Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Captur 0.9 Tce
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Captur
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Thaddaus
Se dau urmatoarele : 2 persoane in masina, multe bagaje si o autostrada pe dealuri..masina nu reuseste sa tina viteza constanta de 130(era pilotul pus). Scade pana pe la 118 si acolo ramane. Stiu ca e motorul mic, ca lipsa putere, bla bla, dar am ramas "marcat" de intamplare smile.gif)
Lucian Octavian
Salut Thaddaus,
Se poate dar asta inseamna sa te judeci cu ei, cea ce inseamna timp pierdut + cheltuieli etc.
Am un coleg care a facut asta cu un Opel Moka, care avea probleme la C.V , sarea din viteza a 2 a , si o avea de 1 an !
Deci se poate dar dureaza!
Si da dupa concediu o mai duc o data in service adica a treia oara pt.aceeasi problema , pt.ca nu mi se pare normal sa cumperi o masina noua si sa ai probleme cu ea de la 1000 si ceva de km.
Este cam aiurea situatia , plus ca merg cu ea foarte putin in weekend-uri pana la socri la tara inspre Calarasi plus ce mai merg prin Bucuresti pe la cumparaturi . Si nu merg in stil sportiv sau agresiv cu ea!
In rest merg cu masina de servici!
Acum are 3345 km si o am din octombrie 2019!
Bafta si sa auzim numai de bine!

5 Aug 2020, 17:21:
QUOTE(F.Dan @ 4 Aug 2020, 21:57)
Salut Lucian Octavian. Incep sa ma linistesc in legatura cu cloncanitul ca nu suntem singuri si cei cu megan 4 se confrunta cu cloncanitul ca si noi. Probabil asa este renaultul mai nou. Daca o sa se auda mai tare si mai des o sa ma duc iar la service pt cloncanit. M-am tot gandit si dupa ce am fost ultima data la service se poate ca acel cloncanit sa fie si de pe la articulatiile de la schimbatorul de viteza. Concediu placut la toata lumea.
*


Salut F Dan
S-ar putea sa fie asa cum zici tu de la articulatiile de la schimbatorul de viteza! Cand o sa ajung iar in service o sa le sugerez si aceasta ipoteza , poate... poate!
Concediu placut tuturor!

5 Aug 2020, 17:28:
QUOTE(Thaddaus @ 5 Aug 2020, 09:32)
Se dau urmatoarele : 2 persoane in masina, multe bagaje si o autostrada pe dealuri..masina nu reuseste sa tina viteza constanta de 130(era pilotul pus). Scade pana pe la 118 si acolo ramane. Stiu ca e motorul mic, ca lipsa putere, bla bla, dar am ramas "marcat" de intamplare smile.gif)
*


Salut Thaddaus
Fara pilot pus iti face la fel ?
Nu de alta dar sa stiu la ce sa ma astept pe Transfagarasan ,cu 3 persoane in masina si bagaj!
O sa va spun daca o sa intimpin ceva probleme neasteptate!
Sa auzim de bine!
cj98czh
la motorul asta de drujba ... se mai da si treapta inferioara cand il vezi ca gafaie ...
F.Dan
Salut. Erai cumva pe modul eco? Daca erai pe eco acolo iti limiteaza doza de alimentare ca sa nu consume. Sau era panta mare? Apropo daca te inveti cu motorul asta nu va mai faceti probleme pt transfagarasan sau transalpina. Nu este chiar asa de slab motorul cum cred alti. Are totusi 90 cai.
Thaddaus
Nu eram pe modul eco, am dat si a 4 si pe langa zgomot nu parea sa faca altceva decat sa tina viteza constanta(pedala la fund). Eram pe langa/in Luxembourg, nu in Romania. p.s. Ma indoiesc ca pe transalpina/transfagarasan ajungi la viteze de 130, eu eram pe autostrada.
F.Dan
Ai dreptate pe Luxemburg nu sunt pante asa mari. Am fost curios sa vad si la camion cum se comporta pe pilot si m-am uitat la consumul instant. Si surpriza la panta mentinea consumul instant dar scadea viteza de deplasare pe pilotul automat. Cred ca asa este din calculator. De Transalpina ma referea la Lucian Octavian ca face fata.
Lucian Octavian
Salut
F Dan , am fost ieri pe Transfagarasan 3 persoane(adulti) in masina +bagaje in total cam 320 kg.si iti pot spune ca asa a fost cum ai spus, a facut fata cu brio , in plus am observat ca mergea fara sa ,,gafaie" sau cum se mai spune ,, sa tragi de ea"!
A mers snur fara nici o problema !
Azi am fost pe Cheia si tot asa a fost, nu a ,,simtit" serpentinele , a mers excelent!
Numai cloncanitul nu vrea sa dispara!
Daca nu era cloncanitul ala enervant era ok!
In rest pot spune ca este o masina f.buna !
Sa auzim de bine!
F.Dan
Salut Lucian Octavian. Masina este ok. Eu nici nu mai bag in seama cloncanitul. Masina este ok si merge super. Am plecat luni pe ruta Alba Iulia, Satu Mare, Sighetul Marmatiei, Viseul de sus, Bistrita, Reghin, Borsec, Bicaz ( pe linga lac),Piatra Neamt, Buzau. Si masina sa comportat bine pt 3 persoane si bagaj. Plus ca pe malul lacului am prins drumul in lucru cu sapaturi. Asta a fost consumul de la Bistrita de unde am facut plinul la omv cu benzina de 95 pana la Bacau. Concediu placut in continuare.
Lucian Octavian
QUOTE(F.Dan @ 12 Aug 2020, 20:16)
Salut Lucian Octavian. Masina este ok. Eu nici nu mai bag in seama cloncanitul. Masina este ok si merge super. Am plecat luni pe ruta Alba Iulia, Satu Mare, Sighetul Marmatiei, Viseul de sus, Bistrita, Reghin, Borsec, Bicaz ( pe linga lac),Piatra Neamt, Buzau. Si masina sa comportat bine pt 3 persoane si bagaj. Plus ca pe malul lacului am prins drumul in lucru cu sapaturi. Asta a fost consumul de la Bistrita de unde am facut plinul la omv cu benzina de 95 pana la Bacau. Concediu placut in continuare.
*


Salut F Dan
Da vad ca ai cònsum mic la ce ruta ai facut pana acum !
Si la mine este consumul mic nu este ,, betiva " masinuta!
Drumuri bune si concediu placut in continuare!
Tajmahal777
QUOTE(F.Dan @ 12 Aug 2020, 20:16)

*




Salut F.Dan, ce aplicatie e asta de unde ai dat print screenul, ce folosesti?
MariusDiaconu
Salutari!
A tras cineva o rulota cu motorul de 90 de cai? Daca da, cum se comporta masina, cam care este consumul...
Multumesc.
cj98czh
QUOTE(MariusDiaconu @ 13 Aug 2020, 11:27)
A tras cineva o rulota cu  motorul de 90 de cai? Daca da, cum se comporta masina
*



cam asa se comporta .. https://www.youtube.com/watch?v=2NzyLNpkGSI

Pentru rulota ai nevoie de motor ... adica nu de motor de masina de tuns iarba ...
silvanu96
pentru rulota, 90cai, dar cu 1.5 dci...
cj98czh
nici macar ... ai nevoie de 2.0 cu 130 de cai in sus ... ca sa nu gafaie ... era un coleg care a pus pe un megane 2 1.6 16v motor de 2.0 135 cai ... tocmai din acest motiv .. ca gafaia motorul ..
F.Dan
Salut Tajmahal777. Este o aplicatie pe google play r&go pe care o instalezi si te conectezi cu radioul de la masina. Si de acolo rasfoiesti paginile dupa ce deschizi aplicatia. Este un program foarte util si ai multe informati de la calculatorul masini.
MariusDiaconu
QUOTE(cj98czh @ 13 Aug 2020, 10:57)
cam asa se comporta .. https://www.youtube.com/watch?v=2NzyLNpkGSI

Pentru rulota ai nevoie de motor ... adica nu de motor de masina de tuns iarba ...
*



Cu tot respectul cj98czh, mi se pare ca ai comentat doar ca sa te afli in treaba.... Nu comparam mere cu pere... Ai tras TU rulota?

Intrebarea mea era pentru un posesor de Captur 0.9 TCe care A TRAS dupa el o rulota!

Multumesc!
Respect!
xmisterx
MariusDiaconu- cu 0.9 tce nu se incumeta nimeni sa lege o rulota de masina, raspunsul lui CJ a fost chiar la obiect fiind posesor de 0.9 tce de ceva vreme.Motorul nu e capabil sa duca si o rulota de aprox. 750Kg.
eagleking95
Daca nu stii cum sa scapi mai repede de motorul ala de 0.9 atunci da, cred ca e o idee buna sa tragi o rulota cu el.
Tajmahal777
QUOTE(F.Dan @ 13 Aug 2020, 13:12)
Salut Tajmahal777. Este o aplicatie pe google play r&go pe care o instalezi si te conectezi cu radioul de la masina. Si de acolo rasfoiesti paginile dupa ce deschizi aplicatia. Este un program foarte util si ai multe informati de la calculatorul masini.
*



Multumesc, am instalat-o si o sa o testez la un drum mai lung, pare interesanta. Daca mai stiti si alte aplicatii sau functii/gadgeturi/tricks, va rog sa le postati.
tuneam
De ce credeti ca nu s-ar preta sa traga o rulota? Scrie in talon care e masa maxima a unei remorci. Nu vad de ce nu ar merge. Cuplul motor e cam 160NM, din cate stiu eu, deci peste un 1.6, 16V. Dar da, viteza mica, nu tb fortat, eventual evitat de urcat Transfgarasanul cu rulota.
cj98czh
normal ca evitat Transfsgsrssanul dacs nu vrei sa te adune cu farasul din vreo prapastie ... si evirat de tras orice cu motorul asta de masina de tuns iarba ... ca acuma unii il vad racheta ... fiecare cum crede ..
Tajmahal777
https://www.honestjohn.co.uk/askhj/answer/6...-tow-a-caravan-

https://www.thetowcarawards.com/tow-car/renault-captur/

https://www.practicalcaravan.com/reviews/renault-captur

http://www.towingcapacity.co.uk/car-make-m...renault-captur/

@cj98czh exagerezi si chiar suna un pic jignitor sa vii pe forum de Captur si sa zici ca e motor de tuns iarba. Omul a pus o intrebare tehnica si a vrut pareri, nu o dam in glume si parabole. Normal ca una e sa tragi rulota pe Transfagarasan si alta e sa o tragi din Bucuresti la mare, dar el nu a precizat unde vrea sa se duca cu ea. Cei de aici stiu ca Captur nu e nici 4x4, nici racheta nu cred ca il vede nimeni din cei care il au, dar nu e nici masina de tuns iarba. Daca stim raspundem, daca nu, nu ne radem.

Bafta Marius!
Thaddaus
Teoretic poti trage o rulota. Teoretic poti trage si un avion de dimensiuni mai mici. Practic o sa chinui masina, atat pe urcari cat si pe coborari. Chiar si pe autostrada soarelui ai dealuri.
xmisterx
Aici nu e vorba numai de potenta motorului, trebuie luata in calcul si cutia de viteze+transmisia, daca legi o rulota de masina asta o sa te plagi dupa aia ca s-au dus planetarele/ambreiajul in doar cateva zeci de mii de km.
cj98czh
tajmahal ... ca te simti jignit sau nu este fix problema ta, nu asta era intentia mea .. daca te uiti la mine in semnatura o sa vezi ca conduc aceasta motorizare ... si da, ca iti convine sau nu .. este un motor de masina de tuns iarba ... sau turbodrujba ... cum vrei tu ..

cu o rulota dupa el nu cred sa poti sa treci de 70 km/h si o sa consume cat un V8 american ... pt. turbodrujba asta o rulota dupa tine este fix acelasi lucru cu a pune o parasuta legata de masina si sa incerci sa prinzi viteza ... pur si simplu nu poate si nu a fost gandit pt. asa ceva .. 0.9 tce presteaza impecabil urban ... extra .. deja sa faci depasiri la peste 100 km/h ... trebe sa ai loc ..

eu ma opresc aici ca observ ca va ofuscati daca va spune omul parerea lui ...
herodot21
Salut! Pe 20 am drum la Bucuresti sa vedem daca mai face. Pana acum, de cand au schimbat kitul ambreaj si volanta, nu a mai facut acel cloncanit. Va tin la curent joi daca tot la fel face. Asa prin oras se comporta bine.
F.Dan
QUOTE(cj98czh @ 18 Aug 2020, 15:24)
tajmahal ... ca te simti jignit sau nu este fix problema ta, nu asta era intentia mea .. daca te uiti la mine in semnatura o sa vezi ca conduc aceasta motorizare ... si da, ca iti convine sau nu .. este un motor de masina de tuns iarba ... sau turbodrujba ... cum vrei tu ..

cu o rulota dupa el nu cred sa poti sa treci de 70 km/h si o sa consume cat un V8 american ... pt. turbodrujba asta o rulota dupa tine este fix acelasi lucru cu a pune o parasuta legata de masina si sa incerci sa prinzi viteza ... pur si simplu nu poate si nu a fost gandit pt. asa ceva .. 0.9 tce presteaza impecabil urban ... extra .. deja sa faci depasiri la peste 100 km/h ... trebe sa ai loc ..

eu ma opresc aici ca observ ca va ofuscati daca va spune omul parerea lui ...
*



Salut cj98czh. Am vazut ca ba drujba ba masina de tuns iarba. Noi care am luat aceste motoare stim la ce poate masina. Daca nu iti place motorul de ce ai luat masina cu motor mic. Trebuia sa iti iei o masina cu motor de combina. Esti cumva mecanic de sti atatea ? Ca vad pe forum reno ca te pricepi la toate modelele de masini de la renault. Cine a construit masina si a scris in cartea masini ca poti sa pui remorca dupa masina stie de ce a scris cartea masini. Am vazut rulota legata si de dacia 1300. Am vazut remorca si dupa trabant sau olcit. Parerea mea este ca ar trebui sa intrebe la un service renault daca poate lega o rulota sau nu. Plus ca sunt si rulote sub 750 kg.
Lucian Octavian
QUOTE(herodot21 @ 18 Aug 2020, 16:13)
Salut
Pe 20 am drum la Bucuresti sa vedem daca mai face. Pana acum, de cand au schimbat kitul ambreaj si volanta, nu a mai facut acel cloncanit. Va tin la curent joi daca tot la fel face. Asa prin oras se comporta bine.
*


Salut Herodot21!
O veste buna , dupa ceva timp si stat prin service!
Sa vad ce mai spui tu joi, si sper ca va fi ok , si daca asa va fi atunci stim si noi ( eu si FDan) de unde vine cloncanitul si care este antidotul!
F.Dan
QUOTE(Lucian Octavian @ 18 Aug 2020, 18:45)
Salut Herodot21!
O veste buna , dupa ceva timp si stat prin service!
Sa vad ce mai spui tu joi, si sper ca va fi ok , si daca asa va fi atunci stim si noi ( eu si FDan) de unde vine cloncanitul si care este antidotul!
*



Salut Lucian Octavian. Sper ca Herodot21 sa nu mai aiba probleme cu masina si sa mai faca vizite la service numai pt reviziile anuale. Azi am trecut pe la Bucuresti pe centura si am prins aglomeratie si acolo sa auzit mai des cloncanitul. Dupa ce am revenit la trafic normal nu se mai auzea numai cand si cand. Am fost ma atent in aglomeratie pe centura si probabil sar auzi cum ar avea un joc undeva pe la planetare la inbinarea de la cutia de viteza . Am sa ma bag daca am timp sub masina cand ajung acasa sa verific pe la planetare de joc ca inca nu am ajuns acasa din concediu. Oricum in schimb masina sa comportat bine pana acum si joi urmeaza traseul de transalpina.Ca altceva nu cred sa fie decat joc undeva la vreo prindere sau o imbinare cu planetara sau au uitat sa bage vaselina la planetara. Cutia nu cred sa aiba nimic sau ambreiajul. Sa auzim numai de bine.
Lucian Octavian
Salut FDan
Da , nu este exclus nici ce zici tu !
Poate la fiecare dintre noi exista posibilitatea sa vina acel cloncanit de la alta piesa !
Acum cand o sa te uiti si tu pe sub ea ne spui si noua ce ai observat!
Si eu o duc in Octombrie sa ii fac revizia de 1 an , si atunci le spun din nou de acel cloncanit si daca imi spun a treia oara ca este functional le voi spune ce sa verifice , asta in functie de ce va spune Herodot21 si tu!
Drumuri bune si concediu placut in continuare!
cj98czh
F.Dan ... daca nu poti sa faci diferenta intre a trage o rulota si o remorca din pct de vedere aerodinamic atunci este bai ... ce rezistenta opune una si cat cealalta ...

in rest am cumparat turbodrujba strict pentru ca era rosie si cu bord si interior rosu si pe aia si doar pe aia a vrut-o consoarta ... lucru pe care l-am mai scris ... si da o conduc des in oras si imi place ... dar ne oprim la condus in oras ... inafara ... numai daca este musai ... si asta am mai scris ..
Tajmahal777
QUOTE(cj98czh @ 18 Aug 2020, 15:24)
tajmahal ... ca te simti jignit sau nu este fix problema ta, nu asta era intentia mea .. daca te uiti la mine in semnatura o sa vezi ca conduc aceasta motorizare ... si da, ca iti convine sau nu .. este un motor de masina de tuns iarba ... sau turbodrujba ... cum vrei tu ..

cu o rulota dupa el nu cred sa poti sa treci de 70 km/h si o sa consume cat un V8 american ... pt. turbodrujba asta o rulota dupa tine este fix acelasi lucru cu a pune o parasuta legata de masina si sa incerci sa prinzi viteza ... pur si simplu nu poate si nu a fost gandit pt. asa ceva .. 0.9 tce presteaza impecabil urban ... extra .. deja sa faci depasiri la peste 100 km/h ... trebe sa ai loc ..

eu ma opresc aici ca observ ca va ofuscati daca va spune omul parerea lui ...
*



Nu e nici o ofuscare. Jignire e, nu are legatura cu adevarul. Daca unui gras ii zici "bai, grasane" e jignire, chiar daca el e gras. Daca unui ochelarist ii zici "bai, ochelaristule", e agresiv si ofensator. Tu nici macar nu zici asta, tu zici direct aragaz cu 4 ochi, sau balena pe uscat.
Daca grasanul vrea sa alerge 100 de metri, poti sa-i zici ca dupa o sa-i fie rau, ii creste ritmul cardiac, glicemia, o sa oboseasca, o sa ii afecteze organe. Ii zici sa alerge in plan si pe la umbra, nu in plin soare. Dar nu vii si zici ca un umflat ca el nu poate face 2 pasi ca moare. Mai ales sa zici asta in clubul grasilor. Sper ca ai inteles analogia. Poate nici eu n-as trage o rulota, dar nici nu cred ca e motor de tuns iarba. Daca chiar ar fi asa, cu atat mai cool pentru Captur, ca face asa performante cu motor asa mic. As vrea sa faca unul cu motor de storcator de fructe.
F.Dan
QUOTE(Tajmahal777 @ 19 Aug 2020, 09:12)
Nu e nici o ofuscare. Jignire e, nu are legatura cu adevarul. Daca unui gras ii zici "bai, grasane" e jignire, chiar daca el e gras. Daca unui ochelarist ii zici "bai, ochelaristule", e agresiv si ofensator. Tu nici macar nu zici asta, tu zici direct aragaz cu 4 ochi, sau balena pe uscat.
Daca grasanul vrea sa alerge 100 de metri, poti sa-i zici ca dupa o sa-i fie rau, ii creste ritmul cardiac, glicemia, o sa oboseasca, o sa ii afecteze organe. Ii zici sa alerge in plan si pe la umbra, nu in plin soare. Dar nu vii si zici ca un umflat ca el nu poate face 2 pasi ca moare. Mai ales sa zici asta in clubul grasilor. Sper ca ai inteles analogia. Poate nici eu n-as trage o rulota, dar nici nu cred ca e motor de tuns iarba. Daca chiar ar fi asa, cu atat mai cool pentru Captur, ca face asa performante cu motor asa mic. As vrea sa faca unul cu motor de storcator de fructe.
*



Ieri am inteles si eu ce vrea sa zica cj98czh. El conduce masina numai prin oras nu iasa inafara orasului la drum lung sa vada ce poate masina. Plus ca poate masina lui are 75 cai nu ca capturul 90. Eu merg mai mult pe modul eco si sunt multumit de ea.
cj98czh
Clio are 90 de cai, Intense care are in plus cateva optionale peste ce venea pe Intense.. si nu am inteles treaba cu nu a iesit inafara sa vada ce poate ?!?

Ce poate ? ca eu nu am sesizat decat zgomot in interior la peste 100 km/h din cauza ca antifonarea lasa de dorit si ca de la 100 km/h in sus te rogi de ea .... mi-a scapat ceva?

ca mare plus imi place cum sta pe drum la orice viteza ...

Mai merg ocazional cu ea inafara dar drumuri scurte 30 pana in 70 de km ... dar in rest o prefer pe cealalta ... Clio a fost cumparat ca a doua masina pt circulat prin oras ..
butonul eco l-am apasat o singura data sa vad ce si cum ... nu este pt. mine asa ca sta de decor ..

hai sa ne intoarcem la subiectul topicului ca am dat-o destul pe aratura ..
einstein1984
QUOTE(cj98czh @ 18 Aug 2020, 16:24)

cu o rulota dupa el nu cred sa poti sa treci de 70 km/h si o sa consume cat un V8 american ... pt. turbodrujba asta o rulota dupa tine este fix acelasi lucru cu a pune o parasuta legata de masina si sa incerci sa prinzi viteza ... pur si simplu nu poate si nu a fost gandit pt. asa ceva .. 0.9 tce presteaza impecabil urban ... extra .. deja sa faci depasiri la peste 100 km/h ... trebe sa ai loc ..

eu ma opresc aici ca observ ca va ofuscati daca va spune omul parerea lui ...
*


eu cred ca nu stii sa conduci o masina pe benzina.... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
trage loganu de 1.4 rulote si nu trage clio de 90? Bine, nu de 1400 de kile, dar trage,;
P.S. Daca trebuie sa depasesti ceva care merge deja cu 100 si ai o banda pe sens inseamna ca vrei sa mergi peste V legala.... ca ai nevoie de 120 130 ca sa si treci de el. Daca tre grabesti ia-ti si motor, exista clio de 1,2 turbo.
mircea_aq
Trage, dar cu pretul unei coloane de masini in spatele rulotei...

Problema nu e cand ruleaza cineva cu 100kmh in fata ta, problema e cand prinzi un tir care incetineste la 60kmh in curba, apoi o calca blana pana la 80-90kmh in linie dreapta si o tine asa in suturi pana prinde o portiune in urcare cu linie dubla continua cand o lasa la 30kmh.

La fel trage si loganul cu rulota, si se gasesc imediat 4-5 prosti sa faca coloana dupa el, asa ca atunci cand esti obligat sa pleci in depasire, trebuie sa-i salti pe toti la pachet, de-aia e o placere sa faci sute de km pe nationale si judetene in Romania.


einstein1984
mai nene, daca RARul te lasa sa tractezi pana la 1000 si nus tiu cat de kile inseamna ca ai voi. Pe drum public.
Asa daca era dupa voi, hai sa interzicem orice masina cu mai putin de 150CP/tona ca sa puteti voi depasi.
herodot21
Salut baieti! Sunt dezamagit, sunt venit de vreo ora din bucuresti si la intoarcere a facut foarte urat. O sa incerc sa va pun cateva inregistrari. O sa iau legatura cu service.ul pentru ca asa ceva nu e normal. V.am pus un filmulet si cateva inregistrari audio. Faceti abstractie de muzica si fetita mea.
https://drive.google.com/file/d/102y-yi6yB_...ew?usp=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/101vgzuYRXU...ew?usp=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/104Kq7-YOAj...ew?usp=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/100F5LNlNB8...ew?usp=drivesdk
Lucian Octavian
Salut herodot 21
Imi pare rau ca nu ai scapat de problema!
Exact asa se aude si la mine dar am observat ca incepe cloncanitul dupa ce fac cativa km.si se incalzeste motorul!
Dar este ciudat ca se aude doar la schimbarea vitezelor din1 in 2 si din 2 in 3 si asta 2 - 3 secunde pana ajunge turatia motorului peste 2500 !!! In momentul schimbarii vitezelor nu scade turatia sub 2000 -1900 min.
Am incercat sa fac cum mi-au spus cei de la service ultima oara , dar degeaba tot cloncane !
Filmuletul nu am putut sa il vad !
Acum ce sa spun ,sper sa rezolvi problema si sper sa o rezolv si eu!
Bafta!
F.Dan
QUOTE(herodot21 @ 20 Aug 2020, 18:14)
Salut baieti! Sunt dezamagit, sunt venit de vreo ora din bucuresti si la intoarcere a facut foarte urat. O sa incerc sa va pun cateva inregistrari. O sa iau legatura cu service.ul pentru ca asa ceva nu e normal. V.am pus un filmulet si cateva inregistrari audio. Faceti abstractie de muzica si fetita mea.
https://drive.google.com/file/d/102y-yi6yB_...ew?usp=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/101vgzuYRXU...ew?usp=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/104Kq7-YOAj...ew?usp=drivesdk
https://drive.google.com/file/d/100F5LNlNB8...ew?usp=drivesdk
*



Salut Herodot21. Suna la vocea client si spunele ce au schimbat si ca tot asa face. Apropo trimitele si inregistrarile sa ia masuri mai departe. Imi pare rau ca nu sa rezolvat problema. Am vazut ca si la megane4 se aude acel cloncanit si au motorul de 1.3 tce. A si fost cineva la service si ia spus ca daca nu a picat o roata totul este ok. In concluzie pierdere de timp.
herodot21
QUOTE(Lucian Octavian @ 20 Aug 2020, 19:22)
Salut herodot 21
Imi pare rau ca nu ai scapat de problema!
Exact asa se aude si la mine dar am observat ca incepe cloncanitul dupa ce fac cativa km.si se incalzeste motorul!
Dar este ciudat ca se aude doar la schimbarea vitezelor din1 in 2 si din  2 in 3 si asta 2 - 3 secunde pana ajunge turatia motorului peste 2500  !!! In momentul schimbarii vitezelor nu scade turatia sub 2000 -1900 min.
Am incercat sa fac cum mi-au spus cei de la service ultima oara , dar degeaba tot cloncane !
Filmuletul nu am putut sa il vad !
Acum ce sa spun ,sper sa rezolvi problema si sper sa o rezolv si eu!
Bafta!
*



La mine se aude la schimbarea vitezelor si mao nou cum se aude in inregistrari, la calcarea ambreajului face asa urat, cum acceleram disparea zgomotul ala urat...tot clancanit dar mai alert parca. O sa vad cr zice maine inginerul de la service. I.am trimis si lui acele inregistrari. Si voi sper sa rezolvati. Bafta!

20 Aug 2020, 21:36:
QUOTE(F.Dan @ 20 Aug 2020, 21:30)
Salut Herodot21. Suna la vocea client si spunele ce au schimbat si ca tot asa face. Apropo trimitele si inregistrarile sa ia masuri mai departe. Imi pare rau ca nu sa rezolvat problema. Am vazut ca si la megane4 se aude acel cloncanit si au motorul de 1.3 tce. A si fost cineva la service si ia spus ca daca nu a picat o roata totul este ok. In concluzie pierdere de timp.
*



Salut! Da, o sa sun sa vedem ce imi zic. O sa le trimit si inregistrarile sa vada si ei. O sa le cer un raspuns in scris si le fac reclamatie.
F.Dan
QUOTE(herodot21 @ 20 Aug 2020, 21:34)
La mine se aude la schimbarea vitezelor si mao nou cum se aude in inregistrari, la calcarea ambreajului face asa urat, cum acceleram disparea zgomotul ala urat...tot clancanit dar mai alert parca. O sa vad cr zice maine inginerul de la service. I.am trimis si lui acele inregistrari. Si voi sper sa rezolvati. Bafta!

<span class='edit'>20 Aug 2020, 21:36:</span>
Salut! Da, o sa sun sa vedem ce imi zic. O sa le trimit si inregistrarile sa vada si ei. O sa le cer un raspuns in scris si le fac reclamatie.
*



Salut. Inseamna ca acum ai si tu cloncanitul ala care il avem si noi. Incerc sa ma bag azi pe la service daca reusesc sa le dau sa asculte si ei inregistrarile tale.
Am ascultat mai atent inregistrarile si totusi la mine nu se aude asa multe cloncanituri. Ai incarcat sa o scoti din viteza si sa ruleze la liber dar fara ambreiaj calcat? Tot asa se aude? Eu am incercat si nu se aude nimic.
Lucian Octavian
Salut baieti
Eu am facut incercarea de a merge pe liber , cum spune FDan si la mine nu se aude nimic !
Referitor tot la ce spune FDan ca este pierdere de timp la service pt aceasta problema , pot sa spun ca asa cred si eu , dar nu o sa ii las in pace pana nu rezolv cumva cu acest cloncanit pt.ca totusi am dat o gramada de bani pe masina si sa o iei direct cu probleme nu mi se pare normal!
In octombrie cand o duc la revizia de 1 an ,inainte cu 14 zile o sa sun si la vocea clientului si o sa le spun a treia oara de aceasta problema si in plus o sa le fac si reclamatie si o sa le las masina pana rezolva problema !
FDan sa ne tii la curent daca ai noutati!
Bafta!
F.Dan
Salut. Nu am fost azi la service dar am dat scutul jos si m-am bagat sub masina. Nu am vazut nimic in neregula. Ce am vazut este singura cauza cum am mai spus planetara dreapta care are putin joc. Probabil vaselina din burduf este mai subtire si cand se incalzeste se subtiaza si mai tare si ii permita sa joace mai tare. Si fiind planetara dreapta mai lunga ii permite sa joace. Jocul se simte langa cutie unde este burduful de cauciuc. Am vazut ca unele masini chiar si captur 1.5dci are planetara dreapta din doua bucati si un suport cu rulment care tine planetara. La ambreiaj sau cutie nu cred sa fie probleme si nici la suportul bascula de la cutie findca nu are joc. Degeaba tot mergem la service ca pana nu pica ceva nu cred ca are ce sa ii faca la masina. Poate de aceea se aude cand apasam ambraiajul atunci planetara sta libera si nu este actionata de ambreiaj ca atunci cand este lasata pedala de ambreiaj sau cand este in viteza si mentinem acceleratia lejera. Sunt curios ce raspuns primeste herodot21. Cat am fost in concediu prin tara am facut cam 2200 km si am fost pe toate tipurile de drumuri chiar si pe transalpina dar sa comportat bine masina din cand in cand se mai auzea cloncanitul. Nu vreau sa va dejamagesc dar eu alte jocuri nu am sesizat inafara de planetara. Si cloncanitul vine de la un joc de undeva.
xmisterx
F.Dan si clio din semnatura are planetara de pe dreapta din 2 bucati, ma indoiesc ca pe Captur nu ar fi la fel fiind aceeasi motorizare si cutie.

F.Dan
Salut. Exact acum am verificat pe net planetare si intradevar sunt planetare din 2 bucati cu lagar (suport cu rulment) si pe captur de 0.9 tce. Dar probabil pe modelele mai noi este dintro bucata planetara dreapta . Eu azi am dat scutul jos si m-am uitat la planetara si am mai pus problema asta cu planetara ca este dintro bucata mai de mult. La mine pe planetara dreapta are un singur inel de cauciuc pe la jumatate. Nu sunt sigur dar cred ca de acolo de la planetara vine cloncanitul ce il am la masina find mai lunga ii permite sa aiba joc ca nu sta numai in cutie si fuzeta. Am urmarit si la voi la clio sa vad daca se plange cineva de acel cloncanit dar nu am vazut pe nimeni numai pe cei de la megane 4 1.3tce.

<span class='edit'>21 Aug 2020, 21:48:</span>
Salut herodot21. Ia intreabai pe cei de la service unde ai fost nu poate sa iti puna de proba o planetara dreapta din 2 bucati cu lagar si vezi daca se mai aude cloncanitul.
cj98czh
F.Dan ... nu mai da quote la post .. citeste ce scrie in regulament la pct. 2 lit. g
xmisterx
Ia baga tu seria vin aici si vezi ce planetara ai pe masina.

https://partsouq.com/en/catalog/genuine/locate?c=Renault

F.Dan
Multumesc de ajutor xmisterx. Asta am gasit.

Si asa arata.

Planetata cu lagar este de la 1.2 tce numai am pus poza sa se vada cum arata planetara din 2 bucati cu lagar. Este a doua poza de langa schema care am puso prima si a treia este cum arata la noi la captur 0.9tce. Dar sunt doua modele de planetara dreapta la captur 0.9 tce.

A patra poza este cum arata planetara mea dreapta din 1 bucata.

Se poata vedea foarte simplu planetara. Ridici capota pt lumina si te uiti prin geanta roti din dreapta si se vede planetara inclusiv locul pe blocul motor (2 gauri cu filet) unde ar trebui prins lagarul la planetara din 2 bucati bucati.

De aceea eu cred ca cloncanitul vine de la planetara din 1 bucata ca la cea din 2 bucati cu lagar nu ii permite sa aiba joc.

Herodot21 cerele la service unde ai fost sa iti puna o planetara din 2 buc cu lagar si sa vezi dupa aceea se mai aude cloncanitul.
Lucian Octavian
Salut FDan
S-ar putea să ai dreptate cu planetara!
O sa mă uit si eu mâine la a mea ( acum sunt plecat cu masina de servici) si daca este dintr-o bucată o sa le spun celor de la service sa incercam cu una din 2 bucăți sa vedem daca se mai aude cloncanitul!
Multumesc pt. ajutor si pentru poze !
Le-am descărcat in tel sa le am cu mine!

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.