Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fiat 124 Spider - jucaria mea
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
cristic1982
Mai simplu caut uleiuri pe care scrie că nu atacă metalele galbene.
Găsisem și un tutela 80w90 care să fie non EP, dar să văd
MuciX
Oare sa nu aiba nimic astia in UK? Stiu ca la ei gasesti cam tot ce-ti pofteste inima. Numai sa nu fie nevoie sa iti conduci singur camionul cu bidonul.
tatabobu
Cauta unu' cu norma GL4, alea-s compatibile cu metale galbene.
cristic1982
Am gasit aceste uleiuri:
1. Motul HD 80W90 GL4/GL5 (https://d23zpyj32c5wn3.cloudfront.net/images/product_descriptions/technical_data_sheets/113/Gearbox_80W-90_%28GB%29.pdf?1628518971)
2. Tutela MTF300 80W90 GL4 (https://extranetpli-eu.pli-petronas.com/dsp/pdf/eng/stec/1700_stec_ENG.pdf)

cristic1982
Nu scrie ca este safe pentru metale galbene, cum scrie la Motul
Muttley
Ba da, dar in limba lui GL4.
tatabobu
Eu am avut o problema cu cutia, in care aveam fix Castrolul din link. Am pierdut a 3-a si a 4-a. Dar nu pot da vina pe uleiul asta, din moment ce n-am desfacut cutia sa vad in ce stare e inainte sa il bag in ea, si nu stiu cu ce a mers fostul proprietar.
PS: m-as feri de un ulei care se lauda ca stie si GL4, si GL5.
einstein1984
GL5 fata de gl4 stie si angrenaje care aluneca intre ele. Dar as zice ca nu toate gl4 sunt musai compatibile cu metale galbene.
cristic1982
Update:
- am terminat cu prelata
- am mai modificat pozitia geamurilor laterale (desi inca nu sunt multumit cum se aseaza prelata pe ele), sa vad dupa ce fixez cum trebuie usile
- am reusit sa zgarii portiera stanga cand am vrut sa montez oglinda
- am mai dat cu ceara bilt hamber dynax ub pe lonjeroanele fata
- am montat tevile de carburant care trec prin habitaclu (trebuie sa le conectez la rezervorul inca nemontat biggrin.gif )
- am prins suporturile de faruri (trebuie sa inlatur prin gaurire 2 suruburi de la un far...)
- am pus bucse noi (de poliuretan) la bratele fata (bratele fata, cadrul motor, bara stabilizatoare si arcurile au fost sablate si vopsite)
- tapiterul nu mi-a facut bordul, tunelul central si mocheta

Trebuie sa mai cumpar : pompa stropgel (a mea este in scurt), capac rezervor antigel, bara de directie (dintre caseta si semicaseta), 2 pivoti si 2 capete de bara, becuri faruri noi si ulei cutie.
De asemenea vreau sa vad daca cei de la pilot pot sa imi faca un colector de esapament la un pret acceptabil, al meu este cam ruginit.

Sa vad cand pot monta suspensia fata (am nevoie de ajutor si niste scule) si cand pot da puntea spate jos pentru a mai curata, pentru ca nu prea am timp liber. Peste o saptamana varul meu mi-a promis ca ma ajuta sa schimbam conductele de frana, deci poate il pun la mai multa munca.
cristic1982
Sambata trecuta cu ajutorul unui prieten am montat cadru fata, bratele, arcuri si amortizoare.
Astazi, tot cu ajutorul lui, am dat jos puntea spate.
Urmeaza sa vopsesc arcurile si sa mai comand piesele care trebuie inlocuite.

Am deja amortizoarele Kyb, bratele lungi si furtunul de frana central, dar imi mai trebuie: bratul panhard, bratele scurte, cauciucurile de sub arcuri, niste tampoane de limitare cursa punte, bucsele dintre punte si distribuitorul de frana si ce minuni mai descopar.
Am niste furtunuri de frana spate de avtovaz, dar trebuie sa verific daca corespund la lungime.

De asemenea, trebuie sa chem vopsitorul sa curete niste zone pe unde nu a desfacut cand a avut masina.
[attachmentid=1628133434] [attachmentid=1628133437]

PS. N-am ajuns la cei de la pilot tuning sa vad ce pot face, iar tapiterul are niste probleme in familie (din pacate i-a decedat bunica) si nu mi-a facut mocheta, bordul, panourile de usi si panourile spate.
wolfin
Felicitari. Incepe sa prinda contur.

Cred ca lucru la ea iti ofera satisfactii nemarginite.

Bine...asta inainte de a vedea facturile sau degetele lovite. biggrin.gif
cristic1982
Avanseaza cam greu dupa parerea mea, dar macar avanseaza...
einstein1984
tu stii cat stai in garaj, dar zic ca se misca binisor. Pana da vremea de mers cu decalotabila o fi gata smile.gif
cristic1982
Din păcate nu am suficient timp liber să fac mai mult la ea și nici nu am tot timpul ajutor să fac ceea ce vreau.
Dacă aș avea toate piesele disponibile, toate sculele necesare și un ajutor minim 6 ore/zi, estimez că aș termina in maxim 2 săptămâni, așa...
wolfin
Drumul asta e cel mai frumos.

Mestetitul la ea.
cristic1982
Oricât îmi place să meșteresc, eu prefer să mă plimb cu ea, iar drumul la volanul ei să fie frumos.
Am niște bani de care nu știe nevasta și mă gândeam să cumpăr opelul GT pe care voiam să îl iau când am luat Fiat-ul - nu a fost vândut încă, dar nu știu ce să fac... Parcă m-aș plimba cu ea (o găsiți pe Olx, este din Suceava și este galbenă)
wolfin
Moldoveanca n are personalitate.

In schimb....faliment.. https://m.olx.ro/d/oferta/opel-gt-gt-1978-p...ct-IDeQNLP.html
MuciX
Proiect început de altul, la banii ăia? Niciodată. De 4500 faci niste mofturi cu piese rare pe fiat. Sau pui benzină sa ai de drumurile alea mișto. Eyes on the prize.
cristic1982
Nu aia, asta: https://m.olx.ro/d/oferta/opel-gt-264-cai-1...cm-IDeYzzx.html
MuciX
de banii ăia...
cristic1982
Frumoasă alfa, dar mai mănâncă încă pe atât...
MuciX
Probabil, dar ai avea una driver și una project. smile.gif
cristic1982
Da, este o opțiune.
În fine, poate investesc altfel banii ăia.
dizzy
Misto Opel.
Păcat ca nu am drum in zona.
cristic1982
Mi-a spus acum un prieten că și-a luat 2 apartamente la mare în Bulgaria. In loc de mașină, cred că ar fi mai bine
Bine, nu sunt aceași bani, dar la 40-50k euro/apartament, zic că este interesant.
cristic1982
Stie careva daca se poate vopsi colectorul de evacuare?
einstein1984
sigur ca da, alea de CAT sunt galbene , alea de cummins rosii, dar la benzina e ceva mai mare temperatura.Parca argintiul avea cea mai rezistenta la temperatura.
Muttley
700⁰C in zona supapei, mai scade pentru colector, dar nu mult.
Nici nu m-as obosi.
maho
Se poate, gasesti destule. Probabil ca pregatirea corecta a suprafetei de vopsit conteaza mult in apropierea de temperaturile teoretice: 750, 800. Da, la colector se cam vede, merita.
bucatzel
Vezi ca e un topic cu un matiz turbat al lui Amundei, care si-a vopsit galeria cu ceva mai rezistent, ceramic.

Si daca il vopsesti "clasic", cu vopsea de frane, un comentariu de pe altundeva a fost ca daca nu se curata BINE (sablat, chimic) rugina inainte, sigur nu tine.
MuciX
Vrajitorul asta zice (pe la minutul 4:40) ca n-ar avea rost sa le vopsesti. Ceva interesant ar fi o galerie din inox, daca tot vrei sa iti bati capul. S-ar putea sa scoti si un sunet ceva mai interesant din motor.
cristic1982
Mulțumesc pentru idei. Cred că nu mă mai chinui cu vopsitul. Încerc să curăț bine galeria și, în funcție de dispoziție, văd dacă merită să bag bani într-o linie completă de inox.
Cei de la pilot tuning, mi-au avansat o sumă de aproximativ 1400 lei pentru partea de după colectorul de evacuare (toată, cu tot cu "șerpișorii", nu cred că sare de 2000 lei), dar le trebuie mașina ca să o pozeze pe ea.
Momentan montez linia actuală, de aceea voiam să o fac să arate puțin mai bine.
bucatzel
De la aia am luat evacuare de inox pentru a din semnatura. Cam tot atat am dat, si era Basexu' presedinte pe vremea aia. F*ckin' worth it.
MuciX
O evacuare de inox (cu finala Eisenmann) mi-ar placea si mie la urs, dar nu stiu cum se pupa cu statutul de vehicul istoric. sad.gif
tatabobu
Intreaba-l pe Ov.
MuciX
Pai nu ca vreau sa o pun istoric la nemti. Si deja a marait un inspector TUV la jantele BBS cand am zis ca vreau placute de vehicul istoric.
cristic1982
Am luat fetele de usi de la tapiter (restul mai dureaza):
[attachmentid=1628133908]
[attachmentid=1628133909]
Scaunele si bancheta le-am luat de mai mult timp, dar le am la tara.
einstein1984
misto fotoliul totusi...
cristic1982
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Este si foarte confortabil

23 Nov 2021, 14:09:
Pana la urma am cumparat conductele de frana gata bercuite si cu nipluri.
Asa sunt cu o gaura de 500 lei pentru "aventura" mea cu bercuitul...
Aia este, poate o sa le folosesc cu alta ocazie.
meganus_bicorpus
Arata bine fetele de usi, meserias tapiterul!
cristic1982
Este, a schimbat si placajul (i l-am adus eu, dar el l-a decupat)
IRONICK
Este de la poza sau tapiterul nu stie sa traga o linie dreapta?
wolfin
Materialul fiind buretat si pozat din semilateral..se vede valuri valuri.

In prima e ok
cristic1982
De la poza...
M-ati facut curios si am pus rigla pe ele biggrin.gif
cristic1982
Săptămâna aceasta au mai avansat puțin :
- am schimbat tot circuitul de frânare
- puse pe poziții furtunurile de carburant, filtrul și pompa de benzină (rezervorul în montez după ce poziționez barele spate)
- am schimbat toate cele 5 "brațe" și amortizoarele de la puntea spate
- am montat puntea spate și frâna de mână
Urmează motorul și cutia de viteze
cristic1982
Cateva poze mai noi:
[attachmentid=1628134084]
[attachmentid=1628134085]
[attachmentid=1628134086]
wolfin
De ce nu imbraci caroseria?

Macar aripile ...riscul e mare sa o lovesti
cristic1982
Nu prea am cu ce, poate cu niste haine vechi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.