fara sa puna dificultati, zona asfaltata de dupa Lacul Poiana Uzului este gaurita toata, dar peisajul merita tot efortul!

Darmanesti - Faget - Miercurea Ciuc - prost, denivelat



eugeniuz2004
Dej - Baia Mare in ce stare mai e? si Baia Mare - Satu Mare?
cmandrei
Dej - Baia Mare = sa-l numim decent, cu zone mai naspa + in lucru = largire + poduri

Baia Mare - Satu Mare = cel mai bine ziua ... noapte am luat niste "chestii" de jale smile.gif ... ziua e oke
FiveThreeFive
02 iulie 2011

DN76 (E79) Oradea - Deva, sectiunea Oradea - Stei :: Este unul dintre cele mai proaste drumuri clasificate drept nationale si europene, pe care am circulat in Romania. Peste tot, asfaltul este foarte denivelat si este format dintr-o succesiune continua de plompe, damburi si adancituri, cu gropi din loc in loc.
Daca aveti o masina cu suspensii sport, nu mergeti pe acest drum. Chiar si pentru o masina de familie, traseul solicita intens suspensiile si provoaca disconfort pasagerilor.
Desi nu am trecut de Stei catre Deva, suspectez ca drumul se prezinta la fel si in aceasta sectiune. Rog insa verificati din alte surse.

DJ736 Sudrigiu - Pietroasa :: Plin de gropi si decopertat de asfalt pe portiuni largi. Nu intrati cu un autoturism pe acest drum, decat daca nu aveti incotro.

Drum local intre DJ736 -> Pestera Ursilor :: Desi, surprinzator, se afla intr-o stare ceva mai buna decat DJ736, este in esenta un drum prost.

Ca o concluzie la cele de mai sus, este extrem de trist faptul ca drumul de acces catre Pestera Ursilor se afla intr-o stare pe care o consider daunatoare pentru orice autoturism, cu exceptia poate a celor de teren.
Pestera Ursilor este uimitor de frumoasa si va recomand sa o vizitati. Evitati insa sa faceti acest lucru folosind autoturismul personal si in nici un caz nu abordati drumul cu un autoturism sport.
alecsz99
Bucuresti - Ploiesti - Brasov - bun si foarte bun, cateva poduri in lucru la Sinaia si dupa Predeal catre Brasov

Brasov - Sighisoara - Acatari foarte bun

Acatari - Ungheni (pentru a ocoli Targu Mures) - prost, gropi si foarte mult trafic greu intr-o vineri seara. Daca tineti la masina luati-o prin oras.

Ungheni - Iernut - Ludus - Campia Turzii - Autostrada Transilvani - Gilau - Floresti - Cluj Napoca - bun si foarte bun

Cluj Napoca - Zalau - Supuru de Sus - bun si foarte bun

Supuru de Sus - Tasnad - Carei - slab calitativ si denivelat

Carei - Valea lui Mihai - frontiera cu Ungaria - foarte bun

Dupa care in Ungaria:

Vama RO din Valea lui Mihai - Debrecen - drum slab calitativ si denivelat asemanator cu cel catre Carei prin Tasnad

Debrecen - Hajduszoboszlo - bun si foarte bun

ursul-alb
Intrebari: are cineva ceva informatii despre
judetul Harghita+Mures:
DJ 127 Tulghes-Ditrau
DJ 153C Ditrau-Reghin

Multumiri anticipate si sper sa nu fi ratat cautarile cu search...
vladut88
QUOTE(FiveThreeFive @ 3 Jul 2011, 08:04)
02 iulie 2011

DN76 (E79) Oradea - Deva, sectiunea Oradea - Stei :: Este unul dintre cele mai proaste drumuri clasificate drept nationale si europene, pe care am circulat in Romania. Peste tot, asfaltul este foarte denivelat si este format dintr-o succesiune continua de plompe, damburi si adancituri, cu gropi din loc in loc.
Daca aveti o masina cu suspensii sport, nu mergeti pe acest drum. Chiar si pentru o masina de familie, traseul solicita intens suspensiile si provoaca disconfort pasagerilor.
Desi nu am trecut de Stei catre Deva, suspectez ca drumul se prezinta la fel si in aceasta sectiune. Rog insa verificati din alte surse.

DJ736 Sudrigiu - Pietroasa :: Plin de gropi si decopertat de asfalt pe portiuni largi. Nu intrati cu un autoturism pe acest drum, decat daca nu aveti incotro.

Drum local intre DJ736 -> Pestera Ursilor :: Desi, surprinzator, se afla intr-o stare ceva mai buna decat DJ736, este in esenta un drum prost.

Ca o concluzie la cele de mai sus, este extrem de trist faptul ca drumul de acces catre Pestera Ursilor se afla intr-o stare pe care o consider daunatoare pentru orice autoturism, cu exceptia poate a celor de teren.
Pestera Ursilor este uimitor de frumoasa si va recomand sa o vizitati. Evitati insa sa faceti acest lucru folosind autoturismul personal si in nici un caz nu abordati drumul cu un autoturism sport.
*


majoritatea drumurilor din bihor sunt praf ,ai avut noroc ca nu ai fost in iarna /primavara inainte de al plomba era groapa langa groapa ,daca ai venit din cluj exista o varianta de la Borod o faceai stanga si iesai in Beius ,scurtai cu 60 km si drumul este cam 95 % nou ,is vreo 10 km de asfalt vechi dar acceptabil ,stai linistit ca si din Stei pana in Deva este la fel
La Pestera ursilor aveai o varianta mult mai buna ,cu toate ca este drum de tara ,dar este proaspat refacut ,cum se termina fabrica (skandic distilerese) faceai stanga si iesai exact in intersectie la drumu care o ia spre Chiscau ,acel drum e decopertat ,pt ca se lucra la el si trebuie sa se faca legatura sa iasa in Huedin
Ghidioneanu
Mai aveti cumva stiri despre drumul Dej-Baia Mare ?
Mrija
Da prietene, se lucreaza in draci. de evitat, au turnat magarii la poduri si podete structura suprainaltata si nu sunt semnalizate. la 90 km/h iti iei zboru si faci praf directia ....

Ruta alternativa (relativ buna) Dej-Galgau (faci dreapta) - TgLapus (dn18B recent asfaltat pe 70% din lungime) - Baia Mare.

Baia Mare - Satu Mare - acceptabil, se lucreaza la largire, asfaltare. Stai mult pe la semafoare. Am facut intr-o zi 10 km in 2 ore. Acum este mai lejer ca marea portiune intre Satu Mare si Livada a fost asfaltata.

Ruta alternativa (foarte buna, asfaltat 99% doar o portiune de 3 km este peticita)

Baia Mare - Hideaga - Ardusat (faci dreapta) - Satu Mare. Pe ruta asta sunt doar 8 localitati, 64km dar traseul l-am facut in 35 minute (e liber, nu sta politia, nu vezi oameni pe drum zici ca e pustiu wacko.gif )

PS: 35 de minute in graba + statie care oricum nu-si avea rostul ca masinile mari nu circula pe acolo, calculat de la iesire din Satu Mare pana la intrare in Recea. Daca prinzi bariera de la Hideaga stai mult si bine ^^
nca
QUOTE(emoldoveanu @ 18 Mar 2011, 13:36)
Ne bazam pe un "raport" la intoarcere?
Tare folositor ar fi!
*



Ce vrei sa spui? E rau si prin Targu Mures?
Mrija
Sighisoara - Tg mures - Ludus bun si bun

Reghin - Bistrita, e destul de praf, daca iti bate ceva prin masina o sa faci cu capul. Daca nu iti bate nimic prin masina, dupa ce parcurgi portiunea o sa-ti bata.

Bistrita - Dej bun bun

Dej - Baia Mare.............. cenzurat pe varza. Noroc ca au mai nivelat podetele dar si asa, se circula greu pentru ca tiristii prefera sa incetineasca la poduri/podete decat sa se desfaca cupla uatomata si sa zboare vagonul aiurea.
cj98czh
Trebuia sa continui din Ludus catre Cluj pe european .. si era foarte ok drumul ... ce ai castigat cu cativa km ... ai pierdut din cauza drumului prost ..
andurs
QUOTE(Mrija @ 22 Sep 2011, 22:30)
...
Dej - Baia Mare.............. cenzurat pe varza. Noroc ca au mai nivelat podetele dar si asa, se circula greu pentru ca tiristii prefera sa incetineasca la poduri/podete decat sa se desfaca cupla uatomata si sa zboare vagonul aiurea.
*



Dar Galgau - Targu Lapus - Baia Mare cum mai e? Ceva mai sus spuneai ca-i o alternativa mai buna.
ipiq
-Arad - Oradea. Se renoveaza de vreo 3 ani, dar e tot praf. Sunt vreo 20 de semafoare iar intre ele colectie de gropi si denivelari de diferite dimensiuni. Am facut vreo 2 ore jumate pe 100 km. In Oradea cand iesi de pe centura sa mergi spre vama Bors e o gatuire unde se pierde cam jumate de ora...

-de la Varfurile spre Beius (eu nu am fost decat pana la Lunca dar cred ca si restu' ela fel) =>dezastru. In unele zone se lucreaza, sunt semafoare, se cirucla doar pe un sens, in rest e plin de gropi.

-drumul de acces spre statiunea Arieseni (Lunca - Nucet - Vartop - Arieseni - Scarisoara - Vadu Motilor - Campeni) =>circulabil. Nu sunt cratere sa iti rupi masina in doua, doar denivelari. In unele locuri merge si cu 70-80km/h, in rest 30-40 daca tii la pivotii tai smile.gif

-Ineu - Barsa - Almas - Gurahont - Varfurile (DN79A) => bun si foarte bun

-Nadlac - Arad - Deva - Sibiu (DN7) =>foarte bun

-Arad - Timisoara (DN69) =>foarte bun

-Voiteg - Gataia - Bocsa - Resita (DN58B) =>bun si foarte bun
Mrija
QUOTE(andurs @ 23 Sep 2011, 09:34)
Dar Galgau - Targu Lapus - Baia Mare cum mai e? Ceva mai sus spuneai ca-i o alternativa mai buna.
*




E o alternativa mai buna in sensul in care nu ai surprize gen diferente de nivel, gropi nesemnalizate si alte chestii de genu. In sine Galgau - Tg Lapus mediocru e prea mult dar decat sa fac 2 ore Baia Mare dej, Prefer sa fac 1 ora prin Tg Lapus.
vi_escu
Poate sa-mi spuna cineva cum se circula pe DJ103B, Sacele-Carpinis si apoi pe DJ112D, Carpinis-Prejmer-Lunca Calnicului?

Multumesc.
andurs
Pe Dej - Baia Mare se circula decent, mai sunt cateva denivelari de la diferente de straturi asfaltice, dar e ok. N-am mai circulat pe el de prin vara si chiar am ramas surprins de stadiul lucrarilor si mai ales de faptul ca drumul e marcat desi nu-i turnat stratul final. Ajuta foarte mult, mai ales pe la 1 -2 noaptea si cu ceva ceata pe alocuri.
Ghidioneanu
Pe drumul de la Dej spre Baia Mare , dupa Somcuta Mare este la un moment dat un indicator spre Satu Mare pe un drum judetean , nr 193 conform hartii . E mult mai scurt decat sa mergi pana in Baia Mare si apoi spre Satu Mare prin Livada, l-am folosit acum 5 ani. Aveti idee daca e practicabil ?
crisolro
as dori sa stiu si eu de la cei care frecventeaza des sau au frecventat curand urmatoarele rute, care varianta e mai buna in ideea ca nu vreau sa-mi rup masina pt. cativa km in minus - eventual si o durata aproximativa:
1. Bacau - Baia Mare (vineri)
2. Baia Mare - Bucuresti (duminica)

multumesc
Ghidioneanu
Drumul prin Roman, Motca, Gura Humor, Vatra Dornei , Bistrita pana la Dej e foarte bun. Aveti grija doar dupa Roman, de la intersectia cu drumul spre Iasi, dupa giratoriu si pana la Hanul Ancutei , sunt ceva gropi , rare dar adanci, ziua se vad bine, noaptea e mai greu.
De la Dej la Baia Mare a scris un coleg mai sus.
Pentru Baia Mare spre Bucuresti nu cred ca sunt probleme.
vchirca
Imi poate recomanda cineva cel mai bun drum de la Sebes la Baile Felix ? Vin de la Bucuresti...
cj98czh
Sebes-Alba-A3 (la intrare in Turda)-Gilau (atentie ca este incurcata iesirea de pe A3 si sa o iei catre Huedin-Oradea)-Huedin-Alesd-Oradea-Baile Felix, aprox. 260 km din Sebes pana la Baile Felix
vchirca
Prin Campeni e rau drumul ? as fi vrut sa trec pe acolo...(am auzit ca este foarter frumos)
Multumesc frumos pentru raspuns
cj98czh
Este drum de munte, tu vrei sa o iei pe Valea Ariesului (un drum superb dar nu ti-l recomand daca te grabesti + ca ai sanse sa gasesti zapada.
vchirca
Nu ma grabesc, ma duc sa fac pastele la Baile Felix.
Inca nu mi-am schimbat anvelopele de iarna (nici nu le mai schimb pe chestia asta...).
Sa nu fie gropi, sa rup masina...chiar daca e zapada, pe drum probabil ca se poate circula, nu ? Or da si aia cu sare ceva...
cj98czh
Pana la Arieseni este ok drumul, nu stiu cum este coborarea in partea cealalta.
DMP
In iulie anul trecut am trecut in concediu pe drumul Turda - Baia de Aries - Campeni - Stei.
Drumul nu era foarte bun. Am prins portiuni cu denivelari, gropi putin adanci dar nu dese si usor de ocolit insa drumul se poate parcurge fara probleme pentru articulatiile masinii mergand mai incet. Asta ajuta pasagerii sa admire peisajul care este foarte frumos. wub.gif
Erau si portiuni bune.
Traficul a fost lejer spre foarte redus.
vchirca
Multumesc frumos pentru informatii.
DMP
Coborarea spre Stei e mai buna.
Oricum portiunile rele nu sunt predominante.
Cu loganul puteam merge linistit cu 80 - 90 kmh fara sa fiu zdruncinat prea tare dar am preferat sa merg cu 50 - 60 si sa privesc peisajul.
ursul-alb
DN 76 Deva-Oradea va intra in reparatii capitale; e in faza de licitatie deci fonduri sunt. O investitie buna care va mai elibera drumurile prin Cluj sau Arad/Timisoara ale celor care vin de la Bors/Oradea spre sud. Plus acces in Apuseni.
cielo99
vchirca@ daca vrei un drum cu peisaje super, poti sa o iei din Sebes spre Deva vreo 20Km, in giratoriu la Geoagiu faci dreapta spre Geoagiu si iei drumul inainte nu faci nici stanga nici dreapta pana in Zlatna. Din Zlatna o iei pe Abrud-Campeni-Arieseni.Drumul de la Geoagiu la Zlatana are 18Km si a fost asfaltat complet in toamna. Peisaje frumoase, drum bun si foarte liber (eu merg des si intalnesc 4-5 masini in 18KM) La Ardeu sa nu te sperii daca vezi pe un gard pe partea dreapta un om cu pusca in mana ca e din lut si este un muzeu acolo biggrin.gif .
Atentie la Geoagiu Bai sa nu o iei in stanga la deal catre statiune ca e infundatura dupa 3km, ajungi in statiunea Geoagiu Bai.
Peisaje frumoase sunt si de la Zlatna la Abrud si apoi pana in Arieseni. Drumul de la Zlatna la Abrud este destul de bun cu exceptia a 2-3 portiuni de 500m-1Km unde sunt lucrari de consolidare a terasamentului si se circula cu 30-40 km/h pe portiunile respective.
La intoarcere poti veni pe Campeni -Turda-Sebes.Traseul pe Geoagiu este mai greu de gasit la coborare pentru ca nu ai indicator in Zlatna si ajungi in Alba Iulia.
Traseu Urmezi ruta nr2.
nca
Sighisoara -> Medias -> Tarnaveni -> Iernut cum mai este?
jaf
QUOTE(nca @ 15 Apr 2012, 09:45)
Sighisoara -> Medias -> Tarnaveni -> Iernut cum mai este?
*



Sighisoara -> Medias - ii ok dar de la Medias pana la Iernut ii cam praf, mai ales in apropiere de Iernut. Poti merge, dar usurel cu treaba buna. tongue.gif
nca
OK! Merci! Deci tot pe la Targu Mures trebuie sa trec. Banuiesc ca Acatari-> Gheorghe Doja -> Ungheni e tot foarte prost, nu?
cielo99
De la Sighisoara spre Cluj eu circul intotdeauna pe Acatari-Ungheni.Drumul este bun, oricum mult mai bun decat Medias-Tarnaveni-Iernut. Anul trecut era ceva mai rau dar s-a mai reparat.
merlicit
Stie cineva ceva legat de transalpina? Este deschis circulatiei, sau este inca inzapezit?
maho
Incearca aici. Ultimile 3 pagini (82-84); oricum, chiar daca incepe cu "Trans", nu inseamna ca e in Transilvania.
merlicit
Mersi, si scuze daca nu era chiar locul potrivitpentru intrebare.
nasty
pt cine a fost acum de "1 mai" 2012:

1. Reghin- Sovata
2. Baia-Mare - Dej - Beclean - Reghin - Toplita - Gheorghieni

Cu multumiri!
bogdaniam
salut!
m ar interesa ceva informatii recente despre portiunea reghin saratel.
multumesc!
nasty
QUOTE(cj98czh @ 4 Apr 2012, 13:39)
Sebes-Alba-A3 (la intrare in Turda)-Gilau (atentie ca este incurcata iesirea de pe A3 si sa o iei catre Huedin-Oradea= e incurcata pt ca a sucit cineva semnul acces interzis



QUOTE(nca @ 15 Apr 2012, 14:29)
OK! Merci! Deci tot pe la Targu Mures trebuie sa trec. Banuiesc ca Acatari-> Gheorghe Doja -> Ungheni e tot foarte prost, nu?
*


jumatate e peticit bine, pt restul mai sunt gropi care pot fi ocolite( ziua)


QUOTE(bogdaniam @ 15 May 2012, 21:09)
salut!
m ar interesa ceva informatii recente despre portiunea reghin saratel.
multumesc!
*


de evitat- santier deschis pt largire
BioHazarD
Ce varianta de drum sa aleg pt portiunea Cluj Napoca - Cartisoara?

A: http://goo.gl/maps/7ug5

sau

B: http://goo.gl/maps/Dq3f

sau

C: http://goo.gl/maps/1m5i

Distanta in plus este irelevanta, ma intereseaza ca drumul sa fie cat mai bun.
vchirca
C: http://goo.gl/maps/1m5i

asta e cel mai bun drum
BioHazarD
C sa fie! peacefingers.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.