Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Preturi carburant in UE
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Liviu M
QUOTE(alexR @ 19 Jan 2011, 16:03)
Se pare ca duminica seara s-a scumpit benzina in Germania.

In De se schimba preturile des, nu e un eveniment.
Se schimba chiar si de cateva ori pe zi, drept pentru care vor sa schimbe astia (guvernul) regulile jocului si sa nu mai aiba voie sa creasca pretul mai mult de o data pe zi (de scazut de mai multe ori pe zi or sa aiba voie in continuare).

LE Ce-i drept, se schimba si in jos, nu doar in sus.
acilutim
imi poate spune cineva care a facut vara trecuta traseul Kulata-Igoumenitsa, care a fost costul total al taxelor de autostrada (dus-intors)?

multam fain anticipat
rtBK
a fost la stiri acum 5 minute, cred ca urmeaza sa apara si pe net.


ue cere liberalizarea pietei de gaz si petrol, practic statul nu mai are nici un cuvant de spus in fata schimbarilor de pret si se vorbea de o scumpire majora.
eugeniuz2004
in afara de off-topic masiv ceva preturi reale la carburant in afara granitelor stie cineva?
AL
http://www.energy.eu
ursul-alb
excelent link!
eugeniuz2004
o DA! uite cineva care isi merita MULTUMIRIle!
i96nds
Preturile astea nu prea mai sunt reale... Doar cel cu energy.eu parca e mai OK.

Preturi la benzina normala de 95:

Ungaria - aproape 400 forinti pe litru. Cam 380 in afara autostrazii, aproape 400 pe autostrada.

Austria: 1.42 euro de esti norocos, normal cam 1.47 sau chiar un pic peste 1.50 pe autostrada.

Cehia : cam 35 coroane/ litru.

Germania: in localitati cam 1.62, pe autostrada cam 1.68.

Danemarca: 12.5 coroane/litru

Franta: 1.60 eur/litru - un pic mai ieftina decat in Germania.

Sper sa va ajute.
eugeniuz2004
Viele danke!
SakaD
tongue.gif
dorinel
tenerife -95 eurocenti
eugeniuz2004
Acum ca sunt pe drumul NordKapp-ului sa va dau doar un pret de carburant si 2 precizari:
1. Benzina de 95 este toata E10 in Finlanda (10% Etanol)
2. Benzina de 98 / 99 / 100 + / VRacing etc este E5 (5% Etanol) si la asta scrie ca e buna pentru toate tipurile de motoare la cealalata ....

Pret: uitati-va in poze. Ele sunt de la Cercul Polar langa Rovaniemi.

http://ungureanueugen.wordpress.com pentru detalii despre calatorie.
eugeniuz2004
Germania / Barmstedt (undeva langa Hamburg)
1,559 cea mai ieftina benzina (pe autostrada nu am vazut panouri cu preturi ci venind dinspre Danemarca doar 2 benzinarii - banuiesc insa ca macar 5 - 10 EuroCenti).
eugeniuz2004
Germania
Berlin Jet 95 super (fara etanol) 1,609 E/l
Dresda Total 95 super (fara etanol) 1,619 E/l

astazi pana in pranz.
eugeniuz2004
Elvetia (Schaffhausen)
Benzina 95 - 1,81 CHF / l
eugeniuz2004
Elvetia (Kreuzlingen)
Benzina 95 - 1,71 CHF / l

Germania (Konstanz)
Benzina 95 - 1,629 €/l
eugeniuz2004
Elvetia (San Gottardo SUD - Autostrada)
Benzina 95 - 1,865 CHF / l

Italia (la sud de Milano pe autostrada)
Benzina 95 - 1,596 €/l
dar aici am vazut mai scump in oras, in Milano!!
eugeniuz2004
Autostrada dei Fiori (iesire din San Remo) / Italia
Benzina 95 - 1,685 €/l

Autostrada langa Torino (NORD)
Benzina 95 - 1,611 €/l
eugeniuz2004
am trait s-o vad si pe asta: benzina mai scumpa in Austria ca in Germania (pe autostrada).
Dar in afara autostrazii am luat in Austria in Pochlarn cu 1,399 E /l ceea ce mi s-a parut OK.
eugeniuz2004
O lista completa a preturilor dar si a cantitatilor de carburant folosite de mine in proaspat incheiata excursie la Capul Nord sunt atasate dintr-un extras al jurnalului de cheltuieli pe care il tin masinii.
Alt_radu
Sf lui Iulie Inceputul lui August:
Motorina:
Ungaria in jur de 380 de forinti (pe autostrada)
Austria: Shell la intrare in A: 1.609 Euro
BP in Viena 1.369 Euro

PS. Nu alimentati de la Shell-ul ala are cel mai mare pret la motorina vazut de mine in Austria
Gaby
Motorina Shell cea mai ieftina pe care am luat-o a fost de la Taxenbach, 1,324. Maxim 1,389.
Bineintelen nu de pe autostrada.
Amedeus
Preturi benzina pe autostrada 25 august 2011:

H: 388-392 HUF (pretul mai mic e in est, cel mai mare in vest, spre Austria)
A: 1,59€ ohmy.gif
D: 1,54€
Adi R5
motorina bio 7%
Germania
Esso 1.444 eu/L Hohenlohe nordseite / Neuenstein (D)..pe autostrada
Aral 1.33 eu/L ...la vreo 30 km ,in Heilbronn
OMV 1.554 eu/L si 1.434 eu/L Passau - Donautal West ... pe autostrada

Franta
BP 1.369 eu/L Meudon la Foret,in oras
esso 1.539 eu/L pe autostrada
carefour 1.266 eu/L ...din pacate cardul meu VISA de la ING nu a fost acceptat la plata.

Austria
jet 1.32 eu/L Sf.Valentin...linga autostrada

cj666
In Austria gasesti motorina intre 1.21 (la pompele doar cu plata automata) si 1.29 daca nu iei de pe autostrada. Cam ca la noi, poate chiar mai ieftin.
DragosP
Benzină CO95 în Grecia la începutul lunii septembrie 2011: de la 1,6349€/l în sus.
Sclaud
Salutare,

Stiti cumva preturile la carburant in Olanda ? E mai ieftin sa alimentez din Germania oare ?
Also ... din cate am citit: doar in Ungaria si austria se plateste taxa de drum iar in Germania si Olanda nu se plateste nimic. S-a mai schimbat ceva la aceasta regula ?

Multumesc anticipat.
Adi R5
acum poti face vignete pe ungaria si austria si la noi,inainte sa iesi din tara,platind cu lei sau euro.

Alt_radu
Cu toate ca nu recomand, deoarece baietii aia castiga la curs si au si un mic adaos (30-40%)
Cu masina mica, cu forinti in buzunar, te opresti la prima benzinarie de care dai in Ungaria si o iei la pretul corect (e electronica ca la noi si nu e obligatorie decat pe autostrada pentru autoturisme)
La austrieci e cum e sticker care trebuie lipit pe parbriz in locul aratat de ei. Se cumpara de la Shell imediat cum intrii in austria (500m)
RainHawk
Nadlac la Rompetrol chiar inainte de granita: 5.44 lei / 1 L

Austria, Viena: Agip: 1.584 EUR / 1 L,
Austria, dupa intrarea dinspre Brno: OMV 1.479 EUR / 1 L

Cehia, Praga: 35.90 CZK (1.436 EUR) / 1 L

kaspersky
QUOTE(Obscuru @ 12 Sep 2011, 18:39)
Also ... din cate am citit: doar in Ungaria si austria se plateste taxa de drum
*


taxa respectiva se plateste numai daca mergi pe autostrada! daca nu urci pe autstrada nu platesti nimic

<span class='edit'>18 Sep 2011, 14:47:</span>
QUOTE(Alt_radu @ 16 Sep 2011, 11:42)
Cu toate ca nu recomand, deoarece baietii aia castiga la curs si au si un mic adaos (30-40%)
Cu masina mica, cu forinti in buzunar, te opresti la prima benzinarie de care dai in Ungaria si o iei la pretul corect (e electronica ca la noi si nu e obligatorie decat pe autostrada pentru autoturisme)
La austrieci e cum e sticker care trebuie lipit pe parbriz in locul aratat de ei. Se cumpara de la Shell imediat cum intrii in austria (500m)
*



un sfat (dupa cum zice si Alt_radu): daca mergi intr-o tara unde se percepe vreo taxa de drum/autostrada sa nu faci greseala s-o cumperi inainte sa intri in tara respectiva, cind iti iei vinieta respectiva s-o cumperi de la o benzinarie si daca e posibil o platesti cu moneda tarii respective sau folosesti cardul. daca procedezi altfel o s-o iei la suprapret! de ex. poti sa iei la cenad viniete pt tot felul de tari, daca esti comod si nu te intereseaza valoarea banului poti sa ti le iei de acolo

la unguri vinieta reprezinta o taxa de folosire a autostrazii, totul este electronic, cind ai platit, numarul tau de inmatriculare (atentie: cind platesti vinieta ultimul pas e ca te intreaba daca numarul de inmatriculare e acelasi pe care l-au inteles ei si te pune sa semnezi - aviz amatorilor, eu i-am zis A si tanti a inteles H desi vorbesc si limba lor) intra in sistem si sistemele de verificare scaneaza numarul de inmatriculare.

mare atentie:
la altii ti se dau stickere pe care trebuie sa le lipesti pe parbriz. ATENTIE: pe verso este un desen cu zona in care trebuie sa le lipesti. daca nu le lipesti unde trebuie, sistemele automate de scanat te dau ca si cum n-ai fi platit (de ex. austria - stinga-sus, cehia - dreapta jos) - (stiu pe cineva care a platit amenda desi avea stickerul respectiv dar lipit in alta zona!)
RainHawk
@kaspersky: Unde a platit amenda ca nu a avut stickerul lipit unde trebuie? Cum a luat amenda?

Stickerul de Austria se lipeste in zona dintre stanga sus pana la oglinda. Eu din graba l-am lipit in dreapta sus ca deh... nu am mai stat sa citesc, si ma grabeam tare.

Cu toate astea, am trecut pe langa multe echipaje si nu m-a oprit niciunul.

Intreb deoarece nu as vrea sa am vreo surpriza.

skorpio_bog
Urmeaza luni sa plec si eu din Bucuresti spre Anglia si am cateva nedumeriri. La benzinariile de pe traseu pot plati cu cardul meu de Romania (Raiffeisen, ING, etc) pe care am lei (RON) sau trebuie sa am bani schimbati in moneda fiecarei tari? Vignietele din cate am inteles ar fi mai ieftine daca se platesc cash in euro? Si inca o chestie, trebuie musai sa stiu limba lor sau ma pot intelege in engleza cu ei? Ma refer spre exemplu la angajatii de la benzinariile din Ungaria, Austria, Germania etc. Sau la echipajele de politie, daca cumva ma opreste vreunul.

Traseul ales de mine este Romania-Ungaria-Austria-Germania-Belgia-Franta-Anglia. Din cate m-am interesat nu se platesc taxe decat in Ungaria si Austria. In Germania si restul tarilor nu se plateste nimic?
eugeniuz2004
NU e topicul cel mai bun dar (sper moderatorii sa nu ma amendeze) sa raspund scurt.

La fiecare tip de card in lei se pare ca e diferit insa in principiu (eu folosesc BRD Maestro in lei) functioneaza cu conditia cunoasterii si introducerii codului PIN. Vei vedea dar presupunerea mea este ca va functiona in proportie de peste 90%.

Daca mergi prin Debrecen atunci ia Vigneta de Ungaria de la benzinaria MOL de la intrarea in Debrecen (e mare, am vazut ca inteleg si raspund si in engleza si, cel mai important accepta carduri in lei). Cere Matrica pe 4 zile (napas), da-i certificatul de inmatriculare si fii atent la hartia pe care iti cere sa completezi tara si numarul masinii si la urma cand iti da sa verifici sa fie numarul tau si tara RO sa nu ai probleme ca e electronica si verificarea si vigneta. Patreaza la loc sigur chitantele inca un an dupa data expirarii.
In Austria imediat dupa trecerea de vechiul punct vamal de la Nickelsdorf este pe dreapta un Shell unde iei vigneta de austria, 7,9 Euro pentru 10 zile. Card. Si ar trebui sa functioneze. Sa te uiti pe verso sa o lipesti dupa instructiuni ca verificarile sunt tot electronice.
Germania: doar carburantul il vei plati, pe autostrada destul de scump (poti iesi din ea si sa iei din localitatile limitrofe autostrazii). Daca ai GPS e simplu ca programezi dinainte.
Franta: vei plati la bucata de autostrada sau ai alternativa mai aglomerata a drumurilor nationale dar gratuit. Si daca treci de 10 ori pe bucata de autostrada in cauza platesti de fiecare data. Orienteaza-te dupa simbolurile mari puse la punctele de plata ca sa poti plati cu cardul, cash sau sa treci fara sa opresti daca ai dispozitiv electronic de plata (nu cred ca e cazul). Pictogramele sunt sugestive. Pe urma vei avea diverse situatii: dar in principiu la intrarea intr-un segment cu plata iei un bon si se ridica bariera, patrezi cu atentie bonul si la iesire dai bonul si apoi ti se spune cat ai de plata - asta la plata cu card / cash. dar poti avea si atfel de situatii. Daca ai nevoie de chitante pentru vreun decont nu te sfii sa ceri bonul de plata ca altfel francezii sunt ca noi, nu dau nimic.
In Anglia eu nu stiu cum e dar ne vei spune tu cand revii si poate cineva mai cunoscator te indruma acum.
Respecta pe cat posibil toate regulile de circulatie si nu vei avea treaba cu politia. Mai cu seama in Ungaria pana la autostrada ca-s spagari.

Drum bun si sa ne spui cum a fost!
skorpio_bog
Multumesc pentru raspunsul prompt. Eu am un Visa Electron de la Raiffeisen pe care intentionez sa il folosesc la aceste plati gen carburant sau vigniete. De regula il folosesc la Paypall si pana acum nu mi-a fost respins niciodata, sper sa fie ok si pentru platile din benzinarii etc.

In Ungaria voi merge pe traseul Nadlac-Szeged-Budapesta-Gyor si apoi spre Viena.
cmandrei
1,67 - 1,78 euro/L benzina 95 Italia sad.gif
kaspersky
1.469 EUR/l Super E10 / Jet / Offenbach / Jermanea
skorpio_bog
1,4 lire/L Diesel la Total, BP, Texaco in UK.
brutusvmd
@skorpio_bog :poti sa mi trimiti si mie pe PM ruta pe care ai plecat in anglia si cum te ai descurcat cu viniete ,vami , cazare si alte taxe pana in anglia.multumesc mult
corbex
Dupa ce o primesti de la el pe PM, trimite-mi-o si mie. Iti dau 5 lei.
eugeniuz2004
Din zona Hanovra de astazi, din ziarele germane. Ce va urma mi-e si frica sa ma gandesc.
romeo3108ro
preturi motorina in zona Antalya 3.5 3.8 TL
Avani
Pret benzina 95 - Thassos (GR) - 1.69 EUR/L
ianni
Motorina Kusadassi si Istanbul la Petrol Ofisi 3.6 Tl si 3,61 Tl la BP. Gaseam si 3,20 la no name.
BodoC
Italia pe autostrada, benzina, 1,7-1,82, in localitati 1,65-1,7
Austria 1,5-1,6 pe autostrada, 1,37-1,45 in localitati.
Serpico
QUOTE(Avani @ 8 Jul 2012, 18:09)
Pret benzina 95 - Thassos (GR) - 1.69 EUR/L
*


Intr-o luna a ajuns la 1,8 EUR/l (benzina de 95 in Thassos si in Grecia in general).

Serbia - 155-160 RSD/l (CO95 simpla, nu aia "Euro").

Macedonia - 82,5 MKD/l (CO95) - toate statiile din Macedonia par sa aiba aceleasi preturi (poate sunt si exceptii, dar eu nu am vazut).
faganezu
stie cineva ce pret are GPL ul in grecia?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.