Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Megane GT Energy dCi 165 CP EDC
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Himura
Ma bate gandul sa pun BOV pe GT biggrin.gif gasesc kit complet ? mai trebuiesc facute alte modificari ?
speedman
Tu ai diesel parca, nu? Daca da...sunt bani aruncati pe fereastra, nu te ajuta la absolut nimic...mai degraba un soft rescris. Eu am avut bov pe un saab 900 turbo...doar zgomot, atat...parca nici nu mai functiona asa bine ca inainte. Daca la benzinar turbo msi e cum mai e, la dci nu stiu dc ii face bine...
Poate intereseaza pe cineva un gt dci 4000 km la 20400 discutabil...este masina prezenta la caravana f1 experience...si are toate dotarile posibile
Himura
Ai observat ca functiona mai prost motorul cu BOV ?
Da am diesel, inafara de sunet nu ma ajuta cu nimic ... smile.gif
speedman
asa mi s a parut...ca mergea putin neregulat la relanti
vladof
Se pun niste piulite ca sa stea mai bine la relantiu. Insa eu tot nu as pune BOV. biggrin.gif
Himura
De ce nu ai pune BOV ? influenteaza negativ motorul?
speedman
lumea spune ca la diesel nu are rost sa pui...bov si toba sport ...n am idee de ce, te poti documenta pe google...pe strada am vazut masini cu bov insa erau doar unele care fumegau ca niste rabe...masina serioasa nu am zarit inca cu asa ceva...insa poti fi tu exceptia smile.gif
cj98czh
si avem sectiune de ciuingareli ... aici ne oprim ..
tatimeu
La Brasov[attachmentid=1628083030] [attachmentid=1628083031] [attachmentid=1628083032]
vladof
Sunt sterse elementele de plastic de pe aripi sau mi se pare mie?

Pare ca are multisoare optiuni inclusiv trapa. Pretul este foarte bun daca nu are vicii ascunse. smile.gif

@tatimeu semeni cu avatarul in poza. biggrin.gif Inclusiv tigara din gura. biggrin.gif
Flatron
Nu cred că ți se pare. Într-adevăr, foarte bun prețul, parcă suspect de bun. biggrin.gif
RveMO
Masina aia sigur nu e noua. Spune ca e in garantie, nu spune cati km are. Sigur a fost deja inmatriculata.
Flatron
Păi clar nu e nouă, vezi că sunt km puși în anunț. Eu ziceam că e un preț bun pentru că de obicei văd GT-uri benzină la același preț, chiar cu mai puține dotări, asta e și cu trapă + diesel.
vladof
Pai nu e noua, scrie in poza.

Inmatriculare 27.04.2017
Parcurs 15,533 km.

Daca era noua costa 26,000. Asta cu toate reducerile, nu la pret de lista.
RveMO
N-am fost atent la prima parte. A scris mic de tot km. biggrin.gif
Mie mi se pare un pret ok. Nu mi se pare OCAZIE cum scrie pe numar. Intre a mea noua si respectiva as alege-o pe cea noua oricand.
speedman
are 16000 km...este si pe olx, acum la 18990 e. Foarte bun pretul...in afara de jante pe 18, are de toate.
https://www.olx.ro/oferta/renault-megane-gt...17-IDaBd4F.html
tatimeu
QUOTE(vladof @ 17 Mar 2018, 10:07)
Sunt sterse elementele de plastic de pe aripi sau mi se pare mie?

Pare ca are multisoare optiuni inclusiv trapa. Pretul este foarte bun daca nu are vicii ascunse. smile.gif

@tatimeu semeni cu avatarul in poza. biggrin.gif Inclusiv tigara din gura. biggrin.gif
*


Am reflexie in poze? laugh.gif
Sunt la revizie aici și dacă am văzut mașină am zis sa postez
Gill_ro
143 RCR a fost mașina de test drive călărită de toți cei din presa auto din Romania și dacă nu mă înșel a fost și atinsă ...se poate vedea și pe YouTube pe canalul turații.
speedman
si zici ca ar fi asta, despre care vorbim?
Gill_ro
Cel pus de tatimeu...și de pe OLX . In anunț nu mai are jantele pe 18..chiar cel de la turații.ro zicea că mașina a fost atinsă
aba81
nu e aceiasi masina. aia de la turatii are jante pe 17.
plus ca in prima poza de mai sus e vers. fara trapa. numarul asta se poate folosi pe mai multe masini cei drept...se da una...inmatriculeaza alta pe acelasi numar.
speedman
da, aia e masina...multumim de informatie. Ca idee mai este una la 20700 neagra la o firma din sectorul 1 la 20700 e si 3300 km...si aia a fost de hartaneala la evenimentul renault f1 din octombrie anul trecut
madina de la turatii are pe 18...uita te mai atent
tatimeu
asta de am pozat eu are si HUD
cel putin cocoasa bordului era/e decupata
Gill_ro
Conform Spritmonitor consumul pe ultimii 1156 km este de 6.54 l/100km mers 80% extraurban si 20% urban atat cu anvelopele de iarna cat si cu cele de vara cu presiunea la rece 2.4 fata si 2.2 spate ( la cald se duc in 2.6/7 pe fata si 2.4 pe spate ). Modurile de condus din multisens au fost folosite aleatoriu.
tatimeu
daca nu ne comunici viteza medie nu are foarte mare relevanta.
eu pe ultimii 4kkm si ceva am 5,3 consumul. proportia e asemanatoare cu a ta. viteza medie e in jurul valorii de 40 si ceva km.
nu cred sa consume al tau mai mult cu 1,2 l decat daca viteza medie este simtitor mai mare.
eu am scazut presiunea la 2,4/2,5 la cald pe fata si 2,2/2,3 pe spate, dar nu am sesizat diferente in consum. in general (90%) perso fara nici o setare pe eco. Pentru acuratete[attachmentid=1628085370] [attachmentid=1628085371]
aba81
pai ar putea sa consume...sunt 35 cai in plus...cand ii pui la treaba...merge. pe sprit monitor sunt consumurile la plin. la ce arata lantine in bord mai pui un pic si iese aproape 1l diferenta ceea ce este normal. poti sa ai viteza medie la fel dar daca ai fript-o prin depasire intre coloane consum pt. ala care o frige e mai mare decat al tau care mergi in coloana si nu depasesti.

24 Apr 2018, 14:26:
tatimeu ce sint alea acolo cu Personal...weekend..vacanta?
tatimeu
acum si asta cu viteza medie e asa cu dus si intors.
consumul asta al meu cum am spus e pe 80%-20% extra -urban (ma rag pe acolo) din respectivul 80% sa zic ca, cam 50% e autostrada unde 100% viteza e setata pe 136km/h cu mici varfuri asa de ....cand e nevoie de o depasire/devansare si vine unul cu numere de B (in general) si se bucura ca ii functioneaza faza lunga biggrin.gif

si la mine poate sa fie constant 44km/h cu dou-trei varfuri de 120km/h nu tongue.gif

ceva moduri de setare a CB-ului nici nu mai stiu unde e exact biggrin.gif

si nici nu stiu cum functioneaza
oricum parca tot numai o calatorie iti arata.
daca adaugi o noua calatorie cred ca pe cea veche o reseteaza
aba81
nu am chestia asta...e interesanta asa ca statistici.
Gill_ro
@tatimeu eu am spus consumul din aplicatie, nu de pe computerul de bord si astfel consider irelevanta viteza medie. Daca urmaream un consum mic spre foarte mic nu mai cumparam GT-ul si ramaneam tot la 1.5 dci.
tatimeu
nu e vorba de consum smile.gif intrebam de viteza caci banuiesc ca e mai mare de 60km/h avand in vedere consumul. 5 lei in plus la 100km e caca .
Gill_ro
Din pacate cAPITALA Romaniei iti da peste cap orice viteza medie buna realizata extraurban sad.gif
Gill_ro
Aproximativ 2500 km .. 4 persoane + bagaje ( plina masina pana la refuz ), climatizarea pusa pe Auto la 23 grade, presiunea in anvelope la rece pe fata 2.5 pe spate 2.3... consum 6.6 litri / 100 km ... din cei 2500 km cam 1500 au fost doar pe autostrada, restul drumuri nationale.

Eu ma declar multumit biggrin.gif
mihaivintila98
@Gill_ro: Cum ziceam, masina a fost cam 27.000, deci nu cred ca era de la destocaj. Acum nu stiu ce sa zic, cand ajung acasa o sa ma uit pe carte sa vad daca e dupa sau inainte de aprilie. Daca e dupa, merg direct la Meridian Sud de unde am luat-o si stau de vorba cu baietii de acolo, sa vedem cu ce ma mai aburesc.
Gill_ro
Poate ai noroc sa fie fabricata dupa 1 aprilie 2017(vezi pe factura finala ai data fabricatiei exacta).. cum iti merge masina? Ceva probleme? Cum stai cu consumul?
speedman
Si ce pb ar avea gt urile dci? Ce tb sa întrebe la reprezentanta?
mihaivintila98
Masina, din punctul meu de vedere, merge exceptional. Momentan, chiar daca o am din octombrie '17, cu 8000km, nu prea am scos-o din oras, doar pana la tara (20km) si o data la munte. Luni urmeaza sa plec cu ea in concediu, sa vad ce consum imi scoate pe autostrada. Consumul, acum, in oras este de 8.3/100 cu condus normal, inclinat spre sportiv. Am avut o singura problema cu o lumina de zi, pe partea dreapta, care nu se mai aprindea deloc, nici pe pozitii / 0 / faza lunga / faza scurta, dar mi-a fost schimbata in 3 zile pe garantie. (se defectase un calculator al farului)
Gill_ro
@speedman ma gandeam de exemplu la alinierea usilor sau a capacului portbagajului ..dar astea apar indiferent daca e gt sau nu.

@mihaivintila98 felicitari pentru achizitie, mai ai si alte optionale pe masina sau e standard GT cu faruri led si scaune incalzite?... 8.3 l/100km in Bucuresti eu zic ca e bine.
speedman
Am inteles...ok.
Se vad jantele pe 18...si la 27 cred ca are ceva opționale extra smile.gif
mihaivintila98
@Gill_ro

farurile led si scaunele incalzite, scaunele sport cu alcantara (cele cu albastru), navigatia de 8.7", sistemul bose.. nu-mi vine in minte altceva
Gill_ro
Am inteles, daca masina ta zici ca e fabricata pe 21.03.2017 si la tine a ajuns in octombrie 2017 inseamna ca ai luat masina de pe stoc...Ai avut ceva reduceri? Daca nu, cineva s-a bucurat de un profit serios...in Septembrie 2017 pe lista de destocaj era un GT dci blue berlin undeva la 23500 tva inclus destul de dotat.
vladof
Ala diesel era mai scump ca benzina, nu? Eu am dat 25,700 si doar trapa imi lipseste de la optiuni.

Daca e fabricata in Martie e clar ca nu ai CarPlay. Esti in aceeasi oala cu majoritatea.
speedman
Ma uitam pe configuratorul renault si am vazut ca gt ul dci este trecut dci 163 cp, iar clio 1.2 tce cu 118 cp...gt ul dci prin programul rabla are un preț foarte bun[attachmentid=1628091199]
Gill_ro
Aproximativ pretul de anul trecut din septembrie, pretul de destocaj...dar e posibil sa nu fie valabil pentru comenzi noi ci doar pentru masinile de pe stoc.
mihaivintila98
Am venit de la mare dupa un drum de 500km.

Am mers constant cu 140-150km/h si am avut un consum de 7.2, clima pe 18*, auto. 2 persoane in masina si portbagajul plin. Ce parere aveti?
mannick
Avand in vedere viteza, conditiile de drum si incarcarea masinii, nu cred ca se putea mai putin smile.gif
vladof
Pe acelasi traseu aceleasi conditii GT benzina scoate 7.8-8.2. smile.gif Reali, masurati cu aplicatia nu din bord.

E consum bunut. smile.gif
myreno4me
Aplicatia mi se pare irelevata, personal nu mai halesc ce zice. Daca ai pus benzina intr-un anume fel intra cu litri buni in plus, fapt ce da peste cap consumul. Concret, pe 600 km mi-a dat cu 1.3 litri consumul mediu mai mare fata de ce a zis compu!
Himura
Eu sub 7.2 nu scad smile.gif)) 1.6 DCI 165 hp
Apropo stiti de unde pot lua un chip tuning pt modelul asta ?
Poty
@Himura eu personal nu recomand chip tunning, recomand soft stage1, iar ca tunner recomand TCM-turbo(sper ca nu se face reclama)
Himura
Imi poti explica in privat de ce este mai bine resoftare ? biggrin.gif te referi la TCM tuning ? sau ceva de genul... ?
Vorbim prin PM sa nu se considere reclama and stuff
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.